Αποστολέας Θέμα: πως βγαινει το cd player?  (Αναγνώστηκε 8128 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fanis tsadaris

  • Jimny
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny..the best!
πως βγαινει το cd player?
« στις: Ιανουάριος 02, 2011, 22:02 »
παιδες καλησπερα..εχω το τζιμνι 2006 με το vvt.θελω να βγαλω το cd player γιατι μου κολλαει και θα το αλλαξω.ειναι με την μεγαλη την οθονη οχι το kenwood..ξερει καποιος πως βγαινει,γιατι απο την εξω πλευρα δεν εχει απο καπου να το τραβηξω.πες τε καμια ιδεα.

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 10:19 »
παιδες καλησπερα..εχω το τζιμνι 2006 με το vvt.θελω να βγαλω το cd player γιατι μου κολλαει και θα το αλλαξω.ειναι με την μεγαλη την οθονη οχι το kenwood..ξερει καποιος πως βγαινει,γιατι απο την εξω πλευρα δεν εχει απο καπου να το τραβηξω.πες τε καμια ιδεα.

Ξεκουμπώνεις την μασκα με το ασημενιο πλαισιο που πιανει τους αεραγωγους μεχρι το τασακι, ειναι με κλιπακια προσεξε μη τα χασεις ειναι σπαστικα στο βαλε βγαλε, και μετα ξεβιδωνεις τις βιδες που λογικα εχει το cd player.

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 19:40 »
Θα πρέπει πρώτα να βγάλεις τη βάση από το τασάκι (τρείς βίδες).
Μετά, αν θυμάμαι καλά, τραβάς από κάτω προς τα επάνω το πλαίσιο και ξεκουμπώνει.
Οταν αρχίσει να ξεκουμπώνει το πλαίσιο, θα πρέπει να ξεκουμπώσεις και τις φίσες του αναπτήρα και του διακόπτη των αλαρμ.

Πάει καιρός που το είχα λύσει και δε θυμάμαι καλά   0_21

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 09:46 »
Θα πρέπει πρώτα να βγάλεις τη βάση από το τασάκι (τρείς βίδες).
Μετά, αν θυμάμαι καλά, τραβάς από κάτω προς τα επάνω το πλαίσιο και ξεκουμπώνει.
Οταν αρχίσει να ξεκουμπώνει το πλαίσιο, θα πρέπει να ξεκουμπώσεις και τις φίσες του αναπτήρα και του διακόπτη των αλαρμ.

Πάει καιρός που το είχα λύσει και δε θυμάμαι καλά   0_21


βγαζεις το τασακι
ξεβιδωνεις τις βιδες που ειναι στο βαθος πισω απο το τασακι
βγαζεις την φισα του αναπτηρα, απλα την τραβας προς τα πισω
πιανεις την κονσολα απο χαμηλα και τραβας προς τα εξω σιγα σιγα για
να ξεκουμπωσει. Για κανεναν λογο μη βαλεις κατσαβισι. βγαινει με το χερι.
πριν βγει τελειως η κονσολα αποσυνδεεις την φυσα των φλας. αυτη εχει και ενα κουμπακι για να βγει αν θυμαμαι καλα.
πολυ πιθανον τα κλιπ τις κονσολας να μεινουν επανω στο ταμπλο. πριν την επανατοποθετηση βγαλτα και ξαναβαλτα επανω στην κονσολα. αλλιως δεν κουμπωνουν.

την πρωτη φορα θα φας μιση ωρα να τη βγαλεις την δευτερα ειναι 5 λεπτα :)
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 10:22 »
για το cd player  , πρεπει να βγαλεις τις 4 βιδες που το κρατανε πανω στο ταμπλο και απλα το τραβας.
 η βαση του cd player  εχει στο πισω μερος αριστερα κ δεξια απο ενα λαστιχακι για τους κραδασμους.
προσεχε οταν θα τραβας την βαση μη σου φυγει κανενα απο αυτα μεσα στο ταμπλο.

για οποιοδηποτε ηχοσυστημα βαλεις θα χρειαστεις ανταπτορα για τα καλωδια. μια φυσα ειναι που τη βρισκεις σε ολα τα μαγαζια με ηχοσυστηματα.
η κονσολα σου πως ειναι ? εχει φωτο διαθεσιμη? ρωταω επειδη υπαρχουν 3 σχεδια κονσολες στο vvt

εγω την αλλαξα για να βαλω ηχοσυστημα 1 din και απο κατω στο κενο εχει ή θηκη αποθηκευτικη ή ρολοι και θηκη.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος fanis tsadaris

  • Jimny
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny..the best!
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 21:11 »
ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..το εβγαλα το cd player της μανας του..πηρα ενα sony και φυσικα δεν ταιριαζουν οι φυσες,και εγω 1 din πηρα.ασε που θελω να βαλω αλλα δυο ηχεια.βοηθεια παρακαλω..!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 00:46 »
Η θα κοψεις και θα κολλήσεις τα καλώδια ή θα ψαξεις για αντάπτορα σε καταστήματα με ηχοσυστήματα αυτοκινήτων.Τα άλλα δύο ηχεία δεν είναι πρόβλημα στη σύνδεση.Δες το βιβλιαράκι του sony που πήρες λεει κάπου για τα καλώδια.Θα δεις τα καλώδια που είναι για τα πίσω ηχεία, RR(Rear Right) και RL(Rear Left)και θα συνδέσεις εκεί τα καλώδια από τα ηχεία που θέλεις να βάλεις.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 15:01 »
ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..το εβγαλα το cd player της μανας του..πηρα ενα sony και φυσικα δεν ταιριαζουν οι φυσες,και εγω 1 din πηρα.ασε που θελω να βαλω αλλα δυο ηχεια.βοηθεια παρακαλω..!

σε καμια περιπτωση μην κοπεις καλωδια. κανε υπομονη και αυριο πηγαινε παρε η φυσα ανταπτορα απο ενα μαγαζι με ηχοσυστηματα.

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=5636


προεγκατασταση για ηχεια πισω υπαρχει.

εχει αναμονες στον πισω αριστερο θολο. φυσικα για να μπουν τα ηχεια πρεπει να βγουν τα πλαστικα κ τα καθισματα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 15:28 »
http://img254.imageshack.us/img254/1716/p6080014.jpg

εγω ειχα το clarion και η κονσολα ειχε καμπυλες στις ακρες οποτε δε χωραγετο 1 din και αλλαξα και κονσολα και εβαλα αυτη μαζι με την θηκη απο κατω. η κονσολα ειχε γυρ στα 40 ευρω αν θυμαμαι καλα, και 10 η θηκη.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 19:12 »
ΝΑΙ μονο που το δικο μου αμαξι είνια παλιό και έτσι δεν διαθέτει φύσα iso και αναγκάστηκα να κόψω τα καλώδια.!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2011, 16:21 »
Έβγαλα σήμερα και εγώ το εργοστασιακο ραδιοσιντί για να το αντικαταστήσω και από πίσω, εκτός από το γαλάζιο βύσμα για τροφοδοσία/ηχεία και το βύσμα της κεραίας στα δεξιά, υπάρχει ένα ακόμα βύσμα που δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά και απλά είναι πιασμένο πάνω στη δεσμίδα με τα καλώδια. Αυτό με το άσπρο χρώμα στη φωτογραφία. Ξέρει κανείς πού χρησιμοποιείται αυτή η αναμονή;


Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2011, 16:56 »
Έβγαλα σήμερα και εγώ το εργοστασιακο ραδιοσιντί για να το αντικαταστήσω και από πίσω, εκτός από το γαλάζιο βύσμα για τροφοδοσία/ηχεία και το βύσμα της κεραίας στα δεξιά, υπάρχει ένα ακόμα βύσμα που δεν είναι συνδεδεμένο πουθενά και απλά είναι πιασμένο πάνω στη δεσμίδα με τα καλώδια. Αυτό με το άσπρο χρώμα στη φωτογραφία. Ξέρει κανείς πού χρησιμοποιείται αυτή η αναμονή;



99,9% ειναι για το ρολοι. το σιγουρο ειναι οτι εχει κανονικα ρευμα
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2011, 17:14 »
Σωστά, εκεί πέρα μόνο το ρολόι θα μπορούσε να βρίσκεται στα ενός din ραδιοκασετόφωνα...

Αποσυνδεδεμένος fotakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 10, 2011, 14:13 »
http://img254.imageshack.us/img254/1716/p6080014.jpg

εγω ειχα το clarion και η κονσολα ειχε καμπυλες στις ακρες οποτε δε χωραγετο 1 din και αλλαξα και κονσολα και εβαλα αυτη μαζι με την θηκη απο κατω. η κονσολα ειχε γυρ στα 40 ευρω αν θυμαμαι καλα, και 10 η θηκη.

απο πού πήρες την κονσόλα με την θήκη? γιατι με ενδιαφερει και εμενα.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: πως βγαινει το cd player?
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 10, 2011, 15:52 »
http://img254.imageshack.us/img254/1716/p6080014.jpg

εγω ειχα το clarion και η κονσολα ειχε καμπυλες στις ακρες οποτε δε χωραγετο 1 din και αλλαξα και κονσολα και εβαλα αυτη μαζι με την θηκη απο κατω. η κονσολα ειχε γυρ στα 40 ευρω αν θυμαμαι καλα, και 10 η θηκη.

απο πού πήρες την κονσόλα με την θήκη? γιατι με ενδιαφερει και εμενα.

απο την suzuki.
Εγω ειχα παρει απο τον Γερακα "τουντας - ψωφιμης".
φωτια στις γραμματειες....