Αποστολέας Θέμα: ελατήρια με ή χωρίς  (Αναγνώστηκε 3133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
ελατήρια με ή χωρίς
« στις: Απρίλιος 24, 2006, 22:32 »
Κατ΄αρχήν  Χρόνια  Πολλά .Δεν μπόρεσα να έρθω στην εκδρομή στα Ζαγοροχώρια , και έτσι δεν τα είπαμε από κοντά …για δύο λόγους .Ο πρώτος επαγγελματικός και ο δεύτερος πρακτικός ή ψυχολογικός . Εκείνη την εβδομάδος βρέθηκα ένα πρωί <<στο αντίθετο ρεύμα με τετακε  ( ΑΝ το γράφω καλά) σε ένα χαντάκι ,σε ανηφόρα με διπλή φούρκα και ψιλοβρόχι. Ευτυχώς χωρίς ζημιές, κάποιες γρατσουνιές, χωρίς  οδική βοήθεια ,βγήκα με αργό και συνέχισα την πορεία μου με  καθόλου ηθικό ,ΑΛΛ? ..τετρακίνηση .Εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας. Πριν 6 μήνες έβαλα στην αντιπροσωπεία αμορτισέρ KAYABA- KYB343288 -343287 και έχω κάνει περίπου 20.000km. Λάστιχα έχω τα Michelin 4x4 Synchrone με περίπου 30.000km και Ελατήρια δεν έχω αλλάξει καθόλου(μαμά) και έχω 94.000km.Ενδιαφέρομαι για το (κιτ )Mad-Monroe ή Bilstein αλλά έλεγα μήπως για αρχή άλλαζα μόνο τα ελατήρια και από Σεπτέμβρη άλλαζα ελαστικά(ΑΤ)και αμορτισέρ .Μπορώ να κάνω μόνο αυτό ή τα kayaba δεν ταιριάζουν με τα MAD.Μπορώ να πάρω μόνο τα ΜΑD με τον αποστάτη για τον κατανεμητή πίεσης των φρένων ή όχι … :;Μπορώ να προλάβω άλλο τετακέ ή όχι …σας ευχαριστώ για την ανοχή σας στην φλυαρία μου και στην άγνοιά μου και περιμένω νέα σας.

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2006, 22:49 »
Κωστα χρονια πολλα και σε σενα! :)
1ον η εκδρομη στα Ζαγοροχωρια εχει μεταφερθει για τον Μαιο http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,358.0.html
2ον για να προλαβεις αλλο τετακε πρεπει να εισαι λιγο πιο προσεκτικος! ;)
3ον το mad ελατηριο πλεον μπορεις να το συνδυασεις με αρκετα αμορτισερ στο μηκος της μαμισιας διαστασης!
Σ'αυτο μπορουν να σε βοηθησουν οι κατεχοντες! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 25, 2006, 01:29 »
Χρονια πολλα!!!Νομιζω δεν εχεις προβλημα  με τα αμορτισερ που φορας να βαλεις τα MUD εγω φοραω μονροε(που ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν και θελω να τ'αλλαξτωρα με bilstein) που ειναι στην μαμισια διασταση.......απλα δεν ξερω αν αξιζει να πληρωσεισ δυο φορεσ εργατικα. ;) ;)

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 25, 2006, 02:36 »
Πιθανότατα για το τετακέ να φταίει η ολισθηρότητα και το απότομο (αδέξιο) γκάζωμα πάνω στη στροφή σε συνδιασμό με την πίσω κίνηση και όχι τόσο τα ελατήρια αφού τα αμορτισέρ σου ήταν καλά. Θέμα στιγμιαίας απροσεξίας που όλοι έχουμε αν είμαστε κουρασμένοι και οδηγούμε σε άσχημες συνθήκες. Αλλώστε ποιός  δέν έχει κάνει τουλάχιστον ένα τετακε με jimny?
Τα mad ελατήρια είναι 3 cm ψηλότερα και δεν θα σου εξασφαλίσουν ότι δε θα κάνεις νέο τετακέ, άλλωστε δεν είναι ο λόγος που τα επειλέγει κανείς. Εγώ τα επέλεξα γιατί μου έλειπαν αυτοί οι 3 πόντοι. (μόνο στο ύψος του αυτοκινήτου μου έλειπαν ΟΧΙ αλλού, για να σας προλάβω).
Τέλος αν έχεις ABS δεν θες τον αποστάτη. Ο αποστάτης περιέχεται στο κουτί με τα ελατήρια.

Αποσυνδεδεμένος groove

  • Jimny
  • Μηνύματα: 105
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 28, 2006, 13:26 »
paides ta sigekrimena elastika einai gia toulaxiston xalia .. ta ebale o addelfos mou sto forester  k ekane tatake me kotsarismeni barka! to paradokso einai oti to trailer den glistrise alla mono to forester....... o noon noito

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2006, 18:04 »
groove εαν σου είναι ευκολο, γράφε με Ελληνικά, μιας και ο καιρός που έμπενα irc και εγραφα greeklish πέρασε καμιά 10αρια χρόνια τώρα.... ::)
Είναι πιο ξεκούραστα τα μικρά γράμματα(έχεις τους τόνους μεν αλλά....μαθένεις και να γράφεις...)
Γράφωντας με κεφαλαία Ελληνικά, ενοείτε πως λές σε κάποιον κάτι "φωναχτά" ;)

Εκ της συντονίσεως lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος groove

  • Jimny
  • Μηνύματα: 105
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2006, 20:53 »
Ναι φιλε  ironman εχεις δικιο!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2006, 08:12 »
Ναι φιλε  ironman εχεις δικιο! 

Χεχεχεχε και ο groove δικος μου ανθρωπος ειναι... 
Γραφει και αυτος μικρα Ελληνικα χωρις τονους...  lol lol lol
Aντε... γιναμε 2...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος black pete

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΟΔΟΣ
    • www.rhodes4wd.gr
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2006, 09:12 »
διαμαρτυρωμαι εντονος(χωρις τονους)
ο κοντος,χοντρος και............ασχημος του www.rhodes4wd.gr

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2006, 09:30 »
Aντε αντε βρε... και εσυ στο γυρο... χωρις τονους!!! lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ελατήρια με ή χωρίς
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 21, 2006, 14:45 »
Καθώς ψάχνω αλλα δεν βρίσκω σαφής πληροφορίες, με τα Bilstein ta kitrina (bilstein F4-BE5-6062-HO typ 4 / , τα φοράω ήδη με μαμα ελατήρια ) συνδυάζονται με ελατήρια MAD +3cm ? Υπάρχει κάτι να προτείνετε που θα πρέπει να προσέξουμε στην αλλάγή? Τα πιατέλα , ρουλεμάν βάσης χρειάζεται να τα αλλάξουμε και αν ναι κάποια που ενδύκνειται? Ευχαριστώ  ;D
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!