Αποστολέας Θέμα: Συμπλέκτης  (Αναγνώστηκε 11659 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sirros

  • Jimny
  • Μηνύματα: 184
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 21, 2006, 12:42 »
Αγωνιστικός τετράφτερος , τον πηδ@ω και δεν μυρίζει με τίποτα .
SS power

Αποσυνδεδεμένος chriska

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2006, 21:42 »
τετράφτερος , τον πηδ@ω και δεν μυρίζει με τίποτα .

Εχεις ξεφύγει τελείως μπάρμπα.....πες μας τι πίνεις ρε....και δεν το ξέρουμε μετά απο τόσα ξύδια lol lol lol
Τόσα χρόνια και δεν μπόρεσα αυτή τη μυρωδιά να την αποοφύγω..... yah yah yah
“ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΑΣ”
Christoforo Caneli

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 21, 2006, 01:40 »
λοιπον δισκος τελος λεω να βαλω τον daikin και ντιζα μαμα εχει καποιος καποια καλυτερη γνωμη;
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 21, 2006, 08:09 »
Μακη φιλε καλημερα...
Δεν ξερω αν ειναι καλυτερος, αλλα εγω εχω βαλει τον centreforce και επειδη το αριστερο μου ποδι, δεν ειναι και οτι πιο ελαφρυ υπαρχει, τoν ξεσκιζω κανονικοτατα και δεν εχει βγαλει αχνα μεχρι τωρα...  lol cl
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 21, 2006, 10:02 »
Μετά απο 30.000χλμ νορμάλ οδήγησης Σπίτι - δουλειά - καφετέρια 87  έχω παρατηρήσει μετά απο πολλά σταμάτα - ξεκίνα μέσα στην κίνηση ενώ πατάω τον συμπλέκτη τέρμα η 1η "κολάει" και δεν μπαίνει εύκολα.
Είναι σαν να "χάθηκε" το "κενό" ώστε να κουμπώσει! Τραβάς λίγο πιο δεξιά τον λεβιέ μεταξύ 1ης και 3ης και ξαφνικά κουμπώνει δια μαγείας ::)
Τα πάντα στον συμπλέκτη και τις ντίζες είναι ΟΚ....μήπως έχει δεί κάποιος το ίδιο πρόβλημα??
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 21, 2006, 11:03 »
Μετά απο 30.000χλμ νορμάλ οδήγησης Σπίτι - δουλειά - καφετέρια 87  έχω παρατηρήσει μετά απο πολλά σταμάτα - ξεκίνα μέσα στην κίνηση ενώ πατάω τον συμπλέκτη τέρμα η 1η "κολάει" και δεν μπαίνει εύκολα.
Είναι σαν να "χάθηκε" το "κενό" ώστε να κουμπώσει! Τραβάς λίγο πιο δεξιά τον λεβιέ μεταξύ 1ης και 3ης και ξαφνικά κουμπώνει δια μαγείας ::)
Τα πάντα στον συμπλέκτη και τις ντίζες είναι ΟΚ....μήπως έχει δεί κάποιος το ίδιο πρόβλημα??

Μιχάλη καλημέρα,
έχω παρατηρήσει κ εγώ κάποιες φορές το ίδιο πρόβλημα, όχι μόνο στην 1η αλλά κ στην όπισθεν. Το αυτοκίνητο έχει 32.500 χλμ. κ το φαινόμενο που περιγράφεις πρωτοεμφανίστηκε λίγο πριν τα 30.000 χλμ. Στο service ρώτησα κ το τσέκαραν, αλλά δε βρήκαν κάτι..
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος black pete

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΟΔΟΣ
    • www.rhodes4wd.gr
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 21, 2006, 12:30 »
εμενα το κανει στην τεταρτη και μου ειπαν πως ειναι τα συγχρονιζε
ο κοντος,χοντρος και............ασχημος του www.rhodes4wd.gr

Αποσυνδεδεμένος MadMak

  • Jimny
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψήλωσα 4 cm και βρήκα την υγειά μου
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 21, 2006, 12:41 »
Στην δική μου περιπτωση έχω αλλάξει δίσκο με μαμα και παλι στα 70000.
Στην αρχη και πριν το καψιμο του σασμαν ολα πηγαιναν καλα. Οι ταχυτητες βουτηρο.
Ομως μετά την καταστροφή (με το σασμαν) και μεχρι τωρα (101000χλμ) εχω και εγω το προβλημα με την πρώτη και την όπισθεν ιδιαιτερα. Οπου στην ουσια τις καρφώνω, δεν μπαινουν απλα.

Το Συμπερασμα είναι, και με όσα διαβάζω εδώ ότι ενας δίσκος καινούριος είναι ότι χρειάζεται αυτή την στιγμή.
Its a new world - Jimny World

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 21, 2006, 12:44 »
Μιχάλη καλημέρα,
έχω παρατηρήσει κ εγώ κάποιες φορές το ίδιο πρόβλημα, όχι μόνο στην 1η αλλά κ στην όπισθεν. Το αυτοκίνητο έχει 32.500 χλμ. κ το φαινόμενο που περιγράφεις πρωτοεμφανίστηκε λίγο πριν τα 30.000 χλμ. Στο service ρώτησα κ το τσέκαραν, αλλά δε βρήκαν κάτι..

Η όπισθεν κούμπωνε δύσκολα απο την πρώτη μέρα αλλά πήρα την κλασσική απάντηση..."όλα έτσι είναι" :o
Με την 1η όμως μου έχει τύχει να προσπαθώ να ξεκινήσω στο φανάρι...να μήν μπαίνει με τίποτα και να βάζω τελικά 2α....στο τέλος θα βάλω γρανάζια 4.16 και θα καταργήσω την 1η yah
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 21, 2006, 14:05 »
Μιχάλη, και σε μένα το κάνει, φταίει ο δίσκος, που από ένα σημείο και μετά, δεν αποσυμπλέκει πλέον...

Την καλύτερη αίσθηση, είχα όταν είχα ρυθμίσει δοκιμαστικά το δίσκο, να συμπλέκει - αποσυμπλέκει, 2 - 3 πόντους, πριν τερματίσει το πεντάλ...

Το κιβώτιο βούτυρο (μέχρι και καρφωτές έπαιρνε), ο συμπλέκτης πολύ μαλακός, αλλά το αυτοκίνητο δεν μπορούσες να το οδηγήσεις για πολύ μέσα στην πόλη, ειδικά σε παρκαρίσματα ήταν σπάσιμο νεύρων...

Εγώ πάντως, με βλέπω για Centerforce, δοκιμασμένα πράγματα...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 21, 2006, 15:03 »
Με την 1η όμως μου έχει τύχει να προσπαθώ να ξεκινήσω στο φανάρι...να μήν μπαίνει με τίποτα και να βάζω τελικά 2α....στο τέλος θα βάλω γρανάζια 4.16 και θα καταργήσω την 1η yah

Εμένα πάντως δεν είναι τόσο έντονο όσο το δικό σου.. απλά συχνά μπαίνει δύσκολα η 1η. Δε νομίζω να φταίει ο δίσκος (το εύχομαι κιόλας δηλαδή  :)) γιατί ο δικός μου είναι καινούριος.
Ερώτηση: αυτά τα γρανάζια 4.16 τι είναι ακριβώς  ??? Φαντάζομαι ανοίγω μεγάλο θέμα.. ή όχι  ???
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 21, 2006, 15:24 »
Ερώτηση: αυτά τα γρανάζια 4.16 τι είναι ακριβώς  ??? Φαντάζομαι ανοίγω μεγάλο θέμα.. ή όχι  ???

Τα γρανάζια 4,16 : 1, αντικαθιστούν το γρανάζωμα του transfer case, και έτσι στην ουσία έχεις διαφορετικές σχέσεις υποδιπλασιασμού στα κοντά σου (και ενίοτε και στα μακριά)...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 21, 2006, 15:51 »
Εμένα πάντως δεν είναι τόσο έντονο όσο το δικό σου.. απλά συχνά μπαίνει δύσκολα η 1η. Δε νομίζω να φταίει ο δίσκος (το εύχομαι κιόλας δηλαδή  :)) γιατί ο δικός μου είναι καινούριος.
Ερώτηση: αυτά τα γρανάζια 4.16 τι είναι ακριβώς  ??? Φαντάζομαι ανοίγω μεγάλο θέμα.. ή όχι  ???

Αλλάζεις τα γρανάζια στο κιβώτιο μετάδοσης (Transfer case) "κονταίνοντας" την τελική σχέση μετάδοσης δηλ. π.χ. αντί στην 5η να έχεις με 3000 στρ. 80χλμ. θα έχεις 65 χλμ. Αυτό βέβαια θα συμβεί σε όλες τις σχέσεις 1 - 5 και στο LOW αναλόγως. Θα κερδίσεις σε ροπή, θα επιταχύνεις πιο γρήγορα αλλά θα έχεις μικρότερες τελικές.
Αρα η 2α θα βρίσκεται πολύ κοντά στην παλιά σχέση της 1ης με τα original γρανάζια οπότε ξεκινάς άνετα και με 2α!

Ομως ο λόγος που αλλάζουμε το γρανάζωμα είναι συνήθως όταν βάλουμε λάστιχα με μεγαλύτερη διάμετρο και "μακρύνει" η μετάδοση οπότε "κονταίνουμε" την μετάδοση απο τα γρανάζια ώστε διατηρήσουμε τις σωστές όσο γίνεται σχέσεις/στροφές. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν προξενούμε τεράστιες φθορές στα κινούμενα μέρη(δίσκος, ημιαξόνια, άξονες κ.τ.λ.) τα οποία τώρα ζορίζονται πολύ περισσότερο.


Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 21, 2006, 17:31 »
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! Αυτά τα γρανάζια λοιπόν δε νομίζω να μου χρειάζονται, τουλάχιστον προς το παρόν..
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Συμπλέκτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 21, 2006, 17:54 »
... Αυτά τα γρανάζια λοιπόν δε νομίζω να μου χρειάζονται, τουλάχιστον προς το παρόν..

Xμμμμμμ ναι Μενια, πολυ σωστα το εθεσες: προς το παρον
Δε σε βλεπω ομως για πολυ...  Συντομα θα σου χρειαστουν, με τις παρεες που κανεις!!! cl cl cl lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...