Αποστολέας Θέμα: 10ποντα ελατήρια και άλλα..  (Αναγνώστηκε 28821 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 21:08 »
εγω διαλεξα να την βγαλω να δω ποσο διαφορα θα εχω στην αθρωση του μπροστα αξονα απο πριν.

Θα έχεις διαφορά...  roc2

Λίγο προσοχή μόνο, στην αρχή στις στροφές, μέχρι να το συνηθίσεις... a105

.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 21:47 »
αλο νιβα και αλο ντιβα?

ναι ειναι διαφορετικα.το niva ειναι το τζιπ ενω το αλλο ειναι αυτοκινιτο κανονικο
και που μπορω να τα βρω?
style is everything

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 22:28 »
... ετσι εκατσα και την εβγαλα και το αυτοκινητο ηρθε στο ισια του,μπορουσα να την αφησω αλλα ή θα ηταν ετσι σκυμενο ή θα επρεπε να μακρυνω την βαση της ή τους συνδεσμους της,εγω διαλεξα να την βγαλω να δω ποσο διαφορα θα εχω στην αθρωση του μπροστα αξονα απο πριν.

ελπίζω τουλάχιστον να αντιλαμβάνεσαι τι δουλειά έκανε όσο ήταν στη θέση της......

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 22:35 »
εγω διαλεξα να την βγαλω να δω ποσο διαφορα θα εχω στην αθρωση του μπροστα αξονα απο πριν.

Θα έχεις διαφορά...  roc2

Λίγο προσοχή μόνο, στην αρχή στις στροφές, μέχρι να το συνηθίσεις... a105



Όσο το πράγμα το ελέγχεις εσύ ΟΚ, αλλά υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να σου πεταχτεί τίποτε στο δρόμο και τότε αν προσπαθήσεις να το αποφύγεις ...................... >antegia

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 23:00 »
αλο νιβα και αλο ντιβα?

ναι ειναι διαφορετικα.το niva ειναι το τζιπ ενω το αλλο ειναι αυτοκινιτο κανονικο
και που μπορω να τα βρω?
εγω τα ζητησα απο μαγαζι με ανταλακτικα αυτοκινητων ή ρωτα σε ενα υποκαταστημα της lada.θα ζητησεις 4 ελατηρια για diva και να ειναι και τα 4 απο τον πισω αξονα οχι απο τον μπροστα ειναι διαφορετικα απο αυτα που θελεις.160 ευρω κανουν περιπου ολα μαζι
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 23:07 »
μα φυσικα οτι κανεις πρεπει να σκεφτεσαι και τις συνεπειες.την διαφορα θα την καταλαβω μολις βαλω και τα σωληνακια φρενων οταν θα παω για δοκιμαστηκα,γιατι χωρις δοκιμη δεν κανουμε τιποτα...
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 23:23 »
Όσο το πράγμα το ελέγχεις εσύ ΟΚ, αλλά υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να σου πεταχτεί τίποτε στο δρόμο και τότε αν προσπαθήσεις να το αποφύγεις ...................... >antegia

Βlacklimit γιατί δεν δοκιμάζεις την λύση του Μetalaxe για να είσαι οκ εντός και εκτός??
Η δοκίμασε να φτιάξεις μακρύτερες βάσεις...
Η αντιστρεπτική άλλωστε παρέχει ασφάλεια κατα την οδήγηση στον δρόμο, και σε εμάς αλλά και στους άλλους..
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 23:34 »
με τα procomp και χωρις αντιστρεπτικη μια χαρα θα ειναι ;D το νου σου παντα
style is everything

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 07:12 »
με τα procomp και χωρις αντιστρεπτικη μια χαρα θα ειναι ;D το νου σου παντα

Κι εγω με ΟΜΕ extreme και χωρις αντιστρεπτικη ειμαι μια χαρα,θελει λιγο παραπανω προσοχη αλλα δεν ειναι τραγικο,ειδικα στα πολλα το αυτοκινητο ειναι τραπεζι,στα 40-50 ειναι που γερνει!
Ειναι καλυτερα απο τα Killen που φορουσα πριν και τοτε φορουσα και αντιστρεπτικη!
Στο βουνο περιμενεις να καταλαβεις αν ανεβηκες η' κατεβηκες το εμποδιο και τελικα το βλεπεις στον καθρεφτη!
Ουτε γερνεις ουτε τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 09:32 »
Παιδιά είναι εγκληματικό να οδηγείς χωρίς αντιστρεπτική, μία φορά να σου χρειαστεί να κάνεις ελιγμό αποφυγής με αρκετά χιλιόμετρα (π.χ. στην Εθνική) είναι αρκετή για να το καταλάβεις (αν δεν είναι ήδη πολύ αργά)...
Αν δε σας ενδιαφέρει η ασφάλειά σας, τουλάχιστον σκεφτείτε τους άλλους που δε φταίνε, Γιώργο κι εγώ έχω την ίδια ανάρτηση αλλά δε συγκρίνεται το αυτοκίνητο με την αντιστρεπτική και χωρίς, δοκίμασε μια φορά να κάνεις έναν υποθετικό ελιγμό αποφυγής με καμιά 80ρια χιλιόμετρα και μετά τα λέμε... ;) ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 10:50 »
Τώρα ρε Γιώργο αυτό που λές "θέλει λίγο περισσότερο προσοχή" πως ακριβώς το εννοείς δηλαδή ???? Με 30 στην Εθνική καλά είναι ??  Ρε σεις, για συνέλθετε γιατί διαβάζει και κόσμος, μη πάρουμε και κανένα στο λαιμό μας.......Όπως έγραψα και παραπάνω και ανέφερε και ο Αντώνης, δοκιμάστε χωρίς αντιστρεπτική ενώ οδηγήτε στην Εθνική να αποφύγετε ένα σκυλί ή χειρότερα ένα πεζό που σας πετάχτηκε και μετά τα λέμε .......
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2006, 12:04 από freskos »

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 16:01 »
Εγω σας αναφερω μονο οτι την εβγαλα για να την κανω on-off στον Ξανθο αλλα τελικα αφου το οδηγησα ετσι για 10-15 μερες διαπιστωσα πως δε μου λειπει κατι στο δρομο οποτε την αφησα οπως ειναι! Στους +10 ποντους που ειμαι εγω δε θελει αντιστρεπτικη για να κανεις αποτομο ελιγμο στα 80km αλλα μυαλο και πειρα για να μην χρειαστει καν να κανεις τον ελιγμο! Ηδη οδηγουμε κανα μετρο ψηλοτερα απο το μεσο οδηγο κατι που μας δινει ΠΑΝΤΑ το πλεονεκτημα να βλεπουμε τι γινεται 5-10 αυτοκινητα μπροστα μας ωστε να ειμαστε προετοιμασμενοι γι ο,τι προκειται να συμβει! Επισης πλεον το αυτοκινητο μας εχει εναν ογκο και γινεται ευκολα αντιληπτο απο τους γυρω οδηγους ωστε να μας προσεχουν κι αυτοι! Τετοιες αγωνιες ειχα οταν οδηγουσα χαμηλο αυτοκινητο που δεν εβλεπα τιποτα μπροστα μου και δε με εβλεπαν και οι αλλοι!

Οσο για το θεμα που θιξατε για το αν θα παρουμε καποιον στο λαιμο μας,μην ανησυχειτε γιατι παντα υπαρχουν καποιοι που πουλανε το κιτ Killen +6cm που ειναι πολυ χειροτερο κι επικινδυνο απο αυτο που λεω εγω! Ειδικα μαλιστα οταν λενε οτι δε χρειαζεται και καμια απολυτως μετατροπη,ουτε παναρ,ουτε μπρατσα,ουτε σωληνακια!

Τελος εγω δεν παροτρυνω κανεναν να προβει στη συγκεκριμενα ενεργεια απλα αναφερω την εμπειρια μου στο συγκεκριμενο θεμα λεγοντας μονο οτι με ΟΜΕ extreme χωρις αντιστρεπτικη ειναι πολυ περισσοτερα αυτα που κερδιζεις στο χωμα απο αυτα που χανεις στην ασφαλτο!
Φυσικα στη συνολικη εικονα βοηθαει οτι δε φοραω τα αθλια φρενα της μανας του ουτε αναγομωνα λαστιχα!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2006, 16:09 από Georg »

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 16:22 »
Τώρα ρε Γιώργο αυτό που λές "θέλει λίγο περισσότερο προσοχή" πως ακριβώς το εννοείς δηλαδή ???? Με 30 στην Εθνική καλά είναι ??  Ρε σεις, για συνέλθετε γιατί διαβάζει και κόσμος, μη πάρουμε και κανένα στο λαιμό μας.......Όπως έγραψα και παραπάνω και ανέφερε και ο Αντώνης, δοκιμάστε χωρίς αντιστρεπτική ενώ οδηγήτε στην Εθνική να αποφύγετε ένα σκυλί ή χειρότερα ένα πεζό που σας πετάχτηκε και μετά τα λέμε .......
Σταυρο ο κοσμος που διαβαζει και φοραει 10ποντα και 20ποντα ,κια οn-off,mud ελαστικα κτλ ξερει τι παιζει!(ετσι θελω να πιστευω).ειτε η αναρτηση ειναι μαλακη ειτε σκληρη μια απο τα ιδια!
οταν εχει ψηλωσει το αμαξι 15 ποντους δεν τον σωνει η αντιστρεπτικη,τον σωνει η οδηγικη εμπειρια που εχει!
και οι ταχυτητες που κινουμαστε πρεπει να αντιπροσωπεουν το στησιμο του αυτοκινητου και οχι το ποσο μπορει να παει το αυτοκινητο! ::)
ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ,ΧΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ!

υγ georg εγω τα killen δεν τα αλλαζω ψαχνω να τα συνδυασω με αλλα αμορτισερ μονο! 8)

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 21:20 »
Τώρα ρε Γιώργο αυτό που λές "θέλει λίγο περισσότερο προσοχή" πως ακριβώς το εννοείς δηλαδή ???? Με 30 στην Εθνική καλά είναι ??  Ρε σεις, για συνέλθετε γιατί διαβάζει και κόσμος, μη πάρουμε και κανένα στο λαιμό μας.......Όπως έγραψα και παραπάνω και ανέφερε και ο Αντώνης, δοκιμάστε χωρίς αντιστρεπτική ενώ οδηγήτε στην Εθνική να αποφύγετε ένα σκυλί ή χειρότερα ένα πεζό που σας πετάχτηκε και μετά τα λέμε .......
Σταυρο ο κοσμος που διαβαζει και φοραει 10ποντα και 20ποντα ,κια οn-off,mud ελαστικα κτλ ξερει τι παιζει!(ετσι θελω να πιστευω).ειτε η αναρτηση ειναι μαλακη ειτε σκληρη μια απο τα ιδια!
οταν εχει ψηλωσει το αμαξι 15 ποντους δεν τον σωνει η αντιστρεπτικη,τον σωνει η οδηγικη εμπειρια που εχει!
και οι ταχυτητες που κινουμαστε πρεπει να αντιπροσωπεουν το στησιμο του αυτοκινητου και οχι το ποσο μπορει να παει το αυτοκινητο! ::)
ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ,ΧΑΝΟΥΜΕ ΕΝΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ!

υγ georg εγω τα killen δεν τα αλλαζω ψαχνω να τα συνδυασω με αλλα αμορτισερ μονο! 8)

Bilia δοκιμασε τα mud τα 6ποντα να δεις το φως σου,τα εχω δοκιμασει και τα δυο και ειναι η μερα με τη νυχτα,ρωτα κι αλλους που τα εχουν δοκιμασει και τα δυο να σου πουν!
Κι αν δε σου φτανει το υψος παιξε και με οση προσθηκη θες με μακρυτερα αμορτισερ και θα εισαι αρχηγος!
Εγω προτεινω ΟΜΕ (οχι για Jimny) αλλα αλλοι λενε πως και τα Procomp ειναι καλα!

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 21:28 »
Eχω οδηγησει και mad-procomp,mad-ome( με χιαστη τα πισω αμορτισερ για πιο μαλακά).
καλο δεν λεω σφιχτο οσο πρεπει,αλλα το χοροπηδητο παει και ερχεται. το kilen στο βουνο ειναι σαν πολυθρονα sato ....τα αμορτισερ δεν με καλυπτουν! ???