Αποστολέας Θέμα: 10ποντα ελατήρια και άλλα..  (Αναγνώστηκε 28816 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 21:40 »
Eχω οδηγησει και mad-procomp,mad-ome( με χιαστη τα πισω αμορτισερ για πιο μαλακά).
καλο δεν λεω σφιχτο οσο πρεπει,αλλα το χοροπηδητο παει και ερχεται. το kilen στο βουνο ειναι σαν πολυθρονα sato ....τα αμορτισερ δεν με καλυπτουν! ???

Εμενα τα Killen στο βουνο μου τερματιζαν!
Σε κανενα κιτ ακομα και στο πιο σκληρο,ποτε δε φταινε τα ελατηρια αλλα τα αμορτισερ!
Για να μη χοροπηδανε τα ΟΜΕ το μυστικο ειναι το φορτιο! Εμενα επειδη εχω ξυλινο κουτι - εργαλειοθηκη πισω κι εχω αρκετο βαρος δε χοροπηδαει,παρα μονο στα αποτομα σαμαρακια! Στου κολλητου μου που ειναι τελειως αδειο,ουτε καθισματα κοπαναει πολυ! Δε θελει πολυ 40-50 κιλα!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 11:06 »
Στους +10 ποντους που ειμαι εγω δε θελει αντιστρεπτικη για να κανεις αποτομο ελιγμο στα 80km αλλα μυαλο και πειρα για να μην χρειαστει καν να κανεις τον ελιγμο!
Τι μυαλό και πείρα ρε Γιώργο, αν σου πεταχτεί δηλαδή ένα σκυλί (μου έχει συμβεί) από την άκρη του δρόμου πάνω στη στροφή τι να σου κάνει η πείρα και το μυαλό ?? μη λέμε ότι θέλουμε τώρα...
Είπαμε, εντάξει τα ψηλώματα και οι διαδρομές και όλα αλλά η ασφάλειά μας (και των άλλων συνεπακόλουθα) πρέπει να είναι ο νούμερο ένα παράγοντας...
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος chriska

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 12:25 »
Eχω οδηγησει και mad-procomp,mad-ome( με χιαστη τα πισω αμορτισερ για πιο μαλακά).
καλο δεν λεω σφιχτο οσο πρεπει,αλλα το χοροπηδητο παει και ερχεται. το kilen στο βουνο ειναι σαν πολυθρονα sato ....τα αμορτισερ δεν με καλυπτουν! ???

Εμενα τα Killen στο βουνο μου τερματιζαν!
Σε κανενα κιτ ακομα και στο πιο σκληρο,ποτε δε φταινε τα ελατηρια αλλα τα αμορτισερ!
Για να μη χοροπηδανε τα ΟΜΕ το μυστικο ειναι το φορτιο! Εμενα επειδη εχω ξυλινο κουτι - εργαλειοθηκη πισω κι εχω αρκετο βαρος δε χοροπηδαει,παρα μονο στα αποτομα σαμαρακια! Στου κολλητου μου που ειναι τελειως αδειο,ουτε καθισματα κοπαναει πολυ! Δε θελει πολυ 40-50 κιλα!

Εάν βάλεις πίσω ένα τσουβάλι τσιμέντο το έλυσες το πρόβλημα των αναπηδήσεων..... lol lol
Το είχαν κάνει στα πρώτα πισοκίνητα Lada κατα την παρουσίαση στον ειδικό τύπο...... lol lol
“ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΑΣ”
Christoforo Caneli

Αποσυνδεδεμένος supermario

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Ναυπακτος
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 13:20 »
Ρε παιδια δεν καταλαβαινω γιατι αυτες οι κοντρες!!!Εχει κανεις την εντυπωση οτι και μαμισιο να ειναι το jimny αν χρειαστει ελιγμος με 120 χιλιομετρα θα καταφερει να το κρατησει στο δρομο;μην τρελαθουμε.Και στην τελικη οτιδηποτε κανουμε το κανουμε για καλυτερο off-road!!!O καθενας ειναι υπεθυνος για αυτο που φτιαχνει και πρεπει να προσαρμοζεται σε αυτο!!!

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 13:39 »
super δενυπαρχει κοντρα ,αποψεις ανταλλασουμε και κανουμε και τους δικηγορους του διαβολου! 8)
Απολυτο δικιο εχεις και για την ασφαλεια που προσφερει το μαμα!ΚΑΜΙΑ!
Γι αυτο τα τουμπανιαζουμε και παμε στο δρομο σαν 'κυριες'!

Προεδρε metalaxe αν σου πεταχτει στην στροφη ενα σκυλι πατα το! ???

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 13:43 »
georg η ome ειναι πιο μαλακη απο τα kilen-monroe!
και του φιλου μου του Γιαννη (που εχει την ιδια αναρτηση με μενα )χωρις offset ειναι πιο μαλακο απο το δικο μου +το body που εχω αλλα με οffset -76 σε καθε τροχο!Μιλαω για τις πλαγιες κλισεις ! ???

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 14:00 »
Δεν υπάρχει καμία κόντρα, τουλάχιστον από μέρους μου, ο καθένας έχει το βάρος της ευθύνης της μετατροπής που θα κάνει στο αυτοκίνητό του, απλά μερικά πράγματα πρέπει να μπαίνουν στη σωστή βάση τους...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 15:21 »
Κύριοι για να τηρήσουμε μια υπεύθυνη στάση απέναντι στους φίλους που διαβάζουν τα θέματα των μετατροπών προτείνω να ανοιχθεί ένα ξεχωριστό θέμα ώς Disclaimer στην αρχή της ενότητας των "τεχνικών θεμάτων".
Π.χ. Σε καμία περίπτωση οι μετατροπές που αναφέρονται στο Forum δεν θα πρέπει να υλοποιηθούν αν δεν έχουν την έγκριση του κατασκευαστή. Η υλοποιησή τους αποτελεί αποκλειστική ευθύνη του κατόχου του οχήματος.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 16:21 »
georg η ome ειναι πιο μαλακη απο τα kilen-monroe!
και του φιλου μου του Γιαννη (που εχει την ιδια αναρτηση με μενα )χωρις offset ειναι πιο μαλακο απο το δικο μου +το body που εχω αλλα με οffset -76 σε καθε τροχο!Μιλαω για τις πλαγιες κλισεις ! ???


Bilia μαλλον δε μιλαμε για την ιδια ΟΜΕ η οποια ειναι μπετο μπροστα στα Killen!

Εχω ενα Saxo vts χαμηλωμενο με bilstein και mad στενα σε ρυθμιζομενο πιατελο,λαστιχο με προφιλ 45αρι και πηγαινω ευτυχως με 90-100 km/h στην Κορινθου-Πατρων μεχρι που εμφανιζεται το σκυλι σε ευθεια κιολας οχι σε στροφη! Σε πληροφορω Metalaxe οτι ειδα κι επαθα να το αποφυγω,κανοντας τιμονια στο αντιθετο ρευμα και μετα ξανα πισω! Το σκυλο τον ακουμπησα ελαχιστα και το πως δεν εφυγα σε κανα χωραφι ο Θεος και η ψυχη μου το ξερει!
Τωρα μετα απο αυτο μου λες οτι το Jimny ΜΑΜΑ θα καταφερει να αποφυγει σκυλο με 80 km/h πανω σε στροφη?
Απο το να σκοτωθεις η' να διαλυσεις το αυτοκινητο σου πατα τον να τελειωνουμε,δε λεω ψυχη εχει κι αυτος αλλα αν ειναι να διαλεξεις...

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 16:39 »
η ΟΜΕ +4! ???

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 16:45 »
η ΟΜΕ +4! ???

Για να καταλαβω δλδ...για 10ποντες αναρτησεις δε συζηταμε σ'αυτο το thread?
Για την ΟΜΕ extreme λεμε +10cm

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 16:53 »
Symfvnv Ρε boy δεν συκρινονται τα ΟΜΕ+10  με τα ΜΟΝΡΟΕ +6!
berdeway Απλως σου ανεφερα ενα παραδειγμα οτι η ΟΜΕ+4 ειναι πιο μαλακη απο τα kilen-monroe! 8)

Ουφ κουραστηκα παω να αλλαξω αναρτηση.....εεεε....παω να φαω κανα σουβλακι ηθελα να πω! yah yah

Αποσυνδεδεμένος supermario

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 119
  • Ναυπακτος
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 17:29 »


Ουφ κουραστηκα παω να αλλαξω αναρτηση.....εεεε....παω να φαω κανα σουβλακι ηθελα να πω! yah yah
Θελω και εγωωωωωωωωωωωωωωωωωω 0_21 0_21 0_21

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 20, 2006, 00:00 »
που ειναι και ο Δημητρης που φοραει mad-monroe +6??

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: 10ποντα ελατήρια και άλλα..
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 20, 2006, 15:50 »
που ειναι και ο Δημητρης που φοραει mad-monroe +6??

Κι εγω τη φοραγα για κανα μηνα και ειναι μια χαρα αναρτηση! Το αυτοκινητο στεκεται με +2cm περιπου πισω σε σχεση με μπροστα,οπως δλδ πρεπει να στεκεται! Χοροπηδαει λιγο περισσοτερο απ΄οτι με τα Killen αλλα εχει πολυ καλυτερη αισθηση παντου και ειδικα στο ταξιδι οπου στριβει και φρεναρει σωστα!
Τα μονροε τωρα εχουν το μειονεκτημα οτι στα χασιματα αντι να απλωνουν,τραβανε την καροτσα μαζι τους με αποτελεσμα να παλατζαρει εντονα και να κουραζει αλλα με 114 Ευρω η τετραδα δεν υπαρχει κατι καλυτερο να βαλεις!