Αποστολέας Θέμα: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.  (Αναγνώστηκε 28335 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 17:34 »
γιατρε αν θες να σου πω περισοτερα στηλε μου το τηλ σου
Τίποτα μόλις με πήρε, ούτε αυτό είναι. 6944474555  t4

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 13:47 »
Τελικά ούτε η βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίου  ήταν.

Στη συνέχεια μετρήθηκε η συμπίεση της μηχανής και ούτε εκει υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Ένα είναι σίγουρο, όλα είναι καλά. Λες να είναι ματιασμένο?

Πάντως σε έναν έλεγχο στην  πεταλούδα ξανά μας φάνηκε υγρασία (ή παραφλού). Θα κάνουμε αλλαγή όλης της πεταλούδας μην έχει κάποια διαροή από το κύκλωμα του ψυκτικού ή παίρνει πουθενά αέρα και υγροποιεί τους υδρατμούς όταν κρυώνει η μηχανή. Θα ελεχθει επισης η πολλαπλή αφου βγει για να διαπιστωθεί η ακεραιότητά της, συνεχίζεται.....


ΥΓ. να ευχαριστήσω το Φώσκολο για τη συνεργασία και όσους με βοηθούν καθημερινά με ιδέες. Όλες οι ιδέες καλοδεχούμενες.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 17:28 »
τελικα Κωστα, μεχρι στιγμης... και αν επιτρεπεται... πόσο σου εχει βγει το μαλλι;
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 19:19 »
τελικα Κωστα, μεχρι στιγμης... και αν επιτρεπεται... πόσο σου εχει βγει το μαλλι;

Τίποτα, αφού δεν βρίσκουν τί έχει. Ο βηματιστής που άλλαξα στην αρχή μαζί με εργατικά ήταν 220 ευρώ στη suzuki που μου τα επιστρέψανε όλα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 21:32 »
Σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο, το πρόβλημα παραμένει αλλά σε ελάχιστο βαθμό. Ελέγχθηκαν όλα τα ηλεκτρολογικά και έγιναν αντικαταστάσεις εξαρτημάτων που θα μπορουσαν να δημιουργούν το πρόβλημα , πχ πεταλούδα, μπεκ , εγκέφαλος και αποδείχτηκε ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 21:35 »
Το επόμενο που θα γίνει είναι να ανοιχτεί το καπάκι και να ελεγθεί και εσωτερικά η μηχανή, να αλλαχτούν προληπτικά οι φλάντζες και ότι άλλο χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος kounabakos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 13:54 »
φίλε κώστα τι εκανες με το προβλημα στο jimnyσου? εχω και γω περιπου το ιδιο και θελω να μαθω τι εχεις κανει!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 20:21 »
φίλε κώστα τι εκανες με το προβλημα στο jimnyσου? εχω και γω περιπου το ιδιο και θελω να μαθω τι εχεις κανει!

Σε λίγο θα έχω τελειώσει και μετά θα σου πω σίγουρα. Το γεγονός είναι ότι όλα τα ηλεκρολογικά περιφερικά του είναι οκ. Θέλω να επικοινωνήσουμε να δω αν έχεις κοιτάξει κάποια πράγματα και να σου πω τι  να κοιτάξεις παρακάτω. Μετά αποφασίζεις. 6944474555 call me.

Αποσυνδεδεμένος kyr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
  • Θεσσαλονίκη
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 13:30 »
Η λύση είναι μία:

ΒΓΑΖΕΙΣ  ΤΑ  ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ , και όλα τελειώνουν με μιας ;D ;D ;D
Χρήστος Κυριακόπουλος

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 19:00 »
Πρόβλημα τέλος. Το jimnaki moy κινείται πλέον με καρδιά μωρού και 15.100 χλμ. Παναγιώτη ευχαριστώ μια ακόμη φορά για την μεταμόσχευση. Να ξέρεις ότι η μηχανή του jimnakou σου θα κυκλοφορεί ξανά αγέρωχη.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 19:05 »
Περιμένω την νεκροψία που σύμφωνα με το νέο μου μηχανικό, μηχανικός αγώνων με συμμετοχή στο πρωτάθλημα, ήταν στις βαλβίδες και με μικρότερη πιθανότητα και στα ελατήρια. Προτίμησα όμως να μην πάω σε επισκευή αλλά σε αντικατάσταση χάρη στον Παναγιώτη. Την παλιά μηχανή θα ανοίξουμε και επισκευάσουμε με την πρώτη ευκαιρία, όπου θα υπάρχει και η περιπέτειά μου αναλυτικά με τους μηχανικούς και τις αντιπροσωπείες.

Ηθικό δίδαγμα. Να βρείτε κάποιο μηχανικό που έγινε μηχανικός όχι γιατί δεν έπερνε τα γράμματα αλλά γιατί είναι τρελλαμένος με αυτό που κάνει. Και η ειρωνεία είναι ότι ήμασταν συμμαθητές στην πρώτη και δευτέρα δημοτικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2006, 19:09 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος Paslemotos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 27
  • www.jimnyclub.com/forum
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 09:49 »
Δηλαδη τωρα ειμαι ο one and only GAS POWERED ???? lol cl cl cl yah yah yah yah j12 j12 j12 roc2 roc2 roc2 a105 a105 a105
Ειμαι Αρχοντας-Πασας...!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 13:24 »
Δηλαδη τωρα ειμαι ο one and only GAS POWERED ???? lol cl cl cl yah yah yah yah j12 j12 j12 roc2 roc2 roc2 a105 a105 a105
Ειμαι Αρχοντας-Πασας...!!!!!!!

.........είσαι και μόνος αλλά και τυχερός. Αν αργότερα αρχίσεις να εσύ να ρετάρεις, δε θα χρειαστεί να ψάξεις και πάρα πολύ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 18:54 »
Δηλαδη τωρα ειμαι ο one and only GAS POWERED ???? lol cl cl cl yah yah yah yah j12 j12 j12 roc2 roc2 roc2 a105 a105 a105
Ειμαι Αρχοντας-Πασας...!!!!!!!

ΌΧΙ καταρχήν είναι κοντά στα 10 τα jimny με υγραέριο στα Γιάννενα. Και μόλις γυρίσει ο μηχανικός θα είμαι gaspowered again. roc2 roc2 roc2

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Σβησίματα μηχανής , ασταθές ριλαντί κα.
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 18:58 »
.........είσαι και μόνος αλλά και τυχερός. Αν αργότερα αρχίσεις να εσύ να ρετάρεις, δε θα χρειαστεί να ψάξεις και πάρα πολύ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

To ρετάρισμα το είχα πολύ πριν βάλω το υγραέριο. Όταν πήγα να βάλω το υγραέριο ο μηχανικός μου είπε ότι το αυτοκίνητο ρετάρει να το κοιτάξω, αλλά του απάντησα στη suzuki δε μου είπαν τιποτα. Κάτι θα ξέρουν, μέχρι που αρχίσανε τα σβησίματα όταν ήταν κρύο, και ψήλοι στα αυτιά μου μπήκανε.