Αποστολέας Θέμα: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ  (Αναγνώστηκε 13619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 14:09 »
Δεν έχω κοσταδόρο , αλλα έχω θορύβους που δείχνουν απο καταλύτη ή εξάτμιση και θέλουν κι αυτά ένα καλό κοίταγμα , ειδάλως πρέπει να έχει κόψει βάση μηχανής. Βλέπουμε και κάνουμε ... cl


 a105 Αυτα γεγονός κάνουν θόρυβο , γιατί έχω αλλο κλειδί καθώς εχω άλλες ζάντες με βαθιά μπουλόνια ,όπότε εν γνώση μου ριχνω ένα τσικουμπελ ενόψει γιορτων!! j12

Μου έκανε κάποιο θόρυβο που πίστευα ότι ήταν από εξάτμηση ή καταλύτη και τελικά είχε στραβώσει η βάση του αμορτισέρ.
Για δες μήπως είναι κάτι τέτοιο και σε σένα.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 20:34 »
Καινόύργιο παράξενο , που απαιτεί δίαιτα στο πορτοφόλι μου , έκανε την εμφάνισή του!!!!! Έχοντας τους γυαλοκαθαριστήρες στην πρώτη σκάλα , λειτουργούν στην 2η απο μόνοι τους!!!!! Συνεχόμενα δηλαδή στο low. Σκέφτηκα στην αρχή μήπως έχει κανα μάτι και δουλεύουν ανάλογα με τον όγκο της βροχής  yah , αλλά προσγειώθηκα αμέσως  0_21 και μετά απο πολλες εναλλαγές θέσεων διακόπτη , βρήκε τα λογικά του! t4
Καμια ιδέα κανείς?  t4
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 20:43 »
Παράθεση
....αλλά προσγειώθηκα αμέσως 0_21.....
lol lol lol
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 12:32 »
Καινόύργιο παράξενο , που απαιτεί δίαιτα στο πορτοφόλι μου , έκανε την εμφάνισή του!!!!! Έχοντας τους γυαλοκαθαριστήρες στην πρώτη σκάλα , λειτουργούν στην 2η απο μόνοι τους!!!!! Συνεχόμενα δηλαδή στο low. Σκέφτηκα στην αρχή μήπως έχει κανα μάτι και δουλεύουν ανάλογα με τον όγκο της βροχής  yah , αλλά προσγειώθηκα αμέσως  0_21 και μετά απο πολλες εναλλαγές θέσεων διακόπτη , βρήκε τα λογικά του! t4
Καμια ιδέα κανείς?  t4

Καθαρισμός του διακόπτη με spray επαφών, και αν συνεχίσει τα ίδια, δυστυχώς πας για αλλαγή...!
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 12:46 »
Καινόύργιο παράξενο , που απαιτεί δίαιτα στο πορτοφόλι μου , έκανε την εμφάνισή του!!!!! Έχοντας τους γυαλοκαθαριστήρες στην πρώτη σκάλα , λειτουργούν στην 2η απο μόνοι τους!!!!! Συνεχόμενα δηλαδή στο low. Σκέφτηκα στην αρχή μήπως έχει κανα μάτι και δουλεύουν ανάλογα με τον όγκο της βροχής  yah , αλλά προσγειώθηκα αμέσως  0_21 και μετά απο πολλες εναλλαγές θέσεων διακόπτη , βρήκε τα λογικά του! t4
Καμια ιδέα κανείς?  t4

Καθαρισμός του διακόπτη με spray επαφών, και αν συνεχίσει τα ίδια, δυστυχώς πας για αλλαγή...!
Χωρίς να βγάλω τον διακόπτη λεβιέ και του ριξω σε οτι ορατό γίνεται θα κάνει δουλειά? Δεν έχω να χάσω και τίποτα θα μου πείτε!!! Αλλαγή???? ΑΑΑΑΑ και χειροκίνητα δουλειά γίνεται!! Αν δεν δουλεύει τελείως τότε να ξηγηθώ  bhe  0_21
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 12:49 »
Δεν έχω κοσταδόρο , αλλα έχω θορύβους που δείχνουν απο καταλύτη ή εξάτμιση και θέλουν κι αυτά ένα καλό κοίταγμα , ειδάλως πρέπει να έχει κόψει βάση μηχανής. Βλέπουμε και κάνουμε ... cl


 a105 Αυτα γεγονός κάνουν θόρυβο , γιατί έχω αλλο κλειδί καθώς εχω άλλες ζάντες με βαθιά μπουλόνια ,όπότε εν γνώση μου ριχνω ένα τσικουμπελ ενόψει γιορτων!! j12

Μου έκανε κάποιο θόρυβο που πίστευα ότι ήταν από εξάτμηση ή καταλύτη και τελικά είχε στραβώσει η βάση του αμορτισέρ.
Για δες μήπως είναι κάτι τέτοιο και σε σένα.
Φίλε γιώργο εμένα τον εμφανίζει όταν συντονίζει ο κινητήρας και σε ρελαντί !!! Καμια ποδιά καταλύτη σκέφτομαι , ή τίποτα σε χώρο μηχανής!! Αλλα δεν με φοβίζει , οπότε το αφήνω να λερωθούν οι μηχανικοί  j12
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 12:52 »
Πολλαπλά πόστ ξέρω αλλά ενα ενα μου έρχονται  j12  Είχα μια επιφώτιση χτές ! Αγοράζω αυτο το πλαστικό που βάζουν οι ταρίφεσ στισ πόρτες για να μην χτυπιούντε , που ειναι σαν λωρίδα και αγκυλώνει στο χείλι τησ λαμαρίνας , βρίσκω μάλιστα λεπτό και σε γκρι χρώμα, ξυλώνω τις πλαστικές ταπετσαρίες και περνάω γύρω τους αυτο και μετα στη θέση τους!! Θα βελτιωθούν ετσι οι τριγμοι!!!!!!

ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ...... 0_21  0_21  0_21  0_21  0_21
Είχα και άλλη φαεινή ιδέα για άλλο πραγμα, αλλα θα την πώ αφού κάνω μια βόλτα αύριο στο ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ  j12  roc2  a105
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 14:07 »
Αφου έχεις τόσο κουράγιο τι να πώ.....
Εγω μια φορά έκανα μια ταρζανιά και δεν την ξανακάνω.....
Εβαλα μόνος μου τα πίσω ηχεία....
Πρέπει να βγάλεις ακόμα και τα καθίσματα....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 14:34 »
Εχω βγάλει τα πίσω καθίσματα. Στο δάπεδο του υποτυπώδους χώρου αποσκευών έχει ένα καφέ αφαιρούμενο κομμάτι που καλύπτει τον γρύλο και τα εργαλεία. Ολα μαζί κουδουνίζουν ασύστολα >:(
Εβγαλα τον "άχρηστο" γρύλο και τα εργαλεία. Μετά βίδωσα προσεκτικά το κάλυμμα στο σασί σε τρύπες που ήδη υπάρχουν...τώρα δεν ακούγεται τίποτα απολύτως.
Επίσης έβγαλα την ρεζέρβα και έσφιξα τις βίδες της βάσης πάνω στην πόρτα.
Το αποτέλεσμα είναι θεαματικό θα έλεγα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 15:21 »
Εχω βγάλει τα πίσω καθίσματα. Στο δάπεδο του υποτυπώδους χώρου αποσκευών έχει ένα καφέ αφαιρούμενο κομμάτι που καλύπτει τον γρύλο και τα εργαλεία. Ολα μαζί κουδουνίζουν ασύστολα >:(
Εβγαλα τον "άχρηστο" γρύλο και τα εργαλεία. Μετά βίδωσα προσεκτικά το κάλυμμα στο σασί σε τρύπες που ήδη υπάρχουν...τώρα δεν ακούγεται τίποτα απολύτως.
Επίσης έβγαλα την ρεζέρβα και έσφιξα τις βίδες της βάσης πάνω στην πόρτα.
Το αποτέλεσμα είναι θεαματικό θα έλεγα.
Σωστό σε βρίσκω . Έχω κι εγω σκοπό να κάνω κάτι παρόμοιο !! Θα ενημερώσω  ;D
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 17:50 »
Εχω βγάλει τα πίσω καθίσματα. Στο δάπεδο του υποτυπώδους χώρου αποσκευών έχει ένα καφέ αφαιρούμενο κομμάτι που καλύπτει τον γρύλο και τα εργαλεία. Ολα μαζί κουδουνίζουν ασύστολα >:(
Εβγαλα τον "άχρηστο" γρύλο και τα εργαλεία. Μετά βίδωσα προσεκτικά το κάλυμμα στο σασί σε τρύπες που ήδη υπάρχουν...τώρα δεν ακούγεται τίποτα απολύτως.
Επίσης έβγαλα την ρεζέρβα και έσφιξα τις βίδες της βάσης πάνω στην πόρτα.
Το αποτέλεσμα είναι θεαματικό θα έλεγα.

Μια άλλη λύση είναι να ντύσεις το κάτω μέρος απο το καπάκι στο χώρο αποσκευών με μοκέτα.Πάλι δεν ακούγεται τίποτα.Εύκολα , γρήγορα και δεν αχρηστεύεται η εργαλειοθήκη ;)
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2006, 18:03 »
Σωστός ο Δημήτρης.....θα το κάνω...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 12:52 »
Επίσης κοιτάξτε τις βάσεις της εξάτμισης, συνήθως κόβουν, όπως κόβουν και τα μεταλλικά δαχτυλίδια που κρατάνε το προστατευτικό του καταλύτη...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 13:09 »
Εχω βγάλει τα πίσω καθίσματα. Στο δάπεδο του υποτυπώδους χώρου αποσκευών έχει ένα καφέ αφαιρούμενο κομμάτι που καλύπτει τον γρύλο και τα εργαλεία. Ολα μαζί κουδουνίζουν ασύστολα >:(
Εβγαλα τον "άχρηστο" γρύλο και τα εργαλεία. Μετά βίδωσα προσεκτικά το κάλυμμα στο σασί σε τρύπες που ήδη υπάρχουν...τώρα δεν ακούγεται τίποτα απολύτως.
Επίσης έβγαλα την ρεζέρβα και έσφιξα τις βίδες της βάσης πάνω στην πόρτα.
Το αποτέλεσμα είναι θεαματικό θα έλεγα.

Μια άλλη λύση είναι να ντύσεις το κάτω μέρος απο το καπάκι στο χώρο αποσκευών με μοκέτα.Πάλι δεν ακούγεται τίποτα.Εύκολα , γρήγορα και δεν αχρηστεύεται η εργαλειοθήκη ;)

Εχω ντύσει το καπάκι απο κάτω και όλο τον χώρο αποσκευών καθώς και εκει που έβγαλα τα καθίσματα με ένα μεγάλο κομμάτι μοκέτας. :)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: ΤΡΙΓΜΟΙ - ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ ΘΟΡΥΒΟΙ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 13:38 »
¶λλη μία επίσης καλή λύση για να βάλετε τέρμα στους τριγμούς...

When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders