Αποστολέας Θέμα: Δίσκος πλατό centerforce.  (Αναγνώστηκε 32826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 19, 2006, 15:59 »
Είμαι πολύ κοντα στην αλλάγη του συμπλέκτη και παρακολουθώ ολή την ιστορία με τον centerforce....τελικά βρήκατε άκρη??ήθελε πατεντα για να καθήσει σωστά?Η απλά κόψανε τα βάρη?Για τον αν χρειάζεται να κατέβει το κιβώτιο ρωτάω για να ξέρω περίπου τι θα μας στοιχίσει η αλλαγή..

Δεν έχουμε ακόμα καταλήξει πουθενά. Ο κ.Τσούκας που διάβασε το θέμα σήμερα δεν μας έχει πει ακόμα κάτι (άλλωστε δεν εμπλέκεται άμεσα)  και με τον κ. Ματσικίδη θα περιμένω να επικοινωνήσω τη Δευτέρα μια και έχω μόνο το τηλ. του καταστήματός του.

Με τον sirro που επικοινώνησα μου είπε πως υπάρχει και ο centerforce ο 30άρης χωρίς τα φυγόκεντρα βάρη ενώ αυτός ήταν ο 70άρης.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2006, 16:02 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 19, 2006, 16:09 »
Είμαι πολύ κοντα στην αλλάγη του συμπλέκτη και παρακολουθώ ολή την ιστορία με τον centerforce....τελικά βρήκατε άκρη??ήθελε πατεντα για να καθήσει σωστά?Η απλά κόψανε τα βάρη?Για τον αν χρειάζεται να κατέβει το κιβώτιο ρωτάω για να ξέρω περίπου τι θα μας στοιχίσει η αλλαγή..

Δεν έχουμε ακόμα καταλήξει πουθενά. Ο κ.Τσούκας που διάβασε το θέμα σήμερα δεν μας έχει πει ακόμα κάτι (άλλωστε δεν εμπλέκεται άμεσα)  και με τον κ. Ματσικίδη θα περιμένω να επικοινωνήσω τη Δευτέρα μια και έχω μόνο το τηλ. του καταστήματός του.

Με τον sirro που επικοινώνησα μου είπε πως υπάρχει και ο centerforce ο 30άρης χωρίς τα φυγόκεντρα βάρη ενώ αυτός ήταν ο 70άρης.

Καλά και δεν έγινε σωστη ενημέρωση για το ποιο συμπλέκτη πρέπει να πάρεις........ 0_21!!Τα forum τι τα έχουμε....Απο την άλλη τα βάρη είναι αυτα που τον κάνουν ξεχωριστό και καλό στη λειτουργία του απο τι διάβασα στο site της center force.Τεσπα καλό κουράγιο.

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 19, 2006, 17:16 »
Κώστα καλημέρα, πριν βάζεις οτιδήποτε αξεσουάρ/ανταλακτικό που σου προτείνει ο κάθε π.χ. "Γ. Ρούσσος" καλό είναι να ψάχνεις την αγορά !.
Ο συγκεκριμένος δίσκος βγαίνει σε δύο εκδόσεις, οι οποίες περιγράφονται αναλυτικά στην σελίδα του αντιπροσώπου (π.χ.Τσούκα)
1) ->http://www.xtreme4x4.gr/article.asp?intid=379&intidsub=68
2) ->http://www.xtreme4x4.gr/article.asp?intid=380&intidsub=68 , όπως και για το μοντέλο που παράγεται ->http://www.xtreme4x4.gr/article.asp?intID=381&intIDSub=68

Το πρόβλημα ξεκινάει από την εμπιστοσύνη σου στα λεγόμενα του π.χ. "Γ. Ρούσσου", συν δεν ήξερες, συν δεν ρώταγες τον αντιπρόσωπο, συν δεν έψαξες στο παγκόσμιο ιστό  ::), άρα μάλλον εσύ φταίς. (κουράγιο για την επόμενη εγχείρηση)

Υ.Γ. Ασε που φοράω την ίδια μάρκα δίσκο, στην απλή του έκδοση (χωρίς τα βαράκια βέβαια) και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. (λόγω μυρωδιάς δίσκου σε ζόρια και όχι λόγω προβλήματος)
Γιώργος Ρούσσος

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 19, 2006, 17:47 »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε μερικά από αυτά που λες.
Δεν έχει την ευθύνη ούτε ο ένας ούτε ο άλλος από αυτούς που απάντησαν στην ερώτηση του Κώστα, ούτε και ο ίδιος ο Κώστας που δεν έψαξε καλύτερα.  ???

Ο μόνος που έχει την ευθύνη είναι ο καθένας αντιπρόσωπος που πουλάει το κάθε ένα ανταλλακτικό με τον τρόπο που αυτός θέλει.  >:( >:(
Βρήκαμε τον συγκεκριμένο δίσκο ότι ταιριάζει και στο jimny , και τον βάζουμε επάνω ( αφού βγάλουμε τα αντίβαρα ).
 Ας υποθέσουμε ότι , ούτε ιντερνετ έχω ούτε και σκαμπάζω από τεχνικά αλλά και δεν έχω κάποιον γνωστό να μου πει πέντε πράγματα .  t4 t4
Τι πρέπει να γίνει? Να την πατάω συνέχεια όταν αγοράζω κάποια ανταλλακτικά?  bhe bhe

Ε όχι ρε παιδία δεν είναι έτσι.

Όσο για θέμα αντοχής και αξιοπιστίας εγώ τον έχω 2 χρόνια φορεμένο και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό.  j12 j12

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 19, 2006, 19:34 »
Υ.Γ. Ασε που φοράω την ίδια μάρκα δίσκο, στην απλή του έκδοση (χωρίς τα βαράκια βέβαια) και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. (λόγω μυρωδιάς δίσκου σε ζόρια και όχι λόγω προβλήματος)
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2006, 00:02 από kostas katsenos »

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 19, 2006, 21:06 »
δηλ ο 30αρης ταιριαζει απολυτα στο τζιμνυ; ή περιμενουμε απο δευτερα επισημη απαντηση;
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 19, 2006, 21:18 »
δηλ ο 30αρης ταιριαζει απολυτα στο τζιμνυ; ή περιμενουμε απο δευτερα επισημη απαντηση;

Δευτέρα καλύτερα, κατ εμένα δεν ταιριάζει γιατί έχει και αυτός φυγόκεντρα βάρη.

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 19, 2006, 21:25 »
δηλ ο 30αρης ταιριαζει απολυτα στο τζιμνυ; ή περιμενουμε απο δευτερα επισημη απαντηση;

Κανένας δεν είναι για jimny. Και οι δυο είναι για sami .
Εκτός αν βγάλεις τα αντίβαρα όποτε είναι ένας απλός δίσκος.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 19, 2006, 21:51 »
δηλ ο 30αρης ταιριαζει απολυτα στο τζιμνυ; ή περιμενουμε απο δευτερα επισημη απαντηση;

Κανένας δεν είναι για jimny. Και οι δυο είναι για sami .
Εκτός αν βγάλεις τα αντίβαρα όποτε είναι ένας απλός δίσκος.


Τ Ε Λ Ι Κ Α....Ξέρει κανείς ποιος είναι ο πιο σωστός δίσκος για jimny(οχι κατί τερμα αγωνιστικο μια μέση λύση) που να ταιριάζει χωρις πατεντες??

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 19, 2006, 21:54 »
Αγόρασε ένα πλατό  σαν της centerforce, βρες και ένα δίσκο με 4 διπλά ελατήρια και είσαι έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 20, 2006, 20:24 »
Κύριοι ,

Προς ενημερωσή σας σχετικά με τους δίσκους της Centerforce , ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΣΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ δεν είναι για Jimny , είναι μόνο για Samurai .

Τώρα επειδή ο δίσκος ταιριάζει αφαιρώντας του τα βαρύδια και στο Jimny υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθεί . Όσοι έχουν τοποθετήσει δίσκο τέτοιο στο κατάστημά μας στην Αθήνα έχουν ενημερωθεί πρίν για την μετατροπή αυτή (ακόμη και ο Νίκος Σίμος που δεν το θυμόταν αλλά τελικά το θυμήθηκε έπειτα απο τηλεφωνική επικονωνία μας ) . Για το λόγο αυτό και δεν έχουμε τοποθετήσει 90αρι δίσκο σε κανένα Jimny αλλά τοποθετούμε τους 30αριδες (εφόσον αφαιρεθούν τα βαρύδια , οι δίσκοι είναι ίδιοι , μόνο στο χρώμα διαφέρουν ) διότι η τιμή τους πλησιάζει ένα καλό απλό δίσκο που μπορείτε να βρείτε στην αγορά .

Όσον αφορά την περίπτωση του κου Κάτσενου , κακώς δεν ενημερώθηκε πρίν την αγορά του δίσκου οτι χρειάζεται αυτή η μετατροπή για να τοποθετηθεί ο δίσκος απο τον Κο Ματσικίδη , επειδή όμως ο Κος Ματσικίδης είναι ένας εμπορικός αντιπρόσωπος και η εταιρεία δεν μπορεί να ελέγχει απόλυτα τα λεγόμενα των αντιπροσώπων της δεν μπορώ να σας απαντήσω για το τί έχει συμβεί καθώς δεν γνώριζα ούτε καν οτι έχετε προμηθευτεί τέτοιο δίσκο .

Θεωρώ οτι θα βρεθεί λύση άμεσα την Δευτέρα και ή θα πάρετε μια έκπτωση τέτοια ώστε να πλησιάσει την τιμή ενός απλού δίσκου ή θα αντικατασταθεί με έναν απλό δίσκο και θα λάβετε την διαφορά των χρημάτων που δώσατε ή εάν δεν σας καλύπτει κάτι απο τα δύο θα σας επιστραφούν τα χρήματα και θα πάρει ο Κος Ματσικίδης τον δίσκο πίσω .
Για οποιαδήποτε διαφορά ή πρόβλημα αντιμετωπίσετε θα ήθελα να μην διστάσετε να επικοινωνήσετε και προσωπικά μαζί μου , είμαι στη διάθεσή σας .

Βαγγέλης Τσούκας
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2006, 20:32 από xtreme 4x4 »

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 20, 2006, 21:41 »

Κύριοι,

Αλλο ένα παράδειγμα προς μίμηση, σωστού επαγγελματία...

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, με τον κύριο Τσούκα, το μόνο που μας ενώνει είναι μιά γνωριμία που έγινε στην εκδρομή μας στην Κερκίνη και(δεν το κρύβω) απο μέρους μου μία συμπάθεια... ΜΟΝΟ. Δεν έχω καμμία οποιαδήποτε είδους συνεργασία μαζί του μέχρι τώρα, ούτε και κάποιο όφελος...
Διαβάζοντας το ποστ του διαπιστώνω πως ανήκει στην κατηγορία των επαγγελματιών που σέβονται και εκτιμούν τον πελάτη (ακόμη και στην περίπτωση που δεν είναι ...άμεσα δικός τους)
Είναι η πρώτη φορά που ακούω το..."εάν δεν σας καλύπτει κάτι απο τα δύο θα σας επιστραφούν τα χρήματα και θα πάρει ο Κος Ματσικίδης τον δίσκο πίσω ".

Ισως θα πρέπει την αντιμετώπισή του - ευρύτερα - να τη δουν ΟΛΟΙ οι εμποροι σε ΚΑΘΕ χώρο...

Για να δικαιολογήσω όμως και το φίλο μου το Γιώργο το Ματσικίδη, αν εγώ του ζητήσω ένα συγκεκριμένο προιόν το οποίο ΔΕΝ έχει κατασκευαστεί για το αυτοκίνητό μου (μπαίνει όμως) δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει αν εγώ ξέρω ή όχι την όποια διαδικασία τοποθέτησης...(όπως πχ. έγινε στο τελευταίο σετ ανάρτησης που φοράω που ΔΕΝ είναι ...για jimny) και οτι επίσης έχει μόνο κατάστημα πώλησης...

Οταν θέλουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο στο αυτοκίνητο, πρέπει να ξέρουμε πως δεν είναι δυνατόν μόνο να κερδίζουμε... Το προετοιμάζουμε πχ. για καλύτερη συμπεριφορά στο χώμα, αλλά χάνουμε στην άσφαλτο. Πρέπει να είμαστε λοιπόν προετοιμασμένοι πως με οτιδήποτε μη εξουσιοδοτημένο ανταλλακτικό ή αξεσουάρ, ίσως αντιμετωπίσουμε απο λίγα έως πάρα πολλά προβλήματα. Αλλιώς ας το πηγαίνουμε στην αντιπροσωπεία να το συντηρούμε εκεί...

Δεν ξέρω άν ...φταίει κάποιος στη συγκεκριμένη περίπτωση του Κώστα, ίσως φταίμε όλοι εμείς που τον παροτρύναμε να αγοράσει τον συγκεκριμένο δίσκο και δε γνωρίζαμε την διαδικασία τοποθέτησης... Οπως προανέφερα όμως όταν δοκιμάζεις κάτι, παίρνεις και το ρίσκο... Παραδείγματα έχω άπειρα.
Στεναχωριέμαι όμως με κάποιους "μετα θάνατον προφήτες" που εκ των υστέρων, κατηγορούν (εκ του ασφαλούς) όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν λέγοντας τη γνώμη τους (μαζί τους και τον Κώστα)...

Το πρόβλημα του Κώστα με το δίσκο γνωστοποιήθηκε στις 15 του μηνός στις 11:37 το πρωί... Οι απαντήσεις που προέτρεπαν τον Κώστα να αγοράσει το συγκεκριμένο δίσκο αρχίσαν την επόμενη μέρα. Σε 2 μέρες ο Κώστας αποφάσισε να τον αγοράσει... Κακώς ίσως γιατί θα έπρεπε να μείνει χωρίς αμάξι 20 μέρες καλοκαιριάτικα για να...ψάξει καλύτερα.  Γιατί δεν προσπαθήσατε να τον αποτρέψετε ?

.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 21, 2006, 00:14 »
     Teo η άποψή σου σεβαστή αλλά θα ανοίξουμε έναν ολόκληρο διάλογο πάλι και πιθανότατα δε θα καταλήξουμε. Το αυτοκίνητο πέρα από το κυνήγι δεν το χρησιμοποιώ για άλλη off road χρήση και σε οποιεσδήποτε μετατροπές είμαι επιφυλακτικός. Κατά την επικοινωνία μου με τον κ.Ματσικίδη ζήτησα τον Centerforce για jimny και ρώτησα αν υπάρχουν διαφορετικοί τύποι. Η απάντηση είναι ότι είναι ένας κάνει τόσο και αν τον θες τον στέλνω. (άψογος σε όλα πέρα από το ότι δε μου είπε ότι δεν είναι για jimny αλλά για samy, και υπάρχουν δύο τύποι, ο ακριβός και ο φτηνός. Δεν θέλω να πιστεύω έγινε με πρόθεση. Πιθανότατα υπέθεσε ότι ήξερα, αν και από τα λεγόμενά μου δεν έπρεπε να υποθέσει κάτι τέτοιο. Ήμουν συγκεκριμένος στα ερωτήματα. Βέβαια άνθρωποι είμαστε και τα λάθη είναι για εμάς).
     Πιστεύω πράγματι ότι και η πρόταση του κ.Τσούκα για αλλαγή με τον άλλο τύπο και τοποθέτηση μπορεί να είναι πράγματι καλή απλά δε θα ήθελα να πειραματιστώ προς το παρόν μετά την επικοινωνία με την εταιρεία στην Αμερική.
     Αν και ο κ Ματσικίδης αύριο μου προτείνει τις λύσεις του κ Τσούκα θα είναι η ευτυχέστερη κατάληξη μιας άτυχης αγοροπωλησίας και άψογη επαγγελματική συμπεριφορά από την πλευρά του εμπόρου.
     Οφείλω να ευχαριστήσω τον κ. Τσούκα για την παρέμβαση παρόλο που ο ίδιος δεν έχει εμπλακεί πουθενά άμεσα. 
     Όσον αφορά το σχόλιο μετά θάνατον προφήτες και κατηγορίες πέρα από την πλάκα ότι θα τα ψάλω και τα emotions  0_21 πραγματικά δεν αισθάνομαι ότι κάποιος μου φταίει σε όλη αυτή την ιστορία.
Πάντα εκτιμώ κάθε άποψη και κανείς μας δεν είναι αυθεντία απλά μπορεί να έχει την εμπειρία από κάποια δική του κακή περιπέτεια ή καλή και τη μοιράζεται με όλους μας. Αυτός και ο σκοπός της παρουσίασης του θέματος ώστε να ξεκαθαρίσουμε το θέμα. Ευχαριστώ ακόμα μια φορά όσους μου είπαν την άποψή τους όταν εναγωνίως και βιαστικά έψαχνα τί δίσκο να βάλω και ειδικά εσένα Τεο που και σε ενόχλησα και άμεσα κατάφερες να επικοινωνήσεις και να μου δώσεις απαντήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2006, 00:23 από kostas katsenos »

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 21, 2006, 01:37 »
Εγώ ομως θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο της απάντησης του κυρίου Τσουκα.
Κάπου αναφέρει ότι  <και οι δυο είναι ίδιοι, διαφέρουν μόνο στο χρώμα> . :-[
Αν όντως είναι ίδιοι γιατί έχουν διαφορά στην τιμή? ::) ::)
Αν όντως είναι ίδιοι εγώ γιατί πλήρωσα παραπάνω να βάλω τον ποιο <ενισχυμένο>? bhe bhe
Αν είναι ίδιοι τότε μάλλον κάποιος από τους αντιπρόσωπους Κύριε Τσουκα δεν κάνει καλά την δουλειά του.

Αποσυνδεδεμένος frankie

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δίσκος πλατό centerforce.
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 21, 2006, 11:53 »
Εγώ ομως θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο της απάντησης του κυρίου Τσουκα.
Κάπου αναφέρει ότι  <και οι δυο είναι ίδιοι, διαφέρουν μόνο στο χρώμα> . :-[
Αν όντως είναι ίδιοι γιατί έχουν διαφορά στην τιμή? ::) ::)
Αν όντως είναι ίδιοι εγώ γιατί πλήρωσα παραπάνω να βάλω τον ποιο <ενισχυμένο>? bhe bhe
Αν είναι ίδιοι τότε μάλλον κάποιος από τους αντιπρόσωπους Κύριε Τσουκα δεν κάνει καλά την δουλειά του.

O κος Τσούκας αναφέρει οτι αφαιρώντας τα βαρύδια , μονο τοτε ειναι ουσιαστικά οι δίσκοι ιδιοι. Τα εύσημα μου στον Κο Τσούκα για την αντιμετώπιση του. Παρατηρώντας στο επίσημο σαιτ της xtreme, υπάρχει διαφορά στα τακάκια μεταξύ των δυο δίσκων.Στον απλο καλύπτει ολη την επιφάνεια περιμετρικά , ενω στον 90ρη ειναι σε μέρη,μαργαρίτα διάταξη.Μπορεί κάποιος να μας το διευκρινήσει αυτο?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2006, 13:01 από frankie »
Δεν μπορώ να προχωρήσω , με τραβούν τα @@ πίσω!!!!!!!!!!