Αποστολέας Θέμα: Νέο Μέλος ψάχνετε  (Αναγνώστηκε 6112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petaloudas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
Νέο Μέλος ψάχνετε
« στις: Αύγουστος 10, 2006, 13:23 »
 lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol
Γειά σας φίλοι και φίλες του Jimny Club.
Είμαι νέος εδώ αλλά όχι και στο τιμόνι του Jimny μου.
Έχω ένα καιΆγω μωρό παιχνιδιάρικο (Jimny) μοντέλο 2003 ασημί με σκαλοπάτια αλουμινίου και μπάρα μπροστά μαύρη-inox και κοτσαδόρο πίσω.
Τώρα επιθυμώ να κάνω το μωρό μου μοντέλο.
Θέλω να το σηκώσω όσο μπορώ, να του βάλω τρακτεροτά λάστιχα και να προσθέσω προβολείς extra μπροστά.
Δεν βιάζομαι βέβαια, αν και ψάχνω εδώ και καιρό, αλλά θα είμαι υποχρεωμένος και ευγνώμον σε όποιον με καθοδηγήσει σύμφωνα με τις δικές του εμπειρίες στην αγορά.
Εγώ μόνος όσο ψάχτηκα, κατάλαβα ότι παίζει πολύ εκμετάλλευση σε αυτά τα είδη, αλλά δεν το βάζω κάτω.
Ανοίχτηκα και στην αγορά του εξωτερικού ψάχνοντας αλλά κολλάμε στα μεταφορικά, που λόγω βάρους είναι ακριβά.
Ελπίζω να ανταποκριθεί κάποιος φίλος και γνώστης.               
 j12   j12   j12   j12   j12   j12   j12   j12   j12   j12 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2006, 19:01 από petaloudas »

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2006, 13:27 »
καλως ηρθες πεταλουδας. Ριξε μια ματια στο φορουμ, στα τεχνικα θεματα :)

καλη περιηγηση :)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2006, 15:25 »
Καλώς ήρθες. Nice avatar μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2006, 08:03 »
Γειά σας φίλοι και φίλες του Jimny Club. Είμαι νέος εδώ αλλά όχι και στο τιμόνι του Jimny μου... ...Ελπίζω να ανταποκριθεί κάποιος φίλος και γνώστης.

Καλως ηρθες φιλε petaloudas στη παρεα του jimnyclub!!! cl 
Xαιρομαι που η παρεα μας μεγαλωνει κι αλλο, εξαπλωνεται...   Αληθεια... απο ποιο μερος εισαι?   
Για οτι αποριες εχεις και δεν εχουν καλυφθει, κανε μια μικρη περιηγηση στα θεματακια του forum και οτι θελεις ειμαστε εδω ολοι... οτι μπορει ο καθενας θα το κανει, να εισαι σιγουρος...
Αν ειναι κατι που δε θα βρεις αντιστοιχο θεμα στα επι μερους tοpics, απλα... ανοιξε το εσυ σαν θεμα και σιγουρα θα βρεις απαντησεις σε οτι σε προβληματιζει!!!

Ευχομαι καλα χιλιομετρα με το jimny σου και παλι καλως ηλθες!!!



Υ.Γ.   (Απευθυνεται προς ολους τους νεους χρηστες): Καλο θα ειναι να μας λετε και 5-10 κουβεντουλες για εσας... τα χομπυ σας, το αυτοκινητο σας... ετσι ωστε να γνωριζομαστε σιγα σιγα και μεταξυ μας... διαβαστε τα topics, θα βρειτε αρκετα ενδιαφεροντα θεματα, για τα ενδιαφεροντα των χρηστων, που μενει ο καθενας μας, με τι ασχολουμαστε κλπ κλπ... 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2006, 08:07 από Nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος petaloudas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2006, 14:06 »
 lol
Λοιπόν μένω στον Δήμο Νικαίας και η καταγωγή μου είναι από Πλωμάρι Λέσβου.
Στη Λέσβο πάω σχεδόν κάθε χρόνο γιΆαυτό και διάλεξα να πάρω ένα καθαρόαιμο OFF ROAD όπως το Jimny.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και μου εύχομαι να καταφέρω με την βοήθειά σας να εξωτερικεύσω τον καθαρόαιμο χαρακτήρα του Jimny μου. 
 yah

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2006, 14:24 »
lol
Λοιπόν μένω στον Δήμο Νικαίας και η καταγωγή μου είναι από Πλωμάρι Λέσβου.
Στη Λέσβο πάω σχεδόν κάθε χρόνο γιΆαυτό και διάλεξα να πάρω ένα καθαρόαιμο OFF ROAD όπως το Jimny.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και μου εύχομαι να καταφέρω με την βοήθειά σας να εξωτερικεύσω τον καθαρόαιμο χαρακτήρα του Jimny μου. 
 yah

Και ποιό είναι το καλύτερο ούζο?

Αποσυνδεδεμένος darisg

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 11, 2006, 15:15 »
Και ποιό είναι το καλύτερο ούζο?

.....ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΟΣ............ j12 (Σάμου)
Γρηγόρης Γ. Δάρης

Αποσυνδεδεμένος petaloudas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2006, 17:51 »
Το καλύτερο ούζο φίλοι μου είναι το Πλωμαρίτικο και ειδικότερα, για όσους γουστάρουν μοναδική γέυση ούζου από προσεγμένα και παραδοσιακά αποστάγματα να ζητήσουν Ούζο Γιαννατσή ή Βαρβαγιάννη (πράσινο).
Και καλό είναι να υπάρχει παστή σαρδέλα Καλλονής για μοναδικό συνδιασμό γεύσης.
Ζητήστε τα και θα με θυμηθείτε, στην υγειά σας. yah

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2006, 19:19 »
Το καλύτερο ούζο φίλοι μου είναι το Πλωμαρίτικο και ειδικότερα, για όσους γουστάρουν μοναδική γέυση ούζου από προσεγμένα και παραδοσιακά αποστάγματα να ζητήσουν Ούζο Γιαννατσή ή Βαρβαγιάννη (πράσινο).
Και καλό είναι να υπάρχει παστή σαρδέλα Καλλονής για μοναδικό συνδιασμό γεύσης.
Ζητήστε τα και θα με θυμηθείτε, στην υγειά σας. yah
cl

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 12, 2006, 13:40 »
Petaloudas καλώς όρισες.....
Ξεκινα με μια ΟΜΕ και μια τετράδα λάστιχα, και θα δεις τι μπορεί να κάνει το θηρίο...
Εαν δεν σου φτάνουν αυτά, με ένα μπλοκέ πίσω και έναν εργάτη μπροστά είσαι οκ...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος petaloudas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 12, 2006, 19:36 »
 cl         lol         cl           lol           cl           lol             cl           lol              cl       
Ευχαριστώ πολύ Iroman έχω ήδη καταλήξει, διαβάζοντας προσεχτικά εδώ στο FORUM του JimnyClub, για λάστιχα τα Green Way Macho και θα τα έχω αρχές Σεπτεμβρίου γιατί ο αντιπρόσωπος έκλεισε για διακοπές.

Στο μαγαζί που θα τα τοποθετήσω μου είπε ότι θα ψάξει να μου βρει και σετ αμορτισέρ- ελατήρια που πρέπει να αλλάξω, αλλά φοβάμαι ότι  θα μου πιάσει τον κώλο σαν άσχετος που είμαι. Έχω κάνει μια σχετική ερώτηση εδώ στο σχετικό topic για ένα σετ που βρήκα στο ebay http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,779.0.html
αλλά δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα. bhe bhe
Όποιος ξέρει κάποιο μαγαζί ας με βοηθήσει να βγάλω άκρη.

Όσο για τον εργάτη και το μπλοκέ πίσω που μου πρότεινες φίλε Iroman, ήδη έχω βρει εδώ http://www.tetrakinisi.gr/catalog.asp?catid=8428 που τα έχουν άλλα δεν τους έχω πετύχει ακώμα.  bhe Και εδώ ζητάω την βοήθειά σας από δικές σας εμπειρίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2006, 19:38 από petaloudas »

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 13, 2006, 02:37 »
Καλωσήρθες petaloudas κι απο 'μένα.

Σε καμμία περίπτωση μή βιαστείς να επιλέξεις... Εχεις την ευκαιρία να γλυτώσεις απο λάθος επιλογές και τρεχάματα. Πρίν αρχίσεις να πληρώνεις, προσπάθησε να βρεθείς μαζί μας σε κάποια απο τις επόμενες συναντήσεις, για να δείς απο κοντά (και σε χρήση) διάφορες λύσεις και να σχηματίσεις μια πιό ολοκληρωμένη εικόνα.
Θα κερδίσεις έτσι -εκτός απο την παρέα- χρόνο, χρήμα, υποστήριξη και περισσότερο απ' όλα, την ψυχική σου ηρεμία. 

Υποθέτω απο τα γραφόμενά σου πως θέλεις να βελτιώσεις κυρίως τη χωμάτινη συμπεριφορά του jimny σου...
Οπως σου είπε και ο ironman είναι καλύτερα να βάλεις μιά δοκιμασμένη λύση με το σετ της OME και τα mud ελατήρια που φοράμε πολλοί απο μας, παρά να δοκιμάζεις λύσεις τύπου e-bay έστω κι αν είναι και φθηνότερες(που δεν είναι)... Οπως αναφέρεις, δεν σου απάντησε κανείς γιατί ίσως κανείς δεν την ξέρει τη συγκεκριμένη...

Με την επιλογή των ελαστικών που έκανες και μιά καλή ανάρτηση, το jimny σου θα είναι αγνώριστο στο χώμα.

ΑΦΟΥ κάνεις αυτά τα πρώτα βήματα και δεν μείνεις ικανοποιημένος, τότε μπορείς να προχωρήσεις σε περαιτέρω βελτιώσεις... Στο μεταξύ θα αποκτάς και μεγαλύτερη εκτός δρόμου εμπειρία και θα ξέρεις τι να επιλέξεις και γιατί... Εδώ θα είμαστε κι εμείς για να τα συζητάμε...



Υ.Γ. Ξεχασα να αναφέρω πως το πιό σημαντικά αξεσουάρ και 1ο επίπεδο βελτίωσης είναι... το αυτοκόλλητο του jimnyclub.com... Είναι αδιάβροχο, αντέχει στη σκληρή χρήση και ανεβάζει την προστιθέμενη αξία του αυτοκινήτου σου. Μπορείς να το προμηθευτείς απο τους κατα τόπους αντιπρόσωπους του club...

.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 13, 2006, 06:14 »
φίλε petaloudas είχες την τιμητική σου........ μετά το καλωσόρισμα και από τον ΤΕΟ...
Σε βλέπω να το ψηλώνεις το γίμνι σου πολύ ψηλά lol lol roc2 roc2
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος petaloudas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
Απ: Νέο Μέλος
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 13, 2006, 18:56 »
•   Ευχαριστώ τον Τeo για την πολύ σωστή τοποθέτησή του, στην επιθυμία μου για βελτιώσεις του Jimny μου. lol
•   Ευχαριστώ και τον φίλο savvoul για το καλωσόρισμα του. lol
•   Όντως αυτά τα αμορτισέρ (ΟΜΕ +4cm) και αυτά τα ελατήρια (Μad) ψάχνω να βρω, σύμφωνα πάντα με τις καταγεγραμμένες εμπειρίες και αξιολόγησης μελών του JimnyClub εδώ μέσα. 

Το θέμα είναι πού και πόσο; bhe bhe bhe bhe

•   ΓιΆαυτό έψαξα σε διεθνή αγορά γιατί δεν ξέρω την Ελληνική αγορά και κανείς εδώ δεν λέει που έκανε ότι έκανε στο Jimny του.  t4 t4Όχι με σκοπό την διαφήμιση κάποιου καταστήματος, αλλά για βοήθεια προς όλους εμάς που ψάχνουμε στο χάος της Αθηναϊκής αγοράς και με όλους τους επιτήδειους εμπόρους να σε περιμένουν στην γωνία για να γεμίσουν το ταμείο τους από το μεράκι και την αγάπη για το Jimny σου. :'( :'(

•   Λάστιχα βρήκα πια (Green Way Mcho) που (Κοτανίτης στον Πειραιά) και πόσο (85? με τοποθέτηση). yah

•   Και ανυπομονώ να τα πούμε από κοντά με όλους όσους έχουν την ίδια αδυναμία στο Jimny τους με μένα. j12 j12 j12 j12 j12
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2006, 19:03 από petaloudas »

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Νέο Μέλος ψάχνετε
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 13, 2006, 19:38 »
Λοιπόν petalouda μιάς και το έθιξες το θέμα, κάποτε πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε και για τα...καλά μαγαζιά (εννοώ τους επαγγελματίες που μας έχουν αφήσει ευχαριστημένους) και όχι μόνο να γράφουμε τα παράπονά μας...
Μην περιμένεις όμως τέτοια εποχή, άμεσες απαντήσεις, δεδομένου οτι οι περισσότεροι λείπουν σε διακοπές...

Αν ήσουν κοντά μου θα μπορούσα να σου προτείνω - και το αντίθετο - κάποιους... ειδικούς.
Απ' ότι διάβασα είσαι στη Νίκαια επομένως δεν ξέρω πολλά. Γνώρισα όμως προσωπικά τον Βαγγέλη τον Τσούκα, (που είναι και μέλος μας) και ξέρω πως κάνει και καλή και εξειδικευμένη δουλειά (και με πολύ καλές τιμές). Εντελώς συμπτωματικά, είναι και ο αντιπρόσωπος της ΟΜΕ...και πολλών άλλων προιόντων για να κάνεις το jimny σου ...αγνώριστο. Βρίσκεται στον Ταύρο. http://www.xtreme4x4.gr/ (εγώ ψωνίζω απο τον αντιπρόσωπό του στη Θεσσαλονίκη, το Γιώργο το Ματσικίδη και στα είδη που με βοήθησε να επιλέξω, είμαι πολύ ευχαριστημένος).
Τα παραπάνω μπορείτε να τα θεωρήσετε και διαφήμιση... λίγο με νοιάζει.

Θα σε κατατοπίσει όμως καλύτερα ο θείος Nicksi (που πιστεύω δεν θα έχει αντίρρηση) Πέρνα μια μέρα να τα πείτε απο την Καλλιθέα.

Οσον αφορά την 4ποντη ΟΜΕ... επειδή σε βρίσκω λίγο... αγριεμένο, δεν ξέρω αν θα σε καλύψει.. Ισως είναι καλύτερη η +6,5...

Σε βλέπω όμως πολύ βιαστικό ξαφνικά... Κατα τα λεγόμενά σου... "είσαι νέος εδώ, αλλά όχι και στο τιμόνι του jimny σου". Σου το είπα και πρίν ...ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ... Και μην ντρέπεσαι να ρωτάς... Οπως έχω γράψει και παλιότερα, κανείς δε γεννήθηκε μαθημένος... Εσένα σου δίνεται η ευκαιρία, να γλυτώσεις λάθος επιλογές, απο δικά μας παθήματα... Θα σε βοηθούσε αν σου έλεγα πως η δική μου ανάρτηση, είναι η 4η που έβαλα?(και δεν είμαι ο μόνος) Γιατί κι εγώ βιαζόμουν, δεν ήξερα κανέναν και άκουγα κάποιους.... ειδικούς μάστορες... Ολοι σχεδόν την έχουμε πατήσει...

Ανακεφαλαιώνω... Κάνε λίγο υπομονή, δες τα άλλα jimny, ρώτα, σκέψου τι ακριβώς θέλεις, αποφάσισε και μετά... πλήρωσε.


.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin