Αποστολέας Θέμα: αμορτισέρ ome για εργάτη  (Αναγνώστηκε 6588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
αμορτισέρ ome για εργάτη
« στις: Ιανουάριος 13, 2015, 23:02 »
Παιδιά  Καλησπέρα έχει  δοκιμάσει  κάποιος  τα αμορτισέρ ome που είναι  για εργάτη με mad ελατήρια  ....... Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 06:08 »
αμορτισερ για εργατη φιλε μου,1η φορα τα ακουω.
τα ελατηρια ειναι που διαχειριζονται το επιπλεον βαρος.
εμενα τα mad δεν μου αρεσαν καθολου σαν συμπεριφορα.τουβλα,και καθονται γρηγορα.

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 11:41 »
Ρώτησα  σε γνωστό  καταστημα του φόρουμ για αμορτισέρ ome κ του ειπα αν υπάρχει κάποιο άλλο αμορτισέρ  περα απο το 028,029 της ome πιο ενισχυμενο λογο οτι εχω μπουκαλα αεριου πίσω κ μου ειπε οτι υπαρχουν αυτα που ειναι για εργάτη. Υπάρχει  κάποιος αλλος συνδιασμος αμορτισέρ  κ ελατηρια  για +4. Τα mad +4 έχουν  καπιον κωδικο

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 13:12 »
Ρώτησα  σε γνωστό  καταστημα του φόρουμ για αμορτισέρ ome κ του ειπα αν υπάρχει κάποιο άλλο αμορτισέρ  περα απο το 028,029 της ome πιο ενισχυμενο λογο οτι εχω μπουκαλα αεριου πίσω κ μου ειπε οτι υπαρχουν αυτα που ειναι για εργάτη. Υπάρχει  κάποιος αλλος συνδιασμος αμορτισέρ  κ ελατηρια  για +4. Τα mad +4 έχουν  καπιον κωδικο
Στο κατάλογο της ΟΜΕ του 2014 δεν υπάρχουν αμορτισέρ για χρήση εργάτη.
Ακόμα όμως και να υπήρχαν (πχ με πιο σκληρό valving), από τη στιγμή που η μπουκάλα αερίου είναι πίσω δεν θα είχε νόημα... ;)
Τα μπροστινά ελατήρια που δίνει η ΟΜΕ για έξτρα βάρος (εργάτη, σιδερένιο προφυλακτήρα), δεν είναι πιο σκληρά, απλά είναι 1,5 εκ. πιο μακριά για να ανταπεξέλθουν στο μεγαλύτερο βύθισμα λόγω βάρους και να είναι ίσιο το αυτοκίνητο...
Τα ελατήρια της Mad για +3,5 εκ είναι πολύ μαλακά απ' ότι έχω διαβάσει και γίνεται το αυτοκίνητο βάρκα, τα +6εκ είναι τέλεια αλλά χωρίς εργάτη.
Αν θέλεις μια δοκιμασμένη λύση πήγαινε σε ελατήρια+αμορτισέρ ΟΜΕ (σετ), αλλιώς κάτσε και διάβασε τα (πολλά και αναλυτικά) ποστ περί αναρτήσεων για να δεις τι σου ταιριάζει και να βρεις συνδυασμούς... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 19:49 »
Αδερφέ  δεν θελω να  ανέβω  στα +6 κ ψάχνομαι   για τα mad με ome γιατι διάβασα  οτι είναι  κ η πιο δοκιμασμένη  λυση ισως να κανω κ λαθος.

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 06:28 »
οποτε βαζεις μια κομπλε ομε που ειναι 1,5'' και εισαι ετοιμος.

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 10:13 »
Μάλλον θα πάω στα  ome +4με τα ελατήρια  που είναι  γίά εργάτη γιατί  πισω εχω μπουκαλα  για αεριο......Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2015, 21:17 »
Ο εργάτης τι είναι ρε παιδιά;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2015, 08:43 »
Ο εργάτης τι είναι ρε παιδιά;
Δεν ξέρω, πήγαινε μια βόλτα από τον Περισσό να σου πουν....... ha ha lol lol lol lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 20:57 »
Μάλλον θα πάω στα  ome +4με τα ελατήρια  που είναι  γίά εργάτη γιατί  πισω εχω μπουκαλα  για αεριο......Ευχαριστώ

Πιστεύω ότι μπερδεύτηκες και έγραψες ελατήρια για εργάτη, μάλλον αμορτισέρ ήθελες να γράψεις. Αλλιώς σε βλέπω να κάνεις μεγάλη πατάτα. Αν τελικά βρεις αμορτισέρ ΟΜΕ πιο ενισχυμένα σε παρακαλώ ζήτα τους κωδικούς τους και γράψε τους εδώ για να γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι. Αν μπορείς ζήτα από τον πωλητή να σου πει πόσο είναι ανοιχτά-κλειστά ή μέτρα τα εσύ. Πάντως μέχρι τώρα ΟΜΕ πιο ενισχυμένα, για ύψος κοντά στο μαμά, νομίζω εδώ μέσα δεν γνωρίζει κανένας ότι υπάρχουν. Ελπίζω να σου λέει κάτι αυτό...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 22:56 »
Αδερφέ  πιο πανω ο METALAXI έγραψε  κατι. αμορτισέρ  δεν υπάρχουν  πιο ενισχυμενα μονο μπροστινά  ελατηρια  που ειναι πιο μακρυά 

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 12:40 »
Ντίνο έχει 2 τύπους ελατήρια μπροστινά η ΟΜΕ. (έως 35Kg. & 36-75Kg.)
http://www.xtreme4x4.gr/products_list.asp?e_cat_serial=001002009002001&e_cat_id=319

ΥΓ. Και τα δύο ίδια είναι σε συμπεριφορά, φόραγα κάνα 6μηνο τα έως 35 και μόλλις έβαλα εργάτη εκτός του ότι έγερνε μπροστά πήγαινε βάρκα γιαλό και τα άλλαξα με τα 36-75 και συνήλθε. (τάχω ακόμα στη αποθήκη άμα τα θες για τεστ)
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 21:57 »
Έτσι είναι Γιώργο, όπως τα λες. Το θέμα είναι ότι το παλικάρι ΔΕΝ έχει εργάτη (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον), αλλά επιπλέον βάρος πίσω από την μπουκάλα. Το σετ ελατηρίων της ΟΜΕ για εργάτη είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που χρειάζεται. Μια λύση φθηνή και πολύ αξιόπιστη την είχα στο προηγούμενο setup μου. Ειδικά στην περίπτωση του φίλου μας που έχει αυξημένο βάρος πίσω νομίζω ότι είναι ότι χρειάζεται...

Σε αυτούς που δεν θέλουν να ξεφύγουν από το μαμά ύψος αλλά να κάνουν κάτι με την ανάρτησή τους προτείνω ανεπιφύλακτα ελατήρια mad +3,5 και αμορτισέρ monroe adventure +6.
Το σετ αυτό δίνει περίπου 1,5 εκ. μπροστά και 2,0 εκ. πίσω.
Οι εντυπώσεις μου από τα τριάμισι χρόνια που το φόραγα:
Στο δρόμο η ανάρτηση είναι σφιχτή, χωρίς να είναι σκληρή και σε προδιαθέτει να κινείσαι πιο γρήγορα στις στροφές έχοντας και μικρότερες κλίσεις από τα μαμά.
Εκτός δρόμου οι μεγάλες διαδρομές των αμορτισέρ πραγματικά απογειώνουν τις δυνατότητες του μικρού κατσικιού, χωρίς όμως να υπάρχει φόβος να ξεκουμπώσουν τα ελατήρια (σε εμένα τουλάχιστον δεν ξεκούμπωσαν ΠΟΤΕ) ενώ τα μακρύτερα ελατήρια επιτρέπουν τη χρήση μεγαλύτερου σε προφίλ ελαστικού χωρίς πρόβλημα. Μόνο μειονέκτημα ότι για εκτός είναι λίγο σκληρά (πιο σκληρά πχ από ΟΜΕ) αφού πρόκειται για αμορτισέρ για πιο βαριά αυτοκίνητα...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 04:09 »
Mad+3,5 με Ome+6 εχει δοκιμάσει κανείς

Αποσυνδεδεμένος MKK

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: αμορτισέρ ome για εργάτη
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 19:38 »
Χαιρετώ τους αναρτησιολόγους του φόρουμ  roc2 ...

Τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω και εγώ με την τοποθέτηση εργάτη ... Πάνω που είχα αποφασίσει να τοποθετήσω ένα tmax 9500 με πλάσμα ... Συνολικό βάρος με βάση γύρω στα 34 Kgr ... Μπήκα στο αμάξι φίλου με setup ίδιο με το δικό μου ... Mad μπλε+6 με old man emu από navara ... Οπότε διαπίστωσα ότι το αυτοκίνητο μπροστά πάει βάρκα γυαλό ... Δεν μπορεί να διαχειριστεί τα πρόσθετα κιλά βάρους του εργάτη + βάση ...

Σημειωτέον ότι με το ανωτέρω setup και αποστάτες είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ... Έτσι φρενάρισα την τοποθέτηση εργάτη και είμαι σε αναζήτηση topR  ;) ...

Κάθε βοήθεια - πρόταση είναι καλοδεχούμενη ...