Αποστολέας Θέμα: προβλημα με υγραεριο  (Αναγνώστηκε 3994 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος j-man

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
προβλημα με υγραεριο
« στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 23:16 »
καλησπερα σε ολους και παλι. οπως προειπα το αμαξακι το πηρα πριν καμια εβδομαδα .εχει συστημα icom 5ης γενιας και με αυτο
εχει κανει απο τον προηγουμενο κατοχο περιπου 30000 χλμ.μου ειπε οτι το αεριο το δουλευε μονο οταν εκανε ταξιδια (και εκανε πολλα λογο δουλειας)
και ποτε στην πολη.εγω το αεριο το δουλευω συνεχεια και τωρα αναβει το check engine και αναμεσα 2,500 3,000 κανει αρεα και που διακοπες.
οταν ομως το δουλεψω με βενζινη μετα απο λιγο το check σβηνει και ολα καλα.τι κανω τωρα ? απο που ξεκιναω?.   
2.απο μπροστα και περισοτερο στα ποδια του συνοδηγου σε λακουβες και σκαμπανεβασματα ακουω ενα μικρο γκαπ αν ξερει καποιος τι μπορει
να ειναι αυτο(τι ειπα τωρα ε!) αυτα για αρχη.ευχαριστω πολυ.(αλλος ενας νεος τα κανει καρπουζια στους συμφορουμιτες του)

Αποσυνδεδεμένος j-man

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 16:38 »
Βρε κανεις;

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 20:15 »
Λόγω της φύσης του προβλήματος ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις εδώ:
http://www.autogasforum.gr/index.php

Αν και το καλύτερο θα ήταν, κατα τη γνώμη μου, να το δει αυτός που το εγκατέστησε.


Τώρα για τον θόρυβο, ρίξε μια ματιά στα λάστιχα που κρατάνε την εξάτμιση μήπως κάτι δεν πάει καλά και χτυπάει κάπου. Επειδή είναι σωλήνας μπορεί να μεταφέρεται ο θόρυβος και να νομίζεις ότι προέρχεται από μπροστά. Την έχω πατήσει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος j-man

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 20:24 »
ok φιλε ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος venomjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • venom jimny
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 15:47 »
Φιλε κοιτα λιγο και τα ζαμφορακια για το θορυβο! Εμενα ηταν παρομοιος κ ηταν εξαιτιας αυτων
ο μονος απροσπελαστος δρομος για ενα  4χ4 ειναι αυτος που χαραζει ενα jimny

Αποσυνδεδεμένος j-man

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 21:50 »
οκ θα το κανω ευχαριστω.Πηγα σ αυτον που εκανε την εγκατασταση και μου ειπε οτι το τα προβληματα ολα
προερχονται 100% απο αρυθμιστες βαλβιδες.το μοτορι ειναι καδενατο και δεν ξερω απο ποτε εγινε η τελευταια
ρυθμιση απο τον προηγουμενο.οπωτε αυριο παω περνω φιλερακια και ξεκιναω με οδηγο παντα το manual.
αυτος για να τις ρυθμισει ζητησε απο 150 εως 180 γιουρα(καλα νταξ μεγαλε αραξε).

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 23:59 »
Με 30.000 χλμ. και χρειάζονται ρύθμιση οι βαλβίδες;

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 00:53 »
Με 30.000 χλμ. και χρειάζονται ρύθμιση οι βαλβίδες;
ΆΥΡΟΝ! Μόλις είδα πως έχει 170.000 χλμ.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: προβλημα με υγραεριο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 15:45 »
Στο καδενάτο μοτέρ η ρύθμιση βαλβίδων από 100άρι και πάνω πάει.αλλά δεν έχεις πολλά περιθώρια με το αέριο...μια φορά θα κάνεις ρύθμιση, δύο, αντε τρεις.όσα πλακάκια αντέξει να βάλει πρόσθετα επάνω.
Για τον θόρυβο, αν δεν είναι κάτι από αυτά που είπαν οι υπόλοιποι φίλοι πιο πάνω, κοίταξε και τα "αυτάκια" που πιάνουν τα μπράτσα μπροστά, μπορεί να έχουν στραβώσει από κάποιο χτύπημα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!