Αποστολέας Θέμα: Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...  (Αναγνώστηκε 2740 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yan

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...
« στις: Ιούλιος 26, 2006, 11:16 »
Καλημέρα :)

Επειδή με τρώει η τσέπη μου και επειδή βαρέθηκα να πηγαίνω με το jimny μου και να στέκομαι μπροστά σε ένα εμπόδιο σκεφτόμενος θα βρει, δεν θα βρει, και τελικά να περνάω και να βρίσκει bhe, αποφάσισα να ξεκινήσω σιγά-σιγά διαδικασία upgrade.
Κι ακόμα δεν ξεκίνησα και οι απορίες προέκυψαν.
Απορία: έχω αποφασίσει να αλλάξω τώρα τις αναρτήσεις μου και να περιμένω λίγους μήνες πριν αλλάξω λάστιχα-ζάντες. Η επιλογή των αναρτήσεων θα περιορίσει τις επιλογές που θα έχω αργότερα για τα λάστιχα? Κι ναι ποιά κατά την άποψη σας είναι η χρυσή τομή? ??? ?

Να διευκρινίσω ότι το jimny είναι όπως το πήρα. Δεν έχει υποστεί καμία αλλαγή.

Ευχαριστώ
Υ.

Do what's right. Do it right. Do it right now.

~Destino~

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 26, 2006, 11:48 »
Φίλε μου καλημέρα,

μια εγγυημένη πρόταση είναι η τοποθέτηση μίας Old Man Emu (OME) ανάρτησης (πλήρες κιτ, αμορτισέρ - ελατήρια) η οποία σου δίνει 2 ίντσες καθαρές και μπορείς να τοποθετήσεις μέχρι 29 ίντσες ελαστικά. Η αίσθηση που σου δίνει η ΟΜΕ είναι ότι "καταπίνει" τις ανωμαλίες του εδάφους. Είναι μαλακό το σετ οπότε και οι πλευρικές κλίσεις του αμαξώματος είναι ελάχιστα αυξημένες αλλά αν ΔΕΝ σκέφτεσαι να αφαιρέσεις την αντιστρεπτική ράβδο, τότε μην φοβάσαι τίποτα. Τουλάχιστον εγώ που την φοράω εδώ και 4 χρόνια τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και μπορώ να πώ ότι έχει τραβήξει ότι ανωριμότητα μου έχει κατέβει στο μυαλό...αλλά και πολλά νέα jimnakia που την έχω προτείνει οι άνθρωποι έχουν μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι. Το σετ κοστίζει πάνω κάτω στα ~550? τοποθετημένο και στην περίπτωση που θέλεις παραπάνω ύψος μπορείς να τοποθετήσεις προσθήκες στα ελατήρια (χωρίς υπερβολές) και/ή body lift όπου μετά είσαι σε θέση να τοποθετήσεις ακόμα και 31 ίντσες ελαστικά.
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 26, 2006, 12:44 »
Ακου τον Maverick.......
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Yan

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 27, 2006, 09:10 »
...δεν δάγκωνα τη γλώσσα μου.... bhe bhe bhe
Κόλλησα εχθές. Πάλι.
Κι εγώ θέλω να μην κολλάω πια. Θέλω να παίζω με πιο ψηλά παιδάκια. Θέλω τις ΟΜΕ και τις θέλω ΤΩΡΑ! Και ελαστικά θέλω τώρα.
Πάω...

Καλημέρα!

ΥΓ1. Χθες που κόλλησα (ακούμπησα με την κοιλιά), οι πίσω ρόδες είχαν σφηνώσει ανάμεσα σε βράχια και ούτε καν γυρνούσαν. Πρώτη φορά το είδα αυτό και να πω την αλήθεια με ανησύχησε. Συμβαίνει συχνά και αν ναι μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει? (Off topic-sorry)

ΥΓ2. Κι άλλη απορία. Κάνω καλά που βάζω πρώτα αναρτήσεις και μετά ελαστικά? Υπάρχει κάποιος λόγος για να κάνω το αντίθετο? (Το’ χω κάνει σαν τα μούτρα μου το thread… αν πρέπει μετακινήστε (αν δεν πήζετε >:D...)).
Do what's right. Do it right. Do it right now.

~Destino~

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2006, 09:16 »
ΥΓ1. Χθες που κόλλησα (ακούμπησα με την κοιλιά), οι πίσω ρόδες είχαν σφηνώσει ανάμεσα σε βράχια και ούτε καν γυρνούσαν. Πρώτη φορά το είδα αυτό και να πω την αλήθεια με ανησύχησε. Συμβαίνει συχνά και αν ναι μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει? (Off topic-sorry)

ΥΓ2. Κι άλλη απορία. Κάνω καλά που βάζω πρώτα αναρτήσεις και μετά ελαστικά? Υπάρχει κάποιος λόγος για να κάνω το αντίθετο? (ΤοΆ χω κάνει σαν τα μούτρα μου το thread… αν πρέπει μετακινήστε (αν δεν πήζετε >:D...)).

ΥΓ1. Δεν το έχω ξαναδεί ή ξανακούσει, υποθέτω ότι αν πάτησες γκάζι ή θα γυρνούσε η ζάντα μέσα στον τροχό (σύνηθες) ή θα έσπαγε κανένα ημιαξόνιο ή/και σταυρός στον άξονα

ΥΓ2. Αν δεν τα κάνεις ταυτόχρονα δεν παίζει κανένα ρόλο ποιό θ' αλλάξεις πρωτο. Ίσως πρακτικά να είναι πιο καλό ν' αλλάξεις πρώτα λάστιχα, να δεις τη διαφορά και μετά (όταν θα νιώσεις ότι το χρειαστείς) αναρτήσεις, δεν υπάρχει πάντως κανένα πρόβλημα με τη σειρά επί της ουσίας.
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2006, 09:27 »
Γιαννη καλημερα...
Οπως σου ειπαν και οι προλαλησαντες, μαλλον δεν εχει καμμια ουσιαστικη διαφορα το σε ποια αλλαγη θα προχωρησεις πρωτα...
Ομως, πιστευω κι εγω οτι ειναι καλυτερα να αλλαξεις πρωτα τα... πατουμενα του Jimnakiou (...γενικη της λεξης Jimnaki) και κατοπιν την αναρτηση...
Νομιζω επισης, οτι θα ηταν καλυτερα, αυτες τις αλλαγες να τις κανεις προς το Σεπτεμβρη, λογω καιρου παντα...
Οτι θελεις και χρειαστεις, ειμαστε διπλα σου...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα...
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2006, 11:55 »
Επαναφορά από τη database

Παράθεση από: Yan
ευχαριστώ παιδιά.

maverick σχεδόν πείστικα (αν και 2 ίντσες μου φαίνεται λίγο ;D)

595euros τα ειδα...

άντε να ξεκινάμε σιγά σιγά ::)


Παράθεση από: Metalaxe
(αν και 2 ίντσες μου φαίνεται λίγο ;D)
Μια χαρά είναι, δε θα χρειαστεί ν' αλλάξεις τίποτα άλλο...

Παράθεση από: Maverick
Φίλε Yan 2 ίντσες είναι 5 εκατοστά...μπορεί στα νούμερα να μην είναι τραγική η διαφορά αλλά στο βουνό κάνουν την διαφορά...εξάλλου είπαμε, ΑΝ νιώσεις την ανάγκη για κάτι παραπάνω μπορείς να προσθέσεις ύψος με τους τρόπους που γράφω παραπάνω φυσικά κρατώντας τα πλεονεκτήματα της ΟΜΕ.

Παράθεση από: Yan
Αστειεύομαι... εξάλλου με τα ελαστικά που θα του φορέσω μετά το καλοκαίρι θα αισθάνομαι πιο ψηλός roc2!
Ευχαριστώ και πάλι αν και θα ήμαστε σε επαφή για τυχόν νέες απορίες... :)

Παράθεση από: bilias_jr
επειδή βαρέθηκα να πηγαίνω με το jimny μου και να στέκομαι μπροστά σε ένα εμπόδιο σκεφτόμενος θα βρει, δεν θα βρει, και τελικά να περνάω και να βρίσκει bhe, αποφάσισα να ξεκινήσω σιγά-σιγά διαδικασία upgrade.
Γι αυτο λοιπον τα περιττα κομματια να ξηλωθουν βεβαιως βεβαιως! 87 87

Παράθεση από: Maverick
έλα να φεύγουν τα περιττά λέεεεεεεεεμεεεεεεεεεεεεε...!!!

πές τα ρε μπίλια γιατί όταν φωνάζω εγώ δεν με ακούνε... cl cl cl


Παράθεση από: bilias_jr
ελα ελα.... παμεεεεεεεεεε.....αλλος για barbarian! lol lol
Jimnyclub.com