Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη συμβουλή σας  (Αναγνώστηκε 25117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 04, 2015, 14:09 »
Παιδιά γεια σας ξανά,

Ακόμη το ψάχνω το θέμα. Δεν το έχω παρατήσει.

Εσείς που τα ξέρετε καλύτερα τα πράγματα για πείτε πως σας φαίνονται αυτά τα δύο:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6697255/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6765446/

Το πρώτο έχει 135euro τέλη και το είχε ιδιώτης.

 :)

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 04, 2015, 14:40 »
Χωρις να εχω αποκτησει ακομα ουτε εγω jimny αν και το εχω σκοπο, μπορω να πω οτι και τα δυο εχουν 135€ τελη αν οι ημερομηνιες που αναφερονται ειναι σωστες.

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 04, 2015, 14:42 »
Αν ελεγα παντως σημερα οτι θελω να αγορασω αμαξι ειναι σιγουρα 2 απο τις επιλογες που θα εβλεπα απο κοντα!

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 04, 2015, 14:54 »
Θα τα δω και τα δύο μέσα στην εβδομάδα.
Εγώ βασικά για ασημί έψαχνα.
Επικοινώνησα για αυτό: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6696050/
αλλά επιβεβαιώθηκε ότι λείπουν τα δύο πίσω προσκέφαλα, οπότε αυτό με προβλημάτισε.

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 04, 2015, 18:41 »
Ωραίος, αμα ευκαιρισεις δωσε μου καμια πληροφορία για το μπλε...

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 04, 2015, 18:44 »
Σου στέλνω PM...  ;)

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 09, 2015, 13:52 »
Γεια σας και απο μενα και καλος σας βρηκα.Ειμαι και εγω στην ''μπριζα'' να παρω εναν ντζιμακο,διαβασα ολο το τοπικ απο την αρχη και η αληθεια ειναι οτι ειμαι ποιο μπερδεμενος απο πριν.Ας παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη.Δεν εχω καμια εμπειρια με το οχημα οποτε θα χρειαστω καποια βοηθεια απο εσας.Φιλος που ειχε παλια ντζιμακο μου λεει: ''μην κανεις το λαθος ειναι μαπα,το πηρα και απο την πρωτη μερα εψαχνα να το δωσω,κοπαναει και στο περπατημα του ''πιδαει'' ολοκληρο'',βεβαια ο καθε'νας εχει αλλες απετισεις απο ενα οχημα σκεφτομαι εγω.Καταρχην κοιταω τα diesel (DDS) μοντελα για λογους οικονομιας-ροπης.και εχω τα εξης ερωτηματα:
1ον: Ο κινητιρας του ο οποιος ειναι Ρενό,λεει???κανενας με εμπειρια αν ''ποναει'' καπου και τι να προσεξω??
2ον: Ψαχνω απο 05 μοντελο και πανω.Εχω βρει του 05,αλλα με τον χαμηλο προφυλακτηρα και αλλα με τον αλλο.αλλα με το ραδιο-cd που πιανει το μισο ταμπλο και αλλα που εχουν το κλασικο οπως τα περισωτερα αυτοκινητα,αλλα με επιλογεα τετρακινισης και αλλα με κουμπια...τι παιζει τελικα??(στο θεμα επιλογεα-κουμπια τι προτινετε?)
3ον: Ποια ειναι τα μειων του εκτος απο χωρους,παιξιμο τιμονια,μουσικη και αποτομα τετ α κε σε βρεγμενο δρομο?
4ον: Οι τιμες που παιζουν ειναι λιγο τσουχτερες,αντικιμενικα μιλοντας αξιζει τα λεφτα του τι σημερων ημεραν?

ΥΓ: Ειμαι και εγω απο νησι με λακουβες κτλ,εχω ενα παιδακι αλλα υπαρχει και αλλο αμαξι στην οικογενεια,ευθειες-αποστασεις δεν εχουμε ωστε να με κουραζει το καθησμα και να πιανω 100km,μου αρεσουν οι διαδρομες στα βουνα και ειναι ενας λογος που το θελω και εχω σκοπο να το ''φτιαξω'' λιγο και δεν εννοω σκαλοπατια-σποιλερ και τελος θα τραβαει και καμια βαρκα.Τι λετε αξιζει? t4

ΥΓ 2: Συγνωμη αν σας κουρασα και σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 13, 2015, 12:41 »
Γεια σας και απο μενα και καλος σας βρηκα.Ειμαι και εγω στην ''μπριζα'' να παρω εναν ντζιμακο,διαβασα ολο το τοπικ απο την αρχη και η αληθεια ειναι οτι ειμαι ποιο μπερδεμενος απο πριν.Ας παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη.Δεν εχω καμια εμπειρια με το οχημα οποτε θα χρειαστω καποια βοηθεια απο εσας.Φιλος που ειχε παλια ντζιμακο μου λεει: ''μην κανεις το λαθος ειναι μαπα,το πηρα και απο την πρωτη μερα εψαχνα να το δωσω,κοπαναει και στο περπατημα του ''πιδαει'' ολοκληρο'',βεβαια ο καθε'νας εχει αλλες απετισεις απο ενα οχημα σκεφτομαι εγω.

Καλώς ήλθες. Αν και δεν είμαι ο ποιο αρμόδιος να σου απαντήσω, απλά θα πω ότι ήμουν και εγώ σε διαδικασία αναζήτησης.
Δυστυχώς τα μεταχειρισμένα Jimny πάσχουν από δύο πράγματα:
1. Πολυ υψηλές τιμές, χωρίς αυτό να δικαιολογείται κάπως.
2. Υψηλό ρίσκο στην αγορά μεταχειρισμένου.

Όσο αφορά το "ρίσκο" επειδή το έψαξα πολύ θα πρέπει να αναζητήσεις Jimny τα οποία:
1. θα μπορείς να τα κάνεις test drive ώστε να διαπιστώσεις τυχόν προβλήματα στο τιμόνι και στην οδηγική συμπεριφορά.
2. θα μπορείς να τα πας για έλεγχο σε συνεργείο δικό σου και όχι σε αυτό που θέλει η εμπορία.
3. για να το πας για έλεγχο ή test drive θα πρέπει από πριν να επιβεβαιώσεις ότι η εμπορία έχει πινακίδες ΔΟΚ ώστε να το βγάλεις στο δρόμο.

Σε ποιο συνεργείο θα το πας για αληθινό έλεγχο και όχι έλεγχο "μαϊμού"; Καλή ερώτηση. Αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο ερώτημα το οποίο δεν κατάφερα να το λύσω.

Θέλει υπομονή, αρκετό ελεύθερο χρόνο και διάθεση για τρέξιμο μέχρι να εντοπίσεις κάτι που πραγματικά αξίζει.

Για την ιστορία και μόνο, εγώ πλέον έκλεισα άλλο αυτοκινητάκι, γιατί με το Jimny άκρη δεν έβγαινε.

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 14, 2015, 19:41 »
Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε,αν και απο επαρχεια εχω εναν πολυ δικο μου στην Αθηνα ο οποιος μπορει να τσεκαρει με μηχανιμα το που ειναι ξανα βαμενο ενα αμαξι και συνεπως τρακαρισμενο,εκτος απο τους υπολοιπους ελενχους που πρεπει να γινουν σε ενα οχημα.Αυτο που εχω βρει ειναι ενα πετρελαιακι με 112.000 χλμ,του 05 στα 7.000.Στο τιμονι ξερω οτι τα ντζιμακια εχουν ενα θεμα αλλα πως θα καταλαβω το αν ειναι σε φυσιολογικα πλεσια η οχι?Το συγκεκριμενο ειναι αγωρασμενο απο Ελλινικη αντιπροσωποια (εγιναν εισαγωγη αυτα Ελλαδα??) ειναι με τις 3 ακτινες ζαντες και οχι με τον χαμηλο προφιλακτηρα (ο οποιος μου αρεσει ποιο πολλυ).Αυτο εδω ειναι:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6710329/

Πως το βλεπετε?αξιζει?εχει καποιες φθορες εξωτερικα αλλα ποιο πολυ με προβληματιζει στην δεξια μερια (2η φωτο) το μαρσπιε ακριβος πισω απο την πορτα που ειναι ξεκουμπομενο,τι παιζει εκει?ειναι με κουμποματα τα φτερα του η παιζει κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 15, 2015, 09:19 »
Ποιο πολύ να σε προβληματίσει η "τσαλακωμένη" μπροστινή πινακίδα, την οποία έχουν προσπαθήσει να την φέρουν στα "ίσα της".

Πινακίδα τσαλακωμένη, αυτοκίνητο τρακαρισμένο μπροστά.
Πρέπει να δεις την μηχανή και να κάνεις σύγκριση με μηχανή άλλου diesel ώστε να καταλάβεις τυχόν "προχειροδουλειές" από φαναρτζή ή απουσία ανταλλακτικών που δεν παίζουν κάποιο ρόλο αλλά δείχνουν ότι έχει μπει χέρι στο αυτοκίνητο. Π.χ. μονώσεις, πλαστικά καπάκια, μονωτικά μπαταρίας, οξειδώσεις, άλατα, σκουριές, βίδες ολοκαίνουριες. 

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 15, 2015, 14:22 »
Απ'οτι μου ειπε ο τυπος στο τηλ. το κυκλοφορει η γυναικα του,εξου και οι γραντζουνιες,το πλαστικο στο σκαλοπατι του οδηγου που λειπει...μοιπος και η πινακιδα ειναι θυμα γυναικιας αδηγησης??το αν ειναι τρακαρισμενο μπορει να φανει με μηχανιμα γιατι θα εχει ξανα βαφτει λογικα,τωρα μονοσεις και τα λοιπα εχεις δικιο πρεπει να τσεκαριστουν απο κοντα,θα βρω ενα ντζιμνη προσεγμενο να δω πως ειναι απο μεσα πριν κανω οποια δηποτε κινηση...το μοτερακι ενας εμπιστος μηχανικος πιστευω μπορει να καταλαβει σε τι κατασταση ειναι,αν και το πετρελαιο το μονο που φοβαμε ειναι τρομπα οι οποιες ειναι τσουχτερες κατα τα αλλα κανεναν προθερμαντηρα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 17, 2015, 10:43 »

Πως το βλεπετε?αξιζει?εχει καποιες φθορες εξωτερικα αλλα ποιο πολυ με προβληματιζει στην δεξια μερια (2η φωτο) το μαρσπιε ακριβος πισω απο την πορτα που ειναι ξεκουμπομενο,τι παιζει εκει?ειναι με κουμποματα τα φτερα του η παιζει κατι αλλο?

Εκ πρώτης όψεως, δεν δείχνει να έχει κάτι σοβαρό, εκτός από τα αναμενόμενα (λόγω χρήσης) "παράσημα".
Αφου ο τύπος ισχυρίζεται ότι είναι άβαφο κλπ, εξήγησέ του ότι θα είναι κρίμα να μπεις σε ταλαιπωρία τεσταρίσματος κλπ, (αν τελικά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφε)ι, αφού αργά ή γρήγορα θα φανούν τυχόν νέα βαψίματα (με τη βοήθεια του φαναρτζή σου). Αν επιμένει, ότι δεν υπάρχει κακή προϊστορία, θα πρέπει να ρισκάρεις να μπεις στον κόπο του (διεξοδικου) τεσταρίσματος. Βέβαια, σε περίπτωση που βρεις "κάτι" τον αποχαιρετάς, χωρίς να δεχτείς δικαιολογίες (του τύπου: ένα μικρό "μαζεματάκι", που θεώρησα ανάξιο λόγου/το είχα ξεχάσει κλπ).

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 17, 2015, 19:26 »

Πως το βλεπετε?αξιζει?εχει καποιες φθορες εξωτερικα αλλα ποιο πολυ με προβληματιζει στην δεξια μερια (2η φωτο) το μαρσπιε ακριβος πισω απο την πορτα που ειναι ξεκουμπομενο,τι παιζει εκει?ειναι με κουμποματα τα φτερα του η παιζει κατι αλλο?

Εκ πρώτης όψεως, δεν δείχνει να έχει κάτι σοβαρό, εκτός από τα αναμενόμενα (λόγω χρήσης) "παράσημα".
Αφου ο τύπος ισχυρίζεται ότι είναι άβαφο κλπ, εξήγησέ του ότι θα είναι κρίμα να μπεις σε ταλαιπωρία τεσταρίσματος κλπ, (αν τελικά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα περιγράφε)ι, αφού αργά ή γρήγορα θα φανούν τυχόν νέα βαψίματα (με τη βοήθεια του φαναρτζή σου). Αν επιμένει, ότι δεν υπάρχει κακή προϊστορία, θα πρέπει να ρισκάρεις να μπεις στον κόπο του (διεξοδικου) τεσταρίσματος. Βέβαια, σε περίπτωση που βρεις "κάτι" τον αποχαιρετάς, χωρίς να δεχτείς δικαιολογίες (του τύπου: ένα μικρό "μαζεματάκι", που θεώρησα ανάξιο λόγου/το είχα ξεχάσει κλπ).
Φιλε Γιαννη σ'ευχαριστω για την απαντιση.Φυσικα πριν παω πανω θα του τα αναφερω αυτα που λες και αν αρχησει τα μα,μου,σου,του θα φαει ακυρο.Εχω και εναν μαντρα ''γνωστο'' για να μου φερει απο Γερμανια αλλα κολαω στο θεμα εισαγωγης και στο οτι η τιμη δεν θα ειναι στα 7 αλλα παραπανω.Το φτερο πισω απο την πορτα του συνοδηγου ειναι με κουμποματα?απο 05 και μετα δεν εβγαιναν με τον αλλο προφυλακτηρα και με το cd player που πιανει σχεδων ολλο το ταμπλο ή ηταν στα εξτρα?

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 18, 2015, 10:38 »
Έχω το παλιό (2004) καρντιά μου και δεν έχω ασχοληθεί με τα νεώτερα.......

Αποσυνδεδεμένος leriban

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 20, 2015, 16:22 »
Κανενας που να γνωριζει καποιες διαφορες μεταξυ πριν 05 μοντελου και μετα?