Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη συμβουλή σας  (Αναγνώστηκε 25190 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2015, 16:04 »
Το κατάλαβα ότι εννοούσες τα άλλα φτιαξίματα...  lol
Δεν το θέλω για hardcore χρήση...  :)
Τοτε  παρε suv να πιασουν τοπο τα λεφτα σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 25, 2015, 16:17 »
Για να μην ξεκινώ νέο θέμα, θα γράψω εδώ επειδή βλέπω πολλά κοινά σημεία με το φίλο που το άνοιξε.
Τακτικά είμαι συνοδηγός σε Jimny (του 2009) οπότε το αυτοκίνητο το ξέρω αρκετά καλά και εντός Αττικής αλλά και στην εθνική οδό.
Πριν κάποια χρόνια είχα και Pajero Pinin 3πορτo οπότε έχω ζήσει αυτά τα αμαξώματα και τα αρνητικά αυτών των αυτοκινήτων.
Αν και το Pajero είχε μόνιμη τετρακίνηση, ήταν και 1800cc οπότε η κατανάλωση ήταν στα ύψη (πάνω από 13,4lt/100km). Τα έξοδα χρήσης ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένα (ασφάλεια/κατανάλωση/συντήρηση) οπότε αναγκάστηκα να το πουλήσω. Δυστυχώς.

Λοιπόν η χρήση του Jimny θα είναι για χρήση εντός του άθλιου οδικού δικτύου της Αττικής, για μικρά ταξίδια κυρίως προς Πελοπόννησο, Εύβοια και Στερεά Ελλάδα. Επιπλέον το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιείται τακτικότατα και στο νησί καταγωγής όπου παίζει χωματόδρομος, χωράφι, άμμος κλπ...

Από ανάγκες μεταφοράς επιβατών και αποσκευών, σχεδόν ελάχιστες. Ούτε παιδιά, ούτε σκυλιά, ούτε πεθερά. Ευτυχώς!  lol
Βασικά θέλω να καλύψει τις δικές μου ανάγκες και κανενός άλλου.

Θα κάνω μία προσπάθεια να βρω καλομεταχειρισμένο, αλλά το θεωρώ σχεδόν αδύνατο αν κρίνω από τις ελάχιστες αγγελίες που βλέπω στα γνωστά sites. Οπότε το καινούριο είναι μονόδρομος. :)

Το κατάλαβα ότι εννοούσες τα άλλα φτιαξίματα...  lol
Δεν το θέλω για hardcore χρήση...  :)
Τοτε  παρε suv να πιασουν τοπο τα λεφτα σου  ;)

Φίλε μου, αν το έχεις  (Τζίμνυ) για μοναδικό αυτοκίνητο, να ξέρεις ότι ΔΕΝ είναι και το καλυτερότερο για καθημερινή χρήση και πολλά χλμ...... (η ανάρτησή του γενικά ψιλοκουράζει). Επίσης, για καινούργιο έχεις σχετικά υψηλα τέλη. Τέλος, η τεχνολογία του Τζίμνυ είναι κάπως ξεπερασμένη, σε σχέση με τα καλούδια που προσφέρουν τα καινούργια μοντέλα.
Η κατανάλωσή του (μικτή στην Αθήνα), κυμαίνεται περί τα 9 λτ/100 χλμ

Από την άλλη, για τις χρήσεις που ανέφερες (μικρά ταξίδια κυρίως, χωματόδρομος, χωράφι, άμμος ), νομίζω ότι σου πάει γάντι. Ιδιαίτερα αν η off-road χρήση είναι σχετικά τακτική και με "απαιτήσεις". Αλλοιώς, αν η  off-road χρήση ΔΕΝ είναι τακτική είτε με λίγες  "απαιτήσεις", το suv/crossover ίσως να σου ταιριάζει καλύτερα..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2015, 16:21 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 25, 2015, 17:48 »
Για πείτε SUV μέχρι 3.8 μέτρα που να είναι στον όγκο του Jimny και να είναι κάτω από 1400cc;;;;

Παιδιά το Jimny είναι μονόδρομος.Το μοναδικό old school που κυκλοφορεί. Η αγορά έχει στερέψει από ρετρό offroad και την θέση τους έχουν πάρει κάτι τύπου Qashqai αυτοκίνητα που είναι σαν "βουνά με ρόδες" στο δρόμο.
Ένα Grand Vitara 3πορτο υπήρχε, ένα Terios υπήρχε πάνε και αυτά.
Το Σαββάτο ήμουν στη SUZUKI και είδα το νέο VITARA. ok. Όποιος έχει οικογένεια, παιδιά, σκυλιά, πεθερά, ας το πάρει.

Με βάση τις ανάγκες μου, τα χιλιόμετρα που κάνω, την αστική χρήση που θέλω καθώς και για τις εξορμήσεις μου, το Jimny είναι το ιδανικό αυτοκίνητο.

Το Jimny δεν θα είναι το βασικό μου μεταφορικό μέσο, οπότε η κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει και πολύ.
Την καθημερινή μου αστική μετακίνηση την κάνω με σκούτερ, οπότε το Jimny θα παίζει συμπληρωματικά και πραγματικά θα με διευκολύνει σε πολλούς τομείς.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2015, 17:50 από Runner »

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 26, 2015, 12:17 »
Έχει κανείς εμπειρία αγοράς Jimny ή κάποια άποψη για την AUTOPROFIT;

13790euro και δίνει και συναγερμό και αισθητήρες.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/558572/

Παλαιότερα είχα πάει από εκεί για GG 3πορτο. Τα έφερναν από Ολλανδία/Βέλγιο και είχαν καλύτερο εξοπλισμό από τα ελληνικά GV.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 26, 2015, 12:58 »
Την ίδια τιμή θα βρεις και στο SFAKIANAKI (PERSONΑL BEST), η ΑUTOPROFIT πλεον δεν κάνει δικές της εισαγωγές.
Πήγαινε και στους 2 και πάρτο από όποιον  σου δώσει τα περισσότερα δώρα   santa2

PS! Κάντου και μια καλή ασφάλιση κλοπής !!!!
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 26, 2015, 13:12 »
Στην Personal Best πήγα το Σαββάτο.
Μου έβγαλαν τιμή 15290euro.
Ούτε για έκπτωση είπαν, ούτε για κάποια καλύτερη τιμή.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 26, 2015, 13:16 »
Δεν ισχύει η προσφορά που έχουν στο site?
http://www.suzuki.gr/auto/mysuzuki/offers/kainourgia-autokinita/jimny

Αν όχι ,πάρτο τότε απο την AUTOPROFIT, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα !!
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 26, 2015, 14:08 »
Από ότι κατάλαβα δεν ισχύει, γιατί πλέον δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο/ετοιμοπαράδοτο.

Περιμένουν νέα παραλαβή (με πλοίο από Ιαπωνία) κάποια στιγμή τον Ιούνιο (ή και τον Ιούλιο). Θα το φέρουν σε 4 χρώματα.
Φυσικά δεν υπάρχει ούτε σε έκθεση για να το δω από κοντά.
Είδα το test drive που ήταν του 2009.
Επιπλέον επιβεβαίωσα ότι θα κυκλοφορεί ακόμα τουλάχιστον για δύο χρόνια. Ήταν καθησυχαστικοί στο θέμα αυτό.

Το συγκεκριμένο facelift ΜΥ 2015 έχει πουλήσει στην Ελλάδα ή τα πρώτα κομμάτια θα τα δώσουν τώρα;

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 26, 2015, 15:09 »
Έχω δει να κυκλοφορούν τα facelift (αυτό που έχει τώρα στο site η εταιρεία ,δεν ξέρω αν λέγεται MY2015)
αλλά όχι πολλά.Μάλλον λόγω υψηλών τελών κυκλοφορίας δεν τα προτιμάει ο κόσμος.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 26, 2015, 15:26 »
Ευτυχώς που έχεις δει γιατί νόμιζα ότι δεν έχει έρθει καθόλου στην Ελλάδα.
Μου δώσανε και παλιό διαφημιστικό έντυπο και νόμιζα ότι ακόμα περιμένουνε την άφιξη του "καινούριου".   lol

Άντε με το καλό να έρθει ο καιρός να πάω για παραγγελία. Και αν δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο, αναμονή 2 μήνες... Νο Problem...  j12

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 26, 2015, 19:16 »
Από ότι κατάλαβα δεν ισχύει, γιατί πλέον δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο/ετοιμοπαράδοτο.

Λογικό γιατί το τελευταίο ετοιμοπαράδοτο είναι στα χέρια μου  :) Κι αυτό έκατσε από ακύρωση!!

Πάντως άμα πας για καινούριο να ξέρεις.
1. Τέλη κυκλοφορίας 364,50 ευρώ
2. Έχει ESP (πολύ σημαντικό νομίζω στο Jimny)
3. Δεν παίζει MP3 παρόλο που το αναφέρει στον εξοπισμό το site της Suzuki
4. Νέος πίνακας οργάνων με ένδειξη χαμηλής πίεσης ελαστικού, ένδειξη για αλλαγή ταχύτητα και είναι και ωραίος!
5. Διαφορετικός τρόπος κουμπώματος των πίσω καθισμάτων. Σε περίπτωση που θες να τα αφαιρέσεις για να εκμεταλλευτείς όλο τον χόρο, είναι πλέον με ασφάλεια και είναι δυσκολότερη η αφαίρεσή τους...

Εκτός πόλης που το χρησιμοποιώ κατά 95% είναι αρκετά οικονομικό! Αν οδηγείς και στρωτά θα είσαι άνετα στα 6,5 λ/100 ίσως και χαμηλότερα!!
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 26, 2015, 20:05 »
Φίλε locatzi καλοτάξιδο! Είσαι ο άνθρωπός μου!!! Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Έχω τόσες ερωτήσεις που δεν ξέρω από που να ξεκινήσω!...
Σε τι χρώμα το πήρες; Αθήνα το κυκλοφορείς; Πως το βλέπεις στο δρόμο;;

Η ένδειξη για χαμηλή πίεση ελαστικού είναι με πομπό πάνω στις βαλβίδες των ελαστικών;
Αν είναι έτσι, αυτό δεν είναι και τόσο θετικό σαν εξοπλισμός.
Οι βαλβίδες αυτές έχουν κάπου στα 100euro η μία και η μπαταρία τους δεν αντικαθίστανται.
Η διάρκεια μπαταριών είναι το μέγιστο 10 χρόνια. Οπότε όταν τα φτύσουν οι βαλβίδες το κόστος είναι 400euro για αντικατάσταση.
Αναρωτιέμαι αν αυτή η δυνατότητα ακυρώνεται από μενού;;;;

Απουσιάζει το Mp3. Για να είμαι ειλικρινής εγώ βασικά μόνο ράδιο θέλω. MP3 δεν ακούω πλέον συχνά.
Ωστόσο έχω βρει τη λύση για mp3 και θα σου πω παρακάτω για να μην μπερδεύουμε τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 26, 2015, 20:07 »
Και επειδή γράφω και στο φόρουμ των 4Τροχών ας κάνω copy-paste κάτι που δοκίμασα πολύ πρόσφατα και με ενθουσίασε:

Παράθεση
Πήρα αυτό το μαραφετάκι από περιέργεια αλλά και για να υπάρχει για μελλοντικό αυτοκίνητο που δεν θα έχει usb... 
http://www.aiv.de/de/mobile/items/190288/fm_transmitter_fmt893_rds


Περίμενα να είναι φόλα και για πέταμα. Αξία αγοράς 34euro από ελληνικό eshop.

Το δοκίμασα στο 207 για να δω αν παίζει... και διαπιστώνω ότι είναι στα ελληνικά και παίζει απίστευτα καλά...   lol

Δίνει γεμάτο στερεοφωνικό ήχο και με RDS βγάζει τα ονόματα των filenames στην οθόνη του radiocd.
Επιπλέον έχει ρυθμίσεις EQ, VOLUME και πολλές δυνατότητες για το τρόπο αναπαραγωγής π.χ. μόνο ένα folder ή όλα τα folders, με την σειρά ή τυχαία κλπ...
Επιπλέον όταν σβήνει το αυτοκίνητο σβήνει και αυτό και όταν ξεκινά θυμάται την συχνότητα που είχε κλειδώσει καθώς και το τραγούδι. Οπότε ξεκινά από εκεί που σταμάτησε. Την συχνότητα την θυμάται και αν βγει εντελώς από την πρίζα 12v.

Η οθονίτσα του είναι τίγκα στην πληροφορία, είναι ιδιαίτερα φωτεινή, ευανάγνωστη και επειδή είναι και στα ελληνικά όλες οι ρυθμίσεις είναι εύκολες από το χειριστήριο. Οι ρυθμίσεις βασικά γίνονται μία φορά. Μετά απλά παίζει.

Και τέλος το κυριότερο. Φαίνεται ότι έχει πολύ καλή έξοδο ισχύος οπότε σε μία συχνότητα που βρήκα με κάποιες λίγες παρεμβολές από σταθμούς, τους επικάλυψε εντελώς. Δυνατό σήμα το μαραφετάκι.  lol

Προτείνεται για όποιον θέλει USB/SD/LineIn και δεν θέλει να "διαλύσει" το αυτοκίνητό του ή να αγοράζει εξτρά γκατζετάκια...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 27, 2015, 13:46 »
Φίλε locatzi καλοτάξιδο! Είσαι ο άνθρωπός μου!!! Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Έχω τόσες ερωτήσεις που δεν ξέρω από που να ξεκινήσω!...
Σε τι χρώμα το πήρες; Αθήνα το κυκλοφορείς; Πως το βλέπεις στο δρόμο;;

Η ένδειξη για χαμηλή πίεση ελαστικού είναι με πομπό πάνω στις βαλβίδες των ελαστικών;
Αν είναι έτσι, αυτό δεν είναι και τόσο θετικό σαν εξοπλισμός.
Οι βαλβίδες αυτές έχουν κάπου στα 100euro η μία και η μπαταρία τους δεν αντικαθίστανται.
Η διάρκεια μπαταριών είναι το μέγιστο 10 χρόνια. Οπότε όταν τα φτύσουν οι βαλβίδες το κόστος είναι 400euro για αντικατάσταση.
Αναρωτιέμαι αν αυτή η δυνατότητα ακυρώνεται από μενού;;;;

Απουσιάζει το Mp3. Για να είμαι ειλικρινής εγώ βασικά μόνο ράδιο θέλω. MP3 δεν ακούω πλέον συχνά.
Ωστόσο έχω βρει τη λύση για mp3 και θα σου πω παρακάτω για να μην μπερδεύουμε τις απαντήσεις.

Στο Audi, ΔΕΝ είναι με πομπό, αλλά μετράει τις διαφοροποιήσεις στην κυκλική ταχύτητα των τροχών, σε συνδυασμό με το ABS. Άρα, ξεχνάς μπαταρίες και κλοπές.
Στο Τζίμνυ, είχα πάρει δύο σετ με πομπούς. Θεωρητικά η μπαταρία κρατούσε 7 χρόνια, στην πράξη 1-2 !!!!!!!!!!!!!
Πιθανόν επίσης, τα συνεχόμενα γκαπα-γκούπα, να δημιουργούσαν πρόβλημα στην οθόνη!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2015, 14:00 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 27, 2015, 14:16 »
Στο Jimny να υποθέσω ότι είχες/έχεις βάλει aftermarket αισθητήρες πίεσης με δική τους οθόνη;