Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη συμβουλή σας  (Αναγνώστηκε 25197 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2013, 10:49 »
Στην ιστοσελίδα της Suzuki και συγκεκριμένα ΕΔΩ, στο tag "Επιδόσεις & Οικονομία" αναφέρονται ως τέλη κυκλοφορίας τα 364.50 ευρώ, όπως φαίνεται στο κόκκινο πλαίσιο και στην εικόνα:




Αποσυνδεδεμένος tolis17

  • Jimny
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2013, 11:12 »
Eιναι λαθος Θαναση... Καλα εκανες και το ανεφερες αλλα ειναι λαθος εκ παραδρομης!

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:47 »
μοντελο του 2009 το δικο μου εχει 135€ τέλη κυκλοφορίας...


Τα τέλη κυκλοφορίας του 2013

Στα επίπεδα του 2012 κινούνται τα τέλη κυκλοφορίας του 2013, με τη διαφορά, όμως, ότι για αυτοκίνητα που έχουν ταξινομηθεί στη χώρα μας μετά την 1/11/2010  θα διαμορφώνονται με βάση τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα.

Αναλυτικά το κόστος των τελών κυκλοφορίας 2013

- Από 51 κ.ε. μέχρι 300 κ.ε.        22 ευρώ

- Από 301 κ.ε. μέχρι 785 κ.ε.      55 ευρώ

- Από 786 κ.ε. μέχρι 1071 κ.ε.    120 ευρώ

- Από 1071 κ.ε. μέχρι 1357 κ.ε    135 ευρώ

- Από 1358 κ.ε. μέχρι 1548 κ.ε    240 ευρώ

- Από 1549 κ.ε. μέχρι 1738 κ.ε.   265 ευρώ

- Από 1739 κ.ε. μέχρι 1928 κ.ε.   300 ευρώ

- Από 1929 κ.ε. μέχρι 2357 κ.ε.   660 ευρώ

- Από 2358 κ.ε. μέχρι 3000 κ.ε.   880 ευρώ

- Από 3001 κ.ε. μέχρι 4000 κ.ε.   1100 ευρώ

- Από 4001 κ.ε. και άνω             1320 ευρώ

Για τα επιβατικά αυτοκίνητα με ταξινόμηση στην Ελλάδα μετά την 1/11/2010:

Κλιμάκιο εκπομπών CO2 (γρ./χλμ.) - Ετήσια τέλη κυκλοφορίας ανά γραμ. εκπομπών σε ευρώ

- 0-100 (γρ./χλμ.)                                                       0 ευρώ

- 101-120 (γρ./χλμ.)                                                   0,90 ευρώ

- 121-140 (γρ./χλμ.)                                                   1,10 ευρώ

- 141-160 (γρ./χλμ.)                                                   1,70 ευρώ

- 161-180 (γρ./χλμ.)                                                   2,25 ευρώ

- 181-200 (γρ./χλμ.)                                                   2,55 ευρώ

- 201-250 (γρ./χλμ.                                                    2,80 ευρώ

άρα 162*2,25= 364,50 έχετε δίκιο....
επομένως συμφέρει μεταχ/νο λίγων ετών και ολίγων χλμ/τρων αν και όταν έρθει καινούριος υπουργός θα ξαναλάξουν όπως συνήθως γίνεται στην ελλάδα .εκτω και αν ειναι ευρωπαική οδηγία..


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2013, 12:54 από strag »

Αποσυνδεδεμένος tolis17

  • Jimny
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:58 »
Αλλο και τουτο παλι. Αν ειναι δυνατον!
Ευχαριστουμε για την ενημερωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2013, 13:00 από tolis17 »

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2013, 13:03 »
kκοιτα ρε γμτ οι @#%$.δες για 2 γρ./χλμ. αλλάζουνε κατηγορία....όπως στο peugeot που είχα παλιά για 6 cc άλλαζα κατηγορία τελών κυκλοφορίας φτού και ξανά φτού !!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 07, 2013, 13:48 »
Δηλαδη ενα land rover defender 2.5 TD καινουργιο..Τι σηματακι πληρωνει?!Ενοω τι το πιανει?τα κυβικα η τα γραμμαρεια?!

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 07, 2013, 13:52 »
Δηλαδη ενα land rover defender 2.5 TD καινουργιο..Τι σηματακι πληρωνει?!Ενοω τι το πιανει?τα κυβικα η τα γραμμαρεια?!

τα CO2 φυσικά.
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 07, 2013, 14:36 »
Δηλαδη ενα land rover defender 2.5 TD καινουργιο..Τι σηματακι πληρωνει?!Ενοω τι το πιανει?τα κυβικα η τα γραμμαρεια?!

τα CO2 φυσικά.

Καλη φαση..Βγαζει 266 γραμμαρεια οποτε 3 ευρω φανταζομαι βαση του πινακα πιο πανω...

Αποσυνδεδεμένος darisg

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 07, 2013, 17:14 »
Καλη φαση..Βγαζει 266 γραμμαρεια οποτε 3 ευρω φανταζομαι βαση του πινακα πιο πανω...

χμμμ...
Παράθεση
Ανω των 251 (γρ./χλμ.) / 3,40 ευρώ

οπότε..... 266 χ 3,40 = 904,4€ !!!
Γρηγόρης Γ. Δάρης

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 07, 2013, 18:10 »
Καλη φαση..Βγαζει 266 γραμμαρεια οποτε 3 ευρω φανταζομαι βαση του πινακα πιο πανω...

χμμμ...
Παράθεση
Ανω των 251 (γρ./χλμ.) / 3,40 ευρώ

οπότε..... 266 χ 3,40 = 904,4€ !!!
Α οκ οποτε δεν ειναι καλη φαση!! :P

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 25, 2015, 11:57 »
Για να μην ξεκινώ νέο θέμα, θα γράψω εδώ επειδή βλέπω πολλά κοινά σημεία με το φίλο που το άνοιξε.
Τακτικά είμαι συνοδηγός σε Jimny (του 2009) οπότε το αυτοκίνητο το ξέρω αρκετά καλά και εντός Αττικής αλλά και στην εθνική οδό.
Πριν κάποια χρόνια είχα και Pajero Pinin 3πορτo οπότε έχω ζήσει αυτά τα αμαξώματα και τα αρνητικά αυτών των αυτοκινήτων.
Αν και το Pajero είχε μόνιμη τετρακίνηση, ήταν και 1800cc οπότε η κατανάλωση ήταν στα ύψη (πάνω από 13,4lt/100km). Τα έξοδα χρήσης ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένα (ασφάλεια/κατανάλωση/συντήρηση) οπότε αναγκάστηκα να το πουλήσω. Δυστυχώς.

Λοιπόν η χρήση του Jimny θα είναι για χρήση εντός του άθλιου οδικού δικτύου της Αττικής, για μικρά ταξίδια κυρίως προς Πελοπόννησο, Εύβοια και Στερεά Ελλάδα. Επιπλέον το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιείται τακτικότατα και στο νησί καταγωγής όπου παίζει χωματόδρομος, χωράφι, άμμος κλπ...

Από ανάγκες μεταφοράς επιβατών και αποσκευών, σχεδόν ελάχιστες. Ούτε παιδιά, ούτε σκυλιά, ούτε πεθερά. Ευτυχώς!  lol
Βασικά θέλω να καλύψει τις δικές μου ανάγκες και κανενός άλλου.

Θα κάνω μία προσπάθεια να βρω καλομεταχειρισμένο, αλλά το θεωρώ σχεδόν αδύνατο αν κρίνω από τις ελάχιστες αγγελίες που βλέπω στα γνωστά sites. Οπότε το καινούριο είναι μονόδρομος. :)

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 25, 2015, 12:53 »
Γενικά μιλώντας, η προσωπική μου άποψη για οποιονδήποτε σκέφτεται να πάρει Jimny είναι η εξής;

1. Αν έχεις τα χρήματα και σκοπεύεις να το κρατήσεις πολλά χρόνια, κάνεις αρκετά χιλιόμετρα σε ταξίδια και δε θέλεις να το σκαλίσεις, πάρτο καινούργιο (έχε υπόψη σου ότι το καινούργιο έχει και σημαντικά αυξημένα τέλη με τα σημερινά δεδομένα, λόγω αυξημένων ρύπων).

2. Αν δεν έχεις ή δε θέλεις να δώσεις περίπου 15 χιλιάρικα, δε σε ενδιαφέρουν και πολύ οι λεπτομέρειες και σκοπεύεις να το φτιάξεις λίγο (έως αρκετά) και να το χρησιμοποιείς εκτός δρόμου χωρίς να το λυπάσαι, ψάξε για κανένα μεταχειρισμένο (από ιδιώτη πρωτίστως) σε καλή κατάσταση, περίπου στα 6 - 7 χιλιάρικα, υπάρχουν, φτάνει να έχεις λίγο υπομονή.

3. Αν δε θέλεις να δώσεις ούτε τόσα (για να σου μείνουν και χρήματα για μετατροπές), δε σε ενδιαφέρει και τόσο η οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο (μεγάλα ταξίδια με γρήγορη οδήγηση) και θέλεις να το κάνεις εκτός δρόμου "όπλο" για να του πιείς το αίμα, ψάξε ένα φθηνό που απλά να είναι σε καλή μηχανική κατάσταση, θα βρεις στα 3,5 - 4 χιλιάρικα.

Εσύ αν κατάλαβα καλά είσαι στη δεύτερη περίπτωση, σωστά ?  ;)   
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 25, 2015, 13:22 »
Φίλε Metalaxe πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυσή σου.
Θα ήθελα να ήμουν στην κατηγορία (2) αλλά θεωρώ απίθανο να βρω Jimny έτσι όπως το θέλω.
Δηλ. σε πολύ καλή κατάσταση, με λίγα χιλιόμετρα και σε ασημί χρώμα.
Κοιτάω τις αγγελίες διαρκώς, αλλά βλέπω ελάχιστα ασημί Jimny.

Οπότε η λύση του καινούριου είναι μάλλον μονόδρομος, ο οποίος δεν με χαλάει. Καλύτερα καινούριο να είμαι και σίγουρος για το ιστορικό του αυτοκινήτου.
Εκτός φυσικά αν παρουσιαστεί κάποιο πολύ ενδιαφέρον μεταχειρισμένο την περίοδο που θα είμαι έτοιμος για αγορά θα το λάβω σοβαρά υπόψη.

Από εκεί και πέρα το αυτοκίνητο θα τα πάρω για να το κρατήσω τουλάχιστον 15 χρόνια.
Από φτιαξίματα τα μόνα που με ενδιαφέρουν είναι κάποιο bull-bar, σκαλοπάτια και μεμβράνη αντιηλιακή. Τίποτα άλλο.

υ.γ. το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν μπορώ να κάνω κίνηση αυτή τη περίοδο γιατί ετοιμάζομαι για γενική μετακόμιση σε νέο σπίτι. Οπότε ασχολούμαι διαρκώς με αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 25, 2015, 13:33 »
Από φτιαξίματα τα μόνα που με ενδιαφέρουν είναι κάποιο bull-bar, σκαλοπάτια και μεμβράνη αντιηλιακή. Τίποτα άλλο.
Εμμμμμμ....βασικά δεν είχα αυτά στο μυαλό μου όταν έλεγα φτιαξίματα, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... >noco< _1087>
Έτσι όπως τα λες, πάρτο καινούργιο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 25, 2015, 13:46 »
Το κατάλαβα ότι εννοούσες τα άλλα φτιαξίματα...  lol
Δεν το θέλω για hardcore χρήση...  :)