Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη συμβουλή σας  (Αναγνώστηκε 25120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:07 »
Σωστός!
Γι' αυτό παραπάνω, σου έγραψα να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:15 »
Δείτε λίγο τα παρακάτω βίντεο.
Μπορείτε να μου πείτε αν το τρέμουλο στο τιμόνι καταλήγει τελικά σαν αυτό των βίντεο;
Αυτό μόνο που το βλέπω με πιάνει τρόμος.

https://www.youtube.com/watch?v=vxn5hp890og
https://www.youtube.com/watch?v=yOe1xQEC4o4

Στο Jimny που οδήγησα το τρέμουλο ήταν όπως αυτό στα βίντεο αλλά όχι τόσο δυνατό.
Στην αρχή νόμιζα ότι οφειλόταν στο δρόμο. Μετά κατάλαβα ότι σαν να έρχεται στο τιμόνι ένας συντονισμός από την μπροστινή ανάρτηση.
Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ήταν τόσο δυνατό όπως στα βίντεο.


Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 01, 2015, 16:40 »
Με μία πρόταση ο Γιάννης από πάνω σου εξήγησε καλύτερα απ' όλους. Το jimny αποτελεί μια κατηγορία τετράτροχου από μόνο του και δεν πρέπει να μπερδεύεται με άλλα τετράτροχα. Τα έχουμε ξαναγράψει, δεν μπορεί να κάνει κάποιος μεγαλύτερη πατάτα αν το αγοράσει για να το χρησιμοποιήσει σαν κοινό αυτοκίνητο, έχοντας στο μυαλό του κάποιο χωματόδρομο. Το jimny είναι σχεδιασμένο για εκτός δρόμου διαδρομές με νεροφαγώματα-κοτρώνες κτλ, όχι εντός χωματόδρομου. Πχ, το saxo που έχω από το 2001, με ικανοποιητικό προφίλ ελαστικών πάει πολύ πιο άνετα στο χωματόδρομο από το jimny.
Εδώ μέσα πρέπει να είμαι ο παλιότερος ιδιοκτήτης jimny, το αγόρασα καινούργιο το 2000 και μετά τα πρώτα 500 μέτρα με αυτό άρχισα να ψάχνω για καμιά μάντρα μπας και το δώσω. Σαν αυτοκίνητο μόνο μία λέξη το χαρακτηρίζει: ΤΡΑΓΩΔΙΑ
Μηδενικοί χώροι αποθήκευσης, επιδόσεις παπιού, κατανάλωση σαν 1800, ανύπαρκτη άνεση στο ταξίδι. Ο μοναδικός λόγος που θα δικαιολογούσε την αγορά του θα ήταν αν κάποιος έχει βάρκα και πρέπει να τη βγάζει από τη θάλασσα σε προβληματική γλύστρα και χρειάζεται τα αργά του. Ακόμα και η τετρακίνησή του είναι προβληματική αφού, λόγω έλλειψης κεντρικού διαφορικού, θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.
Δυστυχώς το 99% των αγοραστών του το αγοράζουν για το εξωτερικό του σχήμα και όταν μιλάνε για βελτιώσεις έχουν στο μυαλό τους bull bar, σκαλοπάτια και φαρδιές ζάντες τα οποία όχι μόνο δεν βελτιώνουν αλλά τελικά μειώνουν τις εκτός δρόμου δυνατότητες.
Απ' όσο γνωρίζω πάντως όλοι μας έχουμε λύσει πλέον το πρόβλημα του τρέμουλου (η δεν του δίνουμε σημασία ίσως...) το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το death wooble του βίντεο...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 01, 2015, 17:05 »
Εδώ μέσα πρέπει να είμαι ο παλιότερος ιδιοκτήτης jimny, το αγόρασα καινούργιο το 2000 και μετά τα πρώτα 500 μέτρα με αυτό άρχισα να ψάχνω για καμιά μάντρα μπας και το δώσω. Σαν αυτοκίνητο μόνο μία λέξη το χαρακτηρίζει: ΤΡΑΓΩΔΙΑ
Μηδενικοί χώροι αποθήκευσης, επιδόσεις παπιού, κατανάλωση σαν 1800, ανύπαρκτη άνεση στο ταξίδι. Ο μοναδικός λόγος που θα δικαιολογούσε την αγορά του θα ήταν αν κάποιος έχει βάρκα και πρέπει να τη βγάζει από τη θάλασσα σε προβληματική γλύστρα και χρειάζεται τα αργά του. Ακόμα και η τετρακίνησή του είναι προβληματική αφού, λόγω έλλειψης κεντρικού διαφορικού, θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.
Δυστυχώς το 99% των αγοραστών του το αγοράζουν για το εξωτερικό του σχήμα και όταν μιλάνε για βελτιώσεις έχουν στο μυαλό τους bull bar, σκαλοπάτια και φαρδιές ζάντες τα οποία όχι μόνο δεν βελτιώνουν αλλά τελικά μειώνουν τις εκτός δρόμου δυνατότητες.

Σε ευχαριστώ πραγματικά για την άποψή σου.

Εγώ ήθελα απλά ένα αυτοκίνητο σαν το 3πορτο Pajero Pinin που να μην είναι 1800κυβικά και με μόνιμη τετρακίνηση για λόγους κατανάλωσης.

Το Pajero Pinin που είχα ούτε χώρους τεράστιους είχε, ούτε ήταν το σούπερ σύγχρονο SUV με τις ηλεκτρονικές ευκολίες και τους αυτοματισμούς.
Ήταν όμως ένα αυτοκίνητο που με πήγαινε πραγματικά παντού μέσα στην Αθήνα χωρίς άγχος. Έπεφτε σε λακούβες και δεν καταλάβαινε τίποτα. Σε πλυμμήρες πέρναγε άερα. Σε χιόνι στα Βόρεια Προάστια δεν μάσαγε. Ανέβαινε σε πεζόδρομια ή πέρναγε από σαμαράκια χωρίς να ανησυχώ αν θα σπάσει ο προφυλακτήρας. Και φυσικά δεν είχε πρόβλημα να πατήσει και σε off-road διαδρομή και πήγαινε αέρα στην Εθνική, χωρίς να τρέμουν τιμόνια ή να συντονίζει κλπ... Οπότε τα έκανε όλα άνετα.

Οπότε νόμιζα ότι το Jimny θα ήταν κάτι παρόμοιo αλλά σε 1300cc.
Αν μου λες ότι το αυτοκίνητο είναι μία ΤΡΑΓΩΔΙΑ, τότε όπως καταλαβαίνεις δεν αξίζει να το κοιτάω.

Για αυτό το λόγο είπα ότι ένα FIAT Trekking πιθανά να πλησιάζει περισσότερο στις ανάγκες μου.
Κοιτάω και για Grand Vitara 3πορτο 1600cc αλλά τα κόστη συντήρησης είναι φωτιά.
Επίσης κοιτώ και για Terios αλλά δεν υπάρχει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 01, 2015, 19:29 »
Επειδη εχω Terios ΙΙ του 2008 θα σου πω κατι.
Πραγματικα το μονο που του λειπει ειναι τα αργα! Αν βρεις επικεντρώσου σε μοντελο facelift του 2009 για δυο λογους:
1 χαμηλοτερη καταναλωση 7,4 αντί για 8,1
2 Τελη κυκλοφορίας (μοντέλα του 2010 και μετα πάνε με ρύπους και πληρώνουν πανω από 350 ευρω. Δεν θυμαμαι ποσο ακριβως...)
manos man.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 01, 2015, 23:20 »
Το κατάλαβα ότι εννοούσες τα άλλα φτιαξίματα...  lol
Δεν το θέλω για hardcore χρήση...  :)
Τοτε  παρε suv να πιασουν τοπο τα λεφτα σου  ;)
εγω στο ειχα πει απο τελη Μαϊου......

τωρα με εξηνταευρα δεν περνεις ουτε ψυγειο, οχι αμαξι.......
Χωρια οτι μεταβιβασεις δεν γινονται πια..... rudo1
Απο δω και περα η συζητηση ειναι θεωρητικη (τυπου, rib SEADNA 999 ή Dromor COMMANDER 33 για να κατεβαινω ΣΚ στην Ψαρρου και κανενα απογευμα για μπανακι στην Τζια)...............

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 02, 2015, 10:43 »
Είναι εύκολο να λέμε "πάρε SUV"... αρκεί να υπάρχει SUV κάτω από 1300cc και κάτω από 4 μέτρα μήκος.


Και τέτοιο SUV φυσικά δεν υπάρχει.  :)

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:18 »
τωρα με εξηνταευρα δεν περνεις ουτε ψυγειο, οχι αμαξι.......

Απο δω και περα η συζητηση ειναι θεωρητικη (τυπου, rib SEADNA 999 ή Dromor COMMANDER 33 για να κατεβαινω ΣΚ στην Ψαρρου και κανενα απογευμα για μπανακι στην Τζια)...............

Botnia Targa 35  8)
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:33 »
τωρα με εξηνταευρα δεν περνεις ουτε ψυγειο, οχι αμαξι.......

Απο δω και περα η συζητηση ειναι θεωρητικη (τυπου, rib SEADNA 999 ή Dromor COMMANDER 33 για να κατεβαινω ΣΚ στην Ψαρρου και κανενα απογευμα για μπανακι στην Τζια)...............

Botnia Targa 35  8)
Aυτο ειναι οταν (εαν) παρουμε συνταξη......

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 02, 2015, 13:08 »
Θα με παίρνετε κι εμένα μαζί ?  :(
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 02, 2015, 16:52 »
Θα με παίρνετε κι εμένα μαζί ?  :(
θα σε παιρνουμε αρκει να μην ζαλιζεσαι και λερωνεις το deck  ha ha

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 03, 2015, 08:46 »
θα σε παιρνουμε αρκει να μην ζαλιζεσαι και λερωνεις το deck  ha ha
Ααααααα, όλα κι όλα, με μποφόρια εγώ δεν ταξιδεύω, κανονίστε.... >:( lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 03, 2015, 12:49 »
Θα με παίρνετε κι εμένα μαζί ?  :(

Θάχεις περίοπτη θέση στο βασικό πλήρωμα του σκάφους ρε.



Υ.Γ. Σόρυ Runner, αλλά λόγω διακοπής των μεταβιβάσεων το ριμάξαμε το θέμα.
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 03, 2015, 13:45 »
Ρε άντε να μου χαθείς απ΄δω πέρα.......... punch 2_ag _b138>

Να φανταστώ ότι εσύ είσαι στο τιμόνι ε ?  lol lol
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever