Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη συμβουλή σας  (Αναγνώστηκε 25196 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:35 »
Καλημέρα παιδιά!

Χθες κατάφερα και είδα για πρώτη φορά το καινούριο Jimny. Το ευχαριστήθηκα!   yah
Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα πολύ για να δω καινούριο κομμάτι σε έκθεση, άξιζε το κόπο.
Φυσικά τα θετικά που σημείωσα από το αυτοκίνητο ήταν πάρα πολλά σε σύγκριση με αυτά που μου δημιούργησαν απορίες.

Απορία 1η

Τα καθίσματα έγιναν ποιο σκληρά ή ήταν έτσι επειδή ήταν καινούριο το αυτοκίνητο;

Απορία 2η

Η αίσθηση στο μοχλό των ταχυτήτων.
Έκανα κινήσεις να κουμπώσω ταχύτητες και δεν με καταλάβαινα αν κούμπωσαν οι ταχύτητες.
Έτσι πρέπει να είναι;

Απορία 3η

Τον διακοσμητικό αεραγωγό στο καπό τι το ήθελαν; Δεν μου άρεσε και πολύ. Και πιθανολογώ ότι μπορεί σε βάθος χρόνου να δημιουργήσει και προβλήματα στο καπό.

Τα θετικά δεν τα αναφέρω γιατί θα πρέπει να γράψω βιβλίο...  lol
Κατά τα άλλα χθες ήθελα να το κλείσω... αλλά συγκρατήθηκα επειδή πρέπει πρώτα να μετακομίσω στο νέο σπίτι...  lol


Και μία τελευταία ερώτηση. Μου λένε ότι το τιμόνι στο Jimny τρέμει κάπου εκεί στα 80km.
Είναι γεγονός αυτό; Όλα τα Jimny το έχουν αυτό; Τρέμει πολύ ώστε να είναι κουραστικό;

Αποσυνδεδεμένος PanagiotisR

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 25, 2015, 14:46 »
Φίλε μου αν τρέμει το τιμόνι στα 80χλμ στο Jimny, δεν είναι κουραστικό, ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ είναι……
Εγώ έβαλα και τις ροδέλες από Suzuki που διάβασα, αλλά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά.
Τα καθίσματα δεν ξέρω πως είναι στο καινούργιο, αλλά και στο δικό μου (90.000χλμ) σκληρά είναι.
Ο αεραγωγός νομίζω είναι μόνο στα diesel.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 25, 2015, 15:12 »

Και μία τελευταία ερώτηση. Μου λένε ότι το τιμόνι στο Jimny τρέμει κάπου εκεί στα 80km.
Είναι γεγονός αυτό; Όλα τα Jimny το έχουν αυτό; Τρέμει πολύ ώστε να είναι κουραστικό;

Παλιά, έχοντας το Τζίμνυ ψηλωμένο και λάστιχα off, το είχα πάει σε γνωστό συνεργείο, όπου με τις ροδέλες που μου είχαν βάλει, ΔΕΝ ΤΡΕΜΟΥΛΙΑΖΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Όταν το επανέφερα σε μαμά (ο Θεός να το κάνει μαμά lol lol) κατάσταση, εμφανίστηκε το τρέμουλο. Το ξαναπήγα στο γνωστό συνεργείο και αφού μου άλλαξαν τα μπροστινά ρουλεμάν, τα οποία είχαν καταπονηθεί από την σκληρή χρήση, το τρέμουλο εξαφανίστηκε.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 25, 2015, 15:24 »
Αυτό το τρέμουλο το έχουν και τα καινούρια jimny;
Δηλαδή μόλις πάρω το αυτοκίνητο το τιμόνι θα τρέμει;

Πάντως το φιλαράκι μου που έχει jimny δεν μου έχει αναφέρει κάτι.

Αυτό με βάζει σε δίλημμα. Μήπως να προτιμήσω ένα GV 1600 3πορτο;;;;
Δίλημμα...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 26, 2015, 21:35 »
Το πρόβλημα με το τρέμουλο το γνωρίζει η suzuki και είναι αυτή που έχει βρει πλέον τη λύση με τις ροδέλες αλλά και πιο σκληρά μπροστινά σινεμπλόκ στα μπράτσα. Όλα αυτά έχουν σκοπό να ελαχιστοποιήσουν τις ανοχές του μπροστινού σε ότι αφορά τους τροχούς και να μην επιτρέπουν να εμφανίζεται το φαινόμενο της ταλάντωσης, γιατί για αυτό πρόκειται. Πάντως αυτό δείχνει κάποιο σχεδιαστικό ελάττωμα, όχι τόσο όμως ώστε να αποτελεί αιτία απόρριψης σαν επιλογή. Η εκτίμησή μου είναι ότι αφού τα απαραίτητα ανταλλακτικά τα πουλάει η ίδια η suzuki, λογικά θα τα έχει ήδη περάσει και στα αυτοκίνητα παραγωγής. Υπάρχει κάποιος με πρόσφατο μοντέλο που να του παρουσιάζει τρέμουλο;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 27, 2015, 11:46 »
Χθες επιβεβαίωσα ότι και το Jimny (2006) που έχει φιλαράκι τρέμει το τιμόνι του. Αλλά δεν έχει δώσει σημασία γιατί είναι το πρώτο του αυτοκίνητο και δεν χαμπαριάζει και πολλά. Και από ότι φαίνεται το έχει συνηθίσει το τρέμουλο.
Σήμερα πήγα να πάρω μία αναλυτική προσφορά για το Jimny ... και ήδη η τιμή ανέβηκε και άλλο...  :-[
15550euro χωρίς κανένα αξεσουάρ.
Με δυο-τρία πραγματάκια που θέλω πάει στα 16000euro στο χαλαρό.

Σόρυ, αλλά πολλά λεφτά ρε παιδιά.  :-[

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 28, 2015, 13:17 »
Κάτσε να δεις σε καμιά 15αριά μέρες πόσες δραχμές θα έχει φτάσει 0_21 0_21 0_21
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 28, 2015, 13:59 »
Η εκτίμησή μου είναι ότι αφού τα απαραίτητα ανταλλακτικά τα πουλάει η ίδια η suzuki, λογικά θα τα έχει ήδη περάσει και στα αυτοκίνητα παραγωγής. Υπάρχει κάποιος με πρόσφατο μοντέλο που να του παρουσιάζει τρέμουλο;

Ναι επιβεβαιώνω κι εγω για το τρέμουλο! Εχουμε το τελευταίο μοντέλο εδώ και τρεις μήνες. Μια υποσημείωση ομως. Την ίδια μερα που πήραμε το αμάξι άλλαξα και λάστιχα. Με τα εργοστασιακά έκανα το πολύ 5 χιλιόμετρα :o Με τα καινουρια ( continental A/T ) ετρεμε πάρα πολύ μέχρι που πήγα για εκ νεου ζυγοστάθμιση μετα από 500χλμ οπως μου είπε ο λαστιχάς. Το τρέμουλο μειώθηκε σε μεγάλο βαθμό αλλά όχι τελείως. Χωρις ομως να με προβληματίζει... Στην αντιπροσωπία εδώ στο Ηράκλειο μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία λύση!
manos man.

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 28, 2015, 14:11 »

Απορία 2η

Η αίσθηση στο μοχλό των ταχυτήτων.
Έκανα κινήσεις να κουμπώσω ταχύτητες και δεν με καταλάβαινα αν κούμπωσαν οι ταχύτητες.
Έτσι πρέπει να είναι;

Το ιδιο ακριβώς παρατήρησα κι εγώ οταν πήγα στην αντιπροσωπία! Ετσι ακριβώς είναι. Ομως με το που πήρα το αμαξι εξοικειώθηκα αμέσως! Κανένα θέμα!! ;)

Για την τιμή καινούριου που ανέφερες τον Απρίλιο ήταν στα 13900 και με τελη ταξινόμησης, κυκλοφορίας, το χαρτί απόσυρσης το μεταλλικό χρώμα, μέσα και το όφελος απόσυρσης, πήγε 15500.
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 28, 2015, 16:42 »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις σας.
Τελικά με το τρέμουλο μάλλον έχουν εξοικοιωθεί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες. Εμένα πάντως μου κακοφάνηκε πολύ. Από ένα σταθερότατο τιμόνι (υπόδειγμα) 207GT πήγα και οδήγησα το Jimny και εκτός από το τιμόνι διαπίστωσα και άλλα αρνητικά.  :-[
Μετά είναι και η τιμή. 16000euro τα θεωρώ πολλά χρήματα.

Για αυτό το λόγο πλέον έχω κοιτάξει πλέον πολύ σοβαρά και την εναλλακτική του Fiat Panda Trekking ή το 4x4, το οποίο ήδη το έχω δει και το έχω συγκρίνει σε όλους του τομείς με το Jimny.  :)

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 29, 2015, 13:16 »
Στην αντιπροσωπία εδώ στο Ηράκλειο μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία λύση!

Δοκίμασες να κάνεις ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 29, 2015, 14:37 »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις σας.
Τελικά με το τρέμουλο μάλλον έχουν εξοικοιωθεί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες. Εμένα πάντως μου κακοφάνηκε πολύ. Από ένα σταθερότατο τιμόνι (υπόδειγμα) 207GT πήγα και οδήγησα το Jimny και εκτός από το τιμόνι διαπίστωσα και άλλα αρνητικά.  :-[
Μετά είναι και η τιμή. 16000euro τα θεωρώ πολλά χρήματα.

Για αυτό το λόγο πλέον έχω κοιτάξει πλέον πολύ σοβαρά και την εναλλακτική του Fiat Panda Trekking ή το 4x4, το οποίο ήδη το έχω δει και το έχω συγκρίνει σε όλους του τομείς με το Jimny.  :)
Πρώτα πρέπει να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου.
Σε άλλο κοινό απευθύνεται το Φιατ, σε άλλο το Τζίμνυ!

Διαλέγεις και ΟΛΑ είναι απλά.... :)

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 29, 2015, 14:40 »
Για πείτε SUV μέχρι 3.8 μέτρα που να είναι στον όγκο του Jimny και να είναι κάτω από 1400cc;;;;

Παιδιά το Jimny είναι μονόδρομος.Το μοναδικό old school που κυκλοφορεί. Η αγορά έχει στερέψει από ρετρό offroad και την θέση τους έχουν πάρει κάτι τύπου Qashqai αυτοκίνητα που είναι σαν "βουνά με ρόδες" στο δρόμο.
Ένα Grand Vitara 3πορτο υπήρχε, ένα Terios υπήρχε πάνε και αυτά.
Το Σαββάτο ήμουν στη SUZUKI και είδα το νέο VITARA. ok. Όποιος έχει οικογένεια, παιδιά, σκυλιά, πεθερά, ας το πάρει.

Με βάση τις ανάγκες μου, τα χιλιόμετρα που κάνω, την αστική χρήση που θέλω καθώς και για τις εξορμήσεις μου, το Jimny είναι το ιδανικό αυτοκίνητο.


Το Jimny δεν θα είναι το βασικό μου μεταφορικό μέσο, οπότε η κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει και πολύ.
Την καθημερινή μου αστική μετακίνηση την κάνω με σκούτερ, οπότε το Jimny θα παίζει συμπληρωματικά και πραγματικά θα με διευκολύνει σε πολλούς τομείς.  :)

Πριν αλλέκτωρ λαλήσει τρις.........

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 30, 2015, 10:48 »
Στην αντιπροσωπία εδώ στο Ηράκλειο μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία λύση!

Δοκίμασες να κάνεις ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο;


Η αληθεια ειναι πως οχι... Θα το δοκιμασουμε κι αυτο  ;)
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 30, 2015, 13:34 »

Πριν αλλέκτωρ λαλήσει τρις.........

Φίλε Γιάννη τα πράγματα είναι απλά.
Το Jimny μου αρέσει περισσότερο και το γουστάρω περισσότερο.

Το Jimny βγαίνει ποιο ακριβά (+2000euro), οπότε και το οικονομικό παίζει ρόλο.

Επειδή θα αφορά και το μοναδικό μου αυτοκίνητο, θέλω το τιμόνι να μη τρέμει.
Σε δύο εμπορίες που έχω πάει έκαναν ότι δεν έχουν ξανακούσει για το τρέμουλο στο τιμόνι.

Το Panda Trekking είναι ένα κροσοβεράκι που απλά πάει και σε πατημένο χωματόδρομο, σε χαλίκι, σε χιονάκι και το πολύ-πολύ σε πατημένη άμμο. Μέχρι εκεί. Για παραπέρα είναι το Jimny.

Όπως αντιλαμβάνεσαι όμως δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασία αγοράς καινούριου αυτοκινήτου με την λογική ότι θα πρέπει να συνηθίσω το τιμόνι να τρέμει. Αν μου εξασφάλιζε η SUZUKI ότι το τιμόνι δεν θα τρέμει τότε αλλάζει το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2015, 13:36 από Runner »