Αποστολέας Θέμα: Θέλω τη συμβουλή σας  (Αναγνώστηκε 25198 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 27, 2015, 14:55 »
Γεια σου φιλε Runner! Σ ευχαριστώ πολύ!!
Να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα και δεν ρώτησα πως λειτουργεί το σύστημα προειδοποίησης για χαμηλή πίεση. Αλλά ένα τηλεφωνάκι στη suzuki θα μας λύσει την απορία! (Στο manual δεν το αναφέρει. Το manual που μου έδωσαν είναι παλαιότερου μοντέλου :o )
Το ήθελα σε άσπρο ή ασημί ή γκρί αλλά τελικά το πήραμε χακί (τυχαία αφού ήταν από ακύρωση)! Όμως τελικά είναι το πιο ωραίο χρωμα!!  ;)
Αθήνα δεν το κυκλοφοράω γιατί μένω Κρήτη! Σίγουρα το θετικό μέσα στην πόλη είναι ότι χωράει παντού! Στον δρόμο είναι καλύτερο απ' ότι περίμενα δεν με προβληματίζει πουθενά! Μόνο το γνωστό τρέμουλο στα 70 με 80 με χάλασε λιγάκι αλλά μετά από ζυγοστάθμιση (άλλαξα κατευθείαν ελαστικά) σχεδόν εξαφανίστηκε!
Σε γενικές γραμμές σου δίνει πολύ ευχάριστη αίσθηση! Άλλο αμάξι ρε παιδί μου! Φαντάσου πριν από αυτό είχε η μητέρα μου ένα Peugeot 206 και η αλλαγή σε Jimny ούτε καν την προβλημάτισε! Ίσα ίσα που της αρέσει πολύ περισσότερο! (δικό της είναι το jimny, εγώ εχω ενα terios)
Πάντως έχω εντυπωσιαστεί πολύ γι αυτό και το τόσο μπλα μπλα για το αμάξι!!  ;)
Ότι άλλο θες ρώτα με!!  ;)

manos man.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 27, 2015, 15:16 »
Στο Jimny να υποθέσω ότι είχες/έχεις βάλει aftermarket αισθητήρες πίεσης με δική τους οθόνη;

Ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 27, 2015, 15:28 »
Γεια σου φιλε Runner! Σ ευχαριστώ πολύ!!
Να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα και δεν ρώτησα πως λειτουργεί το σύστημα προειδοποίησης για χαμηλή πίεση. Αλλά ένα τηλεφωνάκι στη suzuki θα μας λύσει την απορία! (Στο manual δεν το αναφέρει. Το manual που μου έδωσαν είναι παλαιότερου μοντέλου :o )
Το ήθελα σε άσπρο ή ασημί ή γκρί αλλά τελικά το πήραμε χακί (τυχαία αφού ήταν από ακύρωση)! Όμως τελικά είναι το πιο ωραίο χρωμα!!  ;)
Αθήνα δεν το κυκλοφοράω γιατί μένω Κρήτη! Σίγουρα το θετικό μέσα στην πόλη είναι ότι χωράει παντού! Στον δρόμο είναι καλύτερο απ' ότι περίμενα δεν με προβληματίζει πουθενά! Μόνο το γνωστό τρέμουλο στα 70 με 80 με χάλασε λιγάκι αλλά μετά από ζυγοστάθμιση (άλλαξα κατευθείαν ελαστικά) σχεδόν εξαφανίστηκε!
Σε γενικές γραμμές σου δίνει πολύ ευχάριστη αίσθηση! Άλλο αμάξι ρε παιδί μου! Φαντάσου πριν από αυτό είχε η μητέρα μου ένα Peugeot 206 και η αλλαγή σε Jimny ούτε καν την προβλημάτισε! Ίσα ίσα που της αρέσει πολύ περισσότερο! (δικό της είναι το jimny, εγώ εχω ενα terios)
Πάντως έχω εντυπωσιαστεί πολύ γι αυτό και το τόσο μπλα μπλα για το αμάξι!!  ;)
Ότι άλλο θες ρώτα με!!  ;)




j12 Ωραίος!

Για αυτό το θέλω και εγώ το Jimny. Για μένα το Jimny εκτός από όχημα σε ταξιδάκια, νησί, εκδρομές κλπ...κλπ... θα μου λύσει πολλά προβλήματα εντός Αττικής, όταν δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ το σκούτερ.
Ρίχνει καρεκλοπόδαρα βρε αδελφέ; Παίρνω το Jimny και πάω στη δουλειά.
Χιονίζει; Παίρνω το Jimny και πάω στη δουλειά.

Σε αντίθεση με τώρα, που στη σκέψη να βγάλω το αυτοκίνητο από το γκαράζ με κάνει κουρέλι από το άγχος και την αγωνία.

Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Από τριγμούς κλπ... πως τα πάει; Από ηχομόνωση;
Εγώ σε Jimny του 2009 σαν συνοδηγός δεν έχω δει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με τριγμούς και ηχομόνωση. Εκτός φυσικά από τα ηχεία που απλά τρίζουν όταν αυξηθεί πολύ η ένταση του ραδιοCD.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 27, 2015, 15:31 »
Στο Jimny να υποθέσω ότι είχες/έχεις βάλει aftermarket αισθητήρες πίεσης με δική τους οθόνη;

Ακριβώς!

Για αυτό μάλλον κρατάνε λίγο οι μπαταρίες.
Σε έχουν βολέψει καθόλου οι αισθητήρες;
Στο δικό μου πάντως (207GT), που έχει εργοστασιακούς θα προτιμούσα να μην είχε καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 28, 2015, 00:22 »
Κάτοχος jimny απο το 2009 (το είχα αγοράσει τότε καινούργιο) σήμερα έχει 80.000 με ελάχιστα χλμ εκτός δρόμου αλλα μερικά απο αυτά με αρκετό ζόρι(χεχε)...Τα σέρβις του έγιναν όλα στην αντιπροσωπεία μέχρι την εγγύηση κ θα έλεγα ότι ήμουν κ είμαι κάτι παπαρανω απο ψειρας...το αυτοκίνητο είναι το κύριο αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μου εκδρομές ταξίδια κλπ...
Απο έξτρα:-στο πρώτο 4μηνο αλλαγή ελαστικών (τα μαμά είναι γτπκ) Yokohama geolandar at s
-μεμβράνες για τον ηλιο(δεν είναι καγκουρια είναι αρχοντιά)
-πόδια προστασίας του τρανσφερ Jimnyclub Χάρης
-φίλτρο αέρος K&Ν
-ηχεία κάτι clarion δυο δρόμων απο media markt κάπου στο 25-30€ σε προσφορά έπιασε τόπο το multimedia cyber station kenwood που έδινε δώρο τότε η σουτζούκι.
Απολογισμός
Αρχικά να σου πω ότι στο ταξίδι ΚΟΥΡΑΖΕΙ!!!Ο ποπός σου μετά τα 300χλμ απόσταση καθιστός κ οδηγώντας θα είναι σαν απο παρτάκι με αραπηδες!!!!Αν το διαλέξεις για διακοπές είναι ότι χειρότερο μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου αλλα υπεύθυνα δηλώνω είναι ότι ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο κει κ πέρα ειδικά όταν μιλάμε για ορεινή ή νησιωτική Ελλάδα!!!Οι ταχύτητες που θα κινηθείς άνετα χωρις να ακούς το μητσο να βογκάει είναι μέχρι τα 120-130...άσε που μετά θα νομίζεις ότι αν βγάλεις κανα χέρι θα πετάξει!!!
Απο τριξίματα έχει αλλα όχι κ να σε κάνει να τρελαθείς...
Απο ζημιές δεν μου έβγαλε τίποτα (μια μονο εντός εγγύηση ο κεντρικός άξονας απο τον κινητήρα στο τρανσφερ που μου τον άλλαξαν δωρεάν κ μια μπαταρία) όλα τα αλλα είναι αναλώσιμα λάδια ξύδια κλπ...
Δεν το αλλάζω ακόμα κ τωρα που θα έλθει κ νέο μέλος στην οικογενεια(το πρώτο)και το πορτ μπαγκαζ είναι λίγο μεγαλύτερο απο το ντουλαπάκι...ίσως επενδύσω σε μια μπαγκαζιέρα οροφής για τα ταξίδια...
Αν θες να κανείς μαγκιά...ψάξε για ντίζελ...Άποψη μου!!!
Αυτά απο μένα!!!

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 28, 2015, 10:03 »
Ευχαριστώ Gagarin για το review!!!! Όσο διαβάζω τις απόψεις σας τόσο ποιο πολύ διαπιστώνω ότι το jimny μου ταιριάζει απόλυτα.
Τα αρνητικά που αναφέρετε απλά δεν με απασχολούν καθόλου.
Ακόμη και η κατανάλωση, οι χώροι ή η κούραση στα ταξίδια .
Έχω κάνει πολλά μεγάλα ταξίδια με πολύ χειρότερα αυτοκίνητα (χρέπια) και ο κ@λος μου έχει συνηθίσει ...  lol

Εγώ το θέλω κατά κύριο λόγο για την Αττική και για το νησί που κατάγομαι.
Από εκεί και πέρα από ταξίδια κυρίως σε Κυκλάδες, Εύβοια και Πελλοπόνησο (ορεινά ή παραθαλάσσια, όλες τις εποχές).

Επίσης αυτό που κοιτώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ είναι οι βλάβες σε μηχανικά/ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά.
Θέλω το αυτοκίνητο να μην είναι ευαίσθητο και με το παραμικρό να βγάζει πρόβλημα.
Από ότι φαίνεται το Jimny δεν έχει τέτοια θέματα. Απλά το βάζεις μπροστά και φεύγεις.
Οπότε αυτό αναζητώ. Να κατεβαίνω στο γκαράζ να το βάζω μπρος και να φεύγω.

Έχω σχεδόν καταλήξει να πάρω καινούριο ΑΣΗΜΙ (Silky Silver Metallic) εκτός αν βρω μεταχειρισμένο σε αυτό το χρώμα και σε άριστη κατάσταση.
Το θεωρώ αδύνατο.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 28, 2015, 11:01 »
Στο Jimny να υποθέσω ότι είχες/έχεις βάλει aftermarket αισθητήρες πίεσης με δική τους οθόνη;

Ακριβώς!

Για αυτό μάλλον κρατάνε λίγο οι μπαταρίες.
Σε έχουν βολέψει καθόλου οι αισθητήρες;
Στο δικό μου πάντως (207GT), που έχει εργοστασιακούς θα προτιμούσα να μην είχε καθόλου.

Από τη στιγμή που ο έμπορος μου είπε ότι οι μπαταρίες είναι στρατιωτικών προδιαγραφών και διαρκούν 7 χρόνια, περιμένω κάτι ανάλογο. Πως ακριβώς το εξηγείς?
Εννοείς τους αισθητήρες στο Audi? Το έχω πολύ λίγο και δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω την αξιοπιστία τους (ευτυχώς!!).
Για ποιό λόγο θα προτιμούσες να ΜΗΝ είχε καθόλου?

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 28, 2015, 11:28 »
Έχω ένα 207GT (το οποίο θα βγει αγγελία μετά τον Αύγουστο ::)).
Το 207 έχει αισθητήρες πίεσης ελαστικών, οι οποίοι είναι πακτωμένοι πάνω στις βαλβίδες. Οι μπαταρίες τους κρατάνε μέγιστο 10 χρόνια. Κάπου είχα βρει ένα τεχνικό PDF που είχε μέσα την διάρκεια των μπαταριών αυτών σε βαλβίδες.

Οι after market αισθητήρες κατά 99% είναι "κινεζιές", οπότε θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση ή και κατανάλωση χωρίς λόγο π.χ. θεωρώ δεδομένο ότι οι πομποί των αισθητήρων θα εκπέμπουν διαρκώς, ακόμα και όταν το αυτοκίνητο είναι σβηστό.
Επιπλέον οι μπαταρίες που εμπεριέχονται στην συσκευασία αυτών των αισθητήρων δεν θα είναι και σε τέλεια κατάσταση, θα έχουν "πεσμένη" τάση, οπότε και εξασθενούν ποιο γρήγορα.

Γιατί προτιμώ να μην είχε καθόλου;
Για τους παρακάτω λόγους:
1. Είναι χρονοβόρα διαδικασία η αλλαγή αισθητήρων πίεσης και με μεγάλο κόστος.
2. Σε περίπτωση αλλαγής ελαστικών, το βουλκανιζατέρ πρέπει να κάνει σωστή εργασία. Δηλαδή να βάλει τις σωστές βαλβίδες στα σωστά ελαστικά, γιατί διαφορετικά θα υπάρχει λάθος ένδειξη (ηχητική και οπτική) των πιέσεων ελαστικών.
3. Έχω πετύχει βουλκανιζατέρ που έσπασε κατά λάθος δύο αισθητήρες κατά τη διαδικασία που έβγαζε το λάστιχο από την ζάντα!!! Χάος!
4. Σχεδόν πάντα, μετά από αλλαγή ελαστικού, οι αισθητήρες είτε κολλάνε, είτε δεν λειτουργούν σωστά. Πρέπει το ελαστικό να βγει και ξανά από την αρχή να τοποθετηθεί η βαλβίδα και μετά ο αέρας (μου έχει συμβεί στο δικό μου δύο φορές).
5. Η αλλαγή αισθητήρων πίεσης υποχρεωτικά γίνεται μόνο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο γιατί πρέπει οι καινούριες να επαναπρογραμματισθούν στον εγκέφαλο. Και άλλα φράγκα εκεί, αφού η εργασία χρεώνεται.
6. Οι αισθητήρες πίεσης συνήθως αντιλαμβάνονται την πεσμένη πίεση κατά το ξεκίνημα όταν το αυτοκίνητο είναι ακινητοποιημένο για αρκετές ώρες. Τότε τα ελαστικά έχουν την χαμηλότερη πίεση, επειδή είναι κρύα εντελώς. Οπότε για παράδειγμα, έχεις παρκαρισμένο το αυτοκίνητο το βράδυ και πας να το πάρεις, μπαίνεις μέσα και ξαφνικά χτυπά ο αισθητήρας. Ξαφνικά πανικοβάλλεσαι και τρέχεις να βάλεις αέρα και άντε βρες βενζινάδικο.

Στο νέο Jimny δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν οι αισθητήρες πίεσης. Αν μπορούσε κάποιος που το έχει ας μας πει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2015, 11:32 από Runner »

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 28, 2015, 13:45 »
Ο συγκεκριμένος που είχα βάλει, όταν το αυτοκίνητο ξεκινούσε από ακινησία (πχ πρωϊ), χρειαζόταν μερικά δευτερόλεπτα για να δώσει ένδειξη (σαν να ενεργοποιούνταν από την περιστροφική κίνηση).

Επίσης, του όριζες εσύ το κατώφλι της πιεσης του κάθε ελαστικόύ, για την οποία σου έδινε "συναγερμό". Δεν λειτουργούσε δηλαδή με "ποσοστό" ελαττωσης της πίεσης.

Αντίστοιχα, μέτραγε και την θερμοκρασία του ελαστικού, όπου σε ενημέρωνε αν αυτή ξεπερνούσε το κατώφλι που του είχες θέσει.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 28, 2015, 15:04 »
Χωρίς να είμαι σίγουρος πως παίζει ο αισθητήρας σου, ξέρω σίγουρα όμως ότι οι εργοστασιακοί αισθητήρες θέλουν περίπου 4 με 5 δευτερόλεπτα σε κίνηση του αυτοκινήτου, ώστε ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου να απεικονίσει τυχόν πρόβλημα.
Επίσης αν θυμάμαι καλά οι εργοστασιακοί αισθητήρες δεν έχουν αυτόματο power on/off και εκπέμπουν διαρκώς σε πολύ χαμηλή κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 28, 2015, 17:11 »
 Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Από τριγμούς κλπ... πως τα πάει; Από ηχομόνωση;
Εγώ σε Jimny του 2009 σαν συνοδηγός δεν έχω δει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με τριγμούς και ηχομόνωση. [/quote]

Έχω κάνει σχεδόν 2000 χλμ! Δεν έχω ακούσει κανέναν τριγμό ως τώρα ούτε απο τα ηχεία. SOS ηχεία έχει μονο μπροστά!
Από ηχομόνωση πάντα συγκρίνοντας το με το terios II ίσως να είναι σε κάπως καλύτερα επίπεδα! Εκτός και αν ο κινητήρας του είναι πιo ήσυχος από του Terios!!  ;)
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 28, 2015, 17:18 »
 j12 Ευχαριστώ!...
Να υποθέσω ότι οι ζάντες είναι οι καινούριες ε; Οι γκρι;
Σαν αυτές: http://www.gocar.gr/test-drives/test/14980,DOKIMH_Suzuki_Jimny_13_4x4_2015.html

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 28, 2015, 20:18 »
Ναι, αυτές είναι!!  ;)
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Θέλω τη συμβουλή σας
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 29, 2015, 11:56 »
Ωραίες ζάντες! Αλλά και οι προηγούμενες μια χαρά ήταν... Αλλά και σιδερένιες να είχε πάλι όμορφες θα ήταν!..  lol

Χθες, προέκυψε και κάτι άλλο ενδιαφέρον. Μιλούσα με το φιλαράκι μου που έχει Jimny (ο οποίος είναι υπερ-ενθουσιαμένος) και έμαθα ότι και ο αδελφός του πούλησε το SWIFT που είχε και πήρε και αυτός Jimny.

Καλά μου τα έλεγαν στην εμπορία. Ούτε μεταχειρισμένο, ούτε καινούριο μένει. Όλα φεύγουν...  lol