Αποστολέας Θέμα: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ  (Αναγνώστηκε 2247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ
« στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 17:42 »
Θα ήθελα να ρωτήσω, που βρίσκεται η είσοδος (στο χώρο της μηχανής) του αέρα, ο οποίος διοχετεύεται, μέσω των αεραγωγών, στο εσωτερικό της καμπίνας?

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 18:20 »
Δεν είναι μέσα στον χώρο της μηχανής, είναι η "σχάρα" που βρίσκεται στο σημείο που συναντώνται καπό και παρμπρίζ.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 18:44 »
Ευχαριστώ!!
Έχω ενώσει τις αναπνοές των διαφορικών με τους γνωστούς σωλήνες, οι οποίοι καταλήγουν, μέσω μιας συστοιχίας συνδέσμων "Τ" και ενισχυμένου σωλήνα σε ένα φίλτρο βενζίνης, το οποίο έχω "κρύψει" πίσω από την μπαταρία, κοντά στον μεντεσέ του καπώ. Έχω όμως την αίσθηση ότι κάποια αέρια (πιθανολογούσα από τις αναπνοές), περνούν, μέσω των αεραγωγών, μέσα στην καμπίνα (μια μυρωδιά παρόμοια με αυτήν των βαλβολίνων, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος).

Έχετε κάποιο σχόλιο?
Έχετε να προτείνετε άλλη θέση στην "έξοδο/κατάληξη" των αερίων των αναπνοών, ώστε να πάψει αυτή η ενοχλητική μυρωδιά στην καμπίνα?

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 19:34 »
Κάποτε, σε άλλο αυτοκίνητο, είχα μια παρόμοια μυρωδιά και είχε ελάχιστη διαρροή το ψυγειάκι του καλοριφέρ. Το παραφλού βγάζει μια παρόμοια μυρωδιά, δες μήπως έχει πέσει η στάθμη στο δοχείο.

'Η δοκίμασε να πας το φλτράκι κοντά στο κουτί του φίλτρου αέρα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 09:44 »
Ευχαριστώ!!
Έχω ενώσει τις αναπνοές των διαφορικών με τους γνωστούς σωλήνες, οι οποίοι καταλήγουν, μέσω μιας συστοιχίας συνδέσμων "Τ" και ενισχυμένου σωλήνα σε ένα φίλτρο βενζίνης, το οποίο έχω "κρύψει" πίσω από την μπαταρία, κοντά στον μεντεσέ του καπώ. Έχω όμως την αίσθηση ότι κάποια αέρια (πιθανολογούσα από τις αναπνοές), περνούν, μέσω των αεραγωγών, μέσα στην καμπίνα (μια μυρωδιά παρόμοια με αυτήν των βαλβολίνων, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος).

Έχετε κάποιο σχόλιο?
Έχετε να προτείνετε άλλη θέση στην "έξοδο/κατάληξη" των αερίων των αναπνοών, ώστε να πάψει αυτή η ενοχλητική μυρωδιά στην καμπίνα?

Θα μπορούσες να ενώσεις τις αναπνοές των διαφορικών με το σωληνάκι που πάει από την κεφαλή στην εισαγωγή... αυτό το σωληνάκι είναι για τις αναθυμιάσεις του κινητήρα που επιστρέφονται στην εισαγωγή...

Αν θες να το αφήσεις ως έχει (που για μένα είναι πολύ καλή λύση αν εν τέλει η μυρωδιά δεν έρχεται από εκεί) βάλε στο τελείωμα φιλτροχοάνη μικρή (π.χ. από μηχανάκι)...

Τρίτη και τελευταία και πιο "επιστημονική" λύση, είναι να οδηγήσεις τους σωλήνες σε ένα δοχείο αναθυμιάσεων (δοχεία ειδικά για αυτήν την δουλειά)...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 11:28 »
 Κοιτα επισης μην εχουν χυθει απο κανενα μπουκαλι τιποτα λαδια σε κανενα πατακι.  Αν δεν ισχυει αυτο αλλαξε το αποσμητικο δεντρακι με πιο εντονο αρωμα π.χ. προβατινα,παστρουμα, σουτζουκι, κλπ. ha  li_k  ha u252  ha li_k u252 ha li_k u252