Αποστολέας Θέμα: COILOVER  (Αναγνώστηκε 10597 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
COILOVER
« στις: Μάιος 21, 2012, 14:11 »
παιδιά έχει κανείς τοποθετήσει coilover στον jimako??αν ναί πόσο πήγε το μαλλί,μειονεκτήματα,πλεονεκτήματα??θα πρέπει να γίνουν πολλές μετάτροπές για να μπουν coilover πίσω??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: COILOVER
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2012, 15:21 »
Το έχουμε μελετήσει το θέμα με τον Αντώνη (metalaxe) για το αυτοκίνητο μου...

Για να μπούν σωστά coilover θέλει πολύ μελέτη... μετρήσεις.. δοκιμές...

Εδώ είναι μερικές μετρήσεις του αυτοκινήτου μου... απαραίτητες για να υπολογίσεις τι θα βάλεις...


Σιγουρα θα πρέπει να γίνουν μετατροπές στα σημέια στήριξης...

Δεν προχώρησα, πρός το παρόν λόγω κόστους (περίπου 3,500 euro)

Ο Αντώνης που έκανε όλη την μελέτη μπορεί να μας πεί περισσότερα...



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2012, 15:26 από Majestix »
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: COILOVER
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2012, 15:30 »
δηλαδή φίλε majestix θέλει πολλή μελέτη το θέμα.και πολλές μετατροπές έτσι δεν είναι??εγώ σκέφτηκα να κάνω αυτή τη μετατροπή μόνο πίσω,αλλά θα δουλευέι σωστά η όλη ανάρτηση.εγώ θέλω να φλεξάρει καλύτερα όλο το αμάξι.καμία άλλη λύση?πως μπορούμε να κερδίσουμε περισσότερο φλεξάρισμα πίσω,πού πρέπει να εστιάσω την προσοχή μου για να πάρω περισσότερη διαδρομή??στα πίσω μπράτσα??στα σινεμπλόκ??αμορτισέρ?κώνους??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: COILOVER
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2012, 15:34 »
για να κερδίσω περισσότρη διαδρομή πίσω θα χρειαστεί να κάνω το διαφορικό μου να πίνει μέσα στην μέση σαν π.χ defender??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: COILOVER
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2012, 15:46 »
Θα πρέπει να αλλάξεις την ανάρτηση σου σε 3-link ή 4-link... για να έχεις πολυυ μεγάλα κρεμάσματα...

Βασικά εγώ σκεφτόμε να βάλω coilover για καλύτερη συμπεριφορά, η φιλοσοφία της ανάρτησης δεν θα αλλάξει..
ούτε το κρέμασμα... αυτή την στιγμή πέρνω το μέγιστο που μπορώ να πάρω απο τα μπράτσα (radius arms)

Μόνο πίσω να βάλεις δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα..
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: COILOVER
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2012, 17:13 »
μπορεις και με τα υπαρχοντα με την προυποθεση να αλλαξεις της βασεις στο σασι και τα ακρα των μπρατσων.
αυτο ειναι πρακτικο (τουλαχιστον για μενα) μια και οταν φλεξαριζε,τερματιζε το μπρατσο στα πλαινα της βασης του σασι.εκανα αρκετα πιο πλατιες βασης και...κατι εγινε. ;)





3 λινκ με Α-βαρ δεν γινεται τοσο ευκολα μια και υπαρχει μεγαλο προβλημα με το ντεποζιτο.
σε πολλες περιπτωσεις κανουν κατι παρεμφερες με μια κοντρα απο την μερια του συνοδηγου αλλα με τον καιρο στραβωνει το κουφαρι του αξονα.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: COILOVER
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2012, 23:01 »
σκέφτομαι εδώ και καιρό τι να κάνω για να κερδίσω άρθρωση.φίλε extractor τί έκανες εσύ και κέρδισες άρθρωσή?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: COILOVER
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2012, 23:25 »
1. Κυριάκο νομίζω ότι αυτό που θα κερδίσεις δεν θα είναι τόσο σημαντικό με την αλλαγή που περιγράφεις... 

2. 3link και 4link όντως είναι δύσκολο... αν έμπαινα σε αυτή την διαδικασία θα άλλαζα και άξονες..

3. Η στήριξη των coilover είναι σχετικά δύσκολη... και ίσως το μοναδικό σημείο που μπορούν να μπούν είναι στην σκάλα, πολύ κοντά στο ντεπόζιτο..



Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: COILOVER
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2012, 06:29 »
αλλαξα της βασης απο την μερια του σασι,μονο.η διαφορα στο κρεμασμα ειναι οτι το πανω τμημα του ελαστικου οταν κρεμουσε ηταν στην ιδια ευθια με την καμπινα.
το θεμα ειναι οτι πριν ηταν 225/75/15 και τωρα ειναι 31/10.5.γι'αυτο λεω οτι κατι εγινε...

χρηστο...το δυσκολο κομματι ειναι το ντεποζιτο.αν παρει ποδι απο κει,ή αν βαλεις απο κανενα βιταρα η σαμυ,μια χαρα ανετα γιεται και με τους μαμα. ;)

εχεις δικιο οτι ειναι δυσκολη.ειδηκα πισω που φαρδαινει το σασι.το επαθα εγω με της βασεις για τα αμορτισερ που ειχα φτιαξει,και κατα την συμπιεση εβρισκα επανω σε αυτα οταν εβαλα τα μεγαλυτερα λαστιχα.το μονο σημειο που θα μπορουσε να στιριχτει θα ηταν διαγωνια προς τα μπροστα,κοντα στον αριθμο πλαισιου και ισως με μια...ισχωρηση στην καμπινα.!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: COILOVER
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2012, 08:31 »
μπορείς φίλε extractor να βγάλεις μια φωτογραφία τις βάσεις στο σασί??έχεις αλλάξει τα μπράτσα,ή τα εργοστασιακά είναι??ποιά σινεμπλόκ έχεις στα μπράτσα??αλλαξες τόπο στα αμορτισέρ μόνο γιατι δεν ήθελες να αγοράσεις άλλα,ή πέζει και αυτό το ρόλο του??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: COILOVER
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2012, 09:33 »
Το έχουμε μελετήσει το θέμα με τον Αντώνη (metalaxe) για το αυτοκίνητο μου...

Για να μπούν σωστά coilover θέλει πολύ μελέτη... μετρήσεις.. δοκιμές...

Εδώ είναι μερικές μετρήσεις του αυτοκινήτου μου... απαραίτητες για να υπολογίσεις τι θα βάλεις...


Σιγουρα θα πρέπει να γίνουν μετατροπές στα σημέια στήριξης...

Δεν προχώρησα, πρός το παρόν λόγω κόστους (περίπου 3,500 euro)

Ο Αντώνης που έκανε όλη την μελέτη μπορεί να μας πεί περισσότερα...





 j12 j12 j12 roc2 roc2 roc2
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: COILOVER
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2012, 09:25 »
Vasos, το μέγιστο της διαδρομής που μπορείς να πάρεις με το Jimny είναι περίπου 40 εκ (χωρίς φορτίο). Στο σημείο αυτό τα σινεμπλόκ των μπράτσων τερματίζουν, οπότε ανεξάρτητα με το μήκος των αμορτισέρ ή το σημείο τοποθέτησής τους, η διαδρομή του αυτοκινήτου δεν μεγαλώνει.
Άρα, φίλε Βάσο, αφού πρώτα μετρήσεις τη διαδρομή που έχεις τώρα, μπορείς να την αυξήσεις με διάφορους τρόπους μέχρι τους 40 περίπου πόντους. Από κει και πάνω πρέπει να αλλάξεις τα σημεία στήριξης του άξονα.
Τα coilover είναι η απόλυτη λύση για την καλύτερη οδική συμπεριφορά, αλλά δεν θα σου προσφέρουν παραπάνω διαδρομή από αυτή που επιτρέπει η γεωμετρία του αυτοκινήτου. Όπως είπε και ο Χρήστος, η τιμή τους, με Fox αμορτισέρ (ρυθμιζόμενα σε 8 θέσεις και ξεχωριστό κάνιστρο) και Eibach ελατήρια (triple rate), είναι περίπου 3,000 ευρώ, εκτός από το κόστος τοποθέτησης (έξτρα βάσεις και κοψίματα).
   
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: COILOVER
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2012, 09:32 »
Πως μετράμε τη διαδρομή φίλε metalaxe?επίσης ποια είναι τα καλύτερα συνεμπλόκ για το φλεξάρισμα?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: COILOVER
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 23, 2012, 10:00 »
Το έχουμε μελετήσει το θέμα με τον Αντώνη (metalaxe) για το αυτοκίνητο μου...

Για να μπούν σωστά coilover θέλει πολύ μελέτη... μετρήσεις.. δοκιμές...

Εδώ είναι μερικές μετρήσεις του αυτοκινήτου μου... απαραίτητες για να υπολογίσεις τι θα βάλεις...


Σιγουρα θα πρέπει να γίνουν μετατροπές στα σημέια στήριξης...

Δεν προχώρησα, πρός το παρόν λόγω κόστους (περίπου 3,500 euro)

Ο Αντώνης που έκανε όλη την μελέτη μπορεί να μας πεί περισσότερα...





 j12 j12 j12 roc2 roc2 roc2

Εγω αυτο που καταλαβαινω απο το πινακακι ειναι οτι πρεπει να κοπει το flame πριν-κατα την διαρκεια ή και μετα τις βολτες  :)
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: COILOVER
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 23, 2012, 10:11 »
Εγω αυτο που καταλαβαινω απο το πινακακι ειναι οτι πρεπει να κοπει το flame πριν-κατα την διαρκεια ή και μετα τις βολτες  :)

Ωραίος!!!!!!!!!!!! lol