Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για ελαστικά (2ο σετ)  (Αναγνώστηκε 1693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ng

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
Προβληματισμός για ελαστικά (2ο σετ)
« στις: Μάρτιος 24, 2012, 14:47 »
Θέλω την βοήθεια σας. Το αυτοκίνητο είναι +6cm . Θέλω να φτιάξω 2 τετράδες ελαστικά για χειμώνα καλοκαίρι.
Τώρα φοράει Yokohama Geolandar ATS 225/70/15 σε ζάντα αλουμινίου BSA 281 7,5 inch με όφσετ -5. Δεν ήταν δική μου επιλογή η διάσταση ελαστικών και οι ζάντες, έτσι το πήρα μεταχειρισμένο πριν 2,5 χρόνια.
 Εγώ το ψήλωσα μόνο και πρόσθεσα διάφορα (εργάτη, ποδιές, ενισχυμένες δέστρες  κ.λ.π) . Οι τροχοί δεν βρίσκουν και το στήσιμο του είναι μια χαρά στην άσφαλτο και το χώμα.

Τώρα αγόρασα σιδερένιες ζάντες της Suzuki  15χ 5,5. Δεν ξέρω όφσετ. Αν το υπολόγισα σωστά (διαβάζοντας το σχετικό άρθρο) πρέπει να είναι θετικό (το backspacing 9 cm).
Σκέπτομαι στις σιδερένιες να βάλω  ελαστικά αναγόμωσης 195/80/15 ή 215/75/15 π.χ. Fedima Extreme ή Scirocco .

Χρειάζονται προσθήκες  στις ζάντες ;  Αναφέρομαι στα  195/80/15 ή 215/80/15.
Με το δεδομένο ότι η διάμετρος στην αναγόμωση παίζει,  θα βρίσκουν ; Τα τωρινά λάστιχα (ύψος 69,6 cm) δεν βρίσκουν.
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματισμός για ελαστικά (2ο σετ)
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2012, 14:53 »
   Τα 195 δεν θα βρίσκουν με πέλμα yokohama.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Προβληματισμός για ελαστικά (2ο σετ)
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2012, 16:49 »
Oι 7,5άρες ζάντες με -5 offset είναι πιο φαρδιές από τις μαμά. Οπότε με την αλλαγή το αμάξι θα στενέψει!! Και με δεδομένο το "όσο ψηλώνουμε, τόσο φαρδαίνουμε" θα πρέπει να βάλεις αποστάτες 3εκατοστά από κάθε μεριά. Αυτό είναι το πιο σωστό! Με τους αποστάτες και με +6 όμως δεν ξέρω τί θα γίνει με μεγάλα λάστιχα!