Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΤΕΛΟΣ ..!!  (Αναγνώστηκε 24889 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΤΕΛΟΣ ..!!
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 23:29 »
Εμενα για ενα περιεργο λογο εχει εξαφανιστει το τρεμουλο απο τοτε που εβαλα τα mud στις τριμπρατσες μαμα ζαντες.
Το τρεμουλο μου εμφανιζεται στις enkei ζαντες με -13 offset που φοραω τα A/T.
Τι να συμβαινει αραγε?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2015, 23:33 από ΣΤΑΥΡΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΤΕΛΟΣ ..!!
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 23:49 »
Φιλε Κωστα εγω στο  δικο μου jimny που ειναι μοντελο του 2004 εχω βαλει δισκο πλατω και ρουλεμαν της exedy στις 50.000χλμ και μεχρι τωρα που εχω 121.000χλμ δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Φυσικα οταν αλλαξα δισκο πλατω και ρουλεμαν αλλα προληπτικα και την ντιζα του συμπλεχτη για να ειμαι ησυχος.
Καλο θα ηταν οταν μπεις στην διαδικασια της αλλαγης του δισκου να αλλαξεις και την ντιζα του συμλπεχτη.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΤΕΛΟΣ ..!!
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 21, 2016, 22:41 »
Καλησπερα σε ολους!
Επανερχομαι λοιπον με το γνωστο θεμα που αντιμετωπιζουμε κατα καιρους με το τρεμουλο που παρουσιαζει  με το jimny μας.
Εδω και 3 βδομαδες στα ξαφνικα αρχισε να τρεμει το αμαξι κατα την επιταχυνση απο τα 60km/h εως 80km/h αλλα και κατα την επιβραδυνση στα ιδια χιλιομετρα.
Εκλεισα ραντεβου στην SUZUKI για ελεγχο μπας και μας αφησε χρονους κανας βασιλικος πυρος μιας και ειχα αλλαξει τον χειμωνα του 2015 την αριστερη πλευρα οποτε αν ηταν κατι τετοιο θα αλλαζοτανε στην εγγυηση των 2 χρονων που εχουν τα γνησια ανταλλακτικα.Σε ελεγχο που εγινε αφου το αμαξι σηκωθηκε ψηλα δεν βρεθηκε κανενας τζογος στους εμπρος τροχους ουτε καποιο σκισιμο στο σημειο που πιανει η παναρ μιας και το σημειο αυτο το ειχα επισκευασει και ειχα αλλαξει και την μαμα παναρ που ειχε λογω φθορας των σινεμπλοκ.Στο μονο σημειο που βρεθηκε λιγος τζογος και μαλλον αυτος ο λογος που οφειλεται το τρεμουλο απο οτι μου ειπαν ειναι οτι πρεπει να εχουν φθαρει τα σινεμπλοκ απο την ρυθμιζομενη παναρ που ειχα βαλει.Μου προτειναν να βαλω ξανα την μαμα παναρ πανω και οτι θα σταματησει το τρεμουλο.
Λογω ομως οτι δεν ειχα χρονο να κατσω να την αλλαξω οταν μου το ειπαν το αφησα και σημερα που βρηκα χρονο το πρωι εκανα την αλλαγη της παναρ αλλα και παλι το προβλημα παρεμεινε.
Αυριο θα παω το αμαξι για ευθυγραμμιση μιας και εχει γυρισει το τιμονι με την αλλαγη και ελπιζω να εξαφανιστει το προβλημα.

Ειναι φυσιολογικο ομως απο την στιγμη που αλλαξα την παναρ το τρεμουλο να παραμενει?

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΤΕΛΟΣ ..!!
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 22, 2016, 15:09 »
Προφανώς, το τρέμουλο ΔΕΝ οφείλεται στην πανάρ.....

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΤΕΛΟΣ ..!!
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 13:32 »
Καλησπερα στην παρεα και καλο μηνα να εχουμε!!
Τελικα ουτε μετα την αλλαγη της παναρ λυθηκε το προβλημα!
Το αμαξι πηγε εκ νεου για ελεγχο στην suzuki οπου μου ειπαν να το κρατησουν γυρω στις 2 μερες για ελεγχο μπας και βρεθει το προβλημα.Αφου τους το αρνηθηκα τοτε μου ειπαν το σηκωσουν για ελεγχο ξανα.
Αυτη την φορα μου ειπαν οτι μπορει να θελουν αλλαγη καποια συνεμπλοκ απο τα μπροστινα μπρατσα γιατι ισως το τρεμουλο να παρουσιαζεται και απο εκει η οτι μπορει να εχει φαγωθει καποιο λαστιχακι που εχει στην δεξια πλευρα που βιδωνει η παναρ.
Δλδ απο οτι εχω καταλαβει επειδη δεν ξερουν απο οτι μπορει να οφειλεται το τρεμουλο το πανε στην τυχη.
Πριν μπω στην διαδικασια να κανω οποιαδηποτε αλλαγη θα παω να κανω μια ζυγοσταθμιση μηπως ειναι αυτο.
Αν δεν διορθωθει ουτε με την ζυγοσταθμιση τοτε θα δω τι θα κανω πλεον.