Αποστολέας Θέμα: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?  (Αναγνώστηκε 7385 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« στις: Ιούνιος 14, 2006, 16:30 »
Δεν θα ήταν καλύτερα για ζεστούς μήνες να βάζουμε 10-50 αντί για 10-40?semisynthetic πάντα.

GP

  • Επισκέπτης
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2006, 20:53 »
Κατα τη γνωμη μου το να βαλεις διαφορετικου ιξωδες λαδι στον κινητηρα απο το προβλεπομενο ειναι λαθος. Αυτο ειναι κατι που εφαρμοζεται σε χωρες οπου οι εναλλαγες της θερμοκρασιας μεταξυ των εποχων (χειμωνας - καλοκαιρι κλπ) ειναι πολυ μεγαλες.
Διαβασε στο manual του αυτοκινητου τι θερμοκρασιες περιβαλλοντος καλυπτει το συγκεκριμενο λαδι και παρε την αναλογη αποφαση.

Εχε ομως υποψιν οτι αν το λαδι ειναι παχυρευστο, οταν ο κινητηρας ειναι κρυος (συνεπως κ το λαδι) , δεν εχει την απαιτουμενη ρευστοτητα για να λιπανει σωστα τον κινητηρα. Οσο το λαδι ζεσταινεται τοσο πιο λεπτορευστο γινεται.

Αν λεω κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσει καποιος !

Υ.Γ. κ επειδη ακουω και κατι περιεργα κατα καιρους.. το λαδι πρεπει να βγαινει μαυρο μετα την αλλαγη ! ! ! Αυτο σημαινει πως απομακρυνει τη βρωμα του μοτερ.

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2006, 20:25 »
Κατα τη γνωμη μου το να βαλεις διαφορετικου ιξωδες λαδι στον κινητηρα απο το προβλεπομενο ειναι λαθος. Αυτο ειναι κατι που εφαρμοζεται σε χωρες οπου οι εναλλαγες της θερμοκρασιας μεταξυ των εποχων (χειμωνας - καλοκαιρι κλπ) ειναι πολυ μεγαλες.
Διαβασε στο manual του αυτοκινητου τι θερμοκρασιες περιβαλλοντος καλυπτει το συγκεκριμενο λαδι και παρε την αναλογη αποφαση.

Εχε ομως υποψιν οτι αν το λαδι ειναι παχυρευστο, οταν ο κινητηρας ειναι κρυος (συνεπως κ το λαδι) , δεν εχει την απαιτουμενη ρευστοτητα για να λιπανει σωστα τον κινητηρα. Οσο το λαδι ζεσταινεται τοσο πιο λεπτορευστο γινεται.

Αν λεω κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσει καποιος !


Υ.Γ. κ επειδη ακουω και κατι περιεργα κατα καιρους.. το λαδι πρεπει να βγαινει μαυρο μετα την αλλαγη ! ! ! Αυτο σημαινει πως απομακρυνει τη βρωμα του μοτερ.

Ακριβώς για αυτό το λόγο σκέπτομαι να βάλω 10-50 αντί 10-40 γιατι και στην ελλάδα το χειμώνα εχουμε -θερμοκρασίες κ το καλόκαιρι 30+ που σίγουρα είναι μεγάλη διαφορα,οπότε καλύτερα να εχώ κάποιο λάδι που θα λιπαίνει πιο καλά το καλοκαίρι επειδη δεν θα επειρεάζεται όσο το 10-40 απο τις υψηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να χάνει την "λιπαντική του ικανότητα" ωσ ενα μικρό βαθμό και το χειμώνα ξανά 10-40 για να ζεσταίνεται πιο γρήγορα.Τεσπα είναι τόσο μικρη η διαφορά των δύο επιλογων που δεν θα έπρεπε να το συζητάμε! a105


Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2006, 13:30 »
Και γιατί να βάζουμε ημι συνθετικό και όχι κάποιο συνθετικό???
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2006, 15:37 »
Και γιατί να βάζουμε ημι συνθετικό και όχι κάποιο συνθετικό???

Δεν έχω ιδέα για πιο λόγο αλλοι κατασκευαστες βάζουν λάδι για 10.000χλμ αλλοι για 5000 κ άλλοι για 7500..Μάλλον ο λόγος είναι οικονομικός όσο πιο συχνά πάς για service τόσο πιο πολλά κερδίζουν απο τα εργατικά!Απο την άλλη όψη ομως όσο πιο συχνά ελέγχεται το αμάξι τόσο καλύτερα!Πληροφοριακά  η renault βάζει λάδι για 15.000χλμ!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2006, 20:46 »
Χειμώνα - καλοκαίρι χρησιμοποιώ το Valvoline Racing 10W60...σε παλιότερα αυτοκίνητα που είχα (Renault 5GT, Sierra Cosworth, Punto GT 1.6 και 106 Rallye Gr.A) διατηρούσε την σωστή πίεση λαδιού και θερμοκρασία κάτω απο πολύ δυσκολες συνθήκες. Αν δεν το δείς στα όργανα λαδιού δεν το πιστεύεις. Είναι μακράν το καλύτερο λάδι...αυτά που βάζουν οι αντιπροσωπίες μπορεί να είναι φτηνότερα αλλά είναι και "ξύδια" 0_21
Το ότι βάζω φτηνό λάδι και το αλλάζω συχνά δεν λέει κάτι διότι εφόσον δεν δουλεύει σωστά η ζημιά έχει γίνει και μετά τα 50.000χλμ το καταλαβαίνεις...στην τσέπη bhe
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος apla

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 21, 2006, 18:29 »
Χειμώνα - καλοκαίρι χρησιμοποιώ το Valvoline Racing 10W60...σε παλιότερα αυτοκίνητα που είχα (Renault 5GT, Sierra Cosworth, Punto GT 1.6 και 106 Rallye Gr.A) διατηρούσε την σωστή πίεση λαδιού και θερμοκρασία κάτω απο πολύ δυσκολες συνθήκες. Αν δεν το δείς στα όργανα λαδιού δεν το πιστεύεις. Είναι μακράν το καλύτερο λάδι...αυτά που βάζουν οι αντιπροσωπίες μπορεί να είναι φτηνότερα αλλά είναι και "ξύδια" 0_21
Το ότι βάζω φτηνό λάδι και το αλλάζω συχνά δεν λέει κάτι διότι εφόσον δεν δουλεύει σωστά η ζημιά έχει γίνει και μετά τα 50.000χλμ το καταλαβαίνεις...στην τσέπη bhe

Σωστός  cl

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 21, 2006, 20:03 »
Εγώ. έχω δοκιμάσει Aral, και δεν ξαναβάζω σε κινητήρα μου, χτυπούσε και το άκουγες, όσον αφορά τις βαλβίδες...

Έχω δοκιμάσει Selenia, επίσης δεν μου άρεσαν...

Η χθεσινή αλλαγή, που απ ότι φαίνεται ήρθε για να μείνει μια και δεν βρίσκω Mobil 1 0 - 40 εδώ...

Motul 4100 Turbolight 10 - 40, και απ τις πρώτες εντυπώσεις, το μοτέρ κρατάει ένα κλικ χαμηλότερη θερμοκρασία νερού, δουλεύει πολύ ήρεμα, ακούγεται λιγότερο, και είναι πιο πολιτισμένο στη λειτουργία του...

Για πείτε κ οι υπόλοιποι τι λαδάκια βάζετε να δούμε απόψεις...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2006, 20:21 »
Τώρα βάζω Valvoline Racing 10W60 (VR1 νομίζω λέγεται) και πιο πριν χρησιμοποιούσα Castrol 10W60 RS  >:D

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2006, 01:15 »
Caroten με δεικτη 8! ha
Της αντιπροσωπειας μεχρι τωρα!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10-50 λαδι για το καλοκαίρι?
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 22, 2006, 13:59 »
Caroten με δεικτη 8! ha
Της αντιπροσωπειας μεχρι τωρα!

....και σου κάνει ένα μαύρισμα στα ελατήρια & την κεφαλή...άλογο πράγμα 8)
Respect a man's car and he will respect you