Αποστολέας Θέμα: To jimny μου (+bonus pics)  (Αναγνώστηκε 10677 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
To jimny μου (+bonus pics)
« στις: Νοέμβριος 27, 2011, 21:52 »
Εδώ θα γράφω την εξέλιξη του suzuku jimny που πρόσφατα απέκτησα .. :)

Τιμή αγοράς 8700€, χιλιόμετρα 59.000, μοντέλο 11/08, μπλε σκούρο μεταλλικό.
Γενικό σέρβις & κάρτα καυσαερίων 170€ (4+1 λίτρα λάδι, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας, συμπλήρωση υγρών μπαταρίας, καθαρισμός φρένων πίσω, service a/c και εξονυχιστικός έλεγχος κυριολεκτικά κομμάτι κομμάτι). Δεν εντοπίστηκε κανένα πρόβλημα πέραν από ένα τραυματισμένο μπουζοκαλώδιο το οποίο κάποια στιγμή θα αλλαχτεί.

Τα λάστιχα που φόραγε (Bridgestone Dueler 694) χρειάζονταν επειγόντως αλλαγή καθώς στα νερά πατινάρανε...

Δοκιμαστικά μπήκαν μεταχειρισμένα Maxxis Trepador στην ίδια διάσταση (205/70/15) με κόστος 200€ (Ευχαριστώ Patelis!)

Στα 26psi που τα δοκίμασα σε στεγνό δρόμο δεν είδα κάτι το περίεργο. Ίσα ίσα είχαν πολύ καλύτερη πρόσφυση από τα προηγούμενα. Στην καλή άσφαλτο κάνουν χαρακτηριστικό ήχο ενώ στα 120 φωνάζουν πως είναι λάστιχα χώματος κάνοντας αισθητή την παρουσία τους. Η διαφορά σε θόρυβο σε σχέση με τα παλιά είναι ελάχιστη πάντως..! Προς το παρόν μου αρέσουν πολύ!

Εσωτερικά τώρα, επειδή έτριζε λόγω συντονισμού τα κλιπ ελευθέρωσης των πίσω καθισμάτων μπήκε αφρώδης ταινία κατά μήκος τους και ησύχασαν και τα δύο.

Επίσης μπήκαν:
mp3 module στην εργοστασιακή πηγή (το αντιλαμβάνεται ως σιντιέρα και λειτουργούν όλα τα κουμπιά!). Να'ναι καλά οι κινέζοι..! 80$ (aliexpress.com)

Αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω (σχεδόν) στο χρώμα του αυτοκινήτου 15€ (ebay).
Διαιρούμενα ηχεία 10cm dls μπροστά με tweeter στο ταμπλό και Clarion 13cm 3 δρόμων πίσω. Πολύ καλό αποτέλεσμα! Το κουτάκι γεμίζει με ήχο πλέον..! 110€
Ζυγοστάθμιση με φορετά βαράκια και όχι κολλητά (τρέμουλο τέλος!) 40€ (Ζανιάς)


Ανεμοθραύστες (ebay)



Τεμπέλης (ebay)


Ποδιά/Γλίστρες (Χάρη.ευχαριστώ!)








Για τις επόμενες μετατροπές θα ενημερώνω το παρόν θέμα.. :)

Bonus Pics









Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 16:38 »
Πολύ ωραίος !

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 17:34 »
ωραιος.... πιο πολυ μου αρεσαν οι γλυστρες και οι ποδιες...τωρα υποθετω πας για αναρτηση η κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 17:37 »
Καινούριο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω, ε;  ;D
Άντε καλοτάξιδος!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 17:43 »
Εγώ θέλω καμια γνώμη παραπάνω κ σε άλλα terrain, σχετικά με τα ΜΑΧΧΙS.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 18:01 »
  Φίλε μου,σου εύχομαι καλορίζικο το αυτοκίνητο και καλοτάξιδο πάντα... ;)

  Επίσης θα σου ευχηθώ οι επόμενες φωτογραφίες που θα ανεβάσεις στο ωραίο σου thread...να είναι είτε απο βραδυνή,είτε απο ημερήσια εξόρμηση μαζί μας... j12

 Να είσαι πάντα καλά και να το χαίρεσαι! ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 19:21 »
Ωραιος φίλε.
Ο τεμπέλης σου μου αρεσε και τον εχω δει στο ebay  με διαφορες τιμές.Πόσο τον πήρες?Σε εμποδιζει με το χειρόφρενο?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 19:57 »
Aν βρεθεί πατέντα για τα ποτήρια (τις χάνεις τις 2 θέσεις λόγω τεμπέλης), το παίρνω χθες.

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 21:29 »
Πολύ ωραίος !

Ευχαριστώ!

ωραιος.... πιο πολυ μου αρεσαν οι γλυστρες και οι ποδιες...τωρα υποθετω πας για αναρτηση η κατι τετοιο?


Επόμενος και τελευταίος στόχος... Ψάχνω για μια +4 και μάλλον την έχω βρει αν όλα πάνε καλά..!

Καινούριο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω, ε;  ;D
Άντε καλοτάξιδος!

Ευχαριστώ πολύ..! Το μικρόβιο της βελτίωσης δε φεύγει ποτέ...

Εγώ θέλω καμια γνώμη παραπάνω κ σε άλλα terrain, σχετικά με τα ΜΑΧΧΙS.

Στη στεγνή άσφαλτο είναι απροβλημάτιστα. Σε βροχή και απότομο φρενάρισμα δούλεψε το abs υπερωρίες. Γενικότερα πρέπει να σέβεσαι το ελαστικό αλλά και τις δυνατότητες του οχήματος. Να σημειωθεί πως φοράω μεταχειρισμένα Maxxis Trepador. Αν με ρωτάς το κατά πόσο θα τα αγόραζα καινούργια η απάντηση είναι: πιθανότατα ναι! Βέβαια με λίγο ψήλωμα νομίζω χωράνε και άλλα αξιόλογα..

  Φίλε μου,σου εύχομαι καλορίζικο το αυτοκίνητο και καλοτάξιδο πάντα... ;)

  Επίσης θα σου ευχηθώ οι επόμενες φωτογραφίες που θα ανεβάσεις στο ωραίο σου thread...να είναι είτε απο βραδυνή,είτε απο ημερήσια εξόρμηση μαζί μας... j12

 Να είσαι πάντα καλά και να το χαίρεσαι! ;)

Ευχαριστώ! Ελπίζω και γω να έρθω σε κάποια συνάντηση αλλά δυστυχώς τις μέρες και ώρες που κανονίζετε δε μπορώ να ακολουθήσω..

Ωραιος φίλε.
Ο τεμπέλης σου μου αρεσε και τον εχω δει στο ebay  με διαφορες τιμές.Πόσο τον πήρες?Σε εμποδιζει με το χειρόφρενο?

Ο τεμπέλης είναι της Armster με ειδική βάση ανά όχημα. Δηλαδή αν αλλάξεις αμάξι κρατάς τον τεμπέλη και αλλάζεις τη βάση. Πολύ ποιοτικός και όμορφος! Με το χειρόφρενο δεν υπάρχει θέμα ακόμα και με κατεβασμένο τον τεμπέλη. Κόστος περίπου 100GBP.

Aν βρεθεί πατέντα για τα ποτήρια (τις χάνεις τις 2 θέσεις λόγω τεμπέλης), το παίρνω χθες.

Βάζεις τη χάρτινη θήκη διπλών καφέδων μέσα στον τεμπέλη...ταιριάζει τέλεια, δεν κινείται και τους έχεις αρκετά ψηλά! Άλλη πιθανή θέση αν έχεις το μοντέλο με τα κουμπιά είναι δίπλα από το χειρόφρενο. Και εκεί ταιριάζει.. :)

Αποσυνδεδεμένος fotakos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 00:57 »
Ωραίος και καλοτάξιδος  cl

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 22:02 »
Ωραίος και καλοτάξιδος  cl

Ευχαριστώ συνοδοιπόρε fotakos!

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 20:47 »
 Βολτούλα σήμερα σε ξεχασμένα μονοπάτια..






Και λίγο κρυφτό  lol

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 22:37 »
Πρώτη εκδρομή με το κατσίκι!
1013 χιλιόμετρα σε 4 μέρες. Καθόλου άσχημα! 250 χλμ (!) περίπου σε χωματόδρομους όπου με κανονικό ΙΧ είτε που θα έκανα το σταυρό μου να φτάσω είτε που θα έπαιρνα άλλο δρόμο.

Η εξόρμηση έγινε στο Καρπενήσι οπότε, είχαμε από αυτοκινητόδρομους,επαρχιακούς δρόμους, ανάβαση-κατάβαση, χώμα, λάσπες, πέτρες και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε (όταν βρω χρόνο θα γράψω για την εκδρομή στην Ευρυτανία, αξίζει πραγματικά)..!

Στον αυτοκινητόδρομο λοιπόν το Jimny κάνει ακριβώς ότι περιμένει κανείς. Κινείται με ικανοποιητικούς ρυθμούς αλλά με λίγες απαιτήσεις και σχεδιασμό για τις προσπεράσεις. Διατηρεί άνετα τα 120χαω ενώ αν θέλουμε να κινηθούμε με 140χαω θα πρέπει να βυθίσουμε αρκετά το πόδι με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Στους επαρχιακούς δρόμους κινείται όπως ακριβώς ένα ΙΧ ενώ πολλές φορές η ροπή αλλά και η κλιμάκωση του κιβωτίου βοηθούν προκειμένου να μη γίνουν πολλές αλλαγές ταχυτήτων. Ενδεικτικά να πω πως σε φουρκέτες ανάβασης εκεί που κανονικά πρέπει να κουμπώσουμε πρώτη με το κατσίκι, ανεβαίναμε χαλαρά με δευτέρα. Αρκετά ξεκούραστο!

Στους χωματόδρομους το ταλέντο ξεδιπλωνόταν και η τετρακίνηση έμπαινε μόνο σε λάσπες, απόλαυση!
Στους παγωμένους δρόμους το βράδυ ήθελε προσοχή. Χωρίς 4χ4 πέταγε τον πισινό ενώ με τετρακίνηση δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα εφόσον βέβαια δείχναμε και τον δέοντα σεβασμό.

Η ποιότητα κύλισης είναι αρκετά καλή μιας και οι αναρτήσεις έχουν μεγάλες διαδρομές όμως, υπάρχουν κάποια εμπόδια που ταρακουνάνε το αυτοκίνητο! Αν οι τροχοί βρουν ένα χαντάκι ή ένα σαμάρι χωρίς να είναι παράλληλη η επαφή τότε, λόγω άξονα θα τρανταχτεί πολύ! Κατά τα άλλα δεν παρατήρησα κάτι.

Γενικότερα, δεν υπήρξε κάπου που να μη μπορούσαμε να πάμε και αυτό, με εργοστασιακό το όχημα απλά με λάστιχο mud το οποίο, έκανε την οδήγηση στις λάσπες παιχνίδι..!

Ακολουθούν μερικές φώτο από το 4ήμερο  :)















Αποσυνδεδεμένος wiseco2000

  • Jimny
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 23:50 »
Μπορείς να μας πεις και τιμούλα για Ποδιά/Γλίστρες ;

Αποσυνδεδεμένος psou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: To jimny μου (+bonus pics)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 22:37 »
Μπορείς να μας πεις και τιμούλα για Ποδιά/Γλίστρες ;

Γιατί δεν επικοινωνείς με τον "Χάρη" απευθείας; Ρίξε μια ματιά στις αγγελίες.. :)