Αποστολέας Θέμα: 24H 4X4 2011  (Αναγνώστηκε 40133 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tetrakinisimag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 259
  • www.tetrakinisimag.gr
    • Περιοδικό Τετρακίνηση
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 12:40 »
κε Fokion, στα έχω ξαναγράψει με email....  κάποια πράγματα είναι φανερά, κάποια όχι....

Δε γίνεται σε σειρά χιλιμέτρων, με περιορισμό ταχύτητας τα 30 χλμ/ω, να τηρούμε το όριο εμείς, αλλά να μας προσπερνάνε με 80+ χλμ/ω και να μη πέρνουν ποινή. Δηλαδή, πήραμε εμείς καθυστέρηση γιατί δεν προλάβαμε να μεζέψουμε τα χλμ, ενώ οι άλλοι δεν πήραν.... Δε λέω, είχαμε μηχανική βλάβη και βγήκαμε λίγο εκτός χρόνου, αλλά όχι και τόσο πολύ....

Και τέτοια πολλά... Προπορευόμενο όχημα που μπροστά στα μάτια μας πήρε λάθος δρόμο, και δεν μας ξαναπροσπέρασε, βρέθηκε να έχει τερματίσει λίγο πριν από μας....  Τη φαντάστηκε τη διαδρομή μέσα στο βράδυ και μπήκε από αλλού στο σωστό δρόμο? και βρήκε και τη σωστή τουλίπα? και βρέθηκε και μπροστά μας ?

Από πλοήγηση, 1ο και 3ο σκέλος δεν χαθήκαμε καθόλου..... οπότε ? Στο 2ο σκέλος, βγήκαμε λίγο άσφαλτο (εκτός διαδρομής για επιδιόρθωση βλάβης)... Δεν το μετράω αυτό...


Και για τον 1.6 κινητήρα, η διαφορά στα άλογα είναι +32%.... σε αναλογία βάρους αυτού του μικρού αυτοκινήτου, η διαφορά είναι τεράστια.... (μιλάμε για 86 και 125 άλογα αντίστοιχα)

1. Ντροπή για τις ΑΣΤΗΡΙΧΤΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ!!! Όπως και ο κύριος Κυριακού αερολογείτε. Πες τε μας αριθμό αυτοκινήτου να το κοιτάξουμε...
2. Το 2007 και το 2008 ο Σιούτης κέρδισε αυτά που λέτε θηρία ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ 1300σάρι JIMNY. Αυτός τί ήταν; Θεός; Αν δεν ξέρετε να χάνετε, μην τρέχετε σε αγώνες.
3. ΠΡΩΤΑ δείτε τις ποινές από τις υπερβολικές ταχύτητες και ΜΕΤΑ μιλήστε. Άνθρωπος που τρέχει 6 χρόνια στον 24ωρο, της κλίκας δηλαδή όπως ισχυρίζεστε, έφαγε ποινή 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 6 ΛΕΠΤΑ επειδή δεν τηρούσε τα όρια. Που είδες λοιπόν ότι δεν πήραν ποινή; Και πάλι ντροπή...
4.
Δε ξέρω ρε φίλε.... έπεσε μαγείρεμα..... άλλα λέγαν οι χρόνοι, άλλα τα αποτελέσματα...
Και η λίστα που έβγαλαν, είπαν... "δεν είναι τα τελικά αποτελέσματα".... και σηκωθήκαμε και φύγαμε....
Απλα ΕΙΣΑΙ ΨΕΥΤΗΣ!!! ΝΤΡΟΠΗ!!!. Τα τελικά αποτελέσματα βγήκαν ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! Που είδες λοιπόν ότι άλλαξαν; Στον ύπνο σου;
5. Αφού τα ίδια έλεγες και πέρσι, γιατί έτρεξες φέτος; Αφού ζήτησες τη συμμετοχή πίσω, γιατί αναίρεσες; Το λάθος ήταν της Κωνσταντίνας που δέχτηκε τη συμμετοχή σου, ενώ της έλεγα ότι δεν είσαι δεκτός στον αγώνα. Το 2012 ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ... Μην μπεις στον κόπο να δηλώσεις καν...
6.
Αρνί  ολόκληρο  μαγείρεψαν  οι  άνθρωποι  
Επίσης ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ!!! ΝΤΡΟΠΗ!!!. Το αυτοκίνητο που ανέφερες έχει περάσει τα ίδια ΣΕΔ με εσένα. Σου το είπα και χθες. Αερολογείς ακατάπαυστα...

Απλά λυπάμαι. Κάποιοι σαν εσάς ντροπιάζουν το χώρο. Κρίμα.

Γιάννης Αθανασίου

ΥΓ. Το τελευταίο αυτοκίνητο έφτασε στις 14:00 και στις 14:30 κάναμε απονομή!!! Που είδες λοιπόν τις 3 ώρες; Στον ύπνο σου και πάλι;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 12:46 από tetrakinisimag »
Κάποιοι θεωρούν τις "κοντές" μειονέκτημα.
Οι υπόλοιποι διαβάζουν Τετρακίνηση Mag.
www.tetrakinisimag.gr
Το ελληνικό περιοδικό για το 4Χ4

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:08 »
1. Ντροπή για τις ΑΣΤΗΡΙΧΤΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ!!! Όπως και ο κύριος Κυριακού αερολογείτε. Πες τε μας αριθμό αυτοκινήτου να το κοιτάξουμε...
Μπορεί και στην πραγματικότητα να αερολογούμε.... και να είναι η ιδέα μας ..... βλ. παρακάτω...

2. Το 2007 και το 2008 ο Σιούτης κέρδισε αυτά που λέτε θηρία ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ 1300σάρι JIMNY. Αυτός τί ήταν; Θεός; Αν δεν ξέρετε να χάνετε, μην τρέχετε σε αγώνες.
Και εγώ μαζί σου.... το 2009 πήραμε 2η θέση με διαφορά 4 ή 6 sec αν θυμάμαι.... με ένα μαμά Samurai αν θυμάσαι... και να χάνουμε ξέρουμε και να κερδίζουμε... το ίδιο καλά περάσαμε και τις 4 φορές, και σε ευχαριστούμε για την όμορφη εμπειρία που μας έδωσες

3. ΠΡΩΤΑ δείτε τις ποινές από τις υπερβολικές ταχύτητες και ΜΕΤΑ μιλήστε. Άνθρωπος που τρέχει 6 χρόνια στον 24ωρο, της κλίκας δηλαδή όπως ισχυρίζεστε, έφαγε ποινή 1 ΩΡΑ ΚΑΙ 6 ΛΕΠΤΑ επειδή δεν τηρούσε τα όρια. Που είδες λοιπόν ότι δεν πήραν ποινή; Και πάλι ντροπή...
Αν ονομάζεις κάποιον συγκεκριμένο, έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι... πιθανόν να έχουμε δει άλλα πράγματα εμείς πάντως..

Απλα ΕΙΣΑΙ ΨΕΥΤΗΣ!!! ΝΤΡΟΠΗ!!!. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ... Μην μπεις στον κόπο να δηλώσεις καν...
ΔΕΚΤΟΝ, χαλάω τη πιάτσα...

6.
Αρνί  ολόκληρο  μαγείρεψαν  οι  άνθρωποι  
Επίσης ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ!!! ΝΤΡΟΠΗ!!!. Το αυτοκίνητο που ανέφερες έχει περάσει τα ίδια ΣΕΔ με εσένα. Σου το είπα και χθες. Αερολογείς ακατάπαυστα...
Απλά λυπάμαι. Κάποιοι σαν εσάς ντροπιάζουν το χώρο. Κρίμα.
Γιάννης Αθανασίου
Βλέπεις οτι πάλι έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι... Ο γιάννης (από το άλλο αυτοκίνητο) δεν ανέφερε πουθενά συγκεκριμένο αυτοκίνητο..... Μάλλον σε κράξανε πολλοί, και έχεις μπερδευτεί με το ποιος είπε τι ....

Που είδες λοιπόν τις 3 ώρες; Στον ύπνο σου και πάλι;
Εσύ στον ύπνο σου είδες τις 3 ώρες ? Είπα εγώ τέτοιο πράγμα ? Βλέπεις οτι πάλι έχεις τη μύγα...




Να 'σαι καλά, και πάλι σε ευχαριστούμε. Σε επίπεδο διοργάνωσης και εκτέλεσης, είσαι άψογος. Εμείς περάσαμε καλά....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 13:21 από Χάρης »

Αποσυνδεδεμένος tetrakinisimag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 259
  • www.tetrakinisimag.gr
    • Περιοδικό Τετρακίνηση
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:23 »
Και  Και  ξανά  ρωτάω  απλά  και  ντόμπρα  το  όχημα  με  αριθμό  227  ,στον  τελευταίο ανεφοδιασμό  ,έμμηνε  πίσω μας  ,εμείς  με  τα  παιδία  από  την  Λέσβο  με  αριθμό  271  πηγαίναμε μαζί όλη  την  σς4  με  συνοδεία  ένα  jimny   αγωνιστικό  τις καμπιν  γκαζ  ,μέχρι  τα  ολιμπους  δεν  μας  πέρασε   κανένα  όχημα  ,,πως  το  227  ήταν  στα  ολιμπους  πιο  νωρίς  από  εμάς  ,,και  στο δίστομο όταν  ρώτησα  αν  αξίζει   να  συνεχίσω  μου  ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΝΑΙ   τώρα  μου  λέτε ότι  ήμουν  εκτός   και  απλά  και  λογικά  γιατί  δεν  ειδοποιήσατε  ότι  είμαι  έκτο αγώνα ,,γι.αυτο  υπάρχουν  τα  τηλεφωνά  ,{που   με  πήρατε  2  φορές   1  γιατί  κάνατε  λάθος  και  δεν  μας  βλέπατε  από  το  τρακ ,,και  την  δεύτερη  όταν  πήγαμε  στο  δίστομο    λόγο   αρρώστιας  και  γυρίσαμε    πάλι  από  την  διαδρομή } ,εστί  δεν  γίνετε  πάντα  ,και  στην  πρώτη  ειδική  ήρθα  στα  ολοιμπυς  με  34  λεπτά  καθυστερήσει  ,,στιν  σς4  με  4  λεπτα  οποτε ?  
ΥΓ ακόμα  χρωστάτε   το  στοίχημα από   πέρσι  αν  θυμάσαι

Πάλι ΨΕΜΑΤΑ φίλε Χάρη... Ο Κυριακού μίλησε για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ... Έτσι απλά για το αρχείο της ψευδολογίας σου!

ΨΕΥΤΕΣ και ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ δε θέλουμε στον αγώνα μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 13:35 από tetrakinisimag »
Κάποιοι θεωρούν τις "κοντές" μειονέκτημα.
Οι υπόλοιποι διαβάζουν Τετρακίνηση Mag.
www.tetrakinisimag.gr
Το ελληνικό περιοδικό για το 4Χ4

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:28 »
Δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά ο υπολογιστής μου, αλλά αυτό το μύνημα δεν το βλέπω πουθενά.... ούτε στα πρόσφατα μυνήματα του μέλους....

Αν έχει σβηστεί, δε φταίω που δε μπορώ να το διαβάσω...


Αποσυνδεδεμένος tetrakinisimag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 259
  • www.tetrakinisimag.gr
    • Περιοδικό Τετρακίνηση
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:38 »
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,5733.msg95515.html#new

ΨΕΜΑΤΑ, ΨΕΜΑΤΑ, ΨΕΜΑΤΑ... ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!! Πράγματι, λες αλήθεια ποτέ σου;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 13:39 από tetrakinisimag »
Κάποιοι θεωρούν τις "κοντές" μειονέκτημα.
Οι υπόλοιποι διαβάζουν Τετρακίνηση Mag.
www.tetrakinisimag.gr
Το ελληνικό περιοδικό για το 4Χ4

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:39 »
Το πάτησα και βγάζει : "Το θέμα ή πίνακας που ψάχνετε ή δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμο από εσάς."

??

Αποσυνδεδεμένος tetrakinisimag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 259
  • www.tetrakinisimag.gr
    • Περιοδικό Τετρακίνηση
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:40 »
Το θέμα του 24ωρου δεν υπάρχει το forum; Κοίτα να δεις!!!

Άσε μας ρε Χάρη... Πήγαινε να δουλέψεις κανέναν άλλον...
Κάποιοι θεωρούν τις "κοντές" μειονέκτημα.
Οι υπόλοιποι διαβάζουν Τετρακίνηση Mag.
www.tetrakinisimag.gr
Το ελληνικό περιοδικό για το 4Χ4

Αποσυνδεδεμένος tetrakinisimag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 259
  • www.tetrakinisimag.gr
    • Περιοδικό Τετρακίνηση
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:45 »
Πάρε και μία εικόνα από τον υπολογιστή μου ΣΗΜΕΡΑ στις 13:40 που αποδεικνύει πόσο ΨΕΥΤΗΣ ΕΙΣΑΙ



Ελπίζω τώρα ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΕΙΣ!!!

ΥΓ. Συγνώμη στη διαχείριση που παρεκτρέπομαι, αλλά ο συγκεκριμένος κύριος έχει ξεπεράσει όλα τα όρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 13:46 από tetrakinisimag »
Κάποιοι θεωρούν τις "κοντές" μειονέκτημα.
Οι υπόλοιποι διαβάζουν Τετρακίνηση Mag.
www.tetrakinisimag.gr
Το ελληνικό περιοδικό για το 4Χ4

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:49 »
Το λινκ που έστειλες πάτησα....

Τέλος πάντων... συνεχίζεις και τρώγεσαι.... μέσα σε ένα φόρουμ από το οποίο ..... τι ζητάς δε ξέρω....

Νά σαι καλά.....

α) Το πήρες προσωπικά το θέμα. Εν μέροι έχεις δίκαιο, αλλά πιθανόν να μη φταις και συ σε τίποτα και να έχουμε εμείς άδικο.
β) Φιλικά, από την επόμενη χρονιά, βάλε δοκιμαστικά όριο ταχύτητας τα 60χλμ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ.... σκέψου το λίγο.... καλοπροαίρετα το λέω...
γ) Ακόμα και με τον τρόπο σου, που εισβάλεις σε ένα παρεϊστικο φόρουμ και λες λες λες, δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί σου. Εξ αρχής σε ευχαρίστησα για την όμορφη εμπειρία. Εχω το δικαίωμα όμως, μέσα στη παρέα μου (jimnyclub.com) όπου είμαι ευρέως αποδεκτός, να λέω τα παράπονά μου, ή να κάνω το χαβαλέ μου. Εσύ ?


Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:52 »
* ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΧΟΡΤΟΠΙΤΑ

Συνδυασμός από διάφορα μυρωδάτα χόρτα, δίνουν  σαυτήν την πίτα μια γεύση μοναδική!

 1/2 κιλό σπανάκι.
 1/2 κιλό διάφορα χόρτα,( μυρώνια, καυκαλήθρες, παπαρούνες, λάπατα, αγριόπρασα, αγριοσέλινο,
 σέσκουλα, ζοχούς,η και τρυφερά φύλλα απο παντζάρια. Πάρτε ότι χόρτα για πίτα βρείτε στην λαϊκή, γιατί αυτά τα χόρτα τα βρίσκουμε κυρίως ,στις λαϊκές αγορές.
 Μάραθο.
 Άνηθο.
 1 μάτσο φρέσκα κρεμμυδάκια, ψιλοκομμένα.
 1 ξερό κρεμμύδι τριμμένο.
 300 γρ. Φέτα.(εβαλα και μανιατικη μυτζιθρα & ανθοτυρο)
 2 αυγά.
 1/2 φλυτζάνι τσαγιού τραχανά γλυκό, η 2 κουταλιές ρύζι γλασσέ.(εγω δεν εβαλα)
 1 φλυτζάνι καφέ λάδι.
 Πιπέρι.
 Αλάτι.
Οδηγίες
Πλένουμε , στραγγίζουμε, και ψιλοκόβουμε τα χόρτα, και τα μυρωδικά. Τρίβουμε το σπανάκι με λίγο αλάτι,και το αφήνουμε να βγάλει τα νερά του.
 Βάζουμε όλα τα χόρτα , τα κρεμμύδια και το στημένο σπανάκι σε μια λεκάνη και προσθέτουμε τ αυγά ελαφρά χτυπημένα, την φέτα τριμμένη με το χέρι, το λαδάκι, λίγο πιπέρι και αλάτι, αν η φέτα δεν είναι αλμυρή.   Ανακατεύουμε το μείγμα των χόρτων με τα χέρια μας πολύ καλά .
Λαδώνουμε ένα μεγάλο ταψί,στρώνουμε ένα φύλλο χειροποίητης σφολιάτας για πίτες, ,και στρώνουμε τα χόρτα. Καλύπτουμε με το άλλο φύλλο , το οποίο και βουτυρώνουμε.
Χαράσσουμε ελαφρά, και ψήνουμε στους 200 βαθμούς για μια ώρα, ίσως και παραπάνω. Η πίτα πρέπει να ροδοκοκκινίσει, και να ψηθεί καλά, για να παραμείνει τραγανή και να μην πανιάσει.
Λίγα μυστικά ακόμα
Αν δεν έχουμε σπιτικά φύλλα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έτοιμα φύλλα εμπορίου. Για να μην έχουν τα έτοιμα φύλλα την αίσθηση του χαρτιού, που συνήθως έχουν, χτυπάμε 1 αυγό με 3/4 κούπας γάλα,2 κουταλιές λάδι και 1-2 κουταλιές αλεύρι. Κάνουμε ένα μείγμα, και με αυτό, αλείφουμε το τελευταίο φύλλο. Έτσι η πίτα μας όταν ψηθεί παίρνει ωραία όψη.



Εχτε την φτιαξαμε ηταν πολλη ωραια  ζεστη εφαγα 4 κοματια και ανοιξα  το βαρελι με τον ροδιτη μου τον φετινο και ηπια 5-4 ποτηρια αλλα ηταν λιγο θολος ,θελει λιγο κρυο ακομα να καθαρισει......


*την συνταγη την βρηκα εδω: http://mageirikesdiadromes.gr/recipes/xortopita.html

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:54 »
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,5733.msg95515.html#new  =



Κε Αθανασίου, δεν είναι σωστό να αποκαλείτε με τον χαρακτηρισμό ΨΕΥΤΗ κανέναν...
δεν είναι σωστό από την οργάνωση ενός τέτοιου αγώνα  είτε έχετε δίκιο είτε άδικο ....

Πολλές φορές οι αγωνιζόμενοι βλέπουν τα πράγματα διαφορετικά μέσα απο τον αγώνα... πχ δείτε το τί έγινε στο thessaloniki trophy...
Ακούστε αυτά που θέλουν να σας πούν... και απορρίψτε τα ή δεχτείτε τα...  αλλά δεν έχετε δικαίωμα να μιλάτε με άσχημο τρόπο σε κανέναν..

Αν σβήστηκε κάποιο post (φαντάζομαι οτι πιθανότητα έγινε απο τον χρήστη ή τον admin) , δεν είναι ευθύνη των μελών ενός φόρουμ...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:59 »
Οκ κύριε Αθανασίου ? με πρόλαβε ο Χρήστος....

και δεν θίχτηκα που με είπες ΨΕΥΤΗ, γνωρίζοντας κάτι χωρίς εσύ να το γνωρίζεις....  

και "ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΩ" ? γιατί ? Δεν σου ζήτησα να ανεραίσεις τα αποτελέσματα. Δεν σου ζήτησα να μου δώσεις κύπελο. Πάνω από 5η-6η θέση ήταν αδύνατο να πάμε με τις ζημιές που πάθαμε. Εχουμε το "γνώθι σ' εαυτόν"... Χαιρόμαστε που τερματίσαμε χωρίς αναρτήσεις, χωρίς μετρητή, με σκισμένο λάστιχο, κτλ κτλ....

Εσύ όμως αρπάζεσαι.... και λέγοντας πάλι για τη μύγα, ψάξου λίγο παραπάνω.... και σκέψου λίγο... είμαι με τους καλούς.... δεν είμαι με τους κακούς...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 14:30 από Χάρης »

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 13:59 »
Αγαπώ την σελίδα μας και δεν επιθυμώ τέτοιου είδους εντάσεις εδώ μέσα.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 14:00 »
* ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΧΟΡΤΟΠΙΤΑ

Συνδυασμός από διάφορα μυρωδάτα χόρτα, δίνουν  σαυτήν την πίτα μια γεύση μοναδική!

 1/2 κιλό σπανάκι.
 1/2 κιλό διάφορα χόρτα,( μυρώνια, καυκαλήθρες, παπαρούνες, λάπατα, αγριόπρασα, αγριοσέλινο,
 σέσκουλα, ζοχούς,η και τρυφερά φύλλα απο παντζάρια. Πάρτε ότι χόρτα για πίτα βρείτε στην λαϊκή, γιατί αυτά τα χόρτα τα βρίσκουμε κυρίως ,στις λαϊκές αγορές.
 Μάραθο.
 Άνηθο.
 1 μάτσο φρέσκα κρεμμυδάκια, ψιλοκομμένα.
 1 ξερό κρεμμύδι τριμμένο.
 300 γρ. Φέτα.(εβαλα και μανιατικη μυτζιθρα & ανθοτυρο)
 2 αυγά.
 1/2 φλυτζάνι τσαγιού τραχανά γλυκό, η 2 κουταλιές ρύζι γλασσέ.(εγω δεν εβαλα)
 1 φλυτζάνι καφέ λάδι.
 Πιπέρι.
 Αλάτι.
Οδηγίες
Πλένουμε , στραγγίζουμε, και ψιλοκόβουμε τα χόρτα, και τα μυρωδικά. Τρίβουμε το σπανάκι με λίγο αλάτι,και το αφήνουμε να βγάλει τα νερά του.
 Βάζουμε όλα τα χόρτα , τα κρεμμύδια και το στημένο σπανάκι σε μια λεκάνη και προσθέτουμε τ αυγά ελαφρά χτυπημένα, την φέτα τριμμένη με το χέρι, το λαδάκι, λίγο πιπέρι και αλάτι, αν η φέτα δεν είναι αλμυρή.   Ανακατεύουμε το μείγμα των χόρτων με τα χέρια μας πολύ καλά .
Λαδώνουμε ένα μεγάλο ταψί,στρώνουμε ένα φύλλο χειροποίητης σφολιάτας για πίτες, ,και στρώνουμε τα χόρτα. Καλύπτουμε με το άλλο φύλλο , το οποίο και βουτυρώνουμε.
Χαράσσουμε ελαφρά, και ψήνουμε στους 200 βαθμούς για μια ώρα, ίσως και παραπάνω. Η πίτα πρέπει να ροδοκοκκινίσει, και να ψηθεί καλά, για να παραμείνει τραγανή και να μην πανιάσει.
Λίγα μυστικά ακόμα
Αν δεν έχουμε σπιτικά φύλλα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έτοιμα φύλλα εμπορίου. Για να μην έχουν τα έτοιμα φύλλα την αίσθηση του χαρτιού, που συνήθως έχουν, χτυπάμε 1 αυγό με 3/4 κούπας γάλα,2 κουταλιές λάδι και 1-2 κουταλιές αλεύρι. Κάνουμε ένα μείγμα, και με αυτό, αλείφουμε το τελευταίο φύλλο. Έτσι η πίτα μας όταν ψηθεί παίρνει ωραία όψη.



Εχτε την φτιαξαμε ηταν πολλη ωραια  ζεστη εφαγα 4 κοματια και ανοιξα  το βαρελι με τον ροδιτη μου τον φετινο και ηπια 5-4 ποτηρια αλλα ηταν λιγο θολος ,θελει λιγο κρυο ακομα να καθαρισει......


*την συνταγη την βρηκα εδω: http://mageirikesdiadromes.gr/recipes/xortopita.html

Φλυτζάνι ελληνικού καφέ ή καπουτσίνο??
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος tetrakinisimag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 259
  • www.tetrakinisimag.gr
    • Περιοδικό Τετρακίνηση
Απ: 24H 4X4 2011
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 14:16 »
Ένα ψέμα, δεν παύει να είναι ψέμα. Και εξ ορισμού όποιος το λέει είναι ψεύτης... Και ψέμα ήταν και το ότι ο Κυριακού δεν αναφέρθηκε σε αυτοκίνητο και το ότι δεν υπάρχει το θέμα και το ότι μαγειρεύτηκαν τα αποτελέσματα - άλλα έλεγαν οι χρόνοι και άλλα τα αποτελέσματα έγραψε.

Συγνώμη ζήτησα για το "να το βουλώσεις"... αυτό αν θέλετε το αποσύρω. Τα υπόλοιπα όχι...

Αλήθεια γιατί δεν πείραξαν τα περί μαγειρέματος, κλίκας και λοιπά. Αυτά δεν ήταν υβριστικά; Αυτά δεν ήταν συκοφαντίες; Ή ο Αθανασίου δεν είναι άνθρωπος και πρέπει να τα ανέχεται όλα;

Κάνουμε μία δουλειά επιπέδου και κάποιοι σαν τον κύριο Τενόπουλο έρχονται να την κατασυκοφαντήσουν επειδή δεν τους γίνονται τα χατήρια. Έλεος πλέον. Δε μπορεί ο καθείς να προσβάλει κάποιον που κάνει κάτι, επειδή έτσι του κάπνισε.

Ακούμε τους αγωνιζόμενους που κάνουν παρατηρήσεις, ακόμη και σε έντονο ύφος και προσπαθούμε να τους ικανοποιήσουμε. Όχι όμως και τους ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ που λένε ΨΕΜΑΤΑ. Αυτοί παίρνουν ότι τους αξίζει...

Αν δεν αποσύρει τα όσα δε μπορεί να αποδείξει και δεν είναι τίποτα παραπάνω απο συκοφαντίες, οι χαρακτηρισμοί ΨΕΥΤΗΣ και ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ θα παραμείνουν, απλά γιατί του αξίζουν. Και μην ξεχνάτε: η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ είναι ποινικό αδίκημα.

Αν σβήστηκε κάποιο post (φαντάζομαι οτι πιθανότητα έγινε απο τον χρήστη ή τον admin) , δεν είναι ευθύνη των μελών ενός φόρουμ...
Mα, όπως αποδεικνύει η photo μου, το θέμα υπάρχει... Οπότε;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 14:18 από tetrakinisimag »
Κάποιοι θεωρούν τις "κοντές" μειονέκτημα.
Οι υπόλοιποι διαβάζουν Τετρακίνηση Mag.
www.tetrakinisimag.gr
Το ελληνικό περιοδικό για το 4Χ4