Αποστολέας Θέμα: Γρανάζια transfer by Amorgianos  (Αναγνώστηκε 10443 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Γρανάζια transfer by Amorgianos
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 13:30 »
Μετά από μερικές ημέρες τεστ και αρκετά χιλιόμετρα, μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα και λέω να μοιραστώ μερικά πράγματα μαζί σας για μελλοντική χρήση:

Όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, έβαλα πρόσφατα τα γρανάζια του Μιχάλη (-15%) στο transfer, σε συνδυασμό με λίγο μεγαλύτερα λάστιχα (Malatesta Kaiman 205/75-R15) με διάμετρο μετρημένη από εμένα περίπου 71 εκ.
Τα προηγούμενα λάστιχα που είχα επάνω ήταν Malatesta Kobra Trac NT 205/70-R15 με διάμετρο περίπου 67 εκ. (δική μου μέτρηση). Σημειωτέον ότι με τα συγκεκριμένα λάστιχα, η ακρίβεια του κοντέρ είναι 100% μετρημένη με gps.
Η διαφορά της διαμέτρου είναι περίπου 6%, οπότε υπολόγισα ότι η διαφορά θα είναι μικρότερη από 9% (15 - 6 = 9%) τελικά, δεδομένου του μεγαλύτερου βάρους και της μεγαλύτερης αντίστασης κύλισης των kaiman.

Επειδή το Jimny έχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα (174,000), ο Μιχάλης με πληροφόρησε ότι η καδένα θα έχει μακρύνει, όπως και διαπιστώσαμε τελικά όταν βγήκε και τη βάλαμε δίπλα σε μία σχεδόν καινούργια.
Για το λόγο αυτό, μου είπε ότι μάλλον θα κάνει θόρυβο, όπως και έγινε πραγματικά. Με ανοιχτά παράθυρα, ο θόρυβος (σαν σφύριγμα) είναι αρκετός αλλά όχι ενοχλητικός (προσωπική άποψη) και το αυτοκίνητο ανεβάζει σαφώς πιο γρήγορα στροφές οπότε θέλει και πιο σύντομες αλλαγές ταχυτήτων. Θα έλεγα ότι είμαι περίπου με σχεδόν μία ταχύτητα παραπάνω από πριν.

Στο χώμα τώρα και με κοντές σχέσεις, υπάρχει σαφής διαφορά. Εκεί που πριν ο κινητήρας "πνιγόταν" σε απότομες ανηφόρες με λίγο γκάζι, τώρα ανεβαίνει μια χαρά και χωρίς πολλές στροφές. Φυσικά δεν υπάρχει σύγκριση με το συνδυασμό T4.13 και γρανάζια 4.16 ( ο οποίος όμως είναι πολύ κοντός για τέτοιο λάστιχο), αλλά βέβαια δεν υπάρχει σύγκριση και στην τιμή... ;)
Η δε κατανάλωση, έχει αυξηθεί λίγο αλλά σε απόλυτα ανεκτά επίπεδα (δε μπορώ να δώσω τιμές αν πρώτα δεν μετρήσω την απόκλιση του κοντέρ με gps), θα έλεγα περίπου 0,5 λίτρα.

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και τη δουλειά γενικότερα, προσεχώς θα βάλω καλύτερη (heavy duty) συνθετική βαλβολίνη (αυτή που είχα και πριν απ' ότι είδα μετά) κατόπιν υπόδειξης του Μιχάλη για να περιορίσω το θόρυβο και να αυξήσω λίγο το προσδίκιμο της καδένας (είναι πανάκριβη)...



 
   
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 14:38 »
Πολύ κατατοπιστικός, όπως πάντα Αντώνη!!
Επειδή και στο  δικό μου ( ίδια μείωση, αλλά με όχι "ξεχειλωμένη" καδένα), ο θόρυβος είναι αρκετός, είμαι περίεργος να κάνουμε συγκρίσεις!! a105

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 14:46 »
Εγώ πάντως στην σύντομη βόλτα που πήγα με τον Αντώνη, θόρυβο δεν άκουσα από το transfer....

Στο off-road.. άλλο αυτοκίνητο...

Πολύ καλή επιλογή...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 15:11 »
Όταν ξαναβρεθούμε Γιάννη να το ακούσουμε... :D
Χρήστο κάνει θόρυβο, απλά α) πηγαίναμε σιγά και β) δεν έχεις πρόσφατο το πριν και μετά. Και εμένα όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται ότι κάνει λιγότερο θόρυβο αλλά όταν έφυγα από τον Μιχάλη η διαφορά ήταν αισθητή αλλά όχι ενοχλητική...

Άσχετο...ή τα αυτιά μου θέλουν καθάρισμα ή αυτά τα λάστιχα δεν κάνουν τόσο θόρυβο !!
Είναι η τρίτη τετράδα Kaiman που βάζω και ενώ τα προηγούμενα έκαναν απίστευτο θόρυβο από τα 30-40 χιλιόμετρα, αυτά είναι πολύ πιο αθόρυβα, ακόμα και μέχρι τα 130 χιλιόμετρα που τα δοκίμασα... :o ???

Για να επανέλθω στο θέμα, πιστεύω ότι το -15% είναι η βέλτιστη επιλογή αυτή τη στιγμή για τα λάστιχα που έχουμε οι περισσότεροι (πχ 195R15 ή γύρω στα 70 εκ. διάμετρο), για μικτή χρήση (ταξίδι και χώμα), ειδικά με αναγομωμένα λάστιχα που είναι ως γνωστόν βαριά...


 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 15:54 »

Για να επανέλθω στο θέμα, πιστεύω ότι το -15% είναι η βέλτιστη επιλογή αυτή τη στιγμή για τα λάστιχα που έχουμε οι περισσότεροι (πχ 195R15 ή γύρω στα 70 εκ. διάμετρο), για μικτή χρήση (ταξίδι και χώμα), ειδικά με αναγομωμένα λάστιχα που είναι ως γνωστόν βαριά...


 

+1000!!!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 21:31 »

Για να επανέλθω στο θέμα, πιστεύω ότι το -15% είναι η βέλτιστη επιλογή αυτή τη στιγμή για τα λάστιχα που έχουμε οι περισσότεροι (πχ 195R15 ή γύρω στα 70 εκ. διάμετρο), για μικτή χρήση (ταξίδι και χώμα), ειδικά με αναγομωμένα λάστιχα που είναι ως γνωστόν βαριά...


 

+1000!!!
+10000

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 21:32 »
Ποσο πηγε???

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 21:38 »
Ποσο πηγε???
Γύρω στα 60 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα (Μελίσσια-Πέραμα και πίσω)... lol lol lol lol lol lol ha ha ha ha 87 j12 a105
Βρε, υπάρχει η τιμή φάτσα κάρτα στο site του Μιχάλη (το έβαλε παραπάνω ο Χρήστος), 650 €... 0_21 :D :D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 21:39 »
Βρε το ειδα αλλα σκεφτηκα μηπως εκανε αλλη τιμη. ;)

Αποσυνδεδεμένος miltos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 47
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 21:48 »
Τα γραναζια (-15) τα φοραω ενα χρονο ακριβως και εχω κανει πανω απο 10000χλμ. και τα τσουλαω με 30αρια bf.
Οταν τα εβαλα το βοηθητικο μου ηταν σχεδον καινουργιο και πολυ σφιχτο (αφου ειχα σπασει ηδη ενα).

Ο θορυβος οταν το προτοοδηγησα ηταν αρκετος ειδικα στις μεγαλες ταχυτητες.
Τωρα, μετα απο ενα χρονο νομιζω οτι ο θορυβος εχει χαλαρωσει, ...εκτος και αν το συνηθισα.

Απο επιδοσεις και ποιοτητα νομιζω δεν χρειαζεται να μιλησω.
Τα 30αρια τα γυρναει σαν τα μαμα.

Αλλωστε νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω γνωριζετε την δουλεια του Μιχαλη.


Υ.Γ.  Βαλε μεσα στο πλαστικο του επιλογεα ταχυτητων, ηχομονωτικο υλικο ωστε να περιορισεις λιγο τον θορυβο.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 15:34 »
Η εμπειρια μου απο την συγκεκριμενη  μετατροπη μιας και εχω γραψει 12000 χλμ. εχω να πω τα εξης : Οτι επειδη πυκνωσαν οι σχεσεις δεν χρειαζεται να σανιδωνεις το γκαζι για να ανεβασει στροφες το ψοφιμι και αλλαξα τον τροπο οδηγηση μου λιγο και μου βγηκε λιγο πιο οικονομικο ανα 100χλμ.,αυτα με195/80 Α/Τ. Γιατι με τα 235/75/R15 τσιμπησαμε 1,5-2lt /100χλμ.εντος του υδατος. lol Τα οποια η συγκεκριμενη μετατροπη τα παει πιο ανετα απο οτι τo"μαμα" τα 205/70/r15.
Οταν εκανε την μετατροπη μου ειπε ο Μιχαλης οτι θα χρειαστω και αλυσιδα αλλα τοτε δεν παιζανε αλλα 340 τοσα ευρα & δεν την εβαλα.Το αποτελεσμα ηταν να εχω ενα βουητο το οποιο δεν ηταν ενοχλητικο αλλα υπηρχε...Το αποχωριστηκα (το βουητο) προσφατα με την αλλαγη της αλυσιδας. Βαλβολινη βαζω μια της LIQUI MOLY την HYPOID GEAR OIL TDL+MOS2 75W-90 την ιδια εβαλα και στο κιβωτιο και στα διαφορικα,την εχω για πολυ καλη απο παλια ,
 αυτα απο εμενα.......

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 15:53 »
@miltos: Δε με απασχολεί ο θόρυβος, ήδη τον έχω συνηθίσει... :) :)

@geojimny: Η αλύσίδα είναι πανάκριβη και προς το παρόν δεν υπάρχει περίπτωση να την αλλάξω...
Βαλβολίνη βάζω την Severe Gear 75W90 (συνθετική) της Amsoil (όπως και λάδια και βαλβολίνες στα διαφορικά), μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος... :)

Σας ευχαριστώ που μοιραστήκατε μαζί μας τις εμπειρίες σας από τη μετατροπή... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 13:21 »
Ενημέρωση:
Κατά τη χτεσινή βόλτα, μέτρησα (με gps) την απόκλιση του οδόμετρου με τα καινούργια λάστιχα, είναι σχεδόν μηδενική..!!
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως απ' όσο θυμάμαι, το κοντέρ είχε σχεδόν μηδενική απόκλιση και με τα προηγούμενα λάστιχα που ήταν περίπου 3,5 εκ. μικρότερα σε διάμετρο, δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... ??? ::)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος miltos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 47
Απ: Γρανάζια transfer by Amorgianos
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 16:01 »
Ενημέρωση:
Κατά τη χτεσινή βόλτα, μέτρησα (με gps) την απόκλιση του οδόμετρου με τα καινούργια λάστιχα, είναι σχεδόν μηδενική..!!
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως απ' όσο θυμάμαι, το κοντέρ είχε σχεδόν μηδενική απόκλιση και με τα προηγούμενα λάστιχα που ήταν περίπου 3,5 εκ. μικρότερα σε διάμετρο, δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... ??? ::)
 

Αν ειχαμε δυνατοτητα να πιασουμε χιλιομετρα πολλα (150+) τοτε θα εβλεπες διαφορα. Οσο περισσοτερα χλμ. τοσο περισσοτερο χανει.
Εγω στα λιγα ειμαι σχεδον μηδενικος, στα 100χλμ ειμαι σχεδον -13%+-.


Μιας και ειμαστε αρκετοι με τα συγκεκριμενα γραναζια και με διαφορετικες διαστασεις ελαστικων, μηπως να καναμε καποιες μετρησεις σε συγκεκριμενες σ.α.λ. και χλμ. να δουμε τις διαφορες μας?

Π.Χ. Εγω με bf mud 30/9.5 στις 4000σ.α.λ. εχω 104 χλμ. (με gps μετρημενο)