Αποστολέας Θέμα: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ  (Αναγνώστηκε 6388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannisrolakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« στις: Αύγουστος 09, 2011, 11:38 »
Γεια σας παιδια..Ονομαζομαι Γιαννης και προσφατα πηρα ενα Jimny με 150000 απο ιδιωτη. Το εχω συμμαζεψει και το εχω κανει κουκλι, αλλα ενα θεμα βασικο που εχει με προβληματιζει ιδιαιτερα. Μετα τα 75-80 ξεκιναει ενα τρεμουλο, το οποιο σταματαει μετα τα 80 και ξαναξεκιναει στα 110. Εχει κανεις καμια αποψη ??? Thnkns !!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2011, 11:44 »
ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και θα διαβάσεις πολλά περί αυτού του θέματος.εμένα μου λύθηκε αυτό το πρόβλημα τοποθετόντας αμορτισέρ τιμονιού και κάνοντας ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος giannisrolakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2011, 12:02 »
Εκανα ζυγοσταθμιση αλλα συνεχιζει..Καποιος μου ειπε οτι ισως να ευθυνονται οι ζαντες αλουμινιου που φοραω...

Αποσυνδεδεμένος kostas_xalkida

  • Jimny
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
    • Helital-Μπαταρίες
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 09, 2011, 16:22 »
Πολλα μπορει να ευθυνονται. Εινα πολυ ευαισθητο το μπροστινο συστημα στο jimny. Κανε μια αναζητηση και θα δεις πολλες απαντησεις. Εμενα για παραδειγμα βαζω τα σφαλτινα λαστιχα και τρεμει. Μετα απο καποια χιλιομετρα σταματαει και δεν το ξανακανει. Οταν βαζω την αναγωμοση δεν κανει τρεμουλο. Αργοτερα ξεκιναει και ξανασταματαει οποτε το πιασει. Απλα το εχω παρει αποφαση και δεν το ψαχνω.. Απλα δεν παω με 75-80  ;D ;D ;D ;D
www.helital.gr Τα πάντα σχετικά με την μπαταρία
www.forum.evripos4x4.gr

Κάντε και ένα like στο Facebook
https://www.facebook.com/Helital.Batteries

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2011, 21:41 »
Οι ζάντες αν είναι χτυπημένες-στραβωμένες τότε θα έχεις τρέμουλο.Και μένα ήταν και τις έφτιαξα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος giannisrolakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:35 »
Εμενα παντως παιδια το τρεμουλο ερχεται απο το πισω μερος..Οπως ειπα και πριν εξαφανιζεται μετα τα 80 χλμ, και ξαναεμφανιζεται μετα τα 105.

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2011, 11:02 »
Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα σχετικά με  το τρέμουλο...
Πολλοί μάλιστα λένε οτι άν δέν τρέμει δέν είνια jimny :)

Πάντως αν κανεις ζυγοστάθμιση αυτη πρεπει να γίνει με τους τροχούς πάνω στο αυτοκίνητο...
Επίσεις, εφόσον λές οτι έρχεται απο πίσω, ρίξε μια ματιά για τυχών στραβό ημιαξώνιο... (Ειδικά το πίσω αριστερό που είναι πιο μακρύ)


Αποσυνδεδεμένος giannisrolakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2011, 10:13 »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...Το προβλημα το εφτιαξα εχθες...

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2011, 11:33 »
τελικα πιο ηταν το προβλημα?
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος giannisrolakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 11, 2011, 12:05 »
Ο προηγουμενος απο εμενα, ειχε βαλει ροδελες αναμεσα στον αξονα και στον τροχο, οποτε ο καλος μου φιλος Μανος Καζανης, με βοηθησε εχθες, και τις βγαλαμε..Αν το πιστεψετε παιδια, το τρεμουλο μειωθηκε σε βαθμο που δεν το νιωθεις καν πλεον :D ..
 
Το μυστηριο γτ ειχε βαλει ροδελες, θα μεινει αναπαντητο, ωστοσο και ο μηχανικος εδω μας ειπε να τις βγαλουμε οποτε...

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 11, 2011, 13:57 »
μην εκπλαγεις πάντως αν το τρέμουλο έφυγε απλα και μονο επειδη κατέβασες και ανέβασες τροχους (ασχετα με τις ροδέλες)... :)

jimny ειναι αυτο ;)

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2011, 15:17 »
ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και θα διαβάσεις πολλά περί αυτού του θέματος.εμένα μου λύθηκε αυτό το πρόβλημα τοποθετόντας αμορτισέρ τιμονιού και κάνοντας ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο.
+1    ;)

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 11, 2011, 16:06 »
ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και θα διαβάσεις πολλά περί αυτού του θέματος.εμένα μου λύθηκε αυτό το πρόβλημα τοποθετόντας αμορτισέρ τιμονιού και κάνοντας ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο.
+1    ;)

οι ροδελιτσες στους βασιλικους πυρους σφιγγουν λιγο την αισθηση του τιμονιου οποτε ισως ειναι καλυτερος τροπος λυσης πριν βαλουμε αμορτισερ τιμονιου. αλλωστε δε νομιζω οτι το αμορτισερ τιμονιου δεν κανει και πολλα πραγματα στο τρεμουλο.

και στο θεμα μας τωρα. πηγαινε κανει ζυγοσταθμιση με τον τροχο επανω στο αμαξι και αν ειναι θεμα ζυγισματος τοτε θα ξεχασεις το προβλημα μεχρι την επομενη φορα που θα χρειαστει να βγαλεις τον τροχο  :)


φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 11, 2011, 18:54 »
ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και θα διαβάσεις πολλά περί αυτού του θέματος.εμένα μου λύθηκε αυτό το πρόβλημα τοποθετόντας αμορτισέρ τιμονιού και κάνοντας ζυγοστάθμηση πάνω στο αυτοκίνητο.
+1    ;)

. πηγαινε κανει ζυγοσταθμιση με τον τροχο επανω στο αμαξι και αν ειναι θεμα ζυγισματος τοτε θα ξεχασεις το προβλημα μεχρι την επομενη φορα που θα χρειαστει να βγαλεις τον τροχο  :)




Αν σημειώσει στην ζάντα και την βάλει στο όπως ήταν πριν δεν θα έχει πρόβλημα  ;)
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος bilak0s

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΠΛΑ ΠΑΜΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Απ: Τρεμουλο μετα τα 75-80 χλμ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 17:25 »
καλησπερα παιδια ερχομαι να ρωτησω κι εγω για το ιδιο προβλημα που κανει και μενα  το jimnaki  μου καθως θα αναφερω πως με αλλες ζαντεσ (σιδερενιες  ) δεν κανει τπτ  οταν βαλω παλι τις μαμα  και πεσω σε μια λακουβα  αυτο ηταν....... ενω με τις  σιδερνιες που εχω βαλει fedima  και ειναι μονο για  διαδρομες δεν μου κανει το παραμικρο οχι μονο σε λακουβα αλλα και σε αυλακι να πεσω!!!!!. ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???