Αποστολέας Θέμα: Λαμπες πινακιδας  (Αναγνώστηκε 4855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Λαμπες πινακιδας
« στις: Ιούλιος 07, 2011, 16:23 »
Εδω και αρκετο καιρο ειχα παρατηρησει οτι ειμαι χωρις φωτα στην πινακιδα μου.
Σημερα λοιπον το πρωι ειπα να κατσω να ασχοληθω λιγακι με τις λαμπες της πινακιδας που δεν μου αναβουν καθολου.
Οταν εβαλα τα xenon στο αμαξι αλλαξα και τις λαμπες θεσεως για να μην ειναι μια αηδια.
Βρηκα λοιπον τις παλιες λαμπες θεσεως και βουρ για να αλλαξω τις καμμενες λαμπες της πινακιδας.
Ξεβιδωνω το πλαστικο καλυμμα απο το λαμπακι της πινακιδας κοιταω την λαμπα στο φως κανενα συρματακι κομμενο οπως γινεται συνηθως οταν καιγεται μια λαμπα βγαλω και το αλλο καλλυμα το ιδιο και η αλλη λαμπα μια χαρα.
Βαζω τις αλλες που ειχα βγαλει οταν εβαλα τα xenon αναβω τα φωτα τιποτα και αυτες δεν αναβανε καθολου.Οι λαμπες που ειχα βγαλει απο τα φωτα θεσεως ειναι ακριβως ιδιες σε watt και σε volt.
Για πειτε ρε παιδια καμια ιδεα για το τι μπορει να φταει?
Μηπως υπαρχει ξεχωριστη ασφαλεια για τα φωτα της πινακιδας και σκαω αδικα?

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2011, 16:46 »
Ο Jimever ξέρει να σου πεί τι να κάνεις... ειδικά αν τρεμοσβήνουν....  ;)
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 07, 2011, 16:51 »
Ο Jimever ξέρει να σου πεί τι να κάνεις... ειδικά αν τρεμοσβήνουν....  ;)
Το θεμα Μajestix ειναι οτι δεν τρεμοσβηνουν αλλα δεν αναβουν καθολου.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2011, 17:52 »
Φίλε μου εγώ τελικά δεν το έλυσα το πρόβλημα...Δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμο...!

 Αλλά ο Socrates το έχει λύσει...Όταν το δεί σίγουρα θα απαντήσει...είναι πολύ καλό παιδί και άξιο παληκάρι...και πιάνουν και τα χέρια του!

 
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2011, 13:46 »
Συμβαινει σε πολλά αυτοκίνητα αυτό.Έχουν χαλάσει κατά πάσα πιθανότητα τα φυσάκια που κουμπώνουν επάνω οι λάμπες.Για να μην αλλάζεις φύσες, καλύτερα κοψε και τις δυο και ακριβώς πάνω από κάθε φύσα υπάρχουν 2 καλώδια, εκεί θα συνδέσεις ταινία led τα οποία πάνε ανα 3 της 3Μ συγκεκριμένα.Θα αγοράσεις δηλαδή μισό μέτρο ταινία led (5 ευρώ) και θα βάλεις 3 στη μια θέση και 3 στην άλλη και από πάνω κανονικά τα καπάκια τα πλαστικά.Άσε που δεν θα χρειαστεί να ξαναασχοληθεις ούτε εσυ ούτε και ο επόμενος ιδιοκτήτης με αυτό το θέμα.Τα led της 3Μ όπως και να τα συνδέσεις δεν έχουν πολικότητα, θα ανάψουν, οπότε είναι πανεύκολο.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2011, 18:11 »
Φίλε μου εγώ τελικά δεν το έλυσα το πρόβλημα...Δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμο...!

 Αλλά ο Socrates το έχει λύσει...Όταν το δεί σίγουρα θα απαντήσει...είναι πολύ καλό παιδί και άξιο παληκάρι...και πιάνουν και τα χέρια του!

 

Δεν θα σε πιάσω στα χέρια μου... που θα πάει παλιόJimever? Έμαθες ότι δεν θα έρθω βραδυνή και έσκασες μύτη... ha ha ha


Σχετικά με το πόστ, εγώ είχα θέμα με την τάση, όχι με την καλωδίωση. Θα συμφωνήσω με τον greenjimny. Αυτό με τα λεντάκια δεν το είχα σκεφτεί..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 25, 2012, 12:15 »
Τελικα μετα απο παρα πολυ καιρο και αφου βρηκα χρονο ειπα να ασχοληθω με τα φωτα της πινακιδας μου μιας και δεν αναβουν καθολου.
Δοκιμασα λαμπακια πινακιδας απο αλλο jimny και παλι δεν αναβαν.
Εριξα σπρει επαφων μπας ειχαν πιασει σκονη μεσα και δεν εκαναν καλη επαφη τα λαμπακια και παλι τιποτα.
Εκανα ελεγχο σε ολες τις ασφαλειες που ειναι κατω απο το τιμονι και δεν ηταν καμια καμμενη.
Το επομενο βημα ηταν να βγαλω τον προφυλαχτηρα να δω τι παιζει μπας και εχει κοπει κανα καλωδιο η δεν ειναι κουμπωμενη καμια φυσα καλα αλλα εδω ατυχος
το συμπερασμα ειναι οτι για καποιο περιεργο λογω δεν παει ρευμα πισω στις λαμπες της πινακιδας.
Σκεφτηκα λοιπον να κοψω τα καλωδια απο τα φωτα της πινακιδας και να τραβηξω μια νεα γραμμη απο τα φωτα προς τις λαμπες της πινακιδας μπας και γινει τιποτα.
Να το αφησω ετσι η να τραβηξω μια νεα γραμμη? ??? ???
Τι με συμβουλευετε να κανω τελικα? ??? ???


Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 25, 2012, 16:06 »
Χωρίς πλάκα...δεν είναι κακό να έχεις φωτισμό στην πίσω πινακίδα...οπότε για εμέ...καινούρια γραμμή...κι αφού πιάνουν και τα χέρια σου! ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Λαμπες πινακιδας
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 26, 2012, 15:37 »
αν δεν ανάβουν και τα 2 δες αν βραχυκυκλώνουν με τα πορείας.Το είχα πάθει κ εγώ.
Nobody is perfect...except the captain!!!!