Αποστολέας Θέμα: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY  (Αναγνώστηκε 43619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« στις: Μάρτιος 01, 2011, 12:29 »
Μήπως ξέρει κανένας συνφορουμίστας αν κυκλοφορούν στην αγορά τέτοια γρανάζια για jimny του 2005 VVT με κουμπάκια??
ευχαριστώ,
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2011, 14:23 »
Μήπως ξέρει κανένας συνφορουμίστας αν κυκλοφορούν στην αγορά τέτοια γρανάζια για jimny του 2005 VVT με κουμπάκια??
ευχαριστώ,

φυσικα  :)

***************************************************************************************
new reduction gearset for the VVT and diesel Jimny models (2005-onward) is now available!
 
Our gearset fits the new Jimny electronic transfer cases without any modification, is available both in 20% and 27% reduction over standard gearing  (plese specify the required ratio in the order) and is covered by a 2 year warranty valid also for use in competitions.
 ******************************************************************************************

το μυνημα ειναι απο το 2009 οποτε λογικα η τιμη δε ξερω αν ισχυει και την εσβησα. εγκυκλοπαιδικα να ξερεις, ζηταγε τοτε 750 ευρω.

http://www.trialjimny.com/intro.html
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2011, 14:31 »
Ευχαριστώ φίλε,Μήπως ξέρεις ποιά είναι η σχέση του VVT??
Θα έχω μείωση και όταν το αυτοκίνητο κινείται χωρίς τετρακίνηση??
απλά αντικαθηστούν τα εργοστασιακά γρανάζια ή θα χρειαστή και κάποια μετατροπή??
Μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2011, 14:35 »
Θα έχω μείωση και όταν το αυτοκίνητο κινείται χωρίς τετρακίνηση??

Ναι, κονταίνουν μακριά-κοντά το ίδιο...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2011, 14:37 »
Δηλαδή θα έχω μείωση στην τελική ταχύτητα,έτσι δεν είναι??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2011, 14:48 »
Αν φοράς τα λάστιχα-τέρατα που βλέπω στη φωτογραφία σου, μάλλον θα βελτιώσεις την τελική σου (πιστεύω ότι θα έχεις καιρό να δεις πάνω από 140).
Αυτό που πρακτικά θα σου συμβαίνει είναι ότι θα έχεις περισσότερες στροφές στα ίδια χιλιόμετρα.
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2011, 14:58 »
Βασικά αυτό θέλω,αυτά που έχω επάνω τώρα είναι 235/75R15 ,και έχω και ακόμα μία τετράδα 275/60R15.Mε αυτό ποθ μου αναφέρεις δηλαδή,σε μια ανηφόρα π.χ τώρα βγένω με την 3η γύρω στα 75χλμ,όταν μπούν τα γρανάζια θα βγένω με την 4η με περισσότερα χλμ??
βασικά έγω θέλω αυτά τα γρανάζια για να μην ζόριζεται υπερβολικά το αυτοκίνητο πάνω σε ανηφόρες και αναβάσεις.θα με βοηθήσουν αυτά τα γρανάζια??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2011, 15:28 »
Βασικά αυτό θέλω,αυτά που έχω επάνω τώρα είναι 235/75R15 ,και έχω και ακόμα μία τετράδα 275/60R15.Mε αυτό ποθ μου αναφέρεις δηλαδή,σε μια ανηφόρα π.χ τώρα βγένω με την 3η γύρω στα 75χλμ,όταν μπούν τα γρανάζια θα βγένω με την 4η με περισσότερα χλμ??
βασικά έγω θέλω αυτά τα γρανάζια για να μην ζόριζεται υπερβολικά το αυτοκίνητο πάνω σε ανηφόρες και αναβάσεις.θα με βοηθήσουν αυτά τα γρανάζια??

Σε καμία περίπτωση... Με πόσες στροφές ανεβαίνεις με 3η κ 75? σκέψου ότι για να πηγαίνεις πάλι με 75 θα έχεις περισσότερες στροφές... σε παίρνει ή θα βαράς κόφτες κ θα αναγκαστείς να βάλεις 4η? κ αν βάλεις 4η θα έχει δύναμη ή θα κρεμάσει???

 
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2011, 15:31 »
Μια χαρα θα σε βοηθησουν αλλα θα εχεις παραπανω στροφες.

Η τιμη τους ειναι 650ε. Βεβαια υπαρχει κ κατι αλλο made in Greece patent, το ειχαν κανει τα παιδια απο τα γρεβενα,

για vvt εδινε μειωση 16% κ 22%. Το ειχε κ ο nick απο το φορουμ μας, αλλα το εχει δωσει το jimny πλεον.

Αν δεν βαριεσαι ριξε μια ματια στα μηχανολογικα και στο θεμα <<κοντυματα>>. Καπου το αναφερει.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2011, 15:56 »
νομιζω και ο νταγκας(λαρισα) κατι εχει γυρω στα 400 ευρω.

παντως το κοντημα με αυτα τα λαστιχα επιβαλλεται!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2011, 16:11 »
Βασικά αυτό θέλω,αυτά που έχω επάνω τώρα είναι 235/75R15 ,και έχω και ακόμα μία τετράδα 275/60R15.Mε αυτό ποθ μου αναφέρεις δηλαδή,σε μια ανηφόρα π.χ τώρα βγένω με την 3η γύρω στα 75χλμ,όταν μπούν τα γρανάζια θα βγένω με την 4η με περισσότερα χλμ??
βασικά έγω θέλω αυτά τα γρανάζια για να μην ζόριζεται υπερβολικά το αυτοκίνητο πάνω σε ανηφόρες και αναβάσεις.θα με βοηθήσουν αυτά τα γρανάζια??

Σε καμία περίπτωση... Με πόσες στροφές ανεβαίνεις με 3η κ 75? σκέψου ότι για να πηγαίνεις πάλι με 75 θα έχεις περισσότερες στροφές... σε παίρνει ή θα βαράς κόφτες κ θα αναγκαστείς να βάλεις 4η? κ αν βάλεις 4η θα έχει δύναμη ή θα κρεμάσει???

 
Ναι φίλε μου ,όμως θα μπορώ να βγένω λογικά με την 4η 80χλμ για να μην ζοριζεται το αμάξι για παραδειγμα,έτσι δεν είναι??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2011, 16:12 »
θα το μελετήσω πολύ το θεμα προτού τα αγοράσω.να ακούσω και καμιά γνώμη για αξιοπιστία,φθορές κλπ
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2011, 16:32 »
Βασικά αυτό θέλω,αυτά που έχω επάνω τώρα είναι 235/75R15 ,και έχω και ακόμα μία τετράδα 275/60R15.Mε αυτό ποθ μου αναφέρεις δηλαδή,σε μια ανηφόρα π.χ τώρα βγένω με την 3η γύρω στα 75χλμ,όταν μπούν τα γρανάζια θα βγένω με την 4η με περισσότερα χλμ??
βασικά έγω θέλω αυτά τα γρανάζια για να μην ζόριζεται υπερβολικά το αυτοκίνητο πάνω σε ανηφόρες και αναβάσεις.θα με βοηθήσουν αυτά τα γρανάζια??

Σε καμία περίπτωση... Με πόσες στροφές ανεβαίνεις με 3η κ 75? σκέψου ότι για να πηγαίνεις πάλι με 75 θα έχεις περισσότερες στροφές... σε παίρνει ή θα βαράς κόφτες κ θα αναγκαστείς να βάλεις 4η? κ αν βάλεις 4η θα έχει δύναμη ή θα κρεμάσει???

 
Ναι φίλε μου ,όμως θα μπορώ να βγένω λογικά με την 4η 80χλμ για να μην ζοριζεται το αμάξι για παραδειγμα,έτσι δεν είναι??

Δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά... κάτσε μπας κ το δει ο Σπύρος (Sav), το έχει το θέμα με τις μειώσεις, κάνει κ καλές μαθηματικές πράξεις  lol ,  κ στα βγάζει ακριβώς...

Όπως είπαν κ τα παιδιά, επιβάλλεται το κόντεμα, αλλά να ξέρεις τι περιμένεις σαν αποτέλεσμα... γνώμη μου είναι ότι παραπάνω χιλιόμετρα δεν πρόκειται να δεις... με όσα πας θα πηγαίνεις στην καλύτερη, αλλά πιο άνετα, πιο γρήγορα, πιο ξεκούραστα... σε σχέση με όπως είσαι τώρα εννοείται....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2011, 18:29 »
Δηλαδη φίλε verse για να καταλάβω ,αυτό το γρανάζι θα μου κοντήνει τις ταχύτητες και την τελική ταχύτητά??
για παραδειγμα η 2α με 3000 στροφές πιάνει 45χλμ με το παλιό γραναζι,με αυτό θα πίανει 45χλμ  στισ 4500 στροφές.?
συγνώμη για τισ πολλές ερωτήσεις αλλά δεν κατέχω και πολλά από αυτό το θέμα.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΜΕΙΩΤΗΡΑ ΓΙΑ JIMNY
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2011, 19:16 »
Δηλαδη φίλε verse για να καταλάβω ,αυτό το γρανάζι θα μου κοντήνει τις ταχύτητες και την τελική ταχύτητά??
για παραδειγμα η 2α με 3000 στροφές πιάνει 45χλμ με το παλιό γραναζι,με αυτό θα πίανει 45χλμ  στισ 4500 στροφές.?
συγνώμη για τισ πολλές ερωτήσεις αλλά δεν κατέχω και πολλά από αυτό το θέμα.

Ούτε εγώ το κατέχω το θέμα αδελφέ... για το μοτερικό κομμάτι που κάπως το ξέρω σου λέω.... Αν πχ είχες με 5η 140km/h και 5500rpm, τώρα τα ίδια km//h θα έχεις αλλά με 6φεύγα rpm... Άρα ίδια τελική, γιατί κ να μπορέσει το σασμάν πλέον να σου δώσει κ την τελευταία σταγόνα από το μοτέρ σου, αρχίζεις κ μένεις από στροφές, δηλ θα χτυπήσεις κόφτη. Άρα δεν θα δεις παραπάνω τελική, στην καλύτερη να έχεις την ίδια σε μεγαλύτερες στροφές (μετά θα πιάσεις κόφτη)... μέχρι πόσες στροφές πιάνεις με 4η κ 5η κ τι KM?

ακριβώς όπως το λες θα γίνει... αλλά τα νούμερα των στροφών είναι τυχαία... εγώ δεν ξέρω να σου πω πόσες στροφές παραπάνω θα είσαι... απλά σου λέω μην περιμένεις να δεις παραπάνω τελική... θα νιώσεις δύναμη παραπάνω αλλά όχι τελικές...

Να στο πω διαφορετικά πως θα νιώσεις, όπως όταν προσπαθείς να ανέβεις μια μεγάααααλη ανηφόρα με μακριά, έχεις μια πρώτη κοντά στις 4-5000rpm. πας να ανέβεις την ίδια ανηφόρα με κοντά αλλά τώρα έχεις 2α με 3-4000 rpm, κάπως έτσι θα είναι η διαφορά μεταξύ παλιού κ καινούριου γραναζιού...

Ξαναλέω, δεν έχω αλλάξει γρανάζια, δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία, απλά γνωρίζω πως μπορεί να αποδώσει ένα μοτέρ... κ επειδή ανέφερες κάτι για τελικές, γι αυτό σου λέω τα παραπάνω... δύναμη θα δεις, ζωντάνια, ενδεχομένως μια σχέση πάνω, αλλά τελική όχι γιατί δεν έχουμε μεγάλο εύρος στροφών ανεκμετάλλευτες (στροφές του κινητήρα δηλ που να μην μπορούμε να τις πιάσουμε λόγω σασμάν)

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός κ να μην σε μπερδεύω χειρότερα... κ όπως είπαν, σίγουρα με αυτά τα λάστιχα θες μείωση...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems