Αποστολέας Θέμα: XENON  (Αναγνώστηκε 5787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
XENON
« στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 00:55 »
Σκέφτομαι να πάρω αυτά

http://cgi.ebay.co.uk/PHILIPS-H4D-HIGH-LOW-XENON-HID-6000K-WEIsE-LICHTER-KIT-/120593917205?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c13f52515

Υπάρχουν βέβαια και πιο φτηνα αλλα αυτα μου φαινονται καλης ποιοτητας. Εχει βάλει κανένας;

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 15:02 »
Παρε με τηλ.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: XENON
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 15:03 »
Φιλε panosd με ενδιαφέρει και μένα αυτο το προιόν.αν τα ξερεις μπορείς να μας πεις εντυπώσεις??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 15:09 »
Δεν εχω αυτα.

Τα δικα μου τα ειχα παρει 140ε πριν 2 χρονια με 4 χρονια εγγυηση.

Μεχρι τωρα δουλευουν κανονικα.

Την τοποθετηση την ειχα κανει μονος μου.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: XENON
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2011, 23:37 »
Παιδια καλησπερα.το θεμα το έχω ψαξει πολυ.
Σχεδον όλα τα κιτ είναι κατασκευασμενα στο ίδιο εργοστασιο και αυτα που βρήκες φίλε eldar χωρις παρεξήγηση είναι φασόν και είναι κινέζικα.Μπορω να σου βρω τα ίδια με 70 ευρω και εγγυηση απο Έλλαδα.Τα έχω 2μιση χρονια και δουλεύουν ρολοι.Ειναι επίσης με διαιρούμενες λάμπες όπως αυτα που βρήκες.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 00:47 »
Έχω ακούσει πολλά παράπονα από γνωστούς και φίλους μου για "συνάδελφούς" μου με τζίμνυ και φώτα ξένον.
Επειδή είναι ψηλό το αυτοκίνητό μας, τυφλώνει άσχημα τους άλλους οδηγούς αν έχει τέτοια φώτα (ή αν δεν έχουν τοποθετηθεί σωστά)...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 03:47 »
Παιδια καλησπερα.το θεμα το έχω ψαξει πολυ.
Σχεδον όλα τα κιτ είναι κατασκευασμενα στο ίδιο εργοστασιο και αυτα που βρήκες φίλε eldar χωρις παρεξήγηση είναι φασόν και είναι κινέζικα.Μπορω να σου βρω τα ίδια με 70 ευρω και εγγυηση απο Έλλαδα.Τα έχω 2μιση χρονια και δουλεύουν ρολοι.Ειναι επίσης με διαιρούμενες λάμπες όπως αυτα που βρήκες.

Κοιτα με αυτην την λογικη και το iPhone φτιαχνεται στην Κινα ειναι, και το ePhone φτιαχνεται στην Κινα και το HiPhone φτιαχνεται στην Κινα και ειναι ιδια απο εξω, αρα ειναι ιδια. Έτσι;.......

Αυτο το σετ ειναι της Philips και ειναι Γερμανικο. Το εργοστασιο ειναι στην Κινα.

http://www.alibaba.com/product-gs/334594685/PHILIPS_HID_kit.html

http://www.chinesehid.com/eproductus.asp?id=133


Εχουνε φιλτρο υπεριωδους για να μην κιτρινιζει με τον καιρο το φαναρι και η φωτεινη πηγη ειναι κατασκευασμενη ετσι ωστε να βρίσκεται ακριβως στην ιδια θεση με την κανονικη λαμπα.

Αν εχεις δει κατι ιδιο με αλλο brand name στειλε κανενα λινκ να το δω.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 10:44 »
σχετικα με τα xenon, ολα τα φαναρια που δεν εχουν προτζεκτορα, στραβωνουν τους απεναντι οδηγους.
επισης ακομα και τα βρωμικα φαναρια επηρεαζουν στις αντανακλασεις . ισως για αυτο ολα τα αυτοκινητα με εργοστασιακα xenon
εχουν και συστημα πλυσηματος.

Ασχετα με ολα αυτα, τουλαχιστον πριν απο 1-2 χρονια ειχα ακουσει οτι αν ενα αμαξι με xenon χωρις τις σωστες προδιαγραφες , εμπλακει
σε ατυχημα, ακομα και αν φταιει ο αλλος μπορει να κινηθει εναντιον σου με την δικαιολογια οτι τον στραβωσαν τα φωτα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: XENON
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 11:25 »
σχετικα με τα xenon, ολα τα φαναρια που δεν εχουν προτζεκτορα, στραβωνουν τους απεναντι οδηγους.
επισης ακομα και τα βρωμικα φαναρια επηρεαζουν στις αντανακλασεις . ισως για αυτο ολα τα αυτοκινητα με εργοστασιακα xenon
εχουν και συστημα πλυσηματος.

Ασχετα με ολα αυτα, τουλαχιστον πριν απο 1-2 χρονια ειχα ακουσει οτι αν ενα αμαξι με xenon χωρις τις σωστες προδιαγραφες , εμπλακει
σε ατυχημα, ακομα και αν φταιει ο αλλος μπορει να κινηθει εναντιον σου με την δικαιολογια οτι τον στραβωσαν τα φωτα.

Αυτό με τη νομοθεσία ισχύει μόνο στην Αμερική.Επίσης και πολλά αυτοκίνητα με συμβατικα φώτα έχουν ψηλότερα την δεξιά-αριστερή λάμπα και τυφλώνουν.Το jimny αν κοιταξετε θα δειτε ότι μέσα στο φανάρι του έχει ένα σαν διαμαντακι που βοηθάει να διαχέεται σωστά το φως.Επίσης οι λάμπες Η4 που φοράει το jimny, και εννοώ τις xenon, έχουνε στο πάνω μέρος τους "καπελάκια" μεταλλικά τα οποία φυσικά είναι διαιρούμενα.Έτσι όταν βάζεις xenon έχεις κατά κάποιο τρόπο 2 "ζώνες προστασίας τυφλώματος" αντι της μιας που είχες πρωτύτερα.
Το Σύστημα πλυσίματος είναι προαιρετικό στον εξοπλισμό του κάθε αυτοκινήτου και δεν έχει να κάνει με τα xenon.
Αν οδηγήσεις το βράδυ ένα αμάξι με xenon και μετα το δικό σου, θα αλλάξεις γνώμη. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 13:21 »
Ουτε προβλημα με το κιτρινισμα υπαρχει ουτε με το οτι ειναι ψηλωμενο το αμαξι.

Κ εγω ειμαι στους +10 αλλα τα εχω κατεβασει απο το διακοπτη θεσης εσωτερικα.

Ετσι δεν τυφλωνεις κανεναν.

Κ οι λαμπες μεσα στο φαναρι, ειναι σαν να βαζεις κανονικες κ εχουν ενα εξτρα καλυμα.

Eldar ολα τα κιτ που φτιαχνονται ειναι κινεζικα. Το δικο μου ειναι ιδιο ακριβως με αυτο της φωτο ha μονο που εχω τα λεπτα ballast ειναι

και καλυτερα γτ εχουν τα ηλεκτρικα εσωτερικα.Προσοχη στα ballast να ειναι μεταλλικα κ οχι πλαστικα.Το εχει δει κ αυτο.

Καμια σχεση η οδηγηση την νυχτα με xenon. Μεγαλη διαφορα  ;)
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 13:39 »
Να και ένα βιντεάκι από το youtube..

http://www.youtube.com/watch?v=ADOq4nzYACk

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: XENON
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 14:24 »
Η διαφορά με τα slim ballast είναι ότι η πλακέτα τους είναι smd για λόγους εξοικονόμησης χώρου.
Θέμα τυφλώματος δεν υφίσταται γιατί κ εγω είμαι στους +10 και τα φώτα τέρμα πάνω αλλά δεν διαμαρτύρεται κανένας.Οι απλές λάμπες Η4 με xenon μονο τη μεσαία σκάλα έχουν τέτοιο πρόβλημα διότι δεν έχουν κάλυμμα προστασίας.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 17:54 »


Το Σύστημα πλυσίματος είναι προαιρετικό στον εξοπλισμό του κάθε αυτοκινήτου και δεν έχει να κάνει με τα xenon.
Αν οδηγήσεις το βράδυ ένα αμάξι με xenon και μετα το δικό σου, θα αλλάξεις γνώμη. ;)
[/quote]
Επειδή έχω αυτοκίνητο με εργοστασιακά xenon να σας πώ ότι η ύπαρξη συστήματος πλύσης είναι υποχρεωτική καθώς επίσης ότι έχουν αισθητήρες στον πίσω άξονα για την αυτόματη ρύθμιση ύψους.Δηλαδή σε περίπτωση που έχεις φορτίο ρυθμίζεραι ανάλογα το ύψος της δέσμης των φώτων.

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 19:27 »
Όπως και να έχει, επειδή έχω δει και έχω ακούσει διάφορα, η τοποθέτηση χωρίς προσοχή μη εργοστασιακών λύσεων τέτοιου φωτισμού ειδικά στο Jimny, έχω την εντύπωση ότι αν δεν είναι παράνομη είναι σίγουρα ΠΟΛΥ επικίνδυνη για τους άλλους, οδηγούς και πεζούς... Κανονικά στο δικό μας αμάξι θα πρέπει (δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορήσει τέτοια προϊόντα από άλλη εταιρεία) να αλλάξει ολόκληρο το φανάρι μια που το εργοστασιακό είναι έτσι φτιαγμένο για χρήση μονής λάμπας και για μεσαία και για ψηλή σκάλα..

Στην παρακατω φωτογραφια από διαφήμιση τετοιων λυχνιών, αφήνεται να εννοηθεί ότι η τοποθέτηση είναι και παράνομη στην Ευρώπη, αν δε συνοδεύεται από σύστημα αυτόματης ρύθμισης ύψους και καθαριστήρες.

http://dsl.torque.net/images/techdocs/Hella_No_Retrofit.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2011, 19:33 από japetus »

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: XENON
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 20:00 »
Δηλαδη εννοεις οτι στον δρομο το καθε φτιαγμενο rally-saxo vts-civic κτλ που κυκλοφορει δεν σε τυφλωνει οταν περναει απο το

αντιθετο ρευμα? Εμενα κ με +10 με τυφλωνει.

Η οτι οποιο αλλο οχημα εκτος jimny που εχει xenon ειναι οκ κ μονο το δικο μας ειναι προβληματικο?

Η οτι ακομα κ εργοστασιακα οχηματα με xenon δεν σε τυφλωνουν?

Παιδια μην τρελενεστε. ΟΛΑ ενοχλουν εκτος κ αν τα ρυθμισεις σωστα.Ουτε φαναρια χρειαζεται να αλλαξεις ουτε τπτ.

Μια καλη ρυθμιση χρειαζεται κ εισαι οκ.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.