Αποστολέας Θέμα: Θύρα OBD  (Αναγνώστηκε 11757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 13:17 »
Σε μία μικρή έρευνα που έκανα, υπάρχουν διάφορα προγραμματάκια obd που μπορείς να περάσεις σε windows pc. Οπότε αν το pc υποστηρίζει bluetooth μπορείς να έχεις τις τιμές στην οθόνη του. Το καλύτερο όπως είπες φίλε Japetus βέβαια είναι να έχεις έναν πλήρη υπολογιστή ταξιδίου στην οθόνη του multimedia  :(
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 17:21 »
Σου εμφανίζει εσένα στοιχεία σχετικά με το αν επαρκούν πχ τα καύσιμα που υπάρχουν στο ρεζερβουαρ σου για να καλύψεις μια διαδρομή που του ορίζεις στο χάρτη;
Όχι, από όσο έχω καταλάβει. Για περισσότερες πληροφορίες δες, εάν ενδιαφέρεσαι, το παρακάτω link. Όπως και να έχει, συγκριτικά είσαι σίγουρα κερδισμένος από άποψη... τιμής!

http://www.garmin.com/garmin/cms/us/services/ecoRoute


Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 19:58 »
Είναι φανταστικό!  _brav/ _231;
Αλλά δυστυχώς είναι μόνο για pocket navi.. Το δικό μας το εργοστασιακό DNX5240B http://www8.garmin.com/products/kenwood/
δεν είναι συμβατό. Τώρα για εμένα νομίζω ότι είναι "κάπως" να έχεις ένα gps πάνω στο άλλο. Το link της garmin που έβαλες για το ecoroute είναι πολύ καλό! Ειδικά για κάποιον που θέλει έναν, ας πούμε, συνδυασμό gps-obd!
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 20:01 »
Ξαναλέω μόνο με πρόγραμμα από τον εγκέφαλο δεν θα πάρετε πληροφορίες για καύσιμα.... η μόνη λύση είναι να βάλετε flowscan... το βάζουν σε βάρκες... εκτός αν υπάρχει πρόγραμμα που μπορεί να υπολογίζει πόση βενζίνη ψεκάζουν τα μπεκ (υπάρχει αυτή η πληροφορία) κ να κάνουν αφαίρεση από το σύνολο του ρεζερβουάρ... σε κάθε περίπτωση, κάθε φορά που βάζετε βενζίνη θα πρέπει να ενημερώνεται κ το πρόγραμμα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 20:07 »
Ξαναλέω μόνο με πρόγραμμα από τον εγκέφαλο δεν θα πάρετε πληροφορίες για καύσιμα.... η μόνη λύση είναι να βάλετε flowscan... το βάζουν σε βάρκες... εκτός αν υπάρχει πρόγραμμα που μπορεί να υπολογίζει πόση βενζίνη ψεκάζουν τα μπεκ (υπάρχει αυτή η πληροφορία) κ να κάνουν αφαίρεση από το σύνολο του ρεζερβουάρ... σε κάθε περίπτωση, κάθε φορά που βάζετε βενζίνη θα πρέπει να ενημερώνεται κ το πρόγραμμα...

Είναι μάταιο να ψάχνουμε να μετρήσουμε τα lt του ρεζερβουάρ. Ούτε στην bmw δεν είχε τέτοια μέτρηση στον εγκέφαλο. Απλά δυσκολεύομαι να χωνέψω πόσο περιορισμένο σε προγράμματα και format είναι το mmc που αγοράσαμε μαζί με το jimako..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 20:29 »
Σωκράτη, η μόνη λύση για αυτά που θέλεις να κάνεις, είναι να βρεις κάτι που να έχει windows πάνω... αυτό που έχω ποστάρει στο θέμα με το κινέζικο multimedia λογικά έχει δυνατότητα να συνεργαστεί με το OBD μέσω bluetooth...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 20:54 »
Αυτο το κινέζικο και εγω το σκεφτομουν, αλλα σαν συστημα ειναι κλειστό... Δεν ξέρω αν μπορεί να τρέξει τρίτο πρόγραμμα, στην περίπτωσή μας το OBD αντί για το navigation. Δε νομιζω ομως να μπορεσει να συνεργαστει με bluetooth όμως έτσι μια και το BT ελέγχεται απο το κομμάτι του multimedia και όχι του navigator... Ήθελα καποιες παραπανω πληροφοριες γι αυτο και εστειλα ενα μαιλ, αλλα δυστυχώς έπεσα πάνω στην μεγάλη αργία τους για την πρωτοχρονιά τους..

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 21:17 »
Αυτο το κινέζικο και εγω το σκεφτομουν, αλλα σαν συστημα ειναι κλειστό... Δεν ξέρω αν μπορεί να τρέξει τρίτο πρόγραμμα, στην περίπτωσή μας το OBD αντί για το navigation. Δε νομιζω ομως να μπορεσει να συνεργαστει με bluetooth όμως έτσι μια και το BT ελέγχεται απο το κομμάτι του multimedia και όχι του navigator... Ήθελα καποιες παραπανω πληροφοριες γι αυτο και εστειλα ενα μαιλ, αλλα δυστυχώς έπεσα πάνω στην μεγάλη αργία τους για την πρωτοχρονιά τους..

Το ταϊβανέζικο που έγραψα εγώ παίρνει άλλα προγράμματα κ δεν είναι κλειστό.... έχει windows... μια μικρή επιφύλαξη αν μπορεί να διαχειριστεί το bluetooth μέσα από τα windows...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 21:51 »
Το ταϊβανέζικο που έγραψα εγώ παίρνει άλλα προγράμματα κ δεν είναι κλειστό.... έχει windows... μια μικρή επιφύλαξη αν μπορεί να διαχειριστεί το bluetooth μέσα από τα windows...

Και αυτο φαίνεται ενδιαφερον, αλλα όμως το κινέζικο ταιριάζει ακριβώς στην υποδοχή του εργοστασιακού clarion... Ενα μοντελο εχω δει μόνο που πουλάνε όλοι, το LS-7715.
Θα περιμενω να δω οταν μου απαντησουν αν γίνεται κάτι με το obd..

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 20:03 »
Ένα παρόμοιο προγραμματάκι για pda/pna (WinCE 5/6), και μάλιστα δωρεάν είναι το /hobd (http://hobdrive.com/hobd/)
Παραμετροποιήσιμο, συνεργάζεται με όλες τις συσκευές OBD και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις κάποιοι το έχουν εγκαταστήσει σε multimedia navigators (προϋπόθεση να εγκατασταθεί το .ΝΕΤ και να υπάρχει προσβαση bluetooth ή usb για ενσύρματη σύνδεση)..
Πιστεύω στο μέλλον να δούμε ακόμα περισσότερα τέτοια προγράμματα...

http://www.youtube.com/watch?v=cQGbY6wQxRo

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 21:24 »
Σε προ vvt βρίσκεται στο ίδιο σημείο..??? Μπροστά αριστερά??



Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος nikolaos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 18:48 »
καλησπερα παιδια,εχω  ενα jimny του 98-99 μοντελο και θελω να ρωτησω για obd.Υπαρχει καποιο obd  για αυτο το μοντελο????? t4 t4

Αποσυνδεδεμένος nikolaos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Θύρα OBD
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 20:59 »
Δεν μεταφέρονται τέτοιες πληροφορίες... η ένδειξη του καυσίμου πηγαίνει κατευθείαν στο όργανο κ όχι μέσω εγκεφάλου... εφόσον όμως βλέπεις πόσο καύσιμο φεύγει από τα μπεκ, τότε μπορεί να υπάρχει εφαρμογή που να λειτουργεί σαν flowscan...
     ti μοντελο ειναι