Αποστολέας Θέμα: ΛΑΔΙΑ  (Αναγνώστηκε 4768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
ΛΑΔΙΑ
« στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 16:54 »
Παληκαρια καιβω λιγα. Θα εχω μαγαλυτερα προβληματα στο μελλον? εχω 145.000. προσφατα (εδω ακι 3000) αλλαξα κεφαλαρι. αν εχει σημασια ποσο καιω σας λεω οτι 1/2 λιτρο στα 2000. ολεσ οι γνωμεσ δεκτες. Σημ. μπορει να οφείλετε και στο οτι ο μαστορασ σωνει και καλα επεμενε και εβαλε λεπτοτερο λαδι απο αυτο που προβλεπεται?

Αποσυνδεδεμένος stamatis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • me
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 19:37 »
μην ανχωνεσαι και εγω καιω στις2500κμ μισο λιτρο και εχω 63000(castol magnatec 10w40)

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 07:38 »
εχω βρει κατι λαδια , γερμανικα νομιζω, που μου τα συστινει καποιος οτι μετα τισ δυο αλλαγες (εχεισ βεβαια απο νωρισ διαφορα, ετσι λεει τουλαχιστον) στοπ το καψιμα λαδιου. τα 4 λιτρα στα 45 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 08:04 »
Το να καίει λάδια το αμάξι δε μου ακούγεται φυσιολογικό. Το δικό μου με πάνω από 200.000 χλμ, μοντέλο 91, δε καίει σταγόνα..... και είναι και πουσαρισμένο...


Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 10:47 »
Το να καίει λάδια το αμάξι δε μου ακούγεται φυσιολογικό. Το δικό μου με πάνω από 200.000 χλμ, μοντέλο 91, δε καίει σταγόνα..... και είναι και πουσαρισμένο...



+1 το να καίει λάδια το αμάξι... δεν είναι καθόλου καλό και σίγουρα κάποιο άλλο πρόβλημα υπάρχει...
Εγω έχω γύρω στα 150.000km και δεν καιει σταγόνα...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 12:35 »
Το να καίει δεν είναι κ τόσο κακό... Εξαρτάται πόσα καίει ανά πόσα ΚΜ. Τι λάδι βάζουμε κ πότε τα καίει (μετά από τσίτες, ζωρίσματα κτλ). Λίγο να έχουν φαγωθεί τα τσιμουχάκια βαλβίδων θα δούμε απώλεια... Συχνή παρακολούθηση, κ ίσως δοκιμή από άλλες μάρκες... Εγω τελευταίως είδα με συγκεκριμένο λάδι, απώλεια από τις αναθυμιάσεις. Τώρα είμαι σε δοκιμή άλλης μάρκας κ άλλων νούμερων...

Ναι, το λεπτότερο λάδι καίγεται πιο εύκολα... Αν άλλαξες πρόσφατα καπάκι, κοίτα μην έχεις διαρροές από εκεί...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 19:27 »
Δεν μου εχει καψει καθολου κ εχει 86000 χμτ περιπου. Δεν ειναι φυσιολογικο.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 12:26 »
Δεν μου εχει καψει καθολου κ εχει 86000 χμτ περιπου. Δεν ειναι φυσιολογικο.

Μια χαρά φυσιολογικό είναι... Αλλά κ να σου κάψει λίγο δεν είναι κακό... Τα μέταλλα του μοτέρ με την πάροδο των ΚΜ έχουν μεγαλύτερες ανοχές, με αποτέλεσμα να καίγεται λίγο λάδι... Η ποσότητα μετράει, άλλο να καίει μισό λίτρο ανά αλλαγή (7500ΚΜ) κ άλλο ανά 1000ΚΜ...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος stayros[krhth]

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 17:20 »
απο τη μια μερια ειναι καλο!!! yah
γιατι δεν χρειαζεται να αλαζεις μονο θα συμπληρωνεις 0_21 a105.


χωρις πλακα..... 87
το φυσιολωγικο ειναι γυρω στα 200 gr.στις 5000 χιλ. αλλαγη απο εκει
και μετα υπαρχυ πρωβλημα μονο να το ψαξης.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 16:17 »
Παληκαρια καιβω λιγα. Θα εχω μαγαλυτερα προβληματα στο μελλον? εχω 145.000. προσφατα (εδω ακι 3000) αλλαξα κεφαλαρι. αν εχει σημασια ποσο καιω σας λεω οτι 1/2 λιτρο στα 2000. ολεσ οι γνωμεσ δεκτες. Σημ. μπορει να οφείλετε και στο οτι ο μαστορασ σωνει και καλα επεμενε και εβαλε λεπτοτερο λαδι απο αυτο που προβλεπεται?
Μπορεις σε παρακαλω να πεις ποιο μοντελο εχεις και τι λαιδια και με τι ιξωδες χρησιμοποιεις?

Αποσυνδεδεμένος ΜΗΤΣΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 17:44 »
ΜΟΝΤΕΛΟ 1998. ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ. ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΧΡΟΝΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΓΩ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΡΧΙΚΑ ΨΙΛΑ. (ΘΥΜΑΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΥ ΚΛΙΝ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΕΙ Ο ΜΗΤΣΟΣ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΣ ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΑΝΕ. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ, ΑΠΑΝΤΗΣΕ)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 23:17 »
Καλησπερα
Καταρχην υπαρχει διαφορα αναμεσα στη φυσιολογικη φθορα των λαδιων και στο καψιμο των λαδιων.Δεν ειναι φυσιολογικο να "καίει" λάδια μια μηχανή.
Το οτι καίει λάδια οφείλεται είτε σε φθορά του κυλίνδρου που σημαίνει ότι έχουν σχηματιστεί γρατζουνιές και γδαρσίματα μεσα στον κύλινδρο και έτσι περνάνε λάδια από το κάρτερ μέσα στον θάλαμο καύσης και καίγονται, είτε σε φθορά στη φλάντζα και το καπάκι κεφαλής.Απο την άλλη μπορεί να μην τα καίει αλλά να τα χάνει από κάποια διαρροή.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 19:12 »
ΜΟΝΤΕΛΟ 1998. ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ. ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΧΡΟΝΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΓΩ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΡΧΙΚΑ ΨΙΛΑ. (ΘΥΜΑΣΕ ΤΟΝ ΧΑΡΥ ΚΛΙΝ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΕΙ Ο ΜΗΤΣΟΣ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΣ ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΑΝΕ. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ, ΑΠΑΝΤΗΣΕ)
Κατ΄αρχας θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μην γραφεις με κεφαλαια...ειναι σαν να φωναζεις....
Οι μάστοροι βάζουν ότι έχουν να πουλήσουν είτε είναι φίλοι μας είτε όχι.... γι αυτό πρέπει να προσέχουμε.....Από την αιτιολογία ότι είναι χειμώνας και καλοκαίρι είναι καταλαβαίνει κανείς ότι είναι  λόγια εμπειροτέχνη και ουδεμία σχέση έχει από μηχανικής σκοπιάς....κοίτα σε παρακαλώ το manual σου και δες τι ιξώδες και τι προδιαγραφές πρέπει να πληροί το λιπαντικό σου, πήγαινε αγόρασε(κάποιο επώνυμο brand) και πήγαινε την επόμενη φορά με τα λαδάκια σου.....επίσης μην ξεχνάς κάθε φορά να αλλάζεις και φίλτρο....δεν κοστίζει κάτι και προσφέρει πολλά! Γενικά βλέπω στα συνεργεία τον τελευταίο καιρό να τοποθετούν μούφα αναλώσιμα τι να πω....

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 22:13 »
Παληκαρια καιβω λιγα. Θα εχω μαγαλυτερα προβληματα στο μελλον? εχω 145.000. προσφατα (εδω ακι 3000) αλλαξα κεφαλαρι. αν εχει σημασια ποσο καιω σας λεω οτι 1/2 λιτρο στα 2000. ολεσ οι γνωμεσ δεκτες. Σημ. μπορει να οφείλετε και στο οτι ο μαστορασ σωνει και καλα επεμενε και εβαλε λεπτοτερο λαδι απο αυτο που προβλεπεται?


   Το να καίει λάδια δεν είναι φυσιολογικό. Αλλά όταν το αμάξι καίει λάδια βάζεις το αμέσως χοντρύτερο λάδι από το προβλεπόμενο και όχι όπως έκανε ο μηχανικός σου που έβαλε το αμέσως ψιλότερο.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΛΑΔΙΑ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 23:32 »
Άλλο το χειμώνα κ άλλο το καλοκαίρι είναι μια χαρά από μηχανικής άποψης... δες το μανιουαλ που λέει ότι ανάλογα της θερμοκρασίας βάζεις είτε 5-30 είτε 10-40...

το να καίει λίγο λάδι δεν είναι κ ΤΟΣΟ κακό... όντως συνηθίζεται να βάζουν χοντρότερο με τα πρώτα σημάδια... άλλοι αλλάζουν από ήμι-συνθετικό σε φουλ συνθετικό... Μπορεί να μην καίει λάδια με την κλασσική έννοια, αλλά να χάνεται κάποια ποσότητα από τις αναθυμιάσεις στις τσίτες... γι αυτό στα φτιαγμένα βάζουν δοχείο αναθυμιάσεων για να μετράνε πόσο χάνουν κ ανάλογα παίζουν με τα νούμερα του λαδιού...

100% νορμάλ δεν είναι (βέβαια τα καινούρια όλα καίνε κ μάλιστα γράφουν κ πόσα ml δικαιολογούνται ανά ΚΜ), αλλά μην τρελαινόμαστε αν στις 7500ΚΜ χρειαστεί να βάλουμε μισό κ ένα λίτρο... Με πιο ψιλό λάδι δουλεύει καλύτερα το μοτέρ αλλά ίσως να χρειαστεί να συμπληρώνεις λίγο... επιλογές είναι αυτές...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems