Αποστολέας Θέμα: Να μαι και εγω!  (Αναγνώστηκε 4442 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cosmic

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Να μαι και εγω!
« στις: Οκτώβριος 13, 2010, 15:00 »
Καλησπέρα,

το ονομα μου ειναι Θοδωρης, ειμαι 30 χρονων και απο Θεσσαλονικη.
Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προχωρησω στην αγορα ενος μεταχειρισμενου jimny.
Διαβασα αρκετα θεματα μέσα απο το forum και πραγματικα βρηκα αρκετες ενδιαφερουσες πληροφοριες για το τι να προσεξω και τι να αποφυγω...
Προηγουμενη εμπειρια απο 4Χ4 δεν εχω (αν εξαιρεσεις το 1.6 Grand Vitara που εχει ο πατερας μου), αλλα απο 2κινητα γρηγορα αρκετη :)

Καλη συνεχεια λοιπον και ευχομαι να βρεθουμε μολις παρω και εγω τον Jimnako μου!

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 16:37 »
Kαλώς όρισες φίλε,,!!
Σίγουρα σε ότι ερώτηση ή απορία θα έχεις, η απάντηση θα είναι άμεση απο τους φίλους εδώ!!
Υπάρχουν πολύ καλά μυαλά εδώ μέσα που έχουν γνώση για το Jimny...!!
Άρχισαν οι βροχές,,!! χτύπα γρήγορα Jimny!!
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 06:56 »
 <welc_

Αποσυνδεδεμένος cosmic

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:03 »
ευχαριστω!

Αυριο πρωι, θα παω να δω ενα jimnako κοκκινο από κοντά και πιθανότατα θα το κλεισω. Ειδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:06 »
Γειά σου καρντάσι!
Αν σκέφτεσαι για καινούργιο, δες οπωσδήποτε τις επικείμενες αλλαγές στα τέλη κυκλοφορίας ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 15:18 »
 <welc_ και με το καλο η αγορα!

Αποσυνδεδεμένος cosmic

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 16:04 »
Μετα απο 2 λαθος αγορες  αυτοκινητων υποσχεθηκα στον ευατο μου ποτε ξανα καινουργιο...

Ασε που απο πέρυσι προχωρησα σε αγορα σπιτιου, οποτε και δεν μας περνει οικονομικα για καινουργιο!

Αυτο βεβαια που με εξεπληξε είναι οτι ο jimakos κραταει απιστευτη μεταπωλητικη αξια!!! Μοντ 2000 αυτοκινητα να πουλιουνται τοσο ακριβα?

Αυριο εχω ραντεβου να δω ενα του 2001 soft top (Και ναι ξερω οτι εχει τον πρωτο κινητηρα κτλ) , αλλα το συγκεκριμενο ο πωλητης λεει οτι δεν εχει πατησει χωμα και επισης ειναι λυση που με λιγα χρηματακια (hard top, ανεβασμα και ενα λαστιχακι) θα με καλυψει πιστευω!

Αυτο που θελω να μου διευκρινησετε παντως ειναι πιο το κακο στον παλιο κινητηρα?? Ειναι ζημιαρικος? εχει μεγαλυτερη καταναλωση (θεωρω οτι ειναι αυτο!) ?  Κατι αλλο? Ειδα τοπικς αλλα δεν καταλαβα 100%!

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 16:31 »
Σαν ένα γενικό αρνητικό στοιχείο, η χώρα κατασκευής:
Το κλειστό μοντέλο φτιάχνεται στην Ιαπωνία με όποια αξιοπιστία και ποιότητα υλικών αυτό συνεπάγεται  j12.
Το ανοικτό (soft top) φτιάχνεται στην Ισπανία....... bhe

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 19:41 »
Γεία χαρά συμπολιτή!
Για μένα δύο είναι οι ουσιαστικές διαφορές του παλιού με το καινούργιο vvt: το ένα είναι ο κινητήρας που πιστέυω ότι ο vvt κινεί πολύ ευκολότερα το jimny μας με αποτέλεσμα να κάνει και την κίνηση του πιο ξεκούραστη για τον οδηγό και δεύτερον... το εσωτερικό που το πας???

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 21:20 »
προσωπικα εχω μοντ 03 καμπριο-santana.δεν εχω αντιμετωπησει ΚΑΝΕΝΑ μηχανικο-σοβαρο προβλημα.το εχω εδω και 4 χρονια περιπου.2ο χερι με 45000χλμ.τωρα εχει γυρω στα 78000χλμ.

λενε οτι εχουν προβλημα στα καπακια(ρηγμα),τσιμουχακια κτλ.βεβαια στα 1000 jimny λογικο ειναι τα π.χ.100 να εχουν προβληματα.
γενικα θεωρω οτι ειναι πολυ αξιοπιστα αυτοκινητα!
θα σου προτεινα απο προσωπικη εμπειρια να παρεις κλειστο.εκτος αν θες το καλοκαιρι να το ανοιγεις... >10464

τα μειον,κυριως,ειναι ο σχετικα αδυναμος κινητηρας(για εθνικη),και η ανεση-ΧΩΡΟΙ!
τα υπερ ειναι ΟΙ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ!!! >c082
με μια μικρη βελτιωση βαζει γυαλια σε πολλα πιο ακριβα τζιπ!

αν σου αρεσει να βρισκεσαι στη φυση περνωντας απο δυσκολα εμποδια και οχι μονο,τοτε πιστευω θα το ευχαριστηθεις!!! ;D
αν το θες για ασφαλτο μονο,καποια στιγμη θα το βαρεθεις... lol lol

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 23:22 »
φιλε απο την αγαπημενη μου θεσ/νικη με το καλο να παρης στα χερια σου τον τζιμακο ;).εγω για τον κινητηρα θα σου πω οτι πριν απο το 2003 και μετα το 1999 ειναι ο Μ13Α o οποιος και ειναι πολυ αξιοπιστος,ο νεος μετα ειναι ο ιδιος με τεχνολογια vvt-i. απο θεμα κινησης στην πολη δεν θα εχεις προβλημα ,εκτος βεβαια της καταναλωσης.ο τζιμακος καιει φιλαρακο δεν ειναι οικονομικος... :( :(επισης για την εθνικη δεν θα βαλεις φωτια στην ασφαλτο αλλα θα κινησε ικανοποιητικα βαση των δεδομενων του οχηματος αυτου(αν βεβαια αργοτερα βασταει η τσεπουλα σου κανεις μια αλλαγη κινητηρα και εισαι αρχοντας...)αν εχεις σκοπο (που μαλλον εχεις :) :))τοτε εχεις κανει μπινγκο με το κατσικι που λεγεται jimny θα γουσταρεις τρελες σε λασπουρια και χωματακι cl cl yah yah

αντε με το καλο και καλες αναβασεις στα βουνα lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος cosmic

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 08:01 »
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Αποσυνδεδεμένος ITALTRONIC

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 107
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 12:04 »
Σαν ένα γενικό αρνητικό στοιχείο, η χώρα κατασκευής:
Το κλειστό μοντέλο φτιάχνεται στην Ιαπωνία με όποια αξιοπιστία και ποιότητα υλικών αυτό συνεπάγεται  j12.
Το ανοικτό (soft top) φτιάχνεται στην Ισπανία....... bhe
και γω με αυτο το σκεπτικο πηρα το κλειστο οτι ειναι πιο αξιοπιστο αλλα χωρις να τρωει ζωρι το αμαξι μου εχει βγαλει προβληματα που δε περιμενα.... πλεον δεν εχει σημασια η χωρα κατασκευης αλλα τι θα σου τυχει....εχω σκυλομετανιωσει που δε πηρα το καμπριο να μπορω να το ανοιγω το καλοκαιρι ....το ιδιο πιστευω τριζουν τα πλαστικα και στα δυο το μονο που αμφιβαλω ειναι για τους σταυρους .......
οπου δεν υπαρχει δρομος τον ανοιγει ενα JIMNY

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 12:33 »
Σαν ένα γενικό αρνητικό στοιχείο, η χώρα κατασκευής:
Το κλειστό μοντέλο φτιάχνεται στην Ιαπωνία με όποια αξιοπιστία και ποιότητα υλικών αυτό συνεπάγεται  j12.
Το ανοικτό (soft top) φτιάχνεται στην Ισπανία....... bhe
και γω με αυτο το σκεπτικο πηρα το κλειστο οτι ειναι πιο αξιοπιστο αλλα χωρις να τρωει ζωρι το αμαξι μου εχει βγαλει προβληματα που δε περιμενα.... πλεον δεν εχει σημασια η χωρα κατασκευης αλλα τι θα σου τυχει....εχω σκυλομετανιωσει που δε πηρα το καμπριο να μπορω να το ανοιγω το καλοκαιρι ....το ιδιο πιστευω τριζουν τα πλαστικα και στα δυο το μονο που αμφιβαλω ειναι για τους σταυρους .......

σιγουρα παιζει ρολο η χωρα κατασκευης .....αλλα για τα τριξιματα που αναφερεις καλα θα ηταν να κανεις εναν ελεγχο στις βασεις του ταμπλο κλπ.εγω στο δικο μου που παω και στο βουνο συνεχεια και σχετικα με σκληρη αναρτηση δεν εχω κανενα προβλημα απο τριξιματα-χτυπηματα στα πλαστικα μερη!!!! να συμπληρωσω οτι ο τζιμακος ειναι 2001-9ος μηνας

Αποσυνδεδεμένος cookman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • BOΥNO K ΘΑΛΑΣΑ με τρελα
Απ: Να μαι και εγω!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 23:20 »
Καλησπέρα,

το ονομα μου ειναι Θοδωρης, ειμαι 30 χρονων και απο Θεσσαλονικη.
Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προχωρησω στην αγορα ενος μεταχειρισμενου jimny.
Διαβασα αρκετα θεματα μέσα απο το forum και πραγματικα βρηκα αρκετες ενδιαφερουσες πληροφοριες για το τι να προσεξω και τι να αποφυγω...
Προηγουμενη εμπειρια απο 4Χ4 δεν εχω (αν εξαιρεσεις το 1.6 Grand Vitara που εχει ο πατερας μου), αλλα απο 2κινητα γρηγορα αρκετη :)

Καλη συνεχεια λοιπον και ευχομαι να βρεθουμε μολις παρω και εγω τον Jimnako μου!

<welc_ <welc_ <welc_
<ARGO> bar restorant LEROS