Αποστολέας Θέμα: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad  (Αναγνώστηκε 7450 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TsiFge

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:03 »
ευχαριστω φιλε kermit θα το ελεγξω...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 10:54 »
, εγώ εβαλα Rancho ρυθμιζόμενη +4 απο εκεί. .

+4 ρυθμιζόμενη για Jimny???
Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 22:55 »
αν φοραει καποιος φιλος τον συνδυασμο mad ελατηριο στα +4 και αμορτισερ monroe +6 ας μου πει της εντυπωσεις του ....παρακαλω και την γνωμη σας για αυτο τον συνδυασμο.....ακολουθουν και ελαστικα maxxis 70/30 πρωτογεννες υλικο και σινεμπλοκ βελτιωμενα.
οι γνωριζωντες ας μου απαντησουν αν θελω και επι μερους βελτιωσεις στην παναρ η στο καστερ.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 23:26 »
αν φοραει καποιος φιλος τον συνδυασμο mad ελατηριο στα +4 και αμορτισερ monroe +6 ας μου πει της εντυπωσεις του ....παρακαλω και την γνωμη σας για αυτο τον συνδυασμο.....ακολουθουν και ελαστικα maxxis 70/30 πρωτογεννες υλικο και σινεμπλοκ βελτιωμενα.
οι γνωριζωντες ας μου απαντησουν αν θελω και επι μερους βελτιωσεις στην παναρ η στο καστερ.

αυτη ακριβως την αναρτηση φοραω φιλε μου μονο που στα ελατηρια εχω βαλει 2cm προσθηκη.για τα λεφτα της ειναι super!
αν βαλεις προσθηκες και εσυ,για μενα χρειαζεσαι παναρ.τωρα αν αφησεις τα ελατηρια +4 και αμορτισερ +6,μπορει να μην χρειαζεσαι καποια αλλη μετατροπη αλλα πιθανον σε καποιο κρεμασμα του τροχου να σου ξεκουμπωνουν τα ελατηρια(λογω μεγαλυτερων αμορτισερ)

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 00:31 »
φιλε JM σε ευχαριστω για την απαντηση...με προβληματιζει οντως το γεγονος της διαφορας ελατηριου-αμορτισερ με το πιθανο ξεκουμπωμα του ελατηριου...ειναι βεβαια λυση οι προσθηκες αλλα δεν ξερω μηπως ειναι καλυτερα να παω σε +6 να ρυθμισω παναρ με νεες βασης και να τελειωνω.....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 02:44 »
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα +6 αμορτισέρ και ελατήρια(έστω και με προσθήκες), θα έβαζα και τα συνεμπλόκ μου, θα έφτιαχνα και τις παναρ ρυθμιζόμενες με ένα 100άρικο και θα ήμουν ωραίος. ;) Τα σωληνάκια των φρένων δεν ξέρω αν φτάνουν για +6, αναλόγως τα κρεμάσματα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:49 »
φιλε JM σε ευχαριστω για την απαντηση...με προβληματιζει οντως το γεγονος της διαφορας ελατηριου-αμορτισερ με το πιθανο ξεκουμπωμα του ελατηριου...ειναι βεβαια λυση οι προσθηκες αλλα δεν ξερω μηπως ειναι καλυτερα να παω σε +6 να ρυθμισω παναρ με νεες βασης και να τελειωνω.....

εδω και 2-3 χρονια ετσι το εχω χωρις καποιο σημαντικο προβλημα.αλλα του εβαλα τελευταια αποστατες στους τροχους και εχω προβλημα με την αριστερη ροδα που βρισκει στο φτερο.εκει καταλαβα ποσο εχουν ξεφυγει οι αξονες με το ματι!
κανονικα καλο θα ηταν οπως λεει και ο φιλος alpinist να γινουν ολα κανονικα.μια ολοκληρωμενη βελτιωση ειναι οτι καλυτερο ;D

εγω παντως το συντομοτερο θα τις φτιαξω ρυθμιζομενες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 09:51 από JM »

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 19:45 »
φιλε alpinist και jm καταληγω τελικα στη +6 ελατηρια-αμορτισερ με ρυθμιση πανερ και αν χρειαστει θα αλλαξω και τα σωληνακια,σιγουρα θα περασω και σινεμπλοκ αφου τα μαμισια ειναι πεγμενα και θα περασω και τα λαστιχακια μου και τελος για εφετος.του χρονου πρωτα ο θεος θα παω σε αλλες καταστασεις(arb διαφορικα) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 23:54 »
Μιά χαρά σε βρίσκω φίλε! :) Φέτος εννοείς μέχρι τα Χριστούγεννα? Οπότε από Ιανουάριο το μπλοκέ! 3 μήνες δεν είναι πολυ!! lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 19:07 »
Μέσα είσαι ΄φιλε alpinist όντως 3 μηνάκια δεν είναι πολλοι!!!!!τα παραπάνω που λεω θα γίνουν άμμεσα πιστεύω να είμαι τελειωμένος σε 15-20 μέρες.Για τα υπόλοιπα πιστευω μέχρι το καλοκαίρι θα είμαο κομπλε.. :) :)το καλο ειναι οτι γουσταρει και η γυναικα καθως το παιρνει κι αυτη το εργαλειο..... lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 19:08 »
Βρήκα τον συνδιασμό mad +6 με monroe στα 420€ με τοποθέτηση-ευθυγράμμιση, πως βρίσκεται την τιμή??

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 19:27 »
νομιζω πως ειναι καλη η τιμη... ;)

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 19:40 »
πολυ καλη η τιμη εγω τα βρηκα στα 480 το σετ αυτο...

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 23:25 »
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ερωτηση σχετικα με ελατηρια mad
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 20:05 »
ο τζιμακος μετατραπηκε σημερα απο κατσικι σε αγριοκατσικο :) :) :)ελατηρια-αμορτισερ-σινεμπλοκ-ελαστικα ολα καινουργια και στη θεση τους και επονται μερικες ακομα πινελιες μεχρι τα χριστουγεννα και τελος για εφετος....απο το νεο ετος θα εχουμε αλλα πραγματα ;) ;) ;) ;)