Αποστολέας Θέμα: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP  (Αναγνώστηκε 2820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chefgx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 02:52 »
Καλησπερα εχω ενα τζιμνυ μοντ.2008 και εχω βαλει λαστιχακι μαξις στις εργοστασιακες διαστασεις.θελω να αλλαξω αναρτησεις και καποιος εμπορος γνωστος στον χωρο μου ειπε ομε πισω και προκομπ μπροστα.το αμαξι θα ψηλωσει +6 ποντους και θα μου αλλαξει και τα σωληνακια των φρενων στην τιμη 750ευρω.πως το βλεπετε?μου φαινονται ακριβα αν αναλογιστεις οτι η ομε +4 εχει 560 ευρω.τι λετε?ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:25 »
Εχω ομε +4 μπρος πισω κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Αποσυνδεδεμένος chefgx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:35 »
καλησπερα.δεν ειναι πολυ μαλακο?

Αποσυνδεδεμένος chefgx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:36 »
Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω 0με και να το κανω +6.αν ναι τι ελατηρια?μαντ?

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 03:41 »
εγω παντως θα βαλω ελατηρια mad+6cm με monroe αμορτισερ γυρω συτα 400Ε.μετα απο παρα πολυ ψαξιμο κατεληξα στο συγκεκριμενο συνδιασμο ο οποιος δινει περιπου 4εκατοστα μπροστα και 5 εκατοστα πισω και δεν χρειαζεται  αλλαγες.βεβαια ας πουνε και αυτη που εχουν ειδη καποια αναρτηση τι πιστευουν.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:24 »
Καλησπερα εχω ενα τζιμνυ μοντ.2008 και εχω βαλει λαστιχακι μαξις στις εργοστασιακες διαστασεις.θελω να αλλαξω αναρτησεις και καποιος εμπορος γνωστος στον χωρο μου ειπε ομε πισω και προκομπ μπροστα.το αμαξι θα ψηλωσει +6 ποντους και θα μου αλλαξει και τα σωληνακια των φρενων στην τιμη 750ευρω.πως το βλεπετε?μου φαινονται ακριβα αν αναλογιστεις οτι η ομε +4 εχει 560 ευρω.τι λετε?ευχαριστω.
Όταν λες OME & ProComp τι εννοείς ? ελατήρια μόνο, αμορτισέρ μόνο ή και τα δύο και με τι κωδικούς αμορτισέρ ?
Όπως και να 'χει, αν θέλεις να πας στους +5-6 πόντους περίπου, οι καλύτερες λύσεις κατ' εμένα είναι είτε α) σετ ΟΜΕ (+4 εκ) ή β) Mad ελατήρια (+6 εκ) με Adventure αμορτισέρ (πιο φθηνή λύση) ή με ΟΜΕ αμορτισέρ (πιο ακριβή λύση αλλά πιο καλή)...
Ψάξε λίγο το φόρουμ και θα πάρεις μια ιδέα και απόψεις για τους συγκεκριμένους συνδυασμούς.
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:42 »
Λογικα εννοει αμορτισερ procomp εμπρος που ειναι πιο σκληρα για σταθεροτητα κ ome πισω για να ειναι πιο μαλακο χωρις αναπηδησεις με

ελατηρια mad+6.

Τον ιδιο συνδιασμο αλλα με +9 αναρτηση ειχε ο jimny-addicted επειδει ειχε βγαλμενη την αντιστρεπτικη.

K ηταν αρκετα καλο.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος chefgx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 15:38 »
καλησπερα.το σετ τις ομε που μου λες +4 δεν δινει 6 ποντους δινει 4 ετσι δεν ειναι?τα μονροε σε σκληροτητα πως ειναι?σαν τα ομε περιπου?αν βαλω μονροε με μαντ +6 θελω σωληνακια φρενων και παναρ ετσι δεν ειναι?ο συνδυασμος προκομπ μπροστα και ομε πισω θα δουλεψει λετε?ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 22:30 »
μεχρι 6 ποντους ξεκρεμας τα σωληνακια απο τις βασεις και το αν θες παναρ και μπρατσα ειναι αναλογα με τη τσεπη σου
αλλα και χωρις τιποτα για αρχη και σιγα σιγα να φτιαξεις παναρ και ενα κιτ σινεμπλοκ για διωρθοση γωνιας των μπροστα ελατηριων και θα εισαι κοπλε
απο εμπειρια το procomp ειτε μπροστα ειτε πισω κοπανανε αρκετα.καλητερα μονροε αμορτεσερ και mad ελατηρια ελπιζω να βοηθησα.
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος chefgx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 03:05 »
Ευχαριστω κατεληξα σε μονροε αμορτισερ και ελατηρια μαντ+6 στον κοκολακη με 450ευρω.ειναι επαγγελματιας ο ανθρωπος και με βοηθησε αρκετα επανω στο θεμα αυτο.θα σας πω εντυπωσεις τη δευτερα.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 10:31 »
Ευχαριστω κατεληξα σε μονροε αμορτισερ και ελατηρια μαντ+6 στον κοκολακη με 450ευρω.ειναι επαγγελματιας ο ανθρωπος και με βοηθησε αρκετα επανω στο θεμα αυτο.θα σας πω εντυπωσεις τη δευτερα.
Μια χαρά συνδυασμός είναι, καλές βόλτες...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος chefgx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 17:26 »
Απο αποψη αντοχης σε σχεση με ομε τα μονροε τα παιζουν πιο γρηγορα?

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 19:54 »
Απο αποψη αντοχης σε σχεση με ομε τα μονροε τα παιζουν πιο γρηγορα?

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ... Πάντως έχω καταφέρει να "στείλω"  αμόρτισερ ΟΜΕ (ένα απο τα πίσω) με σχετικά λίγα χιλιόμετρα... :)

Αποσυνδεδεμένος chefgx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
Απ: ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΟΜΕ-PROCOMP
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 12:16 »
ευχαριστω