Αποστολέας Θέμα: Κοτσαδοροι, απορίες  (Αναγνώστηκε 23148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tilegrfos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Κοτσαδοροι, απορίες
« στις: Μάιος 08, 2010, 14:35 »
Γεια σας. Είμαι καινούριος εδώ. Σκέφτομει να αγοράσω ένα Jimny και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

1). Θα ήθελα να σας ρωτήσω σε ένα καινούριο Jimny πόσο κοστίζει να βάλλει η αντιπροσωπεία κοτσαδόρο (της Suzuki) και πόσο βάρος μπορεί να έλξει (με τρέιλερ) όταν έχει φρένα το τρέιλερ και όταν δεν έχει;

2). Ξέρετε αν κάνουν κάποιο δώρο οι αντιπροσωπείες (όπως συναγερμός ή κάτι άλλο);

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2010, 15:03 »
1) Πολλά... ;D Νομίζω είναι 600 ευρώ αν είναι αποσπώμενος με ασφάλεια. Εγώ έβαλα εναν  ΓΙΑ JIMNY απο κατάστημα με είδη αυτοκινήτου, κόστος 200 ευρώ αποσπώμενο με μπουλώνια, (δεν τον έχω βγάλει ποτέ ;)), και σέρνω πίσω τρέιλερ  χωρίς φρένα με φουσκωτό εδώ και 2 χρόνια και είναι όλα οκ..! Το βάρος αναγράφεται ακριβώς στο manual του αυτοκινήτου αλλά και στα χαρακτηριστικά του κοτσαδόρου που θα βάλεις γράφει επάνω στο ταμπελάκι. Πάντως μέχρι 6 μέτρα φουσκωτό χωρίς φρένα είσια οκ!
2) Οι αντιπροσωπίες σίγουρα κάνουν "δώρα", (για εμένα και αυτά τα πληρώνεις... bhe), κάνε παζάρια με 2-3 αν μπορείς και θα κερδίσεις...! frape_



Υ.Γ.1 Τί σκάφος έχεις??
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος tilegrfos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2010, 15:05 »
Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχω σκάφος, τρέιλερ καρότσα θέλω να βάλω.

Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει αν είναι μόνιμος;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2010, 15:12 από tilegrfos »

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2010, 18:02 »
Αλήθεια, μια και ανεφερες το ταμπελάκι του κοτσαδόρου, υπαρχει καποιος κανονισμος που να υποχρεωνει την υπαρξη του εκει, ή μπορεί να αφαιρεθεί;

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2010, 20:03 »
Κανονικα θα πρεπει να αναγραφονται τα στοιχεια του αυτοκινητου και το ωφελιμο φορτιο του.Παλια ολοι οι κοτσαδοροι τα εγραφαν, τωρα σχεδον ολοι δεν το γραφουν.Επισης πανω στο τρειλερ πρεπει να αναγραφεται σε χαρακτο ταμπελακι απο τον κατασκευαστη, το μηκος,το ετος κατασκευης, τα κιλα κλπ.
Οσο για τον κοτσαδορο, 200 ευρω τον ειχα βαλει κ εγω, αποσπωμενος με μπουλονια ειναι και δεν τον εχω βγαλει ουτε κ εγω ποτε.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος tilegrfos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2010, 21:11 »
Μήπως ξέρει κάποιος μέχρι πόσα κιλά μπαγκαζιέρα μπορεί να έλξει το jimny και αν το μοντέλο με τη μεταλλική οροφή έχει κάλυμα (σκληρό όχι από λάστιχο) για τη ρεζέρβα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2010, 21:13 από tilegrfos »

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 17, 2010, 21:26 »
Μήπως ξέρει κάποιος μέχρι πόσα κιλά μπαγκαζιέρα μπορεί να έλξει το jimny και αν το μοντέλο με τη μεταλλική οροφή έχει κάλυμα (σκληρό όχι από λάστιχο) για τη ρεζέρβα;

 Φίλε μου απ'οτι γνωρίζω τα όρια έλξης του Jimny είναι τα εξής: 1300kgr τρέιλερ ΜΕ φρένα και 500 kgr τρέιλερ ΧΩΡΙΣ φρένα (το δεύτερο όριο ισχύει για όλες τις εταιρίες)

  Πάντα μιλάω για τα όρια του. ;)

  Για το δεύτερο που ρωτάς δεν γνωρίζω. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος tilegrfos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2010, 21:28 »
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 17, 2010, 21:30 »
Παιδιά, είσαστε  <offtop/.
Αν θέλετε να μιλήσετε για κοτσαδόρους και μπαγκαζιέρες (ή κάτι άλλο) γιατί δεν ανοίγετε ένα τέτοιο θέμα;
Είναι κρίμα όλες αυτές οι πληροφορίες που γράφονται σε λάθος θέματα να πηγαίνουν χαμένες...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 26, 2010, 15:58 »
Δειτε κ αυτο .http://www.nasva.go.jp/mamoru/popup/DtsFlYq9Llo
                      http://www.nasva.go.jp/mamoru/popup/AC-J7RBV4Hg
                       http://www.nasva.go.jp/mamoru/popup/ciyz73c7uKs
 Στεναχωριεμαι μονο που τα βλεπω.

Αποσυνδεδεμένος KazanisGarage

  • Jimny
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Kazanis Garage
Απ: Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 20:32 »
Ευχαριστώ πολύ!

Δεν έχω σκάφος, τρέιλερ καρότσα θέλω να βάλω.

Μήπως ξέρεις πόσο κοστίζει αν είναι μόνιμος;

Μονιμος πλεον δεν βγαινει σε παραγωγη, γιατι δε μπορει να παρει εγκριση απο το μηχανολογικο.
Θεωρητικα απαγορευται να βρισκετε πανω στο αυτοκινητο η μπιλια αν τυχον δεν ελκεις κατι.
Οποτε αναφερεσε παντα για αποσπωμενο.
Σαν κοστολογιο υπαρχει στα 160ευρω τοποθετημενος

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 22:54 »
Η suzuki (έδινε και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι) επίσημα δίνει τα εξής βάρη στην άδεια:

1300kg με φρένα και 350kg χωρίς.

Ο αποσπώμενος κοτσαδόρος που βάζουν στη suzuki είναι της Al-ko οπότε αν θες μπορείς να ψάξεις έξω στο εμπόριο για τον ίδιο αν ενδιαφέρεσαι.
Επίσης σε αυτό το topic θα βρεις πιστεύω ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2011, 21:00 »
αποσπώμενος, γνήσιος 320 ευρώ , βγαίνει πατώντας ένα κουμπάκι και δεν μπαίνει σε άλλο αυτοκινητο (σε περιπτωση κλοπής).

Και το κυριότερο για εμένα εξέχει περισσότερο απο την ρεζέρβα και με προσεχουν οταν παρκάρουν . (και δεν φοβάμαι μην με ακουμπήσει κανείς και μου βουλιάξεο πορτ μπαγκαζ,

Και άλλο ένα προτέρημα βάζω και σχάρα ποδηλάτων για κοτσαδόρο χωρίς να χρειάζεται να βγάλουμε, ρεζερβα.

Αποσυνδεδεμένος KazanisGarage

  • Jimny
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
    • Kazanis Garage
Απ: Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2011, 09:27 »

Και το κυριότερο για εμένα εξέχει περισσότερο απο την ρεζέρβα και με προσεχουν οταν παρκάρουν . (και δεν φοβάμαι μην με ακουμπήσει κανείς και μου βουλιάξεο πορτ μπαγκαζ,

Και άλλο ένα προτέρημα βάζω και σχάρα ποδηλάτων για κοτσαδόρο χωρίς να χρειάζεται να βγάλουμε, ρεζερβα.

Σε περιπτωση που καποιος πεσει απο πισω σου, και εννοω στον κοτσαδορο, μπορει να επικαλεστει συνυπαιτιοτητα και να πληρωσει τις ζημιες σου η ασφαλεια του επειδη θα φταιει αυτος, αλλα να πληρωσεις και εσυ τις ζημιες που προξενησες φεροντας την μπιλια χωρις να ρυμουλκεις κατι, (επειδη αν επεφτε μονο πανω στο προφυλακτηρα σου θα παθαινε πολυ λιγοτερα, ενω η μπιλια λειτουργει σαν κονταρι που προξενει πολυ μεγαλυτερες ζημιες).  Κοινως αν υποθεσουμε πως η ζημια του αυτοκινητου που σε τρακαρε ειναι 1000ευρω και σου βγαλει η ασφαλιστικη πως με την μπιλια που κακως φερεις χωρις λογο, προκαλεσες 60% μεγαλυτερη ζημια στο αυτοκινητο που φταιει και επεσε πανω σου θα του πληρωσεις 600ευρω απο την τσεπη σου. Η ασφαλεια σου δε σε καλυπτει σε αυτη την περιπτωση.

Σχαρα ποδηλατων μπαινει και χωρις να βγαζεις ρεζερβα.


Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Κοτσαδοροι, απορίες
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2011, 12:54 »

Και το κυριότερο για εμένα εξέχει περισσότερο απο την ρεζέρβα και με προσεχουν οταν παρκάρουν . (και δεν φοβάμαι μην με ακουμπήσει κανείς και μου βουλιάξεο πορτ μπαγκαζ,

Και άλλο ένα προτέρημα βάζω και σχάρα ποδηλάτων για κοτσαδόρο χωρίς να χρειάζεται να βγάλουμε, ρεζερβα.

Σε περιπτωση που καποιος πεσει απο πισω σου, και εννοω στον κοτσαδορο, μπορει να επικαλεστει συνυπαιτιοτητα και να πληρωσει τις ζημιες σου η ασφαλεια του επειδη θα φταιει αυτος, αλλα να πληρωσεις και εσυ τις ζημιες που προξενησες φεροντας την μπιλια χωρις να ρυμουλκεις κατι, (επειδη αν επεφτε μονο πανω στο προφυλακτηρα σου θα παθαινε πολυ λιγοτερα, ενω η μπιλια λειτουργει σαν κονταρι που προξενει πολυ μεγαλυτερες ζημιες).  Κοινως αν υποθεσουμε πως η ζημια του αυτοκινητου που σε τρακαρε ειναι 1000ευρω και σου βγαλει η ασφαλιστικη πως με την μπιλια που κακως φερεις χωρις λογο, προκαλεσες 60% μεγαλυτερη ζημια στο αυτοκινητο που φταιει και επεσε πανω σου θα του πληρωσεις 600ευρω απο την τσεπη σου. Η ασφαλεια σου δε σε καλυπτει σε αυτη την περιπτωση.

Σχαρα ποδηλατων μπαινει και χωρις να βγαζεις ρεζερβα.



Αυτό που λες μπορεί να ισχύει σε καποια άλλη χώρα . στην ελλάδα ο νόμος ειναι ξεκάθαρος (απο τους λίγους νόμους που είναι ξεκαθαροι ), και επειδή μου έχει τύχη το μόνο που έγινε ήταν ο τροχονόμος να μου κόψει μια κλήση επειδή εκείνη την στιγμή δεν κουβαλούσα τρεϊλερ.
( 35 ευρω τότε ειχα πληρώσει) .
Ο πίσω τράβαγε τα μαλιά του απο την ζημιά του , και ο τροχονόμος του είπε άλλη φορά να προσέχεις και να τηρείς τις αποστάσεις ασφαλείας.

Εαν τώρα ο οδηγός που έπεσε πάνω μου θέλει να του πληρώσω τις ζημιές του τότε πρέπει να ασκήσει αστική δίωξη , να με κυνηγάει μερικά χρόνια + να αποδείξει ότι τηρούσε την απόσταση ασφαλείας (αν το αποδείξη ποτέ) +  του ότι η δική του ασφάλεια λόγω του ότι εμένα θα μου έχει κάνει μικρη ζημιά και ασφαλεια του πληρώνει εμένα , ακόμα και αν αυτός έχει νομικη προστασία δεν θα τον καλύπτει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν την συμφέρει την ασφαλιστικη... Προτιμό λοιπόν να έχω τον κοτσαδόρο πάνω παρα να ψάχνω να βρω πόρτα , τζάμι και φαρνατζιδικο....