Αποστολέας Θέμα: Απορία για ρουλεμάν τροχών  (Αναγνώστηκε 1667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απορία για ρουλεμάν τροχών
« στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:13 »
Με αφορμή κάτι που μου είπε ο Majestix χτες...

Καταρχάς εξήγησε μου (ξανά) αυτό που είδες στους τροχούς μου την ώρα που με τράβαγε ο Χάρης με τον εργάτη... Κατάλαβα ότι είδες τις ρόδες να μην μπορούν να γυρίσουν εύκολα...

Η ερώτηση: Δεν ακούω περίεργους θορύβους ούτε έχουν τζόγο οι τροχοί. Υπάρχει περίπτωση να έχουν φαγωθεί ρουλεμάν ή να έχουν στραβώσει ημιαξόνια ή κάτι να μην πάει καλά στο σύστημα μετάδοσης στους τροχούς, ώστε να έχω παραπάνω απώλειες από τις φυσιολογικές στην μετάδοση της κίνησης στους τροχούς? Αν ναι, πως ελέγχω το κάθε τι?

Ευχαριστώ!
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Απορία για ρουλεμάν τροχών
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:53 »
Φάνη οταν σε τράβαγε ο Χάρης, φαινόταν σαν να μην είχε δύναμη το αυτοκίνητο χαμηλά πχ στις 2000 στροφές για να  γυρνάει σταθερά τις ρόδες ... παρά οτι κάτω ήταν γλυστερά... και είχε κοντές σχέσεις μέσα...

Αυτό μπορεί να οφείλεται και στον συμπλέκτη...είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα παλιά...

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Απορία για ρουλεμάν τροχών
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 02, 2010, 15:26 »
Εγώ τις προχτές διαπίστωσα γυρνώντας τους πίσω τροχούς, όταν τους γύριζα ελεύθερα με το χέρι, πως κάτι τους φρέναρε σε κάποιο σημείο και όταν το περνούσαν ήταν οκ. Βασικά, αυτό δείχνει πως κάτι έχει στραβώσει, έτσι δεν είναι? Υπάρχει περίπτωση να είναι ρουλεμάν? Δεν τα έχω αλλάξει δυομιση χρόνια τώρα, αλλά δεν κάνουν κάποιο θόρυβο!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Απορία για ρουλεμάν τροχών
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2010, 16:07 »
Εγώ τις προχτές διαπίστωσα γυρνώντας τους πίσω τροχούς, όταν τους γύριζα ελεύθερα με το χέρι, πως κάτι τους φρέναρε σε κάποιο σημείο και όταν το περνούσαν ήταν οκ. Βασικά, αυτό δείχνει πως κάτι έχει στραβώσει, έτσι δεν είναι? Υπάρχει περίπτωση να είναι ρουλεμάν? Δεν τα έχω αλλάξει δυομιση χρόνια τώρα, αλλά δεν κάνουν κάποιο θόρυβο!!

αφου ειναι πισω μπορει βεβαια να ειναι ρουλεμαν αλλα πολυ πιθανο να ειναι και απο τα ταμπουρα ;)

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Απορία για ρουλεμάν τροχών
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2010, 17:08 »
Εγώ τις προχτές διαπίστωσα γυρνώντας τους πίσω τροχούς, όταν τους γύριζα ελεύθερα με το χέρι, πως κάτι τους φρέναρε σε κάποιο σημείο και όταν το περνούσαν ήταν οκ. Βασικά, αυτό δείχνει πως κάτι έχει στραβώσει, έτσι δεν είναι? Υπάρχει περίπτωση να είναι ρουλεμάν? Δεν τα έχω αλλάξει δυομιση χρόνια τώρα, αλλά δεν κάνουν κάποιο θόρυβο!!

για να δεις αν εχουν τζογο τα ρουλεμαν πρεπει να εχει συκωσει τον τροχο στον αερα και να δεις αν εχει κενο...
τωρα το φρεναρισμα κατα 99% ειναι απο τα ταμπουρα....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Απορία για ρουλεμάν τροχών
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2010, 17:27 »
Στον αέρα τους είχα τους τροχούς, δεν είχε τζόγο! Οπότε είναι τα ταμπούρα σίγουρα... Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Απορία για ρουλεμάν τροχών
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2010, 18:05 »
ναι αλλα δεν το φερνεις τον τροχο γυρω....το συκωνεις στον αερα πιανεις τον τροχο με τα χερια σου πανω και κατω και το κουνας...εκει θα δεις αν εχει τζογο... ;)
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Απορία για ρουλεμάν τροχών
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2010, 19:42 »
Φάνη οταν σε τράβαγε ο Χάρης, φαινόταν σαν να μην είχε δύναμη το αυτοκίνητο χαμηλά πχ στις 2000 στροφές για να  γυρνάει σταθερά τις ρόδες ... παρά οτι κάτω ήταν γλυστερά... και είχε κοντές σχέσεις μέσα...

Αυτό μπορεί να οφείλεται και στον συμπλέκτη...είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα παλιά...




Δεν ξέρω σε ποια φάση λες, ήταν κ ατελείωτο το τράβηγμα... στην αρχή συμπλεκτάριζα εγώ, μετά το είχα σταθερά στις 2000-2500 rpm κ εκεί άρχισαν να βγάζουν καπνούς τα λάστιχα...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems