Αποστολέας Θέμα: Σκηνή οροφής;  (Αναγνώστηκε 19848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 09, 2010, 23:18 »
Εγω παλι πιστευω πως στο jimny θα ειναι προβλημα και αν βγεις στην εθνικη με τη σκηνη επανω...μπορει και να πεταξεις κιολας.Την εχει ενας φιλος γνωστου μου σε jimny...θα προσπαθησω να μαθω λεπτομερειες αυριο..
Σκεφτειτε λιγο και τα καημενα τα αμορτισερ.τοσο βαρος απο πανω...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 10, 2010, 13:25 »
Εγω παλι πιστευω πως στο jimny θα ειναι προβλημα και αν βγεις στην εθνικη με τη σκηνη επανω...μπορει και να πεταξεις κιολας.Την εχει ενας φιλος γνωστου μου σε jimny...θα προσπαθησω να μαθω λεπτομερειες αυριο..
Σκεφτειτε λιγο και τα καημενα τα αμορτισερ.τοσο βαρος απο πανω...
΄
στην εθνική η μέγιστη ταχύτητα άντε να είναι 100 χλμ/ώρα, παραπάνω νομίζω οτι όντως θα πετάξει το jimnακι.
με τα αμορτισερ όμως νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, είτε 2 άτομα κάθονται στις θέσεις είτε ξαπλώνουν στην οροφή το συνολικό βάρος είναι το ίδιο. αυτό που αλλάζει είναι το βάρος της σκηνής (50 κιλά περίπου) και η διάρκεια παραμονής του συνολικού βάρους στο αυτοκίνητο. νομίζω οτι αυτό καταπονεί περισσότερο τα αμορτισέρ.  μάθε ρε φίλε άμα μπορείς και πες μας να ξέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 10, 2010, 14:02 »
  Και εγώ βλέπω ζεστά το θέμα αυτό αλλά το οικονομικό με φρενάρει.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 10, 2010, 14:17 »
 Και εγώ βλέπω ζεστά το θέμα αυτό αλλά το οικονομικό με φρενάρει.
για να κάνουμε κάτι τέτοιο θέλει πολύ σκέψη και προγραμματισμό. μια σκηνή έχει περίπου 2000€, βάλε και κάποια extra που θα χρειαστείς, ανεβαίνει αρκετά. απλά η σκηνή σε δεσμεύει, αν πάρεις και θέλεις να κάνεις απόσβεση των χρημάτων πρέπει να την χρησιμοποιήσεις για τουλάχιστον δύο καλοκαίρια. πράγμα λίγο δεσμευτικό. εκτός αν ψάξεις φίλε μου για μεταχειρισμένη, με λίγο ψάξιμο η τιμή πέφτει ακόμα και 50%. γύρω στα 1000€-1200€. και πάλι είναι πολλά τα λεφτά αλλά τουλάχιστον είναι τα μισά σε σχέση με την καινούργια. προσωπικά όμως δεν θέλω να πάρω μεταχειρισμένη. δεν την εμπιστεύομαι και πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2010, 14:19 από lucifer08 »

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 10, 2010, 23:10 »
  Η σκηνή αυτή θα με εξυπηρετούσε αποκλειστικά στο θέμα διανυκτέρευση στον κυνηγότοπο. Οπότε δεν θα της κάνω χρήση μόνο το καλοκαίρι. Και για αυτό με προβληματίζει η αλλαγή της οδικής συμπεριφοράς (όχι μόνο στα ταξίδια) γιατί άντε να ανεβαίνεις το βουνό με τον χωματοδρόμο τίγκα στην λάσπη και τα νεροφαγώματα και να έχεις την σκηνή από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 12, 2010, 15:36 »
  Η σκηνή αυτή θα με εξυπηρετούσε αποκλειστικά στο θέμα διανυκτέρευση στον κυνηγότοπο. Οπότε δεν θα της κάνω χρήση μόνο το καλοκαίρι. Και για αυτό με προβληματίζει η αλλαγή της οδικής συμπεριφοράς (όχι μόνο στα ταξίδια) γιατί άντε να ανεβαίνεις το βουνό με τον χωματοδρόμο τίγκα στην λάσπη και τα νεροφαγώματα και να έχεις την σκηνή από πάνω.
σίγουρα με την σκηνή πάνω στην οροφή θέλει πάρα πολύ προσοχή οπότε και τα offroad περιορίζονται στα απολύτως αναγκαία!
Αν θα την χρησιμοποιήσεις και τον υπόλοιπο χρόνο τότε η απόσβεση των χρημάτων μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα και γρήγορα. ακόμα και σε ένα χρόνο από τότε που θα την αγοράσεις. επιπλέον σε όπου κι αν έχω ψάξει αναφέρεται ότι αυτές οι σκηνές είναι πολύ καλής ποιότητας και αντέχουν στο χρόνο. επιπλέον μπαίνουν σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο. οπότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μετά από αρκετά χρόνια αν κάποιος θελήσει να το ξαναθυμηθεί.

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 13, 2010, 10:55 »
καλημέρα και από μένα να πω και εγώ μια γνώμη μιας και κάνω  ελεύθερο κάμπινγκ χειμώνα καλοκαίρι και έχω μελετήσει το θέμα από την πλευρά μου και την απέρριψα πιστεύω θα σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα σου λύσει μερικά από αυτά
1) αέρας όταν είναι στημένη θα κουνάει
2) θα αλλάζεις πλευρό και θα σε πιάνει ναυτία ειδικά σε jimny και εάν έχεις και μερικά κιλά
3) σκιά δύσκολο να βρεις  δέντρο να μπεις από κάτω σε τέτοιο ύψος 
4) σίγουρα θα ανεβάσεις κατανάλωση
5) καρφώνεσαι από μακριά γιατί φαίνεσαι και όλο και κάποιος θα σου την πει και ας μην απαγορεύετε

θα σου πρότεινα να αλλάξεις αμάξι αλλά δεν θα το κάνω >:D >:D
καλύτερα να πάρεις 2 σκηνές μια καλοκαιρινή που την πετάς και ανοίγει μονή  60-80€ της και μια για χειμώνα
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 13, 2010, 11:37 »
καλημέρα και από μένα να πω και εγώ μια γνώμη μιας και κάνω  ελεύθερο κάμπινγκ χειμώνα καλοκαίρι και έχω μελετήσει το θέμα από την πλευρά μου και την απέρριψα πιστεύω θα σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που θα σου λύσει μερικά από αυτά
1) αέρας όταν είναι στημένη θα κουνάει
2) θα αλλάζεις πλευρό και θα σε πιάνει ναυτία ειδικά σε jimny και εάν έχεις και μερικά κιλά
3) σκιά δύσκολο να βρεις  δέντρο να μπεις από κάτω σε τέτοιο ύψος 
4) σίγουρα θα ανεβάσεις κατανάλωση
5) καρφώνεσαι από μακριά γιατί φαίνεσαι και όλο και κάποιος θα σου την πει και ας μην απαγορεύετε

θα σου πρότεινα να αλλάξεις αμάξι αλλά δεν θα το κάνω >:D >:D
καλύτερα να πάρεις 2 σκηνές μια καλοκαιρινή που την πετάς και ανοίγει μονή  60-80€ της και μια για χειμώνα

δεκτές όλες οι συμβουλές-προτάσεις και σ'ευχαριστώ πολύ.
όσο γι'αυτά που λες έχεις δίκαιο, τα έχω σκεφτεί κι εγώ. ένας φίλος έχει παρόμοια σκηνή εγκατεστημένη πάνω σε τρέιλερ και τα πρώτα πράγματα που μου είπε είναι η σκιά λόγω ύψους και το κούνημα όταν αλλάζεις πλευρό. η κατανάλωση σίγουρα εκτοξεύεται αλλά δεν με προβληματίζει και πάρα πολύ, εξάλλου jimny έχω, δεν μ'ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, οπότε θα πηγαίνω ακόμα πιο σιγά για να καίει λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 13, 2010, 12:43 »
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 13, 2010, 13:08 »
για δες εδω  ;)

http://www.offroadtrailers.co.za/gallery_2000.shtml
έχω ψάξει και αυτή τη λύση. πολύ καλό και εργονομικό. λύνει αρκετά προβλήματα όπως το ύψος (για την σκιά), η σταθερότητα της σκηνής στον ύπνο, η σταθερότητα και η κατανάλωση του αυτοκινήτου, ευκολία βάζω-βγάζω.
δημιουργεί όμως άλλα προβλήματα, όπως η μετακίνηση με καράβι (αυξημένα εισητήρια λόγω τρέιλερ), δυσκολία κίνησης σε διάφορα τουριστικά θέρετρα με μικρά δρομάκια, γενικότερα δυσκολεύει η μετακίνηση με ένα τρέιλερ, στις διακοπές το σέρνεις πάντα μαζί σου γιατί βρίσκεσαι Ελλάδα και άμα το αφήσεις κάπου δεν πρόκειται να το ξαναδείς, εκτός αν το ξαναδείς να το σέρνει άλλος!
όπως επίσης άδεια κυκλοφορίας, λογικά θα χρειάζεται και ασφάλεια το συγκεκριμένο (ή παρόμοιο) τρέιλερ.

ΠΩ-ΠΩ τώρα που τα ξανασκέφτομαι μόνο προβλήματα έχει το συγκεκριμένο θέμα....

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 13, 2010, 13:33 »
για δες εδω  ;)

http://www.offroadtrailers.co.za/gallery_2000.shtml

Εντυπωσιακά!!!
Πάντως, θυμάμαι σε παλαιότερες εκθέσεις ειδών camping, υπήρχαν σκηνές σε τρέϊλερ πολύ πιο χαμηλα (σαν τα νορμάλ τρέϊλερ, μόνο που δεν είχαν σχεδόν καθόλου αποθηκευτικό χώρο, μόνο την διπλωμένη σκηνή). Αν ζητάς κάτι πιο σπαρτιάτικο και σίγουρα πολύ ελαφρότερο, ίσως πρέπει να ρίξεις μια ματιά.

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:14 »
το ξέρω ότι έχει πολλά προβλήματα αλλά τώρα με αναγκάζεις να σου πω να αλλάξεις αμάξι  lol
έχεις 2 επιλογές να πάρεις ένα μεγάλο Jimny λέγε με και Land cruiser  lol και να κοιμάσαι μέσα όπως κάνω και εγώ 
η ένα L400 4χ4 πιο άνετο στην διαμονή αλλά με λιγότερες έκτος δρόμου δυνατότητες
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:33 »
Γιατί, το δικό σου πάει εκτός δρόμου ? Ολο Κολωνάκι - Hilton το βλέπω.....  ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 15, 2010, 12:53 »
το ξέρω ότι έχει πολλά προβλήματα αλλά τώρα με αναγκάζεις να σου πω να αλλάξεις αμάξι  lol
έχεις 2 επιλογές να πάρεις ένα μεγάλο Jimny λέγε με και Land cruiser  lol και να κοιμάσαι μέσα όπως κάνω και εγώ 
η ένα L400 4χ4 πιο άνετο στην διαμονή αλλά με λιγότερες έκτος δρόμου δυνατότητες

και να αλλάξω το jimnάκι μου; να μην το έχω μαζί μου στις διακοπές;;;!!!!  >12183 >12183 >12183

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! >ang021<


Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Σκηνή οροφής;
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 16, 2010, 09:49 »
Γιατί, το δικό σου πάει εκτός δρόμου ? Ολο Κολωνάκι - Hilton το βλέπω.....  ha ha ha

το άλλο ΠΣΚΔ πάμε Γράμμο θα έρθεις  ha ha ha ha
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr