Αποστολέας Θέμα: +10cm  (Αναγνώστηκε 5425 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: +10cm
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 29, 2010, 23:14 »
ωπα χαρη πεταξες βομβα για πες για τα ελατηρια των στρατιωτικων αυτκονητων γιατι εχω κατι ακρες εκει... ευχαριστω εκ των προτερων....

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: +10cm
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2010, 00:02 »
Τον Δεκέμβριο, ο Αμοργιανός μου έδινε το μπροστινό ΖΕΥΓΑΡΙ 300 €. (Υποθέτω με την τοποθέτηση)

300EΥΡΩ Χωρίς τοποθέτηση και 400 με την τοποθέτηση μου είπε εμένα.

  Mήπως φίλε δεν κατάλαβες καλά...Μήπως εκείνος δεν κατάλαβε καλά τι του ζήτησες...Για ρώτα ξανά για διευκρίνηση. ;)


O κ.Μιχάλης μου εξήγησε ότι εκείνος είχε μπερδευτεί και έλεγε 300 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10cm
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2010, 07:47 »
ωπα χαρη πεταξες βομβα για πες για τα ελατηρια των στρατιωτικων αυτκονητων γιατι εχω κατι ακρες εκει... ευχαριστω εκ των προτερων....

Αν έχεις άκρες, πήγαινε πάρε ότι βρεις, και κάνε δοκιμές να δεις τι θα σου ταιριάξει καλύτερα. Δε χρειάζεται να είναι συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Μπορεί να βρεις ελατήρια απόσβεσης κραδασμών από κανόνια του πυροβολικού.

Το καλό με πολλά από τα στρατιωτικά ελατήρια είναι οτι φτιάχνεις εύκολα τα ποτηράκια για να τα ταιριάξεις. Ο λόγος είναι οτι βρίσκεις έτοιμα ελατήρια με φαγωμένη τη τελευταία σπείρα, ώστε να πατάει ίσια στο ποτήρι και να μη θέλει σκαλοπάτι....  j12

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: +10cm
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2010, 08:52 »
Καταρχας,καλησπερα σ'ολους!Αυτη την στιγμη το jimny μου φοραει bodylift +5,αναρτηση +6,transfer samy 5,14 , σωληνακια φρενων και πισω μπλοκε. Με 205-75-15 και αποστατες 5cm.Λογω βηματος(5,14) θελω να βαλω 30αρια χωρις να βρισκουν.Συμφωνα με τα λεγομενα σας ,εχω καταληξει σε μπρατσα απο αμοριανο 4,5 ιντσες ,τεφλον στα ελατηρια +5cm, φτιαξιμο παναρ και μακρυτερα αμορτισερ pro comp.Aν ειμαι λαθος ,διορθωστε με!Ευχαριστω πολυ!!!
Γνώμη μου είναι να βγάλεις το body-lift και να πας σε μια ολοκληρωμένη ανάρτηση +10 εκ. ή με τα ελατήρια που έχεις τώρα και προσθήκες τεφλόν (φτάνει ο μάστορας να τις φτιάξει καλά). Στο forum υπάρχουν λύσεις σ' αυτό το ύψος σωστές και λειτουργικές, μη μπλέξεις με στρατιωτικά ελατήρια και διάφορες τέτοιες πατέντες εφόσον υπάρχουν έτοιμες λύσεις, εκτός αν θέλεις να χαλάσεις αρκετά χρήματα και πολύ χρόνο με αμφίβολο πάντα αποτέλεσμα...
Καταρχήν το 5,14 με 30αρια θα είναι πολύ κοντό πάλι, πιθανόν να θέλεις άλλο μακρύτερο γρανάζι 5ης για να ταξιδεύεις σαν άνθρωπος. Επίσης, λογικά με λίγο κόψιμο στα φτερά το 30αρι δε θα βρίσκει χωρίς body-lift, κοίτα το αυτοκίνητο του Majestix στις "Κατασκευές"...
Μπράτσα θα χρειαστείς σίγουρα, όπως και ρυθμιζόμενες πανάρ, τα ProComp είναι πολύ σκληρά (αλήθεια, τι ελατήρια έχεις τώρα πάνω ?) όπως θα έχεις διαβάσει αλλά όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου... :)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10cm
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2010, 16:15 »
kyriakakis  τα 30' ειναι ιδανικα για το 5,14, μια και ειναι μολις 4% πιο κοντα στα γρηγορα, φορτωνει γρηγορα ολες τις ταχυτητες και στην εθνικη προσπερνας σχετικα σβελτα.
το body βγαλτο, η φτιαχτο το πολυ 1 ιντσα
με τη μεταδοση ,αν αλλαξεις τον πισω μπιλιοφορο με σταυρο, οι υπολοιποι αντεχουν και με πανω απο 20 ποντους συνολικο ψηλωμα, καθως ο μπροστα αξονας  στο jimny ειναι high pinion και το tranfer ειναι σε διαφορετικες γωνιες απο το samurai..