Αποστολέας Θέμα: +10cm  (Αναγνώστηκε 5422 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kuriakakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
+10cm
« στις: Μάρτιος 27, 2010, 19:59 »
καλησπερα σ'ολους!θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει καποιο μαγαζι για αγορα μπρατσων-αμορτισερ-τεφλον για ελατηρια για +10cm ψηλωμα.και αν ξερεται τι τιμες παιζουν?(ξεχασα να σας πω οτι φοραω ηδη +6cm)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: +10cm
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2010, 23:09 »
Φιλε εχω 2 μηνες που το εκανα +10cm και εχω old man emu πισω, procomp μπροστα, mad ελατηρια +6,προσθηκες +4,μπρατσα off-road-armoury,συνεμπλοκ superpro, σωληνακια φρενων αεροπορικου τυπου και πολλα αλλα.Το αμαξι παει τελεια παντου.(τουλαχιστον για μενα) ;).
Πιστευω οτι εκανα πολυ καλη επιλογη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: +10cm
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2010, 10:48 »
αυτα τα ολοκληρωμενα kit της off-road-armoury λενε τιποτα?

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10cm
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2010, 21:14 »
Το ολοκληρωμένο κίτ δεν γνωρίζω ... για τα μπράτσα επειδή τα φοράω και εγω (για +4,5 ιντσες), πιστεύω πως για την τιμή τους είναι μια χαρά. Διορθώνουν οτι πρέπει μπροστά και πίσω "μακραίνουν" το όχημα καπου 1,5-2cm έτσι ώστε να έρθει στην αρχική του γεωμετρία. Εδώ όμως θέλω να κάνω και μια παρατήρηση.
Πρίν από 1-1μησι μήνα παρατήρησα ότι το αμάξι έγερνε από τη δεξιά πλευρά αρκετά ... αφού το ψαξα από δώ το ψαξα από κεί βγάλαμε και τα μπράτσα με τον kats (τα λεγε από την αρχή και δεν τον άκουγα) και διαπιστώσαμε ότι το δεξί είχε στρεβλώσει! Προσωπικά από τα σημάδια που είχε δεν πιστεύω πως δικαιολογείται (τα ψάχνω πλέον μετά από κάθε βόλτα), αλλά και ο Kats και κάποιοι άλλοι φίλοι μου είπαν πως δικαιολογείται. Επικοινώνησα με τον Άγγλο και καταλήξαμε ότι μάλλον μου είχαν έρθει τα πίσω από τη σειρά που είχε δηλώσει ανάκληση λόγω ελλατώματος. Σε 20 μέρες είχα τα καινούρια στην πόρτα μου χωρίς καμία χρέωση. Άψογος και χωρίς μα και μου ;) 
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος kuriakakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: +10cm
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2010, 23:01 »
μηπως ξέρετε αν τα μπράτσα από αμοριανό αξίζουν??????η απο την ΧΜC????

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: +10cm
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2010, 00:33 »
τα μπρατσα που κατεσκευαζει ο αμοργιανος ειναι αψογα και πολυ οικονομικα παιδια...και τα φτιαχνει για οσο ψηλωμα θελουμε δεν ειναι πχ για 3 η 4,5 ιτζες κατα την γνωμη μου με κλειστα ματια.... j12

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: +10cm
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 29, 2010, 11:40 »
τα μπρατσα που κατεσκευαζει ο αμοργιανος ειναι αψογα και πολυ οικονομικα παιδια...και τα φτιαχνει για οσο ψηλωμα θελουμε δεν ειναι πχ για 3 η 4,5 ιτζες κατα την γνωμη μου με κλειστα ματια.... j12

+1000

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10cm
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 29, 2010, 11:54 »
Όταν λέτε οικονομικά δηλαδή ? Πχ της ORA στοιχίζουν 600-650 ευρώ η τετράδα με μεταφορικά. Για  πείτε τιμές να υπάρχει μια καταγραφή για φίλους που ενδιαφέρονται ...
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: +10cm
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2010, 12:09 »
Τον Δεκέμβριο, ο Αμοργιανός μου έδινε το μπροστινό ΖΕΥΓΑΡΙ 300 €. (Υποθέτω με την τοποθέτηση)
Ο Ξανθός  δίνει μπροστινό ΖΕΥΓΑΡΙ 400 €.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: +10cm
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2010, 14:56 »
Αξιζει να μπεις στον κοπο να τα δεις απο κοντα ολα τα μπρατσα και να συγκρινεις ποιοτητα δουλειας...

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10cm
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 29, 2010, 18:47 »
Τον Δεκέμβριο, ο Αμοργιανός μου έδινε το μπροστινό ΖΕΥΓΑΡΙ 300 €. (Υποθέτω με την τοποθέτηση)

 Σωστά Γιάννη τόσο κάνει το ζευγάρι...και καλά υποθέτεις 300 € ΜΕ την τοποθέτηση. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: +10cm
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2010, 20:05 »
Τον Δεκέμβριο, ο Αμοργιανός μου έδινε το μπροστινό ΖΕΥΓΑΡΙ 300 €. (Υποθέτω με την τοποθέτηση)

300EΥΡΩ Χωρίς τοποθέτηση και 400 με την τοποθέτηση μου είπε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10cm
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 29, 2010, 20:14 »
Τον Δεκέμβριο, ο Αμοργιανός μου έδινε το μπροστινό ΖΕΥΓΑΡΙ 300 €. (Υποθέτω με την τοποθέτηση)

300EΥΡΩ Χωρίς τοποθέτηση και 400 με την τοποθέτηση μου είπε εμένα.

  Mήπως φίλε δεν κατάλαβες καλά...Μήπως εκείνος δεν κατάλαβε καλά τι του ζήτησες...Για ρώτα ξανά για διευκρίνηση. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος kuriakakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: +10cm
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2010, 21:37 »
Καταρχας,καλησπερα σ'ολους!Αυτη την στιγμη το jimny μου φοραει bodylift +5,αναρτηση +6,transfer samy 5,14 , σωληνακια φρενων και πισω μπλοκε. Με 205-75-15 και αποστατες 5cm.Λογω βηματος(5,14) θελω να βαλω 30αρια χωρις να βρισκουν.Συμφωνα με τα λεγομενα σας ,εχω καταληξει σε μπρατσα απο αμοριανο 4,5 ιντσες ,τεφλον στα ελατηρια +5cm, φτιαξιμο παναρ και μακρυτερα αμορτισερ pro comp.Aν ειμαι λαθος ,διορθωστε με!Ευχαριστω πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: +10cm
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 29, 2010, 22:36 »
Είσαι ήση στο +16 δηλαδή συν ότι πάρεις από 30άρια λάστιχα (πάνω από 5cm)
Δηλαδή +21 περίπου...

Φιλαράκο, από εμπειρία σου μιλώ, (είμαι στα +24 σε ΣΑΜΙ, με 30άρια λάστιχα), θα αποκτήσεις πολλά προβλήματα στη μετάδοση.

Θα έχεις πολλές φθορές σε ρουλεμάν και σταυρούς, και γενικά το αμάξι δε θα δουλεύει και πολύ καλά.

α) το bodylift μειώνει πολύ από την ασφάλεια του αυτοκινήτου σε περίπτωση ατυχήματος (μακριά από μας). Ψαξε σε παλιά ποστ να διαβάσεις.

β) Αντί για τεφλόν στα ελατήρια, δώσε κάτι παραπάνω και άλλαξε ελατήρια με πιο μακριά και πιο μαλακά. Αν είσαι της πατέντας, ψάξε από στρατιωτικά οχήματα, και θα σου έρθει σχεδόν τσάμπα.