Αποστολέας Θέμα: Τα σχόλια δικά σας...  (Αναγνώστηκε 5738 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Τα σχόλια δικά σας...
« στις: Μάρτιος 22, 2010, 13:19 »
Θα φέρω πάλι στο προσκύνιο ένα θέμα το οποίο σίγουρα θα έχει συζητηθεί αλλά το τελευταίο καιρό με απασχόλησε αρκετά και το έψαξα...Αλλα έψαχνα να βρω χρυσό αλλά ο χρυσός ήταν μπροστά μου. Το θέμα συζήτησης είναι απλό

SERVICE - Αντιπροσωπείες - ΚΟΡΟΪΔΙΑ...!!!

Ειχα αναφερθεί σε παλαιότερα δικά μου post στο υψηλό κόστος κατά την γνώμη μου των service...Και η δικαίωσή μου ήρθε το Σαββάτο που μας πέρασε. Περιμένοντας την σύζηγό μου να κατέβει για να φύγουμε και ξεφυλλίζοντας τα βιβλιαράκια του αυτοκινήτου παρατηρώ το εξείς...

1...Το βιβλίο του αυτοκινήτου αναγράφει στο εξώφυλο το εξής : Part Number ******** Edition **** Greece.Που αυτό σημαίνει ότι απο την στιγμή που αναγράφει Part Number είναι επίσημο έγγραφο της μαμάς Suzuki με κωδικό και τελευταία ημερομηνία τροποποίησης την αναγραφόμενη. Μέσα στο κεφάλαιο συντήρηση αναφέρεται σε ΕΤΗΣΙΑ συντήρηση και όχι 6μήνου.
2...Το βιβλίο συντήρησης δεν αναγράφει πουθενά αντίστοιχους κωδικούς διότι σαφέστατα είναι ένα έντυπο που τύπωσε ο αντιπρόσωπος. Μέσα αναφέρει τα γνωστά 6μηνιαία service.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ...ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ...???...Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ Η' Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΠΟΥ ΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ 200αρες ΓΙΑ ΛΑΔΙΑ...?...ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ SERVICE ΚΑΘΕ 15000χλμ Η ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ 200αρες ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΟΥΛΑ ΜΑΣ...?


Αααα...και να μην ξεχάσω...Σε τοπικό συνεργείο εξειδικευμενο σε SUZUKI το service...90 ευρο...!!!
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2010, 15:23 »

Αααα...και να μην ξεχάσω...Σε τοπικό συνεργείο εξειδικευμενο σε SUZUKI το service...90 ευρο...!!!

Φίλε μου, μήπως θα ήταν χρήσιμο να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το εν λόγω συνεργείο? Ίσως κάποιοι ωφεληθούν..

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2010, 17:30 »
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2010, 19:14 »

Αααα...και να μην ξεχάσω...Σε τοπικό συνεργείο εξειδικευμενο σε SUZUKI το service...90 ευρο...!!!
Τι σου αλλάξανε με 90 ευρώ ?
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2010, 19:44 »
Ότι γράφει το βιβλιαράκι...αν τα έκανε δεν ξέρω αλλά για 90 ευρώ κοιμάμαι ήσυχος διότι πρώτα πετούσα 200αρες και     δεν ξέρω αν και τι κάνανε τα μαστορια του Χανιωτη...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2010, 19:46 από geoarab »
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2010, 19:52 »
Εξαρταται και τα υλικα που βαλανε...τα λαδια διαφερουν σε τιμες και ποιοτητες. ;)
Επισης μην ξεχνας οτι κανενα service δεν ειναι ιδιο με το επομενο η και με το προηγουμενο που εχεις κανει.Καθε φορα αλλαζεις-ελεγχεις ολο και κατι παραπανω.
Στη vw παντως 400αρια χρεωνουν....τα 137 που ειχες πει ειναι παρα μα παρα πολυ καλη τιμη...στα βενζιναδικα σου αλλαζουν λαδια για 6000χλμ και χρεωνουν ενα 50αρικο...οτι πληρωνεις παιρνεις (Μεγας νομος).!!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2010, 20:49 »

οτι πληρωνεις παιρνεις (Μεγας νομος).!!
[/quote]

  Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό δεν ισχύει πάντα γιατί ο καθορισμός της τιμής ενός προϊόντος δεν είναι απόροια μόνο του κόστους κατασκευής (ή παραρασκευής) και του κόστους του τμήματος ερευνών που μελέτησε για το συγκεκριμένο προϊόν.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2010, 20:56 »
Ναι..δεν διαφωνω.Ο καθορισμος της τιμης ενος προιοντος εχει να κανει με πολλα.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως εχουμε να κανουμε με εργατικα που ο καθενας μαστορας ζηταει και διαφορετικο ποσο... ;)
Οι τιμες που ανεφερε ο φιλος πιο πανω ειναι πολυ λογικες και πολυ χαμηλες σε σχεση με τα σερβις αλλων αυτοκινητων.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2010, 23:56 »
δεν το συγκρινουμε με αλλες μαρκες,και δεν υπαρχει κανενασ λογος να πας σε αντιπροσοπεια να αλαξεις λαδια και φιλτρο.δεν θα κανουμε μαγκεσ ολα τα λαμογια,μαθαμε τωρα ,αντιπροσοπεια σου λει και σε τσεκουρωνουν για λαδια και φιλτρο 90 και 100 ε.40ε κανει ενα καλο λαδι και κανα 10ρικο το φιλτρο

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2010, 18:05 »
Ετσι είναι αλλα το σέρβις δεν ειναι μόνο λαδια και φίλτρα ;)Και τα 137 ευρω που είδα παραπάνω για ενα σωρο δουλειές δεν είναι πολλά είτε εγινε σε αντιπροσωπεία είτε σε αλλο συνεργείο.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 23, 2010, 23:27 »
α ναι το ξεχασα !!!στην αντιπροσωπια δουλευουν με τα γαντια ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2010, 07:31 »
στην αντιπροσωπια δουλευουν με τα γαντια ha ha ha
[/quote]

  Δεν νομίζω ότι αυτό είναι απαραίτητα αρνητικό και πολλοί μηχανικοί και έξω το ίδιο κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 24, 2010, 17:41 »
αυτο το τιμολογιο που ειχε αναρτηθει, ειχε φαινομενικα λογικες τιμες, αλλα θυμαμαι ενδεικτικα το φιλτρο λαδιου, που ειχε τιμη 9 παρα κατι ευρω, και εγω σαν ιδιωτης το αγοραζω 4. τα λαδια επισης προσωπικα επειδη εχω νταραβερια με χημειο, παιρνω ΤΖΑΜΑΤΟ λαδι με 25 ευρω 5λιτρο και σου χρεωνουν αυτοι καθε μουφα που εχουν κανει συμβαση με τον  προμηθευτη και ΑΝ σου βαζουν και αυτο που σου λενε.
πιστευω πως αν εχεις χωρο, ενα γκαραζ μια αυλη ή τεσπα κατι, πιανεις και το φουλ εγχειριδιο στα χερια σου, κοιτας τι ειναι να γινει και καθε ποτε στο αμαξι και οτι μπορεις κανεις, και οτι δε μπορεις ψαχνεις λυσεις σε μαστορια ή και φιλους γνωστες.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 24, 2010, 18:49 »
Τα φιλτρα λαδιου συγκεκριμενα μπορει να φαινονται ιδια εξωτερικα, αλλα απο μεσα ειναι εντελως διαφορετικα. Π.χ. εχω βαλει και απο εξωλεμβια suzuki τετραχρονη φιλτρο λαδιου στο vitara  ενος φιλου.Το πληρώσαμε 27 ευρω αλλα σιγουρα είναι διαφορετικο απο του αυτοκινήτου, ασχετα αν ταιριαζουν τα πάσα και γράφουν και τα 2 suzuki επάνω. Σε διαφορετικές θερμοκρασίες και στροφές δουλεύει το κάθε μοτέρ.
Για το αμαξι το παιρνω 8 ευρω χονδρικη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimnovios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 71
Απ: Τα σχόλια δικά σας...
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 24, 2010, 18:56 »
ενταξει, το ρεζουμε ειναι οτι αν οχι ολοι, τοτε το 95% των συνεργειων εξουσιοδοτημενα ή οχι, ειναι απο πολυ εως λιγο απατεωνες. το κακο ειναι οτι τους εχουμε αναγκη πολλες φορες, ητε για τις γνωσεις ητε για τα εργαλεια τους.