Αποστολέας Θέμα: ΤΙΜΟΝΙ  (Αναγνώστηκε 4133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙΜΟΝΙ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2010, 13:01 »
ψαξε και αλλου. πηγες σε ευθυγραμμισα?

απο τιην στιγμη που θα αλλαξεις ολο τον αξονα μπροστα δε σε ενδιαφερει προβληματα μπορει να σου προκαλεσει η αποκλιση που εχεις.

το στραβωμα πως προεκυψε ? εκανες αλματακια ?

αν δεν εχεις προβλημα ασφαλειας (αυτο θα στο πει ο ευθυγραμμισας) αστο οπως ειναι μεχρι να βρεις καποιο μεταχειρισμενο.

αν πας σε μαντρα με τρακαρισμενα, βρισκεις ολοκληρο αμαξι στα λεφτα που σου ζητανε μονο για τον αξονα.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙΜΟΝΙ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2010, 22:45 »
Καλημέρα παιδιά. Μου τηλεφώνησε ο μηχανικός και κρατηθείτε. Βρήκε μπροστινό διαφορικό μεταχεορισμένο 900€ + ΦΠΑ + εργατικά θα φθέσουμε στα 1500. Μετά την επικοινωνία μου μαζί του έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα κομπλέ στη θεσσαλονίκη 500€. Κοινώς στου κασίδι το κεφάλι (το δικό μας δηλαδή) ο καθένας κοιτάζει να βγάλει ή μάλλον να χοντροβγάλει. Κοινώς για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται ο κανόνας του να ψάχνουμε και να μην παραμυθιαζόμαστε με τον πρώτο. Όσο για τη δική μου περίπτωση αρχίζω να αμφιβάλλω και για την γνωμάτευση του. Θα το πάω και άλλου και θα επανέρθω.

Εγω ειχα αλλαξει μπροστινο αξονα 700 ευρω καινουριος, μπρατσο αριστερο 300 ευρω
2 αμορτισερ μπροστα κατι τσιμουχες, βαλβολινες, 150 ευρω εργατικα, 1435 συνολο ολα καινουρια. Μου κανει εντυπωση που στραβωσες αξονα χωρις να σταβωσεις καποιο μπρατσο. Χτυπησες διαφορικό; Απο αυτην την εμπειρια παντως μπορω να πω οτι ο μπροστινος αξονας στραβωνει παρα πολυ δυσκολα. Επεσα με 60χλμ/ω σε νεροφαγωμα και το αυτοκινητο εμεινε εκει. Και ο αξονας ειχα στραβωσει ελαχιστα, η αριστερη ροδα ειχε μπει 1,5 εκ. μεσα. Το μπρατσο εγινε σαν μπανανα.

Αποσυνδεδεμένος vlado

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
Απ: ΤΙΜΟΝΙ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 26, 2010, 14:32 »
Καλησπέρα παιδιά,
Λοιπόν πήγα το αμάξι για ευθυγράμμιση και όλα ήταν ΟΚ. Τρίχες και κουραφέξαλα όλα τα προηγούμενα. Και το τιμόνι είναι στα ίσια του και τίποτε δεν έχει στραβώσει όπως απεφάνθη ο προηγούμενος μάστορας (υποτίθεται ο καλύτερος στο είδος του στην Καβάλα) με το μάτι και ήθελε να μας φεσώσει και από πάνω. Το αμάξι συνήλθε και το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγή συνεμπλόκ. Γνωρίζει κανείς τιμές στο περίπου ?

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΙΜΟΝΙ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 26, 2010, 14:56 »
τα σινεμπλοκ που πιανουν στο σασι επανω, δηλαδη αυτα που ειναι στο πισω μερος των μπρατσων η suzuki τα εχει 60 ευρω το ζευγαρι και πλεον βαζει πιο σκληρα για το προβλημα με το τρεμουλο.
φωτια στις γραμματειες....