Αποστολέας Θέμα: ΣΗΚΩΜΑ +6cm  (Αναγνώστηκε 8084 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« στις: Μάρτιος 08, 2010, 18:06 »
Παιδιά καλησπέρα.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όσο αναφορά το σήκωμα που θέλω να κάνω στο jimny μου.
Να ενημερώσω ότι έχω ψάξει στο forum τα άλλα posts, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η εκτός δρόμου οδήγηση, οπότε δεν ψάχνω για κάτι που θα μου δώσει άνεση στην άσφαλτο. Όπως αναφέρω και στον τίτλο του θέματος, θέλω να το σηκώσω 6cm.
Θα ήθελα λοιπόν σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε την γνώμη σας για το τι μάρκες να κοιτάξω και αν μπορείτε να με συμβουλέψετε για το που να το πάω ώστε να μου κάνουν την αναβάθμιση αυτή. Επίσης, με το ύψος αυτό που θα δώσω στο αμάξι θα χρειαστεί να αλλάξω και τίποτα άλλο?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2010, 22:28 »
Παναγιώτη (καλά θυμάμαι;) αυτό το θέμα είναι μεγάλο!
Είναι το κατα πόσο θες να το στήσει σωστά και με λεπτομέρια το όλο project. Μπορείς απλά να βάλεις ελατήρια και αμορτισέρ κι αυτό είναι όλο, αλλά να ξέρεις ότι κάποια πράγματα είναι στα όριά τους!
Να ξέρεις ότι θέλουν τα σωληνάκια των φρένων μάκριμα και η κάστερ διόρθωση.
Απο ανάρτηση το θέμα κι εκεί είναι πολύπλοκο, καθαρά τί θες να στήσεις εσύ!
Μια λύση για χρήση εκτώς είναι μαλακά αμορτισέρ τύπου ΟΜΕ. Για εμένα, βέβαια, το καλήτερο είναι να βάλεις ρυθμιζόμενα αμορτησερ!
Τώρα για τα ελατήρια εδώ είναι που το πράγμα μπερδεύει. Μπορείς να βάλεις σκληρά για να μην έχεις κλήσεις στο αμάξομα αλλά θα έχεις κραδασμούς, μπορείς να βάλεις μαλακά και να είναι σούπα τ' αμάξι αλλά θα έχεις και τις ανάλογες ασάφειες!
Αυτά απο εμένα, ελπίζω να μήν σ' έπιξα! lol
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2010, 22:44 »
αν ψαξεις θα βρεις θεματα για αναρτυση +6.......
καθαρα και με φωτο ...τα παντα...μην τα θελεται ολα ετοιμα....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2010, 00:30 »
Παναγιώτη (καλά θυμάμαι;) αυτό το θέμα είναι μεγάλο!
Είναι το κατα πόσο θες να το στήσει σωστά και με λεπτομέρια το όλο project. Μπορείς απλά να βάλεις ελατήρια και αμορτισέρ κι αυτό είναι όλο, αλλά να ξέρεις ότι κάποια πράγματα είναι στα όριά τους!
Να ξέρεις ότι θέλουν τα σωληνάκια των φρένων μάκριμα και η κάστερ διόρθωση.
Απο ανάρτηση το θέμα κι εκεί είναι πολύπλοκο, καθαρά τί θες να στήσεις εσύ!
Μια λύση για χρήση εκτώς είναι μαλακά αμορτισέρ τύπου ΟΜΕ. Για εμένα, βέβαια, το καλήτερο είναι να βάλεις ρυθμιζόμενα αμορτησερ!
Τώρα για τα ελατήρια εδώ είναι που το πράγμα μπερδεύει. Μπορείς να βάλεις σκληρά για να μην έχεις κλήσεις στο αμάξομα αλλά θα έχεις κραδασμούς, μπορείς να βάλεις μαλακά και να είναι σούπα τ' αμάξι αλλά θα έχεις και τις ανάλογες ασάφειες!
Αυτά απο εμένα, ελπίζω να μήν σ' έπιξα! lol

Ναι Παναγιώτης, καλα θυμάσαι :D Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, είμαι σίγουρος ότι θα μου φανούν χρήσιμες j12

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2010, 11:58 »
Παναγιώτη (καλά θυμάμαι;) αυτό το θέμα είναι μεγάλο!
Είναι το κατα πόσο θες να το στήσει σωστά και με λεπτομέρια το όλο project. Μπορείς απλά να βάλεις ελατήρια και αμορτισέρ κι αυτό είναι όλο, αλλά να ξέρεις ότι κάποια πράγματα είναι στα όριά τους!
Να ξέρεις ότι θέλουν τα σωληνάκια των φρένων μάκριμα και η κάστερ διόρθωση.



Επίσης αλλαγές στις πανάρ!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2010, 16:43 »
Τα ρυθμιζομενα δεν θα σου χρειαστουν στο jimny.Ειναι για πιο βαρια οχηματα.Αν θελεις να το κανεις σωστο το ψηλωμα σου, θα πρεπει να ριξεις κι αλλα λεφτα οπως λενε παραπανω τα παιδια για διορθωση καστερ που στους +6 ποντους επιτυγχανεται με την αλλαγη των συνεμπλοκ στα μπροστινα μπρατσα ειτε με αλλαγη των μπρατσων με μακρυτερα.Επισης θα πρεπει να κανεις τις παναρ σου ρυθμιζομενες οπως επίσης και να αλλαξεις τα σωληνακια φρενων σου με μακρυτερα (αυτο δεν ειναι απαραιτητο για τους 6 ποντους.).
Τελος κατι που πολλοι το αμελουν ειναι να βγαλεις τους τροχους πιο εξω ειτε με αποστατες ειτε με αλλες ζάντες. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2010, 22:53 »
Τα ρυθμιζομενα δεν θα σου χρειαστουν στο jimny.Ειναι για πιο βαρια οχηματα.
Δε θα το έλεγα αυτό! Τα ρυθμιζόμενα είναι ρυθμιζόμενα! Μαλακώνουν ή σκληρένουν (ανάλογα με την περίσταση) με το πάτημα ενός κουμπιού (άντε δύο). Τα στάνταρ είναι το θέμα! Ειδικά κάτι όπως τα procomp είναι το θέμα. Είναι φτιαγμένα για πιό βαριά αμάξια και ο τζιμάκος υποφέρει με αυτά (τα φόραγα δύο χρόνια και είδα αρκετά)!
Παράδειγμα όταν ήταν άδειος ο τζιμάκος πήδαγε σαν το κατσίκι, ενώ με άλλα τρία άτομα μέσα ή φορτωμένος μέχρι τα μπούνια πράγματα ταξίδευε σαν κούρσα!
Επίσεις τί είναι καλήτερο, να είσαι σκληρός (π.χ. procomp) ή μαλακός (π.χ. ome) μόνιμα ήτε άσφαλτο ήτε χώμα ή να μαλακώνεις στο χώμα και να σκληρένεις στην άσφαλτο;
Αυτά απο τη δική μου σκοπιά!
Γι αυτό σου είπα Παναγιώτη το τί θα βάλεις πάνω είναι καθαρά δική σου επιλογή. Απ' τον καθ' ένα μας θα πάρεις διαφορετική άποψη στο όλο θέμα!
Παίξε, πειραματίσου με το θέμα και ίσως να καταλήξεις κάπου. Εγώ καταστάλαξα στ' αμορτισέρ και τρώγομαι τώρα με τα ελατήρια (μαλακά ή σκληρα; χειροποίητα ή έτοιμα;)
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 10, 2010, 08:59 »
Παιδιά μην μπερδεύεστε, α) τα ProComp δεν είναι για βαρύτερα οχήματα, είναι για Jimny, β) το βάρος του οχήματος δεν έχει να κάνει με το αμορτισέρ αλλά με το ελατήριο, για τη σκληρότητα του αμορτισέρ υπέυθυνο είναι κυρίως το valving, γ) τα ρυθμιζόμενα αμορτισέρ πάλι δεν έχουν να κάνουν με τη σκληρότητα ή το βάρος του οχήματος, δ) δείτε λίγο αυτό http://www.offroader.gr/x/index.php/2009-11-21-19-10-24/56-2009-12-07-21-56-09/52-e- για να έχετε μια καλύτερη εικόνα... :) :)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2010, 18:08 »
Παιδιά το Σάββατο το πάω για σήκωμα τελικά.
+6 Mad με Monroe.
Επίσης θα του βάλω και αποστάτες τροχών. Υπάρχει καμία περίπτωση να βρίσκει πουθενά το λάστιχο? Να ενημερώσω ότι εχω τα Maxxis στην μαμά διάσταση.
Ποια η γνώμη σας για αμορτισέρ τιακατανόμαστοού? Αξίζει?
 j12

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 16, 2010, 19:57 »
Τιμονιού θέλω να πω...

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 16, 2010, 20:12 »
καλησπερα φιλε το αμορτεσερ τιμονιου ειναι απαραιτητο για εκτος δρομου οδηγηση για καλητερο ελενχο σε εμποδια κτλ
οσο για το αν θα βρισκει βλεπεις και αν θα χρειαζεται λιγο κοψιμο θα ειναι λιγο ο προφυλακτιρας χαμηλα παρα πολυ λιγο ,αυτα για την μαματη διασταση
αμα πας σε αναγωμοση το κοψιματα θα ειναι λιγο μεγαλυτερα
παντως καλη επιλογη σε αναρτηση αντε καλοριζικα. 
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 17, 2010, 01:48 »
καλησπερα φιλε το αμορτεσερ τιμονιου ειναι απαραιτητο για εκτος δρομου οδηγηση για καλητερο ελενχο σε εμποδια κτλ
οσο για το αν θα βρισκει βλεπεις και αν θα χρειαζεται λιγο κοψιμο θα ειναι λιγο ο προφυλακτιρας χαμηλα παρα πολυ λιγο ,αυτα για την μαματη διασταση
αμα πας σε αναγωμοση το κοψιματα θα ειναι λιγο μεγαλυτερα
παντως καλη επιλογη σε αναρτηση αντε καλοριζικα. 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα ενημερώσω το Σάββατο για το πως πήγε το upgrade.  a105

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 18, 2010, 18:32 »
Μπα... Δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκει με τα μαμά στους +6....

Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 20, 2010, 20:27 »
Παιδιά το σήκωμα έγινε :D Δεν πρόλαβα να πάω κάποιο offroad σήμερα... λογικά αύριο.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι βρίσκει η ρόδα τελικά, οπότε έκοψα λίγο χαμηλά τον προφυλακτήρα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιον για να τον κόψει μέχρι εκεί που είναι οι σίτες?

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΗΚΩΜΑ +6cm
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2010, 22:49 »
Παιδιά το σήκωμα έγινε :D Δεν πρόλαβα να πάω κάποιο offroad σήμερα... λογικά αύριο.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι βρίσκει η ρόδα τελικά, οπότε έκοψα λίγο χαμηλά τον προφυλακτήρα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιον για να τον κόψει μέχρι εκεί που είναι οι σίτες?

 Καλορίζικο το ψήλωμα.