Αποστολέας Θέμα: Δεν παίρνει μπροστά!!!  (Αναγνώστηκε 6154 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Δεν παίρνει μπροστά!!!
« στις: Μάρτιος 01, 2010, 21:11 »
  Φίλοι μου χθες το πρωΐ πήγα να πάρω το αυτοκίνητο ύστερα από ακινησία 1 εβδομάδος και δεν πήρε μπροστά. Ε! λέω η μπαταρία θα είναι που την είχε βάλει και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Κοιτάζω και τα υγρά προληπτικά (ήταν υγρού τύπου) και εφόσον είχαν πέσει σιγουρεύτηκα ότι θα είναι αυτό το αίτιο(δεν συμπλήρωσα υγρά γιατί στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο από τα συμπληρώματα μου έπεφταν υγρά και κόντεψε να σαπίσει το σασί). Και τώρα που γύρισα και είχα πάρει 1 καινούργια ( κόστος 86 ευρώ της bosch ) την έβαλα επάνω και το αμάξι πάλι δεν ξαναπήρε!!! Το ξαναπροσπαθώ και 2η και 3η και πάλι τα ίδια, έκανε τον ίδιο θόρυβο που έκανε και με την παλιά μπαταρία. Και την 4η φορά μίζαρα τουλάχιστον για 5 δευτερόλεπτα συνεχόμενα και το αμάξι τελικώς πήρε. Το έσβησα και μετά από λίγο το ξαναέβαλα μπροστά και πήρε κανονικά. Τι λέτε να παίζει;

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2010, 21:30 »
ας παρουμε τα πραγματα απ΄την αρχη.για να γινει μια καυση χρειαζονται 3 πραγματα...
οξυγονο(αερας)-καυσιμη υλη(βενζινη)-θερμοτητα(σπινθιρας)
με τον αερα δεν νομιζω,οποτε παμε στη βενζινη και στον σπινθιρα.
κακης ποιοτητας βενζινη,φιλτρο βενζινης,τρομπα βενζινης,βουλωμενα μπεκ.φυσικα δεν φταινε ολα αλλα ισως καποιο απο αυτα.

οσον αφορα τον σπινθιρα εχουμε τα μπουζι,πολλαπλασιαστες,μπαταρια(δεν ειναι),μπουζοκαλωδια για βασικα.

απο τα παραπανω διαλεγεις και παιρνεις.ξεκινας απ΄τα ευκολα και πας στα δυσκολα.

τα παραπανω ειναι υποθετικα,αλλα μπορει και ευχομαι να ειναι κατι πολυ απλο.
πιστευω καπως να βοηθησα... :)

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2010, 21:25 »
  Αρκετά και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το θέμα είναι ότι σήμερα πήρε κανονικά και έτσι δεν μπορώ να δω τι δε δουλεύει σωστά. Ελπίζω μόνο να ήταν κάτι τυχαίο και να μην με αφήσει σε κανένα βουνό. Το αξιοπερίεργο είναι ότι το ίδιο σύμπτωμα είχε και ένας συνάδελφος με opel astra!!! και μετά από προσπάθεια πήρε και αυτουνού και από τότε δεν ξαναεμφάνισε το ίδιο σύμπτωμα.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2010, 22:48 »
κολισε προσωρινα η μιζα...δεν θα στο ξανα κανει.......εκτος και το αφησεις παλι απο μπαταρια   ;D
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 02, 2010, 23:20 »
Εμένα μου έκανε ένα ψιλοκολπάκι την Κυριακή που είχα παει για βόλτα.. Σε σχετικά ομαλό χωματόδρομο το ζόρισα σε ανηφόρα και μου έσβησε.. Δοκίμασα να το ξαναβάλω μπροστά αλλα μου έκανε κόλπα.. Πήρε με την 4η-5η φορά.. Το θέμα είναι ότι μετά μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα.. Εσβησε μόνο του μετά απο λίγα χιλιομετρα..
Δεν ξερω καλά, αλλα πιθανολογώ ότι αναψε λογω καυσίμου που πέρασε στον καταλύτη με το μαρσάρισμα που του έκανα για να πάρει μπροστά..

Αποσυνδεδεμένος irvine777

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2010, 00:29 »
  Το αξιοπερίεργο είναι ότι το ίδιο σύμπτωμα είχε και ένας συνάδελφος με opel astra!!! και μετά από προσπάθεια πήρε και αυτουνού και από τότε δεν ξαναεμφάνισε το ίδιο σύμπτωμα.


Μηπως εβαλες βενζινη απο το ιδιο πρατηριο με τον συναδελφο σου?  ???

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2010, 07:29 »
  Εγώ πάντως σχετικά με το θέμα της βενζίνης επειδή έτυχε και στον συναδελφό μου ( και αν ήταν από θέμα βενζίνης η όλη ιστορία ) πιθανολογώ μήπως έπαιξε ασυστόλος νοθευμένη βενζίνη (= υπερβολική αισχροκέρδια) σε πολύ μεγάλο βαθμό βρίσκοντας και ευκαιρία με τις τελευταίες αναταράξεις.

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 03, 2010, 17:56 »
@japetus
Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ, αλλά μέχρι να φτάσω στο συνεργείο έσβησε.
Γενικά όταν μου σβήσει ενώ το ζορίζω, ξαναπαίρνει μπροστά δύσκολα.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος mihalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2010, 08:19 »
  Το αξιοπερίεργο είναι ότι το ίδιο σύμπτωμα είχε και ένας συνάδελφος με opel astra!!! και μετά από προσπάθεια πήρε και αυτουνού και από τότε δεν ξαναεμφάνισε το ίδιο σύμπτωμα.


Μηπως εβαλες βενζινη απο το ιδιο πρατηριο με τον συναδελφο σου?  ???
είσαι Σέρλοκ Χόλμς....κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα ( Elementary Watson)!!!!!!!!!!!
Μιχάλης Μαντέλας

Αποσυνδεδεμένος irvine777

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2010, 02:24 »

είσαι Σέρλοκ Χόλμς....κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα ( Elementary Watson)!!!!!!!!!!!
[/quote]


The supposed explanation that Sherlock Holmes gave to his assistant, Dr. Watson, when explaining deductions he had made.
In fact the line doesn't appear in the Conan Doyle books, only later in Sherlock Holmes' films.

He does come rather close at a few of points. Holmes says "Elementary" in 'The Crooked Man', and "It was very superficial, my dear Watson, I assure you" in 'The Cardboard Box'. He also says "Exactly, my dear Watson, in three different stories.

The phrase was first used by P. G. Wodehouse, in Psmith Journalist, 1915.  bhe

Αποσυνδεδεμένος mihalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δεν παίρνει μπροστά!!!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2010, 09:01 »
RESPECT!
Μιχάλης Μαντέλας