Αποστολέας Θέμα: προβλημα με τον μηχανικο...  (Αναγνώστηκε 9067 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
προβλημα με τον μηχανικο...
« στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 08:48 »
καλημερα καλη σαρακοστη.
παραθετω το προβλημα μου για να με βοηθησετε.
εχω ενα jimny του 1999 και εδω και μερικους μηνες μου παρουσιαζει προβλημα με την θερμοκρασια.
το εχω παει στον μηχανικο για να το φτιαξει πολλες φορες και αντι να μου βρει το προβλημα απο που εχει ξεκινησει το φτιαχνει, και ξανα τα ιδια το jimnaki μου. δεν εχει βρει το προβλημα απο που εχει ξεκινησει. οχι τιποτε αλλο εχω πληρωσει τοσα λεφτα και δουλεια δεν εχω κανει.
θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποιος μηχανικος που να μπορει να με βοηθησει να τελειωνω με το προβλημα χωρις να με κοροιδευει συνεχεια.
ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 09:27 »
καλημερα καλη σαρακοστη.
παραθετω το προβλημα μου για να με βοηθησετε.
εχω ενα jimny του 1999 και εδω και μερικους μηνες μου παρουσιαζει προβλημα με την θερμοκρασια.
το εχω παει στον μηχανικο για να το φτιαξει πολλες φορες και αντι να μου βρει το προβλημα απο που εχει ξεκινησει το φτιαχνει, και ξανα τα ιδια το jimnaki μου. δεν εχει βρει το προβλημα απο που εχει ξεκινησει. οχι τιποτε αλλο εχω πληρωσει τοσα λεφτα και δουλεια δεν εχω κανει.
θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποιος μηχανικος που να μπορει να με βοηθησει να τελειωνω με το προβλημα χωρις να με κοροιδευει συνεχεια.
ευχαριστω εκ των προτερων.
Καταρχάς σε ποιά περιοχή μένεις για να μπορέσει κάποιος να σε κατευθύνει, αλλά πές μας και τι πρόβλημα με την θερμοκρασία εννοείς, καθώς και πότε παρουσιάζεται, επίσης τι είναι αυτό που φτιάχνει  περιοδικά  ο "μηχανικός" σου...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 09:43 »
sorry εχεις απολυτο δικιο.
μενω αθηνα και το προβλημα ειναι οτι οτι μου καιει τα νερα και ανεβαζει θερμοκρασια. εχω αλλαξει κατα καιρους ταπα στο ψυγειο, θερμοστατη, ολο το ψηγειο, τρομπα νερου, σωληνακια, κλπ. το θεμα μου ειναι οτι ενω εχει ενα προβλημα το αμαξι, δεν εχει εντοπησει το προβλημα. και μου λεει οτι δεν μπορει να βρει το προβλημα και δεστο εσυ τι σου κανει και τετοια...
ο μηχανικος μου λεει οτι εχει φτιαξει το θεμα με τα νερα και μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.
ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
το θεμα μου ειναι να βρουμε εναν μηχανικο που να μου πει, η ζημια ειναι αυτη, εχει αυτο και αυτο και να τελειωνω.
οχι τιποτε αλλο αλλα θα παθει μεγαλη ζημια και δεν θα ξερω τι να το κανω.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 10:25 »
Σου κατεβάζει τα νερά? Βλέπεις από που είναι η διαρροή? Τα λάδια σου είναι αφρισμένα?

Αν έχεις αλλάξει τάπες, ψυγεία, θερμοστάτες κτλ, το πιο πιθανόν είναι να έχεις κάψει φλάντζα κεφαλής ή να έχει ραγίσει η κεφαλή, με αποτέλεσμα να σου βάζει τα νερά μέσα στα λάδια.

Τσέκαρε αυτά που σου είπα κ ξαναπες μας....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 10:35 »
Σου κατεβάζει τα νερά? Βλέπεις από που είναι η διαρροή? Τα λάδια σου είναι αφρισμένα?

Αν έχεις αλλάξει τάπες, ψυγεία, θερμοστάτες κτλ, το πιο πιθανόν είναι να έχεις κάψει φλάντζα κεφαλής ή να έχει ραγίσει η κεφαλή, με αποτέλεσμα να σου βάζει τα νερά μέσα στα λάδια.

Τσέκαρε αυτά που σου είπα κ ξαναπες μας....
+100
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 10:45 »
ειδα οτι εχει κανει υπερχηλιση απο το δοχειο διπλα απο το ψηγειο.
τσεκαρα τα λαδια και δεν ειναι αφρισμενα, ουτε η ταπα των λαδιων ειναι αφρισμενη, δηλαδη δεν εχει σημαδια να εχει καψει φλαντζα.
ολα αυτα τα λεω αλλα βασικο ειναι οτι δεν ειμαι ειδικος και ξερω μονο τα βασικα.
4Χ4er το +100 τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 10:56 »
Δηλ την διαρροή την εντοπίζεις από το δοχείο της πλήρωσης? Αν ισχύει αυτό δεν δουλεύει καλά η τάπα του ψυγείου.

Εξηγώ: Η τάπα, έχει ενσωματωμένη μια βαλβίδα τύπου θερμοστάτη. Στέλνει νερά προς το δοχείο πλήρωσης, όταν το νερό ζεσταθεί, που σημαίνει ότι διαστέλλεται και έτσι το κλειστό κύκλωμα έχει σταθερά ποσότητα υγρού. Όταν το κύκλωμα κρυώσει, ανοίγει η βαλβίδα της τάπας κ ξαναρουφάει τα νερά από το δοχείο πλήρωσης ώστε το κύκλωμα να έχει και πάλι την σωστή ποσότητα υγρού. Αν κολλήσει η τάπα σου στέλνει τα νερά προς το δοχείο αλλά δεν μπορεί να τα ξαναπάρει.

Απλό τεστ: Βγάλε την τάπα κ πάρτην σπίτι. Βάλτην σε ένα διάφανο δοχείο με νερό κ ξεκίνα να βράζεις το νερό. Θα πρέπει να δεις κάτι να κουνιέται εκεί που έχει ένα ελατήριο.

Η τάπα δεν είναι ακριβή. Και σε ένα βενζινάδικο να πας, μπορεί να βρεις.

Γενικά σε τέτοιες καταστάσεις, αλλάζουμε τάπα, θερμοστάτη κ μετά βλέπουμε.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 11:07 »
εχω αλλαξει 3 φορες την ταπα. την πρωτη φορα ειχε ενα τρυπημα στην πανω πλευρα, και την αλλαξα και τωρα την αλλαξα μαζι με το ψυγειο που την ειχε απο την αντιπροσωπεια.
οπως εχετε καταλαβει εχω παιδευτει αρκετα με το θεμα αυτο γι' άυτο ζητησα την βοηθεια σας.
εσεις ξερετε καποιον μηχανικο που να εμπιστευεται να το παω να το κοιταξει?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 11:09 »
Σου έχω στείλει πμ.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 11:40 »
4Χ4er το +100 τι ειναι?
Ότι συμφωνώ με την άποψη του verce και επαυξάνω επι εκατό  ;)
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 13:44 »
μηπως φταιει το βεντιλατερ ( το θερμικο της φτερωτης);;;;;;;;  λεω μηπως!!!!

Αποσυνδεδεμένος giorgio

  • Jimny
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 13:48 »
Ειχα μια παρομοια εμπειρια στο punto που ειχα πριν.Στις 70000χλμ εχανα νερα και ανεβαζε θερμοκρασια,πολλα απο τα οποια τα εβρισκα στην καμπινα στο πατωμα του συνοδηγπυ.Τελικα ηταν το ψυγειο του Air condition που ηθελε αλλαγη και οντως μετα ηταν νενταξει.Δεν ξερω αν ειναι σχετικο αλλα κοιτα το και αυτο.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 13:51 »
Σωστά! Το ψυγείο του καλοριφέρ είναι πίσω από το ταμπλό, αν έχει τρυπήσει θα έχει βραχεί η μοκέτα στον συνοδηγό. Σε εμάς το air condition είναι ανεξάρτητο κύκλωμα. Δεν έχει να κάνει με τα νερά του ψυγείου.

Το βεντιλατέρ λειτουργεί μόνιμα. Ένας απλός οπτικός έλεγχος είναι αρκετός ενώ δουλεύει το αυτοκίνητο. Αν δεν δούλευε όμως, το πιο πιθανόν είναι να τρυπήσει το ψυγείο από τις θερμοκρασίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2010, 13:53 από verse »
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος manolo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 14:03 »
δουλευει και το βεντιλατερ συνεχεια.
και μετα απο τηλ με τον φανη ειδα και την μοκετα κατω απο τον συνοδηγο και δεν φαινεται να εχει τρεξει κατι.
θα με τρελανει αυτο το jimnaki!!!!

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με τον μηχανικο...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 17:07 »
Χωρίς να θέλω να είμαι off topic, σε ένα BMW που έχω συμπλήρωνα επί ένα χρόνο ψυκτικό υγρό στο ψυγείο, και πάντα έλειπε. Δεν έσταζε από πουθενά. Το λαδάκι κομπλέ στο χρώμα του.
Τελίκα αφού να άλλαξα όλα (θερμοστάτη, αντλία νερού, σωληνάκια, βαλβίδες υποπίεσης) η φλάτζα είχε πάρει τον *ούλο και τελικά την άλλαξα μαζί με κάτι ωστήρια... Τούφα το ντουμάνι!!
Από καυσαέρια πως πας?
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.