Αποστολέας Θέμα: Service...αυτό το ακριβό sport...  (Αναγνώστηκε 4819 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geoarab

  • Jimny
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
Service...αυτό το ακριβό sport...
« στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 14:07 »
Αγόρασα το Jimny πριν 1.5 χρόνια. Το εξαμηνιαίο service μου κοστίζει 350€ δηλαδή 700€ το χρόνο...!!! Εχω καταλάβει οτι το αυτοκίνητο αυτό δεν πρόκειται να πάθει τίποτα όταν η χρήση που του κάνω είναι οχι απλός χαλαρή αλλά θα έλεγα ότι το έχω στην "πούδρα"...!!! Εχω όμως ακόμα 1.5 χρόνο εγγύησης όπου θα δώσω ακόμα 1050€ κερατιάτικα στον Χανιώτη. Πήρα λοιπόν την απόφαση ότι για αλλαγή λαδιών δεν θέλω να δίνω 350€ αφού με 100€ μπορώ να κάνω άνετα και σίγουρα την δουλεία μου. Ετσι θεώρώ ότι ήρθε ο καιρός να "σπάσω" την εγγύηση. Θέλω την βοήθεια σας...είναι σωστή η απόφαση μου ή να κάνω υπομονή ακόμα 1.5 χρόνο και να δώσω 1050€...? Γνωρίζει κανεις κάποιο συνεργείο όπου θα μπορούσε να κάνει ένα απλό service στο αυτοκίνητο χωρίς να με σφάξει σε περιοχές Μαρούσι - Κηφισιά - Πεντέλη - Βρηλίσια...? Δεν λέω..να πληρώσω..αλλά όχι κερατιάτικα...!!!

Ευχαριστώ...!!!

Καλό Τριήμερο σε όλους...!!!
Το πίνει frape εστί φιλοσοφείν

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 14:54 »
Και τα 100 που λες για λάδια είναι πολλά.

Με 50, σου κάνω εγώ την αλλαγή, με επώνυμα λάδια.....  a105

Συνεργείο δε ξερω στη περιοχή σου, αλλά αν σε βολεύει στο Κηφισό, έχω να σε στείλω.




Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 15:00 »
Φίλε μου το σερβις των 7500χλμ (λάδια ξύδια κτλ.)στην επισημη αντιπροσωπεία είναι γύρω στα 80 ευρώ,των 15000χλμ είναι γύρω στα 260-300.
Τα σέρβις γίνονται με τα χιλιόμετρα, όχι κάθε εξάμηνο    :o

Ψάξε στο σαιτ της σουζουκι έχει και άλλα εξουσιοδοτημένα και παρε τους τηλέφωνο και ρώτα τιμες για 7500χλμ,15000χλμ,225000χλμ ,30000χλμ κτλ
Οι τιμές που σου είπα είναι απο εξουσιοδοτημένο στο Γερακα (αν θέλεις στο στέλνω με πμ)
Η γνώμη μου πάντως είναι κράτα την εγγύηση μέχρι τέλους,ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 15:02 »
  350 ευρώ για λάδια είναι ασύληπτο ποσό. Δε μπορεί μόνο για λάδια να σε χρεώνουν τόσο. Για ρώτα και σε καμία άλλη αντιπροσωπία. Πάντως για εμένα μην σπάσεις την εγγύηση γιατί η εργοστασιακή εγγύηση δεν έχει να κάνει με βλάβες που προκύπτουν λόγω χρήσης αλλά λόγω εργοστασιακής αστοχίας.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 15:14 »
Η εγγύηση δεν χαλάει αν αλλάξετε λάδια έξω, αλλά πάρετε τη σφραγίδα του συνεργείου. Δεν χρειάζεται να είναι εξουσιοδοτημένο, αρκεί τα ανταλλακτικά (αν χρειαστούν) να είναι γνήσια.

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 15:26 »
Η εγγύηση δεν χαλάει αν αλλάξετε λάδια έξω, αλλά πάρετε τη σφραγίδα του συνεργείου. Δεν χρειάζεται να είναι εξουσιοδοτημένο, αρκεί τα ανταλλακτικά (αν χρειαστούν) να είναι γνήσια.
+1
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος krama22

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 16:13 »
Η εγγύηση δεν χαλάει αν αλλάξετε λάδια έξω, αλλά πάρετε τη σφραγίδα του συνεργείου. Δεν χρειάζεται να είναι εξουσιοδοτημένο, αρκεί τα ανταλλακτικά (αν χρειαστούν) να είναι γνήσια.

+1

...ο νόμος λεει οτι η εγγύηση ισχύει αρκεί η επισκευή / το service να γίνει σε νόμιμο συννεργείο και τα ανταλλακτικά να είναι γνήσια ή εφάμιλλα. (μη ρωτησει κανεις ποια ειναι τα εφαμιλλα... κανεις δεν μπορει να πει με σιγουρια!)

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 16:23 »
Εγώ πάντως που έχω κάνει όλα τα service στην personal best δεν έχω δώσει αυτά τα λεφτά, τα services των 7500χλμ είναι σημαντικά λιγότερα τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 22:26 »
Εγω αλλαξα λαδια - βαλβολινες κινητήρα, σασμαν, βοηθητικο και πισω διαφορικο με τα συνιστώμενα και κατι αλλες ψιλοδουλειές 142 ευρω. Ηταν το πιο ακριβω ως τωρα service στα 22.500 χλμ. Λαδια κινητηρα μονο 45 με 70 ευρω δεν θυμαμαι. Ολα στην τοπικη αντιπρωσωπεια. Απορω που πανε τα 350 καθε εξαμηνο κιολας!!!! Αλλαξε συνεργειο!!!! Υπαρχουν πολλα εξουσιοδοτημενα!

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 12:04 »
Των 30000χλμ ξεπερνά τα 300€ στην αντιπροσωπεία.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 15:29 »
Τωρα θα το κανω των 30.000. Μονο μπουζι δεν εχω αλλαξει. Το πιο ακριβο πραγμα που αλλαξα ηταν το φιλτρο καμπινας (42 ευρω)

Αποσυνδεδεμένος goldenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 17:35 »
Πριν λίγες μέρες έκανα το πρώτο σέρβις των 7500, μόνο λάδια και φίλτρο δηλαδή (αν και εγώ είχα 4900 αλλά έκλεισα 6 μήνες) στη personal best στο Κηφισό τιμή 91 ΕΥΡΩ. 350 είναι τρελό ποσό. Απλά πήγαινε σε άλλο συνεργείο.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 18:48 »
  Καλά δεν σου έδωσαν ανακυτική λίστα με το τί έκαναν; Πραγματικά είναι ατρονομικό ποσό τα 350 ευρώ μόνο για αλλαγή λαδιών.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 23:25 »
Εγω δυο χρονια τωρα που το εχω, τα κανω ολα μονος μου και το καθε σερβις δεν ξεπερναει ποτε τα 100 ευρω και τα αλλαζω σχεδον ολα.Λαδια,φιλτρα,μπουζι,βαλβολινες,τακακια,ιμαντες,γρασαρισματα κλπ.Μονο για αντλια νερου το πηγα την περασμενη Δευτερα στο συνεργειο, οπου εδωσα 100 ευρω μαζι με το παραφλου,την αντλια,την εργασια.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Service...αυτό το ακριβό sport...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 14:29 »
Παράθεση
είναι σωστή η απόφαση μου ή να κάνω υπομονή ακόμα 1.5 χρόνο και να δώσω 1050€...?
Αντιμετώπιζα το ίδιο δίλημμα, και παρότι ο Χάρης είχε την ευγενέστατη καλοσύνη να μου υποδείξει μη εξουσιοδοτημένο καλό μάστορα, την τελευταία στιγμή δείλιασα και το πήγα εκεί που το αγόρασα. Μάλλον θα περιμένω να λήξει η εγγύηση για να τον τιμήσω. Πάντως οι τιμές που αναφέρεις είναι εξωφρενικές!
Το σέρβις του χρόνου (15.000 χλμ.) μου κόστισε 257 ευρώ μαζί με κάρτα καυσαερίων και βαλβολίνες στο κιβώτιο ταχυτήτων και τα διαφορικά. Η αλλαγή λαδιών ή σέρβις εξαμήνου (ανά 7.500 χλμ.) όπως το βαφτίζουν,  μου κόστισε 70 ή 80 ευρώ. Τα κερατιάτικα είναι 20-25 ευρώ εργατικά που χρεώνουν για το υποτιθέμενο σέρβις με τα μάτια που κάνουν. Τα υπόλοιπα είναι τα λάδια και τα βρίσκω μάλλον λογικά.

Παράθεση
και τα αλλαζω σχεδον ολα.Λαδια,φιλτρα,μπουζι,βαλβολινες,τακακια,ιμαντες,γρασαρισματα
Στο βιβλίο γράφει πως δεν αλλάζουν μπουζί και φίλτρα σε κάθε αλλαγή λαδιών κάθε 7.500 χλμ, αλλά κάθε 15.000 χλμ.
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!