Αποστολέας Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ  (Αναγνώστηκε 6792 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 01:13 »
Παιδια καλησπερα.Εχω ατελειωτες ωρες διαβασει τα θεματα του forum οσων αφορα την αλλαγη αμορτισερ,και βασικα αισθανομαι μπερδεμενος.Τι εννοω; Eγω ενδιαφερομαι να αλλαξω μονο αμορτισερ χωρις να το ψιλωσω καθολου,τα περισσοτερα θεματα αφορουν συνηθως σετ ελλατηρια  - αμορτισερ. Το jimny χρησιμοποιηται για οδηγηση 90% στο δρομο ,με τα μαμησια αμορτισερ σε σαμαρακια που δοξα το θεο..... σε ελληνικους δρομους υπαρχουν εν αφθονια!!! αισθανομαι οτι χανω τελειως το αμαξι{μαλλον πηδαει σαν κατσικι...},υποψη το αμαξι ειναι καινουργιο,μολις 1500χλμ . Θα ηθελα την βοηθεια σας,τι μπορω να κανω για να εχω πιο καλη συμπεριφορα, για οδηγηση δρομου, απο το jimny ,παντα ομως χωρις να το ψηλωσω. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 08:42 »
Αν το αμάξι έχει μόνο 1500 χιλιόμετρα σημαίνει ότι τα αμορτισέρ του είναι ολοκαίνουργια, άρα μάλλον ψάχνεις κυρίως και για άλλα ελατήρια στο μαμίσιο ύψος εφόσον δεν είσαι ευχαριστημένος από τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Ελατήρια στο ίδιο ύψος δε γνωρίζω άλλα εκτός από της μαμάς του, αμορτισέρ μπορείς να δοκιμάσεις τα Monroe Adventure, σίγουρα θα είναι καλύτερα. Αλλά εφόσον το αμάξι χοροπηδάει όπςω λες, μάλλον θέλεις και άλλα ελατήρια...σε κάθε περίπτωση μην ξεχνάς ότι το Jimny δε μπορεί να γίνει ΙΧ ότι και να κάνεις... ;)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 09:55 »
Όπως έγραψε και ο Αντώνης, για να μαλακώσει το jimny χρειάζεται σίγουρα ΚΑΙ ελατήρια.
Για μένα βάλε του ελατήρια mad +3,5 με αμορτισέρ ΟΜΕ για +4. Πιστεύω ότι είναι ότι πιο μαλακό μπορείς να φορέσεις στο αμάξι (σε περίπου μαμά ύψος).
Μόνο 'πρόβλημα' είναι ότι θα ψηλώσεις περίπου 2cm, που σχεδόν όμως ούτε που θα το καταλάβεις.

...σε κάθε περίπτωση μην ξεχνάς ότι το Jimny δε μπορεί να γίνει ΙΧ ότι και να κάνεις... ;)
 
+1
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 12:09 »
Το +4 ισοδυναμει με το τιποτα,Εδω τα 6ποντα δεν το καταλαβαινεις οτι εχουν ψηλωσει.!
Επειδη κ εγω οταν ειχα αλλαξει τα μαμα για πρωτη φορα και ειχα βαλει KYB-G ηταν πολυ σκληρο τ αμαξι, προτεινω να το αφησει καμια 6000-7000 χλμ να στρωσει και να μαλακωσουν απο μονα τους αφου δεν θελει να το ψηλωσει ο φιλος μας.!
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 17:08 »
αν θυμαμαι καλα τα mad +3,5 μολις καθησουν λιγο δινουν +1,5 με +2 εκατοστα υψος και οχι 3,5 οποτε
Σε αυτο το υψος δεν ειναι απαραιτητο να αλλαχθουν τα αμορτισερ.

Μπορει να μην ακουγεται σωστο αλλα εφοσον το αμαξι δεν θα περναει ολη μερα νεροφαγωματα ωστε να τερματιζουν τα αμορτισερ συνεχεια, δεν παθαινει κατι με λιγακι πιο ψηλο ελατηριο. Εγω εχω τα μαμα αμορτισερ με τα μαμα ελατηρια και αποστατες +2 cm και δεν εχουν βγαλει προβλημα ακομα και με χρηση εκτος δρομου.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 17:53 »
 no1 Ελατηρια mad με μαμα αμορτισερ το κανουν βαρκα το αμαξι.Το εχω οδηγησει.Γερνει πολυ.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 22:50 »
Ναστε καλα παιδια,τελικα οντως το θεμα αναρτησεις στο jimny χωραει πολυ κουβεντα .Ευχαριστω ολους και συνεχιζουμε να λεμε τις απωψεις μας μηπως βγαλουμε καμια ακρη, παντα ομως με μαμησιο ψηλωμα, γιατι μετα θα κηνηγαμε και την καταναλωση,και με αυτη εχουμε ουτως η αλλο προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 23:25 »
Συγγνωμη για την επεμβαση αλλά για να ψηλώσουμε πραγματικά +6 πρεπει να βαλουμε ονομαστικο +10? a105 a105

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 23:28 »
{μαλλον πηδαει σαν κατσικι...},υποψη το αμαξι ειναι καινουργιο,μολις 1500χλμ . Θα ηθελα την βοηθεια σας,τι μπορω να κανω για να εχω πιο καλη συμπεριφορα, για οδηγηση δρομου, 
γιατι μετα θα κηνηγαμε και την καταναλωση,και με αυτη εχουμε ουτως η αλλο προβλημα..
Συνάδελφε, πήρες πρόσφατα JIMNY και σε παραξενεύει η κακή συμπεριφορά του στο δρόμο και η μεγάλη του κατανάλωση? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 23:49 »
Παντως και τα αμορτισερ με το καιρο θα μαλακωσουν και θα ειναι πιο ανετο στα σαμαρια, στα 16000 που ειμαι τωρα αρχισε να μαλακωνει μεχρι πριν λιγο επρεπε να περναω υπερβολικα αργα απο τα σαμαρακια γιατι το ξυλο κατο απο το χωρο αποσκευων τυναζοταν πανω ελεινο αλλα μη σκας. Συμβουλη: σε αυτοκινητο 1500χλμ κοιτα τα θετικα (μυριζει ακομα καινουργιλα) και οχι τα αρνητικα, που δε εισαι σιγουρος καλα καλα και οτι ειναι μονιμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2010, 23:51 από elsp »
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 00:18 »
φιλε SAV δεν καταλαβαινω προ τι  η απορια σου;ναι σιγουρα περιμενα οτι η καταναλωση θα ηταν λιγοτερη,1300cc ειναι το αυτοκινητο ,με διαφορικο βεβαια αλλα ποσο;περιμενω λιγο καιρο ακομα και μετα ξεκιναω προσπαθειες για μειωση καταναλωσης.πχ motorkote που σε ενα yaris εκανε θαυματα,λαδια 0-20w, φιλτρο αερα KN ,fuel max και αν γινει κατι εγινε..... ΑΛΛΙΩΣ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΠΑΩ ΜΕ ΧΙΛΙΑ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 00:46 »
Απο το φιλτρο K&N μονο αυξηση καταναλωσης θα δεις...ποιος σου ειπε οτι το ελευθερο φιλτρο μειωνει την καταναλωση???Ισα ισα την αυξανει, απλη λογικη ειναι.
Το jimny εχουμε πει επανηλειμενα οτι δεν ειναι το ιδιο ουτε με yaris, ουτε με swift ουτε με τιποτε απο αυτα.Δεν ειναι κουρσακι, ειναι 4χ4 και μαλιστα καθαροαιμο.Γι αυτο πριν αγορασουμε κατι, σκεφτομαστε για τι χρηση το θελουμε.

Και σε ρωτω φιλε soctap για ποιο λογο πηρες jimny και οχι swift??? και το swift 1300αρι ειναι...
Η καταναλωση του ειναι μια χαρα για αυτο που ειναι, απλα μαλλον εσυ διαλεξες λαθος αμαξι για να κανεις τη δουλεια σου. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 02:16 »
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙς ΣΤΙς ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ ΤΙΣ ΚΩ ,ΛΑΒΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΗΟNDA CIVIC 1800 140HP MONTELO  2008 OPOTE AYTO MOY ELEIPE ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ 16200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΑΡΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2010, 02:18 από soctap »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 08:47 »
Συνάδελφε,...
Πρώην συνάδελφε, να μην ξεχνιόμαστε...προδότη...... >:( >:( ha ha ha ha
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΝΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 11, 2010, 12:13 »
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙς ΣΤΙς ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ ΤΙΣ ΚΩ ,ΛΑΒΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΗΟNDA CIVIC 1800 140HP MONTELO  2008 OPOTE AYTO MOY ELEIPE ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑ 16200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΑΡΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ.

Φιλε χαλαρωσε, κουβεντα κανουμε δεν θα μαλωσουμε κιολας.Τα γουστα, πληρωνονται οποτε μην παραπονιεσαι για την καταναλωση.Αλλωστε βρες μου ενα αλλο 4χ4 που να εχει λιγοτερη...το τι γνωριζεις και το τι εχεις κρατα το για τον εαυτο σου.
Nobody is perfect...except the captain!!!!