Αποστολέας Θέμα: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 26834 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 10:40 »
Επιβεβαιώνω, με τέτοιες ταχύτητες στην Κεφαλλονία (και ακριβώς την ίδια οδήγηση σε επίπεδο στροφών και αλλαγών) έβγαζα 490-500 χλμ. Το όχημα είναι όντως οικονομικό για αλλαγές μέχρι 2.500-3.000 r/min (εγώ προσωπικά 2.500 εντός πόλης και 3.000 εκτός) και για ταχύτητες μέχρι 105-110 (3.500-3.600 r/min).

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 11:08 »
Ναι θυμαμαι το καλοκαιρι που εκενα 450-500χλμ την εβδομαδα Θεσσαλονικη-Χαλκιδικη μου εβγαινε ενα τεποζιτο.με 2800-3200στροφες.
Παλι αν κανω τις ιδιες διαδρομες παρολο τις αλλαγες που εχει υποστει ο μητσος δεν θα εχει μεγαλη διαφορα γιατι το παρατηρω και μεσα στην πολη...καιω ακριβως τα ιδια οταν το ειχα μαμα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 11:19 »
Μια χαρα ειναι η καταναλωση του ρε παιδια.4χ4 εχουμε.
Τα swift,splash,alto δεν μπορει να εχουν την ιδια καταναλωση με το δικο μας.
Το jimny ουτε αμαξι πολης ειναι,ουτε αμαξι για ταξιδια...
Πριν πατε για αγορα αυτοκινητου σκεφτειτε τους λογους που θελετε να αγορασετε κατι συγκεκριμενο. ;)
Εμενα π.χ. με +10cm αναρτηση και 5 ποντους φαρδυτερο απο καθε πλευρα μου βγαζει 400χλμ το τεποζιτο σε φυσιολογικες συνθηκες.

Πολύ σωστά

Παράθεση
Δουλευε το στις 2000 με 2500 στροφες και αλλαγες στις 3000 στροφες.

Αλλα εσεις ολοι βιαστικοι ειστε ολοι με την ψυχη στο στομα να φτασετε καπου...
Ενα καλοκαιρι πηρα το αυτοκινητο και γυρνουσα στους γυρω νομους 300 χιλιομετρα εκανα σε μια μερα και ξοδεψα μισο ντεποζιτο μα ταχυτητες 65 με 70 χλμ/ω. Γενικα παντως πανω απο 3000 στροφες ΚΑΙΕΙ ΠΟΛΥ!

ακόμα πιο σωτά

Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 13:57 »
Ο τρόπος της οδηγησης παίζει σημαντικότατο ρόλο! Εκανα ταξίδι Αλεξ/πολη-Κεφαλονιά και ήταν πολυ καλη ευκαιρία να ξαναμετρήσω την κατανάλωση μετά από όποιες μετατροπές έκανα τον τελευταίο χρόνο(ανάρτηση+4,λάστιχα kumho kl71 195-80-15, αποστάτες τροχών 3,2εκ, κομμένος προφυλακτήρας μπροστα, φίλτρο ΚΝ) και έβγαλα παραπάνω απο 400χλμ με ένα ρεζερβουαρ. Προσέχετε πολύ με τις στροφες του κινητήρα. Μέχρι τα 100-110χλμ πιστευω είναι οικονομικοτατο!!  Μαμα βέβαια μου έχει βγάλει πολύ περισσότερα. Αλλά 400χλμ δεν ειναι κ λίγα....

Αποσυνδεδεμένος luca

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 09:20 »
Τι λέτε ωρέ κλεφτόπουλα???? 400 & 500 χλμ.??? το δικό μου αν βγάλει 250 χλμ. κάνω πάρτυ με χαβιάρι και σαμπάνια. Και μιλάμε για ταχύτητες μέχρι 85 χλμ/ώρα και αλλαγές μέχρι τις 3500 rpm. Μάγκες, κακά τα ψέματα....έτσι και αρχίσεις και πειράζεις το τουτού, η κατανάλωση παέι στο Θεό. Μαμαδάκι είναι μια χαρά για την αεροδυναμική του, μετά ξεφεύγει.
THESSALONIKI mou megali Jimno...mana

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 12:04 »
Παράθεση
Μάγκες, κακά τα ψέματα....έτσι και αρχίσεις και πειράζεις το τουτού, η κατανάλωση παέι στο Θεό. Μαμαδάκι είναι μια χαρά για την αεροδυναμική του, μετά ξεφεύγει.

Γι’άυτό αν είναι το κύριο αυτοκίνητό μας και δεν το έχουμε μόνο για χώμα, είναι καλύτερο να μην το πειράζουμε ιδιαίτερα…
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 13:11 »
Τι λέτε ωρέ κλεφτόπουλα???? 400 & 500 χλμ.??? το δικό μου αν βγάλει 250 χλμ. κάνω πάρτυ με χαβιάρι και σαμπάνια.
lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 19:15 »
 lol lol lol lol lol lol lol lol
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 22:48 »
  Η αλήθεια είναι πως καίει και το ρεζερβουάρ του είναι λίγο μικρότερο από ότι θα ήθελα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 18:25 »
Ναι κ εγω θα προτιμουσα ενα 55αρι.! ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος valour

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing...
    • ELECTRODATA
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 23, 2010, 22:00 »
Μιας και βλέπω θεματάκι που μ'αρέσει είπα να γράψω κι εγώ...

Εγώ συνήθως βγάζω 420χλμ-440χλμ το πολύ... Μοντέλο 05/2007...
Μαμά όλα.. Απλά φροντίζω να πηγαίνω οικονομικά... 2500στροφές οδήγηση και στις 3000στρ. αλλαγές...

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 29, 2010, 15:17 »
Τελευταίο ταξίδι που έκανα κατάφερα με γεμάτο ρεζερβουάρ να κάνω 390κάτι χιλιόμετρα με aircondition αποσκευές κ με αρκετές εναλλαγές στο στροφόμετρο του μήτσου...άρα πιστεύω ότι με αγάπη κ φροντίδα άνετα θα μπορούσα να κάνω 430-450 χιλιόμετρα...το αυτοκίνητο είναι μαμα με την μόνη αλλάγή στα ελαστικά του που είναι μαμα διάσταση αλλά τύπου Α/Τ (γνωστα κ ως 50-50).
Εν κατακλείδι πιστεύω ότι για 1.3 είναι καλά...όχι τοπ απλά καλά...αν αναλογιστούμε ότι ο συντελεστής αεροδυναμικης παίζει να είναι κάπου στο 1, αν επίσης αναλογιστούμε ότι το βάρος σκέτου του αυτοκινήτου είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο (200-300 κιλά) κ επίσης το χαρακτήρα του μήτσου ε τότε μιλάμε κ για άριστα αποτελέσματα(Ι.Μ.Ο)!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 29, 2010, 18:14 »
Συμφωνω με τον gagarin κ γω εκαψα μισο ντεποζιτο με τις ιδιες συνθηκες οδηγησης κ εκανα 290 χλμ με 50-50 λαστιχο 5η κ 2300 στροφες.

Αποσυνδεδεμένος tolis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY 1,5 DDiS Turbo Intercooler
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 00:17 »
ολα τα βενζινοκινητα τζιμνυ εχουν καταναλωση με νορμαλ ταχυτητα 90 χλμ/ωρα απο 8 εως 9 λιτρα στα 100 χλμ.μονο τα πετραιλαια εχουν καταναλωση 5,5 εως 7,1.για ελαφρια μειωση της καταναλωσης προσθετουμε intercooler στην μηχανη αλλα κοστιζει λιγο.και ολα αυτα με μανισια συστηματα ,οχι με μετατροπες.

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 19:19 »
δεν μπορω να φανταστω οτι αγοραζει καποιος το τζιμακο για οικονομια!!!! :o :o εγω παντως το θεμα καταναλωση το εχω λυση με το υγραεριο :) ;) ;)δεν με νοιαζει τι καιει πλεον και κανω και 200 χιλ.την ημερα. :)