Αποστολέας Θέμα: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ  (Αναγνώστηκε 3393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 19:18 »
Ναι οντως ειναι πολυ καλη η κατασκευη του Χαρη, την περασα προχτες στο αμαξι μου χωρις να σηκωσω το αμαξι και χωρις να τρυπησω μεσα σε 10 λεπτα. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 19:46 »
Καμοια προταση Κε Χαρη για γλυστρες για μας τα νεουδια?? >10464

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 21:45 »
Hello, και χρόνια πολλά....

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Είχε παιχτεί το έργο με τις γλύστρες τον Ιούλιο (σαν ομαδική).
Τον Αύγουστο κανόνισα και πήρα δείγματα από "γνωστό" φίλο συνφορουμιστή για να πάρω μέτρα, αλλά τελικά δεν μάζεψε κανείς λεφτά ή συμμετοχές.
Επέστρεψα τα δείγματα, πλήρωσα μεταφορικά, και ο φίλος έκανε διπλό το κόπο, μία να τις βγάλει να μας τις δανείσει, και μία να τις ξαναβάλει.

Αρχισε και η παραφιλολογία περί ακρίβειας του προϊόντος, και έτσι το γείωσα κανονικά.

Πληροφοριακά, η τιμή υπολογιζόταν στα 80 Ευρώ (4 τεμάχια από ανοξείδωτο χάλυβα, 3mm πάχος....)

Αν υπάρξει ενδιαφέρον στο μέλλον, συνεννόηση με πμ.


Για την ποδιά μπροστά στην οποία αναφέρεστε πολλοί, πιστεύω οτι είναι άχρηστη....
α) το εμπόδιο μπροστά μας το βλέπουμε. Αν είναι δύσκολο, ζητάμε spotting και θα το περάσουμε σιγά σιγά
β) για να φτάσει να κινδυνέψει η μηχανή, λογικά θα έχετε σπάσει τον προφυλακτήρα και το διαφορικό. Εαν βρείτε τέτοια εμπόδια που μπορούν να κάνουν τέτοια ζημιά, πείτε μου που είναι, να πάρω και 2-3 τρελούς από δω μέσα, να πάμε να παίξουμε  ha




Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 31, 2009, 22:13 »
Εγώ θέλω γλίστρες για τα διαφορικά, παίζει τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 13:56 »
χρονια πολλα !! και πολυ καλη μας χρονια!! 
για  την ποδια εμπρος δεν συνφωνο απολυτα οτι δεν χρειαζετε!!
μην ψαχνετε παντα την ολικη καταστροφη!!
φετος το καλοκαιρι μου βγηκε ο ιμαντας του δυναμο απο κλαδικια που βρηκα σε δρομο που ειχε να περαση αλλο οχημα πολυ καιρο και τα ξεροχορτα ειχαν ανεβη πραγματικα πολυ ψηλα!!
παλι καλα που ειχα εργαλεια μαζι μου και προλαβα και ειδα αμεσω το λαμπακι του δυναμο!!
οτι βαλεις για προστασια ειναι καλο
και οσο πιο custom  στης  αναγκες σου τοσο το καλυτερο!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 14:22 »
Οσο παραπάνω εξοπλισμό βάλουμε στο αμάξι, τόσο πιο ικανό θα είναι, και θα μας ξελασπώνει πιο εύκολα σε δύσκολες καταστάσεις.

Ομως αν φτάσουμε ένα Jimny να ζυγίζει 1800 κιλά, για χρήση 10% χώμα, και όχι extreme, τότε είμαστε εκτός φιλοσοφίας.....

Οποιος φτάνει να χρειάζεται αυτά τα gadget, έχει ήδη εμπειρία να αξιολογήσει τι χρειάζεται και τι όχι......

Για τη δική μου χρήση, και το δικό μου αυτοκίνητο, η ποδιά εμπρός είναι άχρηστη. Περισσότερα προβλήματα θα δημιουργούσε, παρά θα έλυνε.

Το τελευταίο τρίμηνο, έχω καταφέρει και έχω αφαιρέσει 47 κιλά από διάφορες βλακείες που είχα βάλει ή είχε το αμάξι. Η διαφορά είναι αισθητή.

Βέβαια η επιλογή του καθενός να προστατέψει το αμάξι του είναι σεβαστή. Αν δεν έχετε πλήρη εμπιστοσύνη στην οδήγησή σας ή προτιμάτε το "better safe than sorry" τότε όλες οι προστασίες είναι must....

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι ενάντια στις ποδιές. Ισα ισα, αν είχα ποδιά στο Maverick, δεν θα είχα σπάσει 2 φορές το καρτερ. Επίσης, αν είχα ποδιά εμπρός διαφορικού στο Sami, δεν θα είχα βαθούλωμα από βράχο. Ολα αυτά όμως τα διόρθωσα άνευ κόστους, και γι' αυτό η επιλογή μου να μη βάλω ποδιές.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 19:46 »
Ομως αν φτάσουμε ένα Jimny να ζυγίζει 1800 κιλά, για χρήση 10% χώμα, και όχι extreme, τότε είμαστε εκτός φιλοσοφίας.....

Το τελευταίο τρίμηνο, έχω καταφέρει και έχω αφαιρέσει 47 κιλά από διάφορες βλακείες που είχα βάλει ή είχε το αμάξι. Η διαφορά είναι αισθητή.


+100
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 23:00 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΟΓΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 12:45 »
ρε παιδες τι να την κανετε την ποδια για το ρεζερβουαρ,μην τρελαθουμε,εχουμε κανει τα χειροτερα και ρεζερβουαρ δεν εχει ακουμπησει πουθενα.
Υπαρχουν πολυ πιο απαραιτητα γκτζετακια για τα μοσχαρακια μας,απο την ποδια ρεζερβουαρ.ΠΧ rock slider,blocke,εργατης,βασεις ρημουλκησης... και πολλα αλλα.Μην μενετε στα γκατζετακι που πλασαρουν τα περιοδικα αλλα δειτε απο μονοι σας στην πραξη τι πραγματικα χριαζεστε στο βουνο.
Ειπα κι εγω την παπ..ριά  μου. j12
Α το πηγαινουμε στις 2 ροδες,μηπως θα εχει τη μιση καταναλωση?

www.braters.gr
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 14:06 »
η αληθεια ειναι οτι η πρωτη ποδια που θα βαλεις ειναι του transfer !!
αλλα επειδη κ εγω ακουσα τα κουφα...... καθισα και εφτιαξα μια μονος μου  απο αλουμινιο
τελος παντων !!
τωρα εχω βαλει αγγελια για  αγορα  ποδιας η εστω να μου δανειση καποιος για τα μετρα!!
αλλα επιδη μαλλον δεν βλεπω φως !!    θα κατσω μετα της γιορτες να φτιαξω
και σκεφτομαι   να την κανω   θειριο  με αποσπομενη βαση για προβολης!! 

??????
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΔΙΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 15:26 »
ρε παιδες τι να την κανετε την ποδια για το ρεζερβουαρ,μην τρελαθουμε,εχουμε κανει τα χειροτερα και ρεζερβουαρ δεν εχει ακουμπησει πουθενα.
Υπαρχουν πολυ πιο απαραιτητα γκτζετακια για τα μοσχαρακια μας,απο την ποδια ρεζερβουαρ.ΠΧ rock slider,blocke,εργατης,βασεις ρημουλκησης... και πολλα αλλα.Μην μενετε στα γκατζετακι που πλασαρουν τα περιοδικα αλλα δειτε απο μονοι σας στην πραξη τι πραγματικα χριαζεστε στο βουνο.
Ειπα κι εγω την παπ..ριά  μου. j12
>sostos<