Αποστολέας Θέμα: Οme +4 ?  (Αναγνώστηκε 38332 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:43 »
Οι γνώμες πάντα φίλοι μου δι'ί'στανται οπότε περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα.Προσωπικά εάν αγόραζα το Jimny για εντός πόλης δεν θα το "πείραζα" ποτέ και θα ήμουν πάντα φρόνιμος σύμφωνα με το "μαμά".Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κοιτούσα κάτι σε Kayaba ή Bilstein ας πούμε... ;)Εν πάσει περίπτωση ο καθένας μας ξέρει το τι πράττει και το πως το πράττει. ;) :)
Εγω δεν το θελω ομως μονο για την πολη...Εκει ειναι το θεμα..Και για αυτο τον λογο ειναι μια ευκαιρια να ψηλωση..Αλλα αμα ειναι να κανω τοσες αλλαγες ισως δεν λεει τελικα.. ::)

Ακριβώς της ίδιας νοοτροπίας είμαι κι εγώ. Οι αναρτήσεις θέλουν αλλαγή, οπότε γιατί να μην βάλω κάτι ψηλότερο χωρίς να πειράξω πολλά πράγματα. αλλά απ'ότι κατάλαβα είναι αρκετά δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:48 »
peacerman μην απασχολήσε και τόσο πολύ, αν βρείς απο κάτω σε καποια εξόρμηση τότε σήκωσέ το για να είσαι οκ στο μέλλον. Εγώ έχω βρεί παλαιότερα απο κάτω, (στράβωσα "αυτάκια" και χτύπησα καζανι εξάτμισης), και ακόμη δεν έχω βάλει... ;D
Παρ'όλα αυτά, θα αλλάξω αμορτισέρ διότι έχουν χαλαρώσει απο την χρήση αλλά θα βάλω στο ίδιο ύψος...

 Σκέψου την χρήση που κάνεις και πράξε ανάλογα, το μία στις τόσες ίσον καμία για εμένα... frape_
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:49 »
Σε αυτούς που δεν θέλουν να ξεφύγουν από το μαμά ύψος αλλά να κάνουν κάτι με την ανάρτησή τους προτείνω ανεπιφύλακτα ελατήρια mad +3,5 και αμορτισέρ monroe adventure +6.
Το σετ αυτό δίνει περίπου 1,5 εκ. μπροστά και 2,0 εκ. πίσω.
Οι εντυπώσεις μου από τα τριάμισι χρόνια που το φόραγα:
Στο δρόμο η ανάρτηση είναι σφιχτή, χωρίς να είναι σκληρή και σε προδιαθέτει να κινείσαι πιο γρήγορα στις στροφές έχοντας και μικρότερες κλίσεις από τα μαμά.
Εκτός δρόμου οι μεγάλες διαδρομές των αμορτισέρ πραγματικά απογειώνουν τις δυνατότητες του μικρού κατσικιού, χωρίς όμως να υπάρχει φόβος να ξεκουμπώσουν τα ελατήρια (σε εμένα τουλάχιστον δεν ξεκούμπωσαν ΠΟΤΕ) ενώ τα μακρύτερα ελατήρια επιτρέπουν τη χρήση μεγαλύτερου σε προφίλ ελαστικού χωρίς πρόβλημα. Μόνο μειονέκτημα ότι για εκτός είναι λίγο σκληρά (πιο σκληρά πχ από ΟΜΕ) αφού πρόκειται για αμορτισέρ για πιο βαριά αυτοκίνητα...
 

Μ'αρέσει αυτό που λές, δεν με πειράζει αν είναι σκληρά, εξάλλου στο προηγούμενο jimny είχα τα Bilstein με τα οποία το αυτοκίνητο χοροπηδούσε, αλλά είχαν πάρα πολύ καλό κράτημα και ήταν σε μαμά ύψος. τώρα όμως θέλω λίγο παραπάνω.
μπορείς σε παρακαλώ τι άλλο χρειάζεται αλλαγή και πόσο περίπου σου κόστισε.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:53 »
peacerman μην απασχολήσε και τόσο πολύ, αν βρείς απο κάτω σε καποια εξόρμηση τότε σήκωσέ το για να είσαι οκ στο μέλλον. Εγώ έχω βρεί παλαιότερα απο κάτω, (στράβωσα "αυτάκια" και χτύπησα καζανι εξάτμισης), και ακόμη δεν έχω βάλει... ;D
Παρ'όλα αυτά, θα αλλάξω αμορτισέρ διότι έχουν χαλαρώσει απο την χρήση αλλά θα βάλω στο ίδιο ύψος...

 Σκέψου την χρήση που κάνεις και πράξε ανάλογα, το μία στις τόσες ίσον καμία για εμένα... frape_
Τωρα ειναι μια στις τοσες που εχουν κατσει τα ελατηρια..Οταν ηταν οκ το αμαξι σχεδον καθε μερα ειμουνα εκτος..Και τα αυτακια ειναι πολλακις στραβωμενα...Εχω κοψει και δυο φορες το καλωδιο τον αργων..Μεχρι που εβαλα ποδια..! ::) ...Οποτε με την χρηση που του κανω πιστευω ενα +4 ειμαι οκ..Εδω υπαρχει το αλλα ομως........

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 10:03 »
peacerman μην απασχολήσε και τόσο πολύ, αν βρείς απο κάτω σε καποια εξόρμηση τότε σήκωσέ το για να είσαι οκ στο μέλλον. Εγώ έχω βρεί παλαιότερα απο κάτω, (στράβωσα "αυτάκια" και χτύπησα καζανι εξάτμισης), και ακόμη δεν έχω βάλει... ;D
Παρ'όλα αυτά, θα αλλάξω αμορτισέρ διότι έχουν χαλαρώσει απο την χρήση αλλά θα βάλω στο ίδιο ύψος...

 Σκέψου την χρήση που κάνεις και πράξε ανάλογα, το μία στις τόσες ίσον καμία για εμένα... frape_
Τωρα ειναι μια στις τοσες που εχουν κατσει τα ελατηρια..Οταν ηταν οκ το αμαξι σχεδον καθε μερα ειμουνα εκτος..Και τα αυτακια ειναι πολλακις στραβωμενα...Εχω κοψει και δυο φορες το καλωδιο τον αργων..Μεχρι που εβαλα ποδια..! ::) ...Οποτε με την χρηση που του κανω πιστευω ενα +4 ειμαι οκ..Εδω υπαρχει το αλλα ομως........
Άν είναι έτσι , τότε πιστέυω πως πρέπει να του δώσεις κάποιο ύψος, μίλα και με τον μηχανικό του μαγαζιού που θα πάς για να στα περάσουν, σε εμένα  έχουν πει πως δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για +4...Και δεν νομίζω να τους συμφέρει να μην χρειάζεται...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:07 »
εχω ομε+4 χωρις αλλαγη παναρ μονο εβαλα +3 προσθηκες τροχων . 2 χρονια τωρα δεν εχω κανενα προβλημακαι εντος και εκτος. και στις στροφες ολα καλα. πηγαινοερχομε απο την παλια για θηβα και ειναι οκ

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:09 »
εχω ομε+4 χωρις αλλαγη παναρ μονο εβαλα +3 προσθηκες τροχων . 2 χρονια τωρα δεν εχω κανενα προβλημακαι εντος και εκτος. και στις στροφες ολα καλα. πηγαινοερχομε απο την παλια για θηβα και ειναι οκ
Οι προσθήκες +3 ήταν απαραίτητες ή τις έβαλες απλά για να φαρδήνεις?
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:18 »
Σε αυτούς που δεν θέλουν να ξεφύγουν από το μαμά ύψος αλλά να κάνουν κάτι με την ανάρτησή τους προτείνω ανεπιφύλακτα ελατήρια mad +3,5 και αμορτισέρ monroe adventure +6.
Το σετ αυτό δίνει περίπου 1,5 εκ. μπροστά και 2,0 εκ. πίσω.
Οι εντυπώσεις μου από τα τριάμισι χρόνια που το φόραγα:
Στο δρόμο η ανάρτηση είναι σφιχτή, χωρίς να είναι σκληρή και σε προδιαθέτει να κινείσαι πιο γρήγορα στις στροφές έχοντας και μικρότερες κλίσεις από τα μαμά.
Εκτός δρόμου οι μεγάλες διαδρομές των αμορτισέρ πραγματικά απογειώνουν τις δυνατότητες του μικρού κατσικιού, χωρίς όμως να υπάρχει φόβος να ξεκουμπώσουν τα ελατήρια (σε εμένα τουλάχιστον δεν ξεκούμπωσαν ΠΟΤΕ) ενώ τα μακρύτερα ελατήρια επιτρέπουν τη χρήση μεγαλύτερου σε προφίλ ελαστικού χωρίς πρόβλημα. Μόνο μειονέκτημα ότι για εκτός είναι λίγο σκληρά (πιο σκληρά πχ από ΟΜΕ) αφού πρόκειται για αμορτισέρ για πιο βαριά αυτοκίνητα...
 

Μ'αρέσει αυτό που λές, δεν με πειράζει αν είναι σκληρά, εξάλλου στο προηγούμενο jimny είχα τα Bilstein με τα οποία το αυτοκίνητο χοροπηδούσε, αλλά είχαν πάρα πολύ καλό κράτημα και ήταν σε μαμά ύψος. τώρα όμως θέλω λίγο παραπάνω.
μπορείς σε παρακαλώ τι άλλο χρειάζεται αλλαγή και πόσο περίπου σου κόστισε.

Η μόνη μετατροπή που χρειάστηκε ήταν να ξεκρεμάσω τα σωληνάκια των φρένων από τις βάσεις τους.
Για τα ελατήρια μονόδρομος η Amorteam (τα έχει 215) ενώ τα αμορτισέρ τα βρίσκεις παντού (η Amorteam τα έχει 140).
Τώρα για την τοποθέτηση εξαρτάται (από τίποτα έως τη μάνα τους και τον πατέρα τους).
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:25 »
εχω ομε+4 χωρις αλλαγη παναρ μονο εβαλα +3 προσθηκες τροχων . 2 χρονια τωρα δεν εχω κανενα προβλημακαι εντος και εκτος. και στις στροφες ολα καλα. πηγαινοερχομε απο την παλια για θηβα και ειναι οκ
Οι προσθήκες +3 ήταν απαραίτητες ή τις έβαλες απλά για να φαρδήνεις?



σκεφτηκα οτι αφου ψηλωνω πρεπει να φαρδυνω.  και καλα εκανα γιατι στον αγωνα που τις εβγαλα λογω ελαστικων ( εβρισκαν στα φτερα ) ειχε αποτομες κλισεις στην αρχη μεχρι να το συνηθισω ξανα μου εκοβε το αιμα.   αυτα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 12:28 »
εχω ομε+4 χωρις αλλαγη παναρ μονο εβαλα +3 προσθηκες τροχων . 2 χρονια τωρα δεν εχω κανενα προβλημακαι εντος και εκτος. και στις στροφες ολα καλα. πηγαινοερχομε απο την παλια για θηβα και ειναι οκ
Οι προσθήκες +3 ήταν απαραίτητες ή τις έβαλες απλά για να φαρδήνεις?



σκεφτηκα οτι αφου ψηλωνω πρεπει να φαρδυνω.  και καλα εκανα γιατι στον αγωνα που τις εβγαλα λογω ελαστικων ( εβρισκαν στα φτερα ) ειχε αποτομες κλισεις στην αρχη μεχρι να το συνηθισω ξανα μου εκοβε το αιμα.   αυτα!!!!!
Τι ελαστικά??
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 14:30 »
αναγομωση με το πελμα φεντιμα σιροκο   195/80/15

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 14:48 »
peacerman μην απασχολήσε και τόσο πολύ, αν βρείς απο κάτω σε καποια εξόρμηση τότε σήκωσέ το για να είσαι οκ στο μέλλον. Εγώ έχω βρεί παλαιότερα απο κάτω, (στράβωσα "αυτάκια" και χτύπησα καζανι εξάτμισης), και ακόμη δεν έχω βάλει... ;D
Παρ'όλα αυτά, θα αλλάξω αμορτισέρ διότι έχουν χαλαρώσει απο την χρήση αλλά θα βάλω στο ίδιο ύψος...

 Σκέψου την χρήση που κάνεις και πράξε ανάλογα, το μία στις τόσες ίσον καμία για εμένα... frape_
Τωρα ειναι μια στις τοσες που εχουν κατσει τα ελατηρια..Οταν ηταν οκ το αμαξι σχεδον καθε μερα ειμουνα εκτος..Και τα αυτακια ειναι πολλακις στραβωμενα...Εχω κοψει και δυο φορες το καλωδιο τον αργων..Μεχρι που εβαλα ποδια..! ::) ...Οποτε με την χρηση που του κανω πιστευω ενα +4 ειμαι οκ..Εδω υπαρχει το αλλα ομως........
Άν είναι έτσι , τότε πιστέυω πως πρέπει να του δώσεις κάποιο ύψος, μίλα και με τον μηχανικό του μαγαζιού που θα πάς για να στα περάσουν, σε εμένα  έχουν πει πως δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για +4...Και δεν νομίζω να τους συμφέρει να μην χρειάζεται...
Και εμενα στο xtreme 4x4 μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται κατι αλλο..Μονο μια ευθυγραμμιση μετα..

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 15:36 »
Για 4 εκατοστα οντως δεν ειναι τιποτα αλλο απαραιτητο.
Αλλα αν μπεις στη διαδικασια να κανεις και παναρ και τετοια καντο +6-7 ποντους μια και καλη. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 16:17 »
για 2'' σηκωμα ξερει κανεις αν χρειαζονται αλλαγη οι παναρ και αν ναι ποιες ειναι οι πιθανες λυσεις t4
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Οme +4 ?
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 16:48 »
για 2'' σηκωμα ξερει κανεις αν χρειαζονται αλλαγη οι παναρ και αν ναι ποιες ειναι οι πιθανες λυσεις t4
Δεν χρειάζεται για 2" να κάνεις κάτι άλλο...
Mountains, seas, somewere in between...